دوشنبه 1396/9/27 - 42 : 8
مشخصات امام جمعه
عیسی بزمانی
عیسی بزمانی
بزمان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24
خطبه 24 شهریور 96

خطبه های نماز جمعه بزمان

تاریخ: 24/6/96

خطیب : حجت الاسلام و المسلمین عبدالمجید جهانگیری

مکان: مسجد جامع بزمان

متن خطبه اول

الحمدلله رب العالمین  و....

عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله ... خود و شما را برعایت تقوای الهی دعوت میکنم سعی کنیم گناه نکنیم اگر هم از ما گناهی سر زد راه برگشتی را خدا قرار داده ولی اگر دیدیم که میگوییم باشد بعدا باید بدانیم این کار شیطان است چون عمر انسان مشخص نیست شاید همان بعدا که قرار است توبه کنیم ، عزراییل به سراغ ما بیاید و فرصت توبه را از ما بگیرد .

* فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنفُسَنَا وَأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْكَاذِبِینَ                                        آل عمران 61

داستان مباهله چیست ؟ به یک بیان مباهله یعنی نفرین . بین حجاز و یمن ، منطقه ای بود بنام نجران و در آن جا مسیحیان زندگی می کردند آمدند محضر پیامبر . پیامبر قبلا از اینها جزیه خواسته بود . آمدند و از پیامبر سؤالی پرسیدند که : مگر ممکن است کسی بدون پدر بدنیا بیاید ؟ آیه نازل شد که : منظور اینها حضرت عیسی علیه السلام است که بدون پدر بدنیا آمد . اینها معتقد بودند که آن حضرت پدرش خداست . آیه نازل شد که مثل حضرت عیسی علیه السلام ، مثل حضرت آدم علیه السلام است با این تفاوت که آدم علیه السلام نه پدر دارد و نه مادری . یعنی این بنده خداست نه شریک خدا .

بعدا این آیه نازل شد که شما وقتی استدلال کردید به آیاتی از قرآن ، اینها قانع نشدند . لذا دستور آمد که ای پیامبر با اینها مباهله کن . مباهله نه اینکه که یک نفرین خالی باشد . بلکه نفرینی است که اثرش فوری ظاهر می شود . بدین جهت آنها قبول کردند و اسقف که روحانی آنها بود با تعدادی از بزرگانشان قبول کردند که مباهله کنند البته بعد از فرصتی یک شبه .

شب که قرار بود با هم مشورت کنند گفتند این شخصی که ادعای پیامبری دارد اگر دیدید همراه با بزرگان و ریش سفیدان آمده است از مباهله نترسید ولی اگر دیدید که با فرزندانش آمده ، مباهله نکنید . صبح دیدند که حسن و حسین و علی و فاطمه علیهم السلام همراه پیامبرند . بزرگشان آمد که الان وقت مباهله است بروید . اسقف پرسید که اینها چه کسانی هستند ؟ فرمودند:‌آن کسی که دستش در دست پیامبر است علی است داماد پیامبر و آن بچه ها فرزندان علی هستند و آن زن دخترش فاطمه است . گفت ما را بس است گفتند چرا ؟ گفت چون می بینم که اگر جلو برویم و مباهله کنیم گویا می بینم که کل نصرانیت در عالم از بین می رود . یا اینکه گفت مگر چهرهای نورانی را نمی بینید که اگر نفرین کنند کسی از ما تا روز قیامت نمی ماند . گفتند مباهله نمی کینم بلکه مصالحه می کنیم و قرار دادی بستند که دو هزار حله را سالانه بدهند و بدین خود بمانند با سی دست نیزه و سپر و ... را گرو بگذارند .

این آیه می فرماید: ما فرزندان و شماهم فرزندان . اولا این آیه در همان زمان بر حقانیت پیامبر دلالت کرده است ولی آنچه بیشتر مد نظر ما هست ، در این آیه عظمت اهلبیت را ثابت می کند . چون منظور از فرزندان ، حسنین و مراد از نسائنا فقط وجود مبارک صدیقه طاهره فاطمه زهرا و انفسنا فقط مراد وجود نازنین علی علیه السلام است .

قاضی نورالله شوشتری در احقاق الحق به این موضوع اشاره می کند . در پاورقی این مطلب حدود شصت نفر از اهل سنت را نقل می کند که این مطلب را نقل کرده اند در صحیح مسلم ، احمدبن حنبل ، طبری ، حاکم در مستدرک و حافظ ابونعیم و ابن اثیر و فخر رازی ، آلوسی ، زمخشری و ... دیگرانی که نام برده اند .

همه گفته اند که این آیه در شأن اهلبیت علیه السلام است . و این سخن ، سخن خداست و نص و صریح است و درباره سند آن شک و شبهه ای نیست . از این افراد بالاتر نزد خدا و رسولش وجود ندارد .

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ: 24/6/96

خطیب : حجت الاسلام و المسلمین عبدالمجید جهانگیری

مکان: مسجد جامع بزمان

متن خطبه دوم

الحمدلله رب العالمین  و....

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله ... خودم و شما را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم . از گناهان مخصوصا حق الناس پرهیز کنیم و خدا در آخرت از آن نمی گذرد . پس سعی کنیم حقی را از کسی ضایع نکنیم .

اسلام از ابتدای دارای عزت و حرمت بوده و در زمان پیامبر هم اشاره کردیم که مسیحیان تسلیم و حاضر به پرداخت جزیه شدند اما امروز برخی از کشورهای اسلامی از جمله عربستان که ادعای خادم الحرمینی دارند دستشان در دست یهود است و برای کشتن مسلمانها در دنیا کمک می کنند و هزینه نظامی حمله به مسلمانان را برعهده می گیرند  . دولت میانمار که دست به کشتن و سوختن مسلمانان بی دفاع می زند از او حمایت می کنند یا در مقابل ظلم آنها سکوت می کنند .

در کشور میانمار به زنهای مسلمان تجاوز می کنند ، فرزندانشان را به بردگی می برند ، بیش از 400 هزار نفر آواره هستند . اگر انسان از این غم و غصه بمیرد جا دارد .

در پیام مقام معظم رهبری به حجاج اشاره به این موضوع شده بود که جهان اسلام وضعیت خوبی ندارد سران برخی از کشورهای اسلامی با هم سبقت می گیرند که چطوری بتوانند با کشورهای کفر دست بدهند و ارتباط برقرار کنند دنبال حل مشکل مسلمانان و مردمشان نیستند. دنبال ادای تکلیف نیستند .

بار دیگر شاهدیم که آمریکا برجام را زیر پا گذاشت و فروش هواپیما به ایران را ممنوع کرد و افراد دیگری هم به لیست تحریمها اضافه شده اند . مجامع هر چه می گویند انگار ارزشی ندارد اصل نظر آمریکاست . این همه کشتار مردم میانمار را می بیند فقط یک بیانیه می دهد . اما هر جا منافعشان در خطر باشد موشکی هم پرتاب می شود دنیا را پر سر و صدا می کنند یا در سوریه خودشان می جنگند ولی دنبال جور کردن بهانه ای هستند که مثلا احتمال می دهیم شیمیایی باشد لذا شرکتهای بزرگی را در سوریه با خاک یکسان کردند .

مگر حقوق بشری مانده است ؟ فقط مال آلمان و آمریکا و فرانسه است و بقیه آدم نیستند . تنها راه مقابله مسلمانان در برابر دشمنان ، اتاد است و بس .

از خانواده شهید کمالی تشکر می کنیم که آمدند و در یکی از روستاها با همکاری آموزش و پرورش ، مدرسه ای ساختند که قبلا بچه ها با مشکلات متعددی مواجه بودند و زمستان کلا قابل تحمل نبود .

* خواسته ما از مسئولین شهر اینست که دلسوزی آنها حداقل به اندازه این گروههای جهادی باشد . مشکلات شهر را باید پیگیری کنند .در بحث اب باید شبکه کلا عوض بشود و الا  با تعویض بخشی از آن مشکل اساسی حل نمی شود  .

مسئولین قدری نسبت به مردم مهربانتر عمل کنند علیه همدیگر حرفی نزنند دنبال ضایع کردن همدیگر نباشند . پند و نصیحت و وعظی اگر هست باید دوستانه مطرح شود . نسبت به همدیگر کینه ای نباشیم نسبت به دیگران و غیر بومیها هم تعصب بیجا نداشته باشیم غرض شخصی خود را نمی توانیم عملی کنیم . من با فلانی بدم چون فلان مدیر پسر عموی من را تعویض کرده . تادیروز مگر مشکلی داشتیم ؟

* موکبی قرار است تا به اسم بزمان در شهر سامرا زده شود منتظر کمکهای شما هستیم . 1500 مرغ یکی از دوستان تقبل کرده بقیه هم دست به دست هم دهند تا آبرومندانه ان شاءالله برپا شود هر کسی در هر حدی که در توان دارد ، کمک کند . برای خرید یوسف پیرزنی مقداری پشم آورده بود گفتند چرا ؟ گفت خواستم در همین حد مشارکت کنم چون تمام دارایی من همین است .

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه