دوشنبه 1396/2/4 - 58 : 11
مشخصات امام جمعه
سیدمحمد موسوی
سیدمحمد موسوی
چابهار
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
کسانی که توسط شورای محترم نگهبان احراض صلاحیت شدند قانونی تبلیغ کنند، واز تخریب دیگران بپرهیزند و انتقاد سالم کنند

بسمه تعالی

خلاصه خطبه یکم اردیبهشت 1396

امام جمعه محترم شهرستان چابهار حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی در ابتدای خطبه این هفته طبق روال قبل همه را به تقوی الهی راهنمایی کردند،وبه دوری از ارتکاب معاصی توصیه نمودند.

در ادامه خطبه نیز با اشاره به کلام امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام در صفات متقین خطبه 93 صفات 78تا80نهج البلاغه اشاره داشتند و فرمودند امیر المومنین توصیه به عفو دارند که دو خطبه قبل در این باره بحث کردیم و نتیجه اینکه امر به عفو و امر به قصاص هر کدام در جای خود مبارک است، و قابل جمع ...

دستور به عفو کرامت انسانی است که از صفات بالای خداوند است.

و دستور به قصاص به جهت اجرای قانون و تأدیب است.

که در سوره مبارکه نور خدا می فرماید باید عفو و گذشت کنید اگر میخواهید خدا شما را ببخشد.

کسی که به دیگران بد رفتاری و اهانت میکند، با این عمل زخم میزند مثل کسیکه با شی تیز جراحت وارد کند، بویژه که در ملأ عام باشد .

اگر عذرخواهی کند شاید التیام بیاید. و قابل بخشش

اما اگر عذر خواهی نکرد و بی اعتنا رد شد، اگر این فردی که مورد هتاکی قرار گرفت سلیم النفس باشد، باز از او میگذرد و او را میبخشد.

نمونه انسان سالم، جناب مالک اشتر نخعی است که در اوج قدرت است، وزیر امیر المومنین است و دارای قدرت. زمانی که در میان کوچه میرود ، جوانی به او هتاکی میکند، ولی این فرد سلیم النفس و شایسته فرماندهی، به مسجد میرود، بعد آن فرد هتاک متوجه میشود که او کیست بدنبال او وارد مسجد میشود و عذر خواهی میکند که مالک در جواب به او میگوید، من قصد مسجد نداشتم اما با کار تو عصبانی شدم آمدم مسجد دو رکعت نماز خواندم و برای تو طلب بخشش کردم....

انسان سلیم النفس زود میبخشد

و انسان انتقام جو حتی با عذرخواهی هم نمی بخشد و کینه ها را در دل می‌پروراند. و در صدد تلافی و فرصت انتقام است.

انسانی که قدرت بخشش ندارد،مثل بیماری است که علاج ندارد.

خدایا ما را متخلق به اخلاق حسنه عفو و گذشت بفرما..

 

 

خطبه دوم

خطیب جمعه شهرستان در این خطبه نیز همه را به امتثال اوامر الهی سفارش کردند

در ادامه نیز ضمن اشاره به روز ارتش این روز را به قوای مسلح علل الخصوص ارتش عزیز تبریک گفتند.

و اشاره داشتند به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع عزیزان ارتش که فرمودند : هر وقت دشمن در ما احساس ضعف کرد، جری شد و چنگ و دندان نشان داد، و توصیه اکید به اقتصاد مقاومتی داشتند.

و در ادامه نیز به قسمتی دیگر از سخنان رهبری اشاره داشتند که ایشان فرمودند: کسانی کهاز دشمن میترسند ، حق ندارند این ترس را به مردم نسبت دهند، نه تنها از آمریکا که از آمریکا قدرتمند تر هم ترسی نداریم .

تکبیر الله اکبر

این مردم همان مردمی هستند که در هشت سال دفاع مقدس با دست خالی از دشمن نترسیدند.

سید محمد موسوی امام جمعه شهرستان اظهار داشت، به جوانان توصیه میکنم زندگینامه این شهدای عزیز را بخوانند که دریای شجاعت هستند.

مناسبت پیش روز بزرگداشت سعدی است و روز شعر و شاعر که با این قشر تبریک عرض می نمایم.

مقام معظم رهبری میفرماید  : شعر باید زنده باشد و نسبت به مسائل جاری و نیازهای کشور موضع داشته باشد.

مناسبت بعدی پیش رو سالروز اعلام انقلاب فرهنگی است که متاسفانه آن جور که باید پیگیری نشد.

و روز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است به فرمان امام خمینی ره. این قوای قدرتمند که حقیقتا معجزه انقلاب است،و خود یک فرهنگ است و مجری فرمان وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ

باید دشمن از ما به بترسد. آن چنان قوی باشید که دشمن جرأت حمله به خود ندهد.

و این القای غلط که ما میخواهیم ایران هراسی را کم کنیم، و اسلام هراسی را از بین ببریم غلط و اشتباه است، قرآن به ما دستور میدهد که قوای خود را جمع کنید و خود را نیرومند سازید تا دشمن از شما بترسد،

متاسفانه در کشور ما گاهی برای رییس جمهور فرانسه برای کشته شدن چند نفر عرض تسلیت داریم، اما برای قتل عام شدن کودکان یمن و سوریه خفه خون میگیریم، سکوت میکنیم.

شکر خدا بر نعمت سپاه ،فراموش نمی کنیم بد عهدی شرکت های خارجی که  دست ما را خالی میگذاشتند، اما سپاه با تمام توان وارد عرصه می شد. و موجبات پویا شدن اقتصاد را در سایه تحریم ظالمانه فراهم می آورد.

 

شهادت موسی بن جعفر علیه السلام  را تسلیت عرض میکنیم که یک امام سیاست مدار بود در زمان امامت خود چند سال زندان بودند.

ایشان در ادامه ذکر مناسبت های هفته فرمودند: روز مبعث را در پیش داریم ، که تبریک عرض می نماییم به همه مسلمانان.

از اهداف مهم نبوت وَلَقَد بَعَثنا في كُلِّ أُمَّةٍ رَسولًا أَنِ اعبُدُوا اللَّهَ وَاجتَنِبُوا الطّاغوتَ . آنهایی که لبخند به آمریکا می زنند و آنهایی که از این لبخند خوششان آمده، و بعد هم توجیه میکنند که لبخند به آمریکا ریشه در قرآن دارد. (فقولا له قولا لینا)  باید متذکر شد که در اینجا خداوند به موسی ماموریت داد به جهت هدایت فرعون، با او به نرمی حرف بزند چه ربطی  دارد که با دشمن خدا لبخند بزنیم، پس این آیه چی میگوید (يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ ۚ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ ۖ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ) پیغمبر با شدت با دشمن برخورد کن (يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ ۚ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ ۖ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ) و یا آیه دیگر (و یا آیه (أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم) آیا به جهت هدایت در سازمان ملل به آنها لبخند زدیم، یا لبخند شما باعث تشدید تحریم ها و جرأت پیدا کردن آنها شد. که  همین دیروز اعلام کردند که برجام را باید دور بریزیم، و تحریم ها شدت بیشتری بگیرد.

چرا با قدرت در مقابل اینها نایستیم؟

پس پیامبران مبعوث شدند تا خدا پرستش شود  و با طاغوت مبارزه شود.

و از دیگر اهداف نبوت، این که با مردم با عدالت رفتار شود (لِيَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ) و دیگر اهداف ...

و از مناسبت های پیش روز واقعه طبس است ، شما با خدا باشید، جایی خدا با دست شما دشمن را شکست مییدهد، و گاهی به دست خدا ....... (قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنَا إِلاَّ إِحْدَى الْحُسْنَیَیْنِ نَحْنُ نَتَرَبَّصُ بِكُمْ أَن یُصِیبَكُمُ اللّهُ...) ببینید یک تشر زد کره آنها عقب نشینی کردند و ترسیدند

اگر کره میتواند مقاومت کند ما با ایمان و اعتقادمان میایستیم، یادمان نرفته در جنایت عربستان در منی، با تشر زدن مقام معظم رهبری همه چیز بر گشت و حساب کار دستشان آمد.

نکته آخر مسئله انتخابات ریاست جمهوری است که طبق دستور مقام عظمای باید پرشور و در سلامت اجرا شود. و کسانی که توسط شورای محترم نگهبان احراض صلاحیت شدند قانونی تبلیغ کنند، واز تخریب دیگران بپرهیزند و انتقاد سالم کنندو  از مسیر انصاف خارج نشوند. و قانون را احترام کنند، و ملاک رأی مردم است و همه رأی مردم را بپذیریم .

خدایا بر رأی مردم، رئیس جمهوری را قرار بده که مطیع رهبر و دلسوز مردم و حافظ این انقلاب باشد .

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار
ارتباط با امام جمعه