دوشنبه 1396/2/4 - 58 : 11
مشخصات امام جمعه
عیسی بزمانی
عیسی بزمانی
بزمان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/1/25
خطبه 25 فروردین 96

خطبه های نماز جمعه بزمان

تاریخ: 25/1/96

خطیب : حجت الاسلام و المسلمین عبدالمجید جهانگیری

مکان: مسجد جامع بزمان

متن خطبه اول

الحمدلله رب العالمین  و....

عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله ... خود و شما را برعایت تقوای الهی دعوت میکنم .که بهترین توشه است برای آن دنیا . همانطوری که برای کسب و کار دنیا باید زحمت بکشیم تا زندگی شرافتمندانه ای داشته باشیم که بعضی وقتهاست برای بعضی از افراد که کسب و کار خاصی ندارند در واقع تجارت را خداوند سبحان برای آنها واجب قرار داده است تا در دنیا به وضع معاش دنیایی برسند باید برای آخرتی که عمری طولانی و ابدی ، میلیاردها سال در آنجا زندگی می کنیم چیزی نیست جز عمل صالح . باید اینها را داشته باشیم .

روایتی است از امام حسن عسکری علیه السلام : تفکر در راه خدا و فکر کردن ، عبادت است بلکه از عبادت هم برتر است . چرا برتر است ؟ شما در ایام محرم در روضه هایی که میخوانند و در سخنرانیها وقتی صحبت می کنند از یاران امام حسین علیه السلام  ، می بینید که چندین نفر از لشکریان عمر سعد ملعون به امام پیوستند و اینکه امام حرف می زد دشمن اجازه نمی داد دیگران گوش کنند چرا ؟

حرفی که بنده بزنم و شما فکر نکنید ، آن حرفی که از کلام معصومین و قرآن است این حرفها برای انسان سودمند نخواهند بود . بنا بر این چون می دانستند حرفهای امام ، مردم را به تفکر وا می دارد ، نگذاشتند که بقیه به آن حرفها گوش کنند .

یکی از آن افراد فرمانده عمر سعد بود نه فرمانده معمولی بلکه اولین فرمانده لشکری بود که وارد کربلا شد و جلوی امام را گرفت و نمی گذاشت امام تکان بخورد . آن شخص جناب حُربود و زیارتش را شما مؤمنین برای خود واجب می دانید پس فکر خیلی می تواند انسان را عوض کند . اگر انسان فکر سالم داشته باشد در واقع وقتی در این منطقه که انسان زود جوش می آورند و عصبانی می شوند و افتخار را در سمت دیگر می بینند اگر فکر کنند همانجا که من الان عصبانی شدم الان یک کار بزرگی را راه بیاندازم بعنوان طرف مقابل که به ما توهین کرده من او را بزنم و بیندازم در آن لحظه در حالت عصبانیت ، این بهترین راه برای خودش است .

اما اگر یک لحظه فکر کند که حالا این عمل زشت را انجام داده و تمام مردم می گویند کارش زشت بوده و در واقع من این را می گویم ،‌ مردم می گویند ماشاء‌الله بشما ولی اگر من فردا این کار را انجام بدهم همین مردم می گویند لعنت بخودش به پدرش و مادرش که شهر ما را خراب کرد . فکر است که انسان را از کارهای زشت دور می کند . ای مردم روز قیامت که می شود آنهایی که جنایت کرده اند می گویند خدایا ما نبوده ایم این شیطان بوده است که ما را گمراه کرده است . شیطان شروع می کند به جواب دادن و حرف بد و بیراه گفتن ، که کجا من تو را گمراه کردم آیا تو مرا دیده ای ؟ کجا من به تو گفتم این کار را بکن ؟ پیامبران را خدا فرستاد . قرآن را خدا فرستاد تو به آنها گوش نکردی اکنون مرا دیده ای ؟ شیطان راست می گوید این کار زشتی که ما می کنیم مگر شیطان دعوت می کند ؟ مگر دعوت نامه ویژه دارد ؟ مگر یک چیز خوب دارد ؟ می گوید مگر من به تو کجا گفتم این دعوا امتیاز خوبی دارد ولی قرآن به تو گفت : اگر صبر کنی اینقدر ثواب دارد . پیامبر فرمودند اگر شما در جایی صبر پیشه کنید اینقدر ثواب دارد .

خداوند در قرآن پاداش صابرین را بیان می کند بیش از اندازه . اینها چیزهایی بود که خداوند و پیامبر گفته اند من کجا به تو وعده ای دادم که تو همان حرف را می بینی در واقع شیطان فقط خیال است توهم است توهم برای انسان بی فکر ارزش دارد ولی انسانی که فکر می کند انسانی که تفکر الهی دارد این انسان دانشمند است حکیم است چون خداوند سبحان درهای حکمت را به روی انسانی که فکر می کند باز می کند و انسانی که فکر می کند کدام کار خوب و کدام کار بداست فقط تفکر می کند حکمت الهی بر دل این انسان جاری می شود .

این روایت این را می گوید ، اما نکته دیگر روایتی است از امام سجاد علیه السلام که فرمودند : شریفترین ،‌با ارزش ترین عبادت ،‌ خدمت تو به مؤمنین است  که ببینی برادر مؤمن تو چه نیازهایی دارد و تو خدمتش کنی و آنها را برآورده سازی و این روایت را امام صادق علیه السلام بیان می کند و می فرماید:‌ محبوبترین انسان نزد خداوند آن است که دست مؤمن فقیری را بگیرد و در معاش و زندگی او را کمک کند .

و در جای دیگر می فرماید : دوست دارترین انسان کسی است که نفعی به انسان دهد و کار بد و اکراه را برطرف سازد حالا یک وقت مشکل مالی را برطرف می کند و یک وقت مشکلات خانوادگی را برطرف می کند این کارها ارزش دارد اینها پیش خداوند عبادت حساب می شوند پس بشتابید بسمتی که مردمان را بهم نزدیک کنیم چون قلوب انسانها با هم یکی هستند ولی گاهی همان شیطان می آید بین دو برادر ،‌ دو مسلمان اختلاف می اندازد و می خواهد امنیت درونی انسانها را بهم بزند فکر کن با این کار خدا را راضی می کنم یا شیطان را . فقط همین یک جمله را فکر کن . هر کاری میخواهی انجام بده ولی فکر کن این کاری که من امروز انجام می دهم از این کار من خداوند راضی است یا شیطان ؟ خداوند به تو قدرت و توان داده است که فرق بین کلام الهی و کلام شیطانی را بدانی . این خداست که این توان را به همه ما داده است که ان شاءالله خداوند به همه ما توفیق بدهد که در همه امورات خاصه ی انسانها و مؤمنین خدماتی که مثمر ثمر باشد انجام دهیم .

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

 

 

 

تاریخ: 25/۱/96

خطیب : حجت الاسلام و المسلمین عبدالمجید جهانگیری

مکان: مسجد جامع بزمان

متن خطبه دوم

الحمدلله رب العالمین  و....

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله ... خودم و شما را به رعایت تقوای الهی سفارش می کنم که بهترین زاد و توشه است و بهترین زاد برای آن دنیا عمل خوب است .

ماه رجب ماه استغفار و دعاست سعی کنیم این ماه نسبت به ماههای قبل بهتر باشیم .

جا دارد تشکر کنیم از عزیزانی که در ایام اعتکاف در مساجدی که اعتکاف برگزار شد به ما کمک کردند امسال حدودا پنجاه شصت درصد نسبت به پارسال افزایش معتکفین را داشتیم .

تشکر می کنیم از نوجوانان ، جوانان ، معتکفین و از روحانیت در مسائل معنوی و عزیزانی که برای وعده های افطار و سحر به ما کمک کردند . خداوند ان شاءالله عبادات این عزیزان را قبول کند و ذخیره قبر و قیامتشان قرار دهد .

ماه رجب ، ماه عبادت است . مقدمه است برای ماه بزرگ . ماه رجب و شعبان مقدمه اند برای ماه رمضان . اگر کسانی در ماه رجب و شعبان به استقبال ماه رمضان نروند این ارزشی ندارد و رمضان برای آنها آن معنویت خاص را ندارد . اگر با مقدمه بروی شاید شبهای قدر را بهتر درک کنی . در این ماه مناسبتهایی است

۱- بیست و نهم فروردین ، روز ارتش می باشد . روایتی از پیامبر است که فرمودند : یک پیکار در راه خدا نزد من محبوبتر است از چهل حج . ارتش جمهوری اسلامی ایران ،‌ارتشی بود که در زمان طاغوت ،‌اختیاری نداشت مستشاران آمریکایی بر ارتش ما حکومت می کردند و خود ارتش ما هم این را نمی خواست و گواهش همین است که بعد از انقلاب ،‌آمدند در آغوش ملت و بعد انقلاب خیلی ها توطئه کردند که کلا ارتش را منحل کنند ولی امام (ره ) محکم ایستاد و از حیثیت و جایگاه ارتش حمایت کرد و ارتش را الهی کرد . در قانون اساسی ، اصل 143 ارتش جمهوری اسلامی ایران ،‌ پاسداری از تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی را بر عهده دارد و در اصل 140 ارتش باید ، ‌ارتش مکتبی و مردمی باشد و از افراد شایسته استفاده شود و واقعا هم ارتشیان این چنین هستند و خود را فدایی نظام و انقلاب می دانند و این ارتش ماست امروز که ابهت و شهامت را دارد ، هم در دریا و هم در مرزهای جمهوری اسلامی ایران .

امروز پاسداری آنها بدست مردان غیرتمند ایران است . نکاتی است که امام همان روز 29 فروردین فرمودند : افتخار آمیز است این روز را بنام ارتش قلمداد کنیم و خود امام بعنوان بزرگترین حامی ارتش بود . و امروز بخاطر آنهاست که کسی نمی تواند به کشور ما چپ نگاه کند .

۲- سخنان مقام معظم رهبری در این ایام بود که گذشت و بیشتر در مورد مسائلی مثل انتخابات است . ایشان فرمودند : شرائط الحمدلله بسیار عالیست تا در روز 29 اردیبهشت مردم آماده باشند تا در این روز شریف افتخاری بزرگ برای ایران بیاورند .

ایشان فرمودند : پنج مؤلفه است که اگر آنها را در انتخابات رعایت کنیم ، سبب عزت ملی میشویم و سبب افتخار برای عام و خاص در انتخابات . آنها عبارتند از : مشارکت ،‌ رقابت ، امنیت ،‌ سلامت و انتخاب با دید باز و بصیرت است . شخصی که بدرد نظام بخورد و بتواند کشور را کنترل کند . متأسفانه کشور ما همیشه مانند حالت بحرانی دارد چرا که تمام قدرتها یک بار به بهانه هسته ای ، و بهانه تروریست و بهانه های دیگر به ایران فشار می آورند . همیشه دشمنی شیطان بزرگ است کع قسم یاد کرده تا نظام ما را از بین نبرد دست از سر ما بر ندارد . پس باید دقت کرد .

ایشان باز فرمودند : مهمترین اینها ‌همان مشارکت است شرکت مردم در انتخابات ،‌در اولویت است که ان شاء الله همه شرکت کنند و این افتخاری است برای ایران . نظام جمهوری اسلامی ، نظامی مردمی و متعلق به مردم است . در واقع اگر خدای نکرده درصد کمی نسبت به قبلها شرکت مردم کمتر باشد ، دشمن بهانه خوبی دارد . طبق اعلامی که کرده اند حدود 55 میلیون واجد شرائط رأی در کشور است که رهبر فرمودند : ان شاءالله از 50 میلیون به بالا داشته باشیم .

باید رقابت باشد این نیست که بگوئیم از یک گروه خاصی بیایند اما نکته ی دیگری که رهبر فرمودند: حاشیه هایی که در انتخابات بوجود می آید گاهی حرفهایی است که متأسفانه آدم احساس می کند جربانی مانند جریان 88 که بعضی ها دنبال همان می باشند بوجود می آید نع داخل کشور . آنها بیرون کشور دنبال این هستند که موقع انتخابات این جریانات را بوجود بیاورند و می بینیم که در کشور آمریکا ،‌که ادعای دموکراسی دارد ، درصد آرای آنجا از اینجا کمتر است و می خواهد انتخابات اینجا را کمرنگ کند مانند فتنه ی 88 و این لذت انتخاباتی را بکام مردم تلخ کند ولی مردم رهبری داریم با درایت و این را بدانید الان اجازه نمی دهد جریاناتی مانند فتنه ی 88  بوجود بیاید .

خیلی از دوست داران نظام و انقلابیون و آنهایی که حافظان خون شهیدانند و آرمان و راه امام که به آن دل داده اند و این را می خواهند بدست صاحب اصلی آن بدهند ،‌احساس خطر کرده اند و بر تن آنها لرزه افتاده است . ولی الان اجازه نمی دهند با درایت و بصیرت مردم چنین حادثه ای پیش بیاید .

از مسئولین می خواهیم که دقت لازم را در انتخابات داشته باشند تا کسی سوء استفاده نکند . اما انتخاباتی که حرفهایش بیشتر است انتخابات شورای شهر است . قبل از انتخابات عده ای به من مراجعه کردند که شما هم بیا . بنده عرض کردم که در همین جایگاه هم اضافه هستم و من وظیفه ام انجام کارهای مردم است همین برای من کافی است . بعضی ها هم آمدند و مشورت گرفتند گفتم اگر واقعا می توانید بروید و ثبت نام کنید ولی گروه تشکیل ندهید که این کارها با نظام مطابقت ندارد . از مردم عزیز هم میخواهم که شایستگیها و صلاحیتها را در نظر بگیرند نه فامیلی و طایفه ای بودن را . به کسی رأی بده که بتواند از حقت دفاع کند چه خودی باشد و چه غریبه . هر منطقه ای را باید خود مردم آن منطقه آباد کنند هی تکرار نکنیم که چرا جاهاهای دیگر آباد است و اینجا نیست . نماینده های ما برای چکار کرده اند فقط برای فاتحه خوانیها می آیند و کار دیگری نمی کنند .

ما از نماینده خواسته ایم تا مشکل برق بزمان را در مجلس مطرح کند اما ایشان حتی اسمی هم از بزمان نمی برد . بخاطر مسائل امنیتی تا استان هم رفته ایم اما اثری نداشته است . کشوری که در همه جای دنیا بحث امن بودنش مطرح است زشت است که مردمش نتوانند حتی برای تفریح جایی بروند از ترس امنیت .

شوراها باید برنامه داشته باشند و اعلام کنند که برای امنیت می خواهند چکار کنند کاری کنیم که فردا مردم نگویند فلانی فلان مسئولیت را داشت و هیچ کاری نکرد خدا لعنتش کند .

بعضی هم از رفتن و شرکت در جنگ سوریه می ترسند فکر می کنند که فقط عزرائیل با تفنگ دارهاست و به بقیه کاری ندارد ولی باید بدانیم که اگر اهل باشیم اسم ما را از قبل نوشته اند .  

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه