دوشنبه 1396/8/1 - 35 : 20
مشخصات امام جمعه
علی اکبر کیخـــا
علی اکبر کیخـــا
زابل
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/21
امام جمعه زابل : چه کسی باید داد این مردم را به مجلس برساند ؟/کجاست آن فریاد؟/ اگر نمی توانی و جرات کار نداری

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی اکبر کیخاامروز در مصلی المهدی ( عج )  در خطبه دوم به شنبه ۲۲ مهر روز جهانی استاندارد اشاره کرد و اظهار داشت: اولین مفهومی که در وهله ی اول از این واژه به ذهن خطور می کند استاندارد در مقوله کالا هست یعنی کالای استاندار انسان داشته باشد ولی مفهومش میتواند وسیع تر باشد . 

 وی افزود: هم جامعه باید سالم و استاندار باشد و هم محیطی که مردم در آن زندگی میکنند و سلامت روان ، روح و جسم مردم در آن محیط می بایست تضمین شود .   وی در ادامه بیان کرد: یکی از مفهاهیمی که از استاندارد استنباط میشود این است که انسان شهری استاندارد داشته باشد که دارنده امکانات شهری برای شهروندان باشد .   

ایشان افزودند: باید ببینیم که شهرستان زابل به نسبه دیگر شهرهای ایران اسلامی که به برکت انقلاب به پیشرفت رسیده اند به نسبه این شهرها ، شهرستان زابل چقدر پیشرفت داشته است ؟ اگر پیشرفتی نداشته باید ببینیم چه چیزی مانع این پیشرفت شده است ؟ آیا سوء مدیریت بوده یا مدیریت مثبت اما ناپایدار ؟ این موارد را بررسی و مطالعه کنیم . 

 خطیب نماز جمعه زابل به دوشنبه ۲۴ مهر روز جهانی غذا و هفته بهداشت روانی اشاره و تصریح کرد: ، برای ۶ هزار کارتون خواب ، گور خواب و خرابه خواب در شهرستان زابل چه کردیم ؟ ما در فرمانداری زابل به مسئول کشوری تامین اجتماعی این گزارش را اعلام کردیم چه کردید ؟ ۵۰ تا گورخواب در تهران رسانه ای شد ، همه ورود کردند و این مشکل را برطرف ساختند ولی اینجا ۶ هزار نفر است . 

 وی در ادامه گفت: طرح ساماندهی سکونت گاهای غیر رسمی که امتیاز ویژه ای آن برای زابل مطرح و گرفته شد ولی وقتی در استان آمد و دیگر شهرهای جنوب استان حق زابل را قاپیدند ، کار بکجا رسید ؟ و ما چه کردیم برای این طرح ؟ چه شخصی باید آنرا را بررسی کند ؟ آیا استاندار ، فرماندار ، نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر ورود کردند ؟ چقدر تلاش کردند تا اصلا تلاشی صورت نگرفت ، شاید کرسی مسئولیت شان به خطر بیفتد اگر اعتراضی به مافوق خودشان داشته باشند و حال و روز مردم برایشان مهم نیست و اگر مهم است چرا ورود نکردند . 

 ایشان در ادامه افزودند: ما تمامی این موارد را در خطبه اعلام کردیم ، اینکه امام جمعه ای که بعنوان نماینده ولی فقیه در شهرستان است در تریبون موضوعی را اعلام میکند یعنی پشت سر شما فراندار ، استاندار و نماینده مجلس دارد گرم میشود و به مافوق خودتان اطلاع میدهید که امام جمعه ما طرح موضوع کرده است و این میشود برگ بنده شمای مسئول ، نه اینکه شما موضع بگیری در برابر امام جمعه خودت ؛ چه کرده اید برای این ۶ هزار  ؟ 

 امام جمعه زابل تاکید کرد: شهرهای مجاور سیستان را ببینید ، استان خراسان جنوبی ، بیرجند و نهبندان را مشاهده کنید که به برکت انقلاب و مدیریت های مثبت ، ثابت و پایدار به چه پیشرفت های رسیده اند که قابل مقایسه نیست یا ما ، این موارد را لطفا ببیند .   

ایشان به چهارشنبه ۲۶ مهر روز تربیت بدنی و ورزش اشاره کرد و گفت: ، برای ورزش جوانانمان چه کرده ایم ؟ چند تا سالن و زورخانه در این سالهای ساخته و اضافه گردید ؟ این موارد را کجا فریاد بزنیم ؟   

وی اظهار کرد: چه کسی باید داد این مردم را به مجلس برساند ؟ اگر گوش مسئولین در پایتخت ناشنوا یا کم شنواست یک فریاد بلند میخواد که آنها را به خودشان بیاورد ، کجاست آن فریاد ؟ و چرا تنهاست فریادها ؟ و به جای اینکه همصدا شوند با این فریادها ، وقیحانه حمله میکنند و در هنجره میخواهند همان فریاد را خاموش کنند ؛ آن وقت میگوییم چرا میزان اعتیاد افزایش می یابد ، مشکل بیکاری ، فشارهای روحی و روانی ، کارهای فرهنگی پرهزینه ، وقت های سالن های ورزشی پرهزینه ، ما باشیم به کدام سمت میرویم ؟

حجت الاسلام و المسلمین کیخا گفت: ما برای جوان خود چه کرده ایم ؟ خودمان را در ابتدا محکوم کنیم ؛ مگر ما نمیدانیم که در نظام اسلامی مسئولیت قبول کرده ایم ، اگر نمی توانی و جرات کار نداری برو ، مرد میدان و حججی میدان هستی بمان ، حججی حجت است برای ما ، او سر در این میدان داد و شما میخواهی وقت بزاری برای خدمت مردم . 

 وی تاکید کرد: چرا ما فرصت ها را از دست میدهیم ؟ چرا ما از صبوری و رشید بودن مردم سوء استفاده میکنیم ؛ آن وقت وقتی میخواهد حرکتی انجام شود از درون ما متفرق میشویم و زیر پای همدیگر را خالی میکنیم ، این موارد گریه دارد ، آن وقت میگوییم چرا پیشرفت نمی کنیم . 

 ایشان گفتند؛  چند بار از مسئولین ارشد داخل استان ما مطالبات مهم ، مستمر و مقاوم داشته ایم ؟ چقدر از آن مسئولی که وسط میدان مین مطالبه گری رفت حمایت کردیم ؟ و چند نفر از پشت به آن حمله کردند ؟   

امام جمعه زابل اظهار داشت: ما در منافع و برای رسیدن پیشرفت سیستان باید همه اختلافات را کنار بگذاریم ؛ ما حق و فرصت اختلاف نداریم چون فرصت ها خیلی از دست رفته ، همدل و همزبان باشیم . 

 وی در ادامه صحبتی با اعضای شورای شهر داشت و بیان کرد: اخیراً  شایعه ای پخش شده است که امام جمعه در تعیین شهردار دخل تصرفی دارد ؛ این موضوع یک دروغ محض است . وظیفه امام جمعه قبل از انتخابات راهنمایی و بیان شاخصه های کاندیدای اصلح هست و بعد از انتخابات احترام به رای مردم و حمایت از وکلای مردم است .   

ایشان بیان کردند: اعضای محترم شورای شهر زابل همدل و همزبان ، نگاهشان به مشکلات منطقه باشد و  فردی متعهد ، متخصص و دلسوز را بدور از هرگونه نفع شخصی و حزبی انتخاب کنند و هیچگونه فشاری بالا دستی را دخل در این انتخاب نکنند و اگر در جایی کسی فشار میآورد و بی مورد ورد میکند به ما اطلاع بدهند .

خطیب نماز جمعه زابل به دوشنبه ۲۴ مهر ۲۵ محرم سالروز شهادت امام زین العایدین پیام رسان عاشورا اشاره و گفت؛ که در سال ۹۵ ه . ق به شهادت رسیدند ، پیام رسان کربلا که اگر نبود نقش امام سجاد ( ع ) و عمه بزرگوراشون کربلا در همان کربلا میماند و قیام عاشورا ناکام میماند ؛ بانی تشکیل محافل پدر بزرکوارشان امام حسین ( ع ) بودند و ما هم میبایست به مثل امام زین العابدین ( ع ) پیام آوار قیام عاشوراباشیم . امام سجاد ( ع ) الگوی مقاومت و ایستادگی توام با عزت و اقتدار هستند 

اخبار
ارتباط با امام جمعه