سه شنبه 1396/3/2 - 28 : 19
مشخصات امام جمعه
عیسی بزمانی
عیسی بزمانی
بزمان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/15
خطبه 15 اردیبهشت 96

خطبه های نماز جمعه بزمان

تاریخ: 15/2/96

خطیب : حجت الاسلام و المسلمین عبدالمجید جهانگیری

مکان: مسجد جامع بزمان

متن خطبه اول

الحمدلله رب العالمین  و....

عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله ... خود و شما را برعایت تقوای الهی دعوت میکنم و باید انجام واجبات و دوری از محرمات را در زندگی خودمان داشته باشیم .

یکی از صفات رذیله ای که در درون ماست و باید آن را پاک کنیم غیبت است  خداوند در قرآن کریم می فرماید:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا يَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ يُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ يَأْکُلَ لَحْمَ أَخيهِ مَيْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحيمٌ حجرات ۱۲

در روایتی نیز پیامبر گرامی اسلام خطاب به ابوذر می فرماید: ای ابوذر از غیبت بپرهیز . ابوذر میگوید: یا رسول الله غیبت چیست ؟ (‌ با اینکه ابوذر از بزرگان است و این مسائل را می داند اما می خواهد از زبان پیامبر بشنود )‌ حضرت می فرماید: ای ابوذر غیبت بدتر از زنا هست . غیبت یعنی اینکه پشت سر برادرت حرفی بزنی که او خوش ندارد . ابوذر سؤال می کند آیا آن صفتی که گفته می شود را باید داشته باشد یا نه ؟ فرمود: اگر نداشته باشد تهمت حساب می شود و اگر داشته باشد غیبت حساب می شود .

آیا غیبت فقط به زبان است ؟ یعنی درباره کسی بگوئیم که فلان کار را انجام داد یا نداد .

غیبت یا قولی است یا فعلی . یعنی اگر مدل خاصی راه میرود تو هم مثل او راه بروی یا چشمش مثلا کمی کج هست شما چشمت را مثل او بکنید یا صدای خاصی دارد و ادای او را در بیاورید یا قدش کوتاه است و ...

زبان را باید کنترل کنیم . خیلی از صحابه تا سن پیری شرابخوار بودند و آدمهای بدی بودند و بعدا مسلمان شدند اما خودشان را کنترل می کردند و باور داشتند که سبب نجاتشان این است که از امت پیامبر باشند و زبانشان را باید کنترل کنند .

در روایتی علی علیه السلام می فرماید: الغیبه جهد العاجز : کسی کاری را انجام می دهد و بخاطر اینکه نمی تواند با او کاری انجام بدهد برنامه ریزی می کند برای ریختن آبروی او .

انسانی که برای دیگری خبری ببرد و کاری انجام دهد و بخواهد خودش را بزرگ کند بعد از مدتی پیش همان شخص کوچک خواهد شد و تاریخ مصرفش به پایان خواهد رسید .

در این ایام هم که نزدیک ایام انتخابات هست گاهی کسی را بحدی بالا می برند که در حد پیامبری او را می رسانند و طرف مقابل را بحدی خراب می کنند که انگار پلیدتر از او در کره زمین نیست .

برای تعریف و تمجید تا می توانید انجام بدهید اما وقتی در مورد کسی حرفی زده می شود به این معنی نیست که بتوانید هر انگی را به او بچسبانید . دین ما چنین اجازه ای را به ما نداده است . قانون کشور ما هم به ما اجازه چنین کارهایی را نمی دهد . اینجا ایران اسلامی و ولایی است .

در آیه ای که تلاوت شد خداوند متعال می فرماید : نسبت به همدیگر گمان بد نداشته باشید .

براساس آیه قرآن ما حق نداریم در ریز زندگی دیگران وارد بشویم . حق نداریم سرک بکشیم و جاسوسی بکنیم . در ادامه می فرماید: آیا دوست داری گوشت برادر مرده ات را بخوری یعنی این صفت یک صفت حیوانی است .

پیامبر هم در آن روایت فرمود:‌غیبت از زنا هم بدتر است .

هیچ حیوانی گوشت هم مثل خودش را نمی خورد ولی انسانی که غیبت می کند از این حیوان هم بدتر می شود . غیبتهای خود را توجیه نکنیم که من این حرفها را جلوی روی خودش هم می گویم . خب برو این حرفها را جلوی خودش بگو نه به دیگران . اینجا شنونده هم گنه کار است چون گناه شنیدن جدای از گوینده است . گاهی اول طرف را مشرک و کافر می کنند و بعد غیبت او را جایز هم می دانند که فلانی چنین است و چنان .

روز قیامت آخرین نفراتی که وارد بهشت می شوند کسانی هستند که غیبت کرده و بعد از آن توبه نموده اند . توبه هم فقط به استغفار نیست باید از طرف حلالیت بطلبی و خدا را هم راضی کنی . اینجا حق الناس است و باید از طرف رضایت بطلبد . و می گویند اگر توبه نکنند و از دنیا بروند در روایت دارد که اولین کسانی که وارد جهنم می شوند غیبت کننده ها هستند .

در روز قیامت وقتی پرونده افراد را دستشان می دهند می بیند کارهایی اینجا نوشته که مال این نیست یا بعضی از کارهایی که انجام داده ثبت نیست . اعتراض می کند خدایا اینجا گناهانی نوشته است که من مرتکب نشده ام این پرونده مال من نیست اشتباه شده . می گویند اشتباه نشده بعضی از خوبیهای تو بخاطر غیبت فلانی در پرونده عمل او ثبت شده است یا گناهان او را در پرونده اعمال تو نوشته اند .

ان شاء الله خداوند متعال به همه ما توفیق دوری از گناه را عنایت بفرماید .

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ: 15/2/96

خطیب : حجت الاسلام و المسلمین عبدالمجید جهانگیری

مکان: مسجد جامع بزمان

متن خطبه دوم

الحمدلله رب العالمین  و....

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی الله ... خودم و شما را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم .

روز بزرگداشت شیخ صدوق و سه شنبه روز بزرگداشت مرحوم کلینی که از علماء و فقهای بزرگ شیعه هستند و کتب فقهی و روایی ما از برکت این دو بزرگوار هست .

اگر پیامبر ما آخرین پیامبر هست اما بعد از ایشان اینها هستند که دین را زنده نگه داشته اند و لذاست که می فرماید: علماء‌امتی افضل من انبیاء بنی اسرائیل یعنی علمای امت من از پیامبران بنی اسرائیل مقامشان بالاتر است .

راه انبیاء راه رستگاری است اگر امروز دنیا از ایران حساب می برد بخاطر حاکمیت یک فقیه و عالم است . این حکومت الهی است و جلوی حکومتهای شیطانی را می گیرد . هدف از جنگ آنها بخاطر همین است ترس اینها از علماست و انرژی هسته ای و اینها بهانه است چون بخشی از اینها در زمان رژیم سابق هم بوده است ولی برخوردی نداشتند . عالم الهی که جانشین پیامبر است حاکمیت را برعهده دارد . دین ما در ایام محرم اگر تحرکی دارد بخاطر همین است .

دوشنبه 11 شعبان ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان است . کشوری که امروز الحمدلله از جمله جوانترین کشورهای دنیاست . روایتی علی علیه السلام می فرماید: جوانی گلی میان پیری و کوچکیه ولی میگذرد مثل ابری که در آسمان است و زودگذر است . باید قدر بدانیم و مسئولین هم قدر بدان باشند . اینها همان جوانهایی بودند که کشور را در سالهای جنگ بدست دشمن ندادند بخاطر رشادتهای جوانان بود . هم قبل و هم انقلاب . 13 آبان را دانشجویان بوجود آوردند .

انفجار معدن در گلستان : تعدادی از هموطنان ما بخاطر شرائط بدی که در معدن بوده و انفجاری صورت گرفته جان خودشان را فدا کردند این حادثه را به همه ملت ایران تسلیت می گویم .

شهادت سردار حاج محب علب فارسی را هم که سربازی از سربازان ولایت بود به همه مردم ایران تسلیت میگویم .

انتخابات ریاست جمهوری و شوراها :

قرآن بصراحت می گوید : وقتی خبری را شنیدی حق پخش کردنش را نداری .

مقام معظم رهبری فرمودند : دشمن دنبال دو قطبی کردم جامعه است لذا کاندیداها حق ندارند با رفتارشان به آنها کمک کنند . گاهی شنیده می شد که برخی افراد بطرفداری از برخی کاندیداها حرفهایی می زنند که در شأن افراد نیست . گاهی بعضی از افراد را خیلی بالا می برند و برخی را خیلی پایین می آروند .

وعده هایی ندهند که بعدا در آن گیر کنند و نتوانند به آن عمل کنند و یکسال بعد از انتخاب شدن شرمنده مردم باشد .

رییس جمهوری باید بیاید که انقلابی باشد و بتواند روی حرفش بماند .

دفاع از انقلاب و آرمانهای آن وظیفه همه ماست . اگر قرار است با دشمن سازش کنیم نباید نظام و انقلاب و مردم زیر سئوال بروند . شهدایی که در راه دفاع فدا کرده ایم هیچ وقت نگفتند که ما نداریم دست ما خالی هست تحریم هستیم بلکه تا آخرین قطره خونشان دفاع کردند .

وظیفه ماست که پای صندوقهای رأی بیاییم و حضور پیدا کنیم مثل نماز بر ما واجب است . اگر اطلاعات درستی در مورد افراد نداریم نباید نظر بدهیم و مردم را الکی بترسانیم . نمی توانیم بی خود و بیجهت بکسی تهمت بزنیم . باید اصلح را اول بشناسیم و بعد رأی بدهیم تا بدهکار نباشیم .

انخابات شوراها :

برای هر محل این انتخابات اهمیت بیشتری دارد . عده ای خیلی تند روی می کنند و هیچ ترسی از خدا و قیامت هم ندارند . تهمت به هر کسی می زنند و می گویند این را شنیده ایم آن را نشنیده ایم . آیا می توانیم در مقابل این تهمتها و حرفها جوابگو باشیم .

گاهی بعضی از حرفها را به ما  نسبت می دهند که فلانی پنج نفر را تعیین کرده و گفته اگر اینها شدند که چه بهتر اگر نشدند فلان فلان می شود .

آمریکا که یک کشور غیر اسلامی است اول با هم رقابت می کنند اما بعد از رأی آوردن یک نفر ، طرف مقابلش به او تبریک می گوید .

ما برای رأی دادن نمی توانیم جلوی کسی را بگیریم یا کسی را مشخص کنیم بلکه خودشان باید انتخاب کنند گاهی برای کسی خیلی هم کار می کنیم اما رأی نمی آورد چون هدف ما درست نبوده و نتوانسته ایم درست او  را معرفی کنیم . وقتی انتخابات تمام شد و کسی رأی نیاورد بعد می خواهیم چکار کنیم .

باید بکسی که رأی بدهیم که فردا بدرد شهر ما بخورد .

مقام معظم رهبری فرمودند:‌روز قیامت از ما می پرسند به چه کسی رأی دادی و چرا رأی دادی ؟ جو تبلیغاتی گاهی مسموم است و انسان نمیتواند درست تشخیص بدهد . بعضی ها هم خیلی تند روی می کنند و کار را هم آنها خراب می کنند که می گویند اگر بفلانی رأی ندهید اسلام خراب می شود .

همه باید در صحنه باشیم و بهترینها را برای شهرمان انتخاب کنیم . پشت سر افراد جوری حرف نزنیم که فردا افراد نتوانند در کوچه و خیابان راه بروند .

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه