دوشنبه 1396/9/27 - 27 : 8
مشخصات امام جمعه
حسین جناتی
حسین جناتی
مجن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/24
خطبه هاي نماز جمعه شهر مچن
باسمه تعالی
حجت الاسلام و المسلمین جناتی امام جمعه شهر مجن در مورخ 24 آذرماه نود و شش بعد از حمد و ثنای خداوند یکتا و فرستادن درود و صلوات بر فرستاده پاکش حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم ؛ بیان خطبه های نماز جمعه را با تلاوت سوره مبارکه فلق آغاز کرده و گفت: حسود هم خودش نمی تواند آرام باشد و هم دیگران را نمی گذارد آرام باشند، این بیماری خیلی عجیب است ، خداوند تبارک و تعالی در قرآن نمی فرماید از شر آدم حریص و بخیل به من پناه بیاورید ، اما درمورد حسود می فرماید: فقط من می توانم شما را از شر حسود نجات دهم.
پیامدهای حسد ورزی
وی در ادامه گفت: حسد ، از هولناک ترین بیماری های روحی است و حسود ، هیچ گاه از رنج ها و سختی های دنیا و کیفر دردناک آن در آخرت در امان نخواهد بود؛ زیرا هر بار که نعمت ها و عنایت های پروردگار به دیگران را می بیند، رنج و غصه سراسر وجود او را فرا می گیرد و آتش حسد درون او را شعله ور می سازد ؛ پس پیوسته غمناک و محزون است.
حضرت علی علیه السلام می فرماید: « اَلْحَسودُ کَثیرُ الْحَسَرات ؛ حسود، بسیار افسوس می خورد » و در روایت دیگری آمده است: إِنَّ الْحَسَد یأکُلُ الاْیمانَ کَما یأکُلُ النّارُ الْحَطَب؛ حسد، ایمان را می خورد ، همان گونه که آتش، هیزم را»
حسود، از تقدیر الهی خرسند نیست و همواره از عنایت خداوند به دیگران، در غم و اندوه و خشم غوطه می خورد. ازاین رو خداوند دراین باره خطاب به حضرت موسی علیه السلام می فرماید: ای پسرعمران! به مردم حسد مورز و به آن ها خشم مگیر و دل به آن ها مبند؛ زیرا حسود از نعمت من خشمگین و از تقسیمی که میان بندگانم کرده ام، جلوگیر است و کسی که چنین باشد، من از او نیستم و او از من نیست.
زیان حسادت
جناتی در ادامه بیان کرد: حسود، افزون بر آنکه خیرخواه دیگران نیست، خیر خود را نیز نمی خواهد، زیرا با حسادت، پیش از هر کس، به خود آسیب می رساند ؛ امام صادق علیه السلام می فرماید: «حسود، پیش از آنکه به محسود زیان برساند ، به خود زیان می زند ، مانند ابلیس که با حسادت، برای خود نفرین خرید و برای آدم ، برگزیدگی» و نیزازامام علی علیه السلام نقل می کنند: « ظالمی چون حسود ندیدم که به مظلوم ، بیشتر شباهت دارد ؛ جانش سرگردان، دلش بی قرار و اندوهش هموار است».

پیامدهای حسادت در محیط کار
خطیب نماز جمعه مجن گفت : در محیط کار، گاهی برخی از مدیران یا کارمندان شایسته ، به موفقیت هایی دست می یابند که موفقیت آنان ، حسادت افراد ناموفق و سست ایمان را بر می انگیزد و بی تردید، حسادت ها و دشمنی هایی از این دست، پیامدی چون کندی کار و دودستگی به همراه دارد. رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم در هشداری تأکید می کند:
ای مسلمانان! آگاه باشید که بیماری امت های پیشین به سوی شما روی آورده است و آن ، بیماری حسادت است که ایمان را می زداید. حسود تا آن جا که بتواند از هر راهی می کوشد تا به هدف نادرست خود دست یابد ، تلاش و کوشش حسدورزان، از کارهای ناپسندی چون غیبت کردن، تهمت زدن و بد گفتن آغاز می شود و به درگیری های لفظی و زیر پا گذاشتن شخصیت ، ارزش ها و حقوق دیگران می انجامد ؛ در واقع یکی از عوامل عقب ماندگی جوامع و گروه ها، حسادت است.
شجاعت
وی در پایان خاطرنشان کرد: شجاعت فضیلتی مهم است ، به گونه ای که قرآن کریم آن را اساس حکومت الهی دانسته و آن را مورد محبت و عنایت خاص قرار داده است ؛ شجاعت از نظر شدت و ضعف دارای مراتبی است ؛ اولین مرتبه شجاعت ، چیرگی بر دشمن در میدان جنگ و یا مسابقه است و دومین مرتبه آن چیره شدن بر هوای نفس است ، چنانکه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: اشْجَعُ النَّاسِ مَنْ غَلَبَ هَواهُ شجاع ترین مردم کسی است که بر هوای نفسش پیروز شود ؛ و در جای دیگری حضرت می فرمایند: اِنَّ الشَّدیدَ لَیسَ مَن غَلَبَ النّاسَ وَ لکِنَّ الشَّدیدَ مَن غَلَبَ عَلی نَفسِهِ قهرمان و پهلوان کسی نیست که بر مردم چیره شود ولکن کسی است که بر نفس خود غلبه نماید.
پایان.
ارتباط با امام جمعه