سه شنبه 1396/7/4 - 14 : 14
مشخصات امام جمعه
سید علی مروج
سید علی مروج
شهرك انديشه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
جمهوری اسلامی ایران طرفدار مظلوم است و با ظالم در ستیز؛ در هر کجای عالم باشد. این سیاست خارجی ماست در واقع سیاستی است که آقا و مولایمان امیرالمومنین برای ما ترسیم کرده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی و مراقبت در اعمال و رفتار و گفتار.

تقوا حاصل مجالس حسینی علیه السلام

ایام ماه محرم حسینی است و یکی از مصادیق تقوا توجه به مجالس اباعبدالله الحسین (ع) است. تقوا در دو بعدخودسازی و جامعه سازی در آیات و روایات ما مورد تاکید قرار گرفته. در خطبه ها و احادیث و در روایات خاصه در خطبه 193 نهج البلاغه که بیش از 80 دستور و سفارش است که از مصادیق تقوا و پرهیزکاری است. بیش از 70 آیه از قرآن اهل ایمان را سفارش می کند به رعایت تقوا و پرهیزگاری. در واقع نتیجه تقوا و پرهیزگاری خودسازی و جامعه سازی است. هدف از کسب تقوا در مرحله اول در بعد فردی خودسازی و انسان سازی است. اینکه مراقب باشیم مراقب امیال و غرایزمان، هوا و هوس هایمان، وساوس شیطانی و بعد در مرحله دوم، در بعد اجتماعی یقینا این خودسازی و انسان سازی و تقوای فردی نتیجه اش تقوای اجتماعی است و جامعه ساز.

علامه شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی در بحث تاثیر مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین در بحث جامعه سازی و توجه مردم به جامعه دینی می فرمایند اباعبدالله الحسین و مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین توجه به امام به عنوان یک الگو و اسوه برای تقوا و پرهیزکاری است. در زیارت جامعه کبیره، که یادگار امام هادی (ع) است در آنجا وقتی ویژگی های ائمه معصومین (ع) را امام هادی (ع) بیان می فرمایند این گونه مورد تاکید قرار میدهند. کلامکم نور و امرکم رشد و وصیتکم التقوی. این سفارش اهل بیت و توصیه اهل بیت به مراقبت، تقوا و خودسازی است و فعلکم الخیر. تمام افعال و اعمال اهل بیت خیر و نیکی است و عادتکم الاحسان و سجیتکم الکرم، در فرهنگ ما شیعیان آن عزاداری را اسلام مورد تاکید قرار می دهد و اهل بیت مورد تاکید قرار می دهند که همراه با معرفت و شعور باشد. وقتی که ذاکر اهل بیت مشغول به مداحی و ذکر اهل بیت می شود یا سخنران در این ایام سخنرانان عزیز در مجالس و هیئات و مجالس فضائل و مناقب اهل بیت را متذکر می شوند اهل بیت را به عنوان الگو و اسوه تقوا و پرهیزکاری برای مردم معرفی می کنند برای شیعیانشان معرفی می کنند. اصلا مجلس بدون معرفت معنایی ندارد و در واقع هیچ کسی هم بدون معرفت لباس مشکی به تن نمی کند و عزاداری نمی کند.

وقتی که شما مطلع می شوید عزیزانتان دوستان و همسایگان تان از دنیا رفتند با توجه به معرفتی که نسبت به آن شخص دارید متاثر می شوید. یک موقعی همسایه از دنیا می رود و شما خاطراتی با او داشتید یک موقع هست که یک کسی را که نمی شناسید عکسش را روی دیوارها می بینید یا می شنوید که این شخص از دنیا رفته هیچ تاثیری در شما به وجود نمی آورد. یک موقع است که برادر شما، پدر شما مادر شما از دنیا می رود خب متاثر می شوید این معرفت شما نسبت به نزدیکان و عزیزانتان شما را متاثر می کند. اینکه بعضی ها می گویند این شورها بدون شعور باشد این را هم قبول نداریم. مگر می شود شور بدون شعور باشد. این مجالس و این عزاداری ها و این سیاهپوشی ها، چنین چیزی عقلا ممکن نیست کسی بدون شعور به شور برسد یقینا پشت این شور و احساس شعوری نهفته است معرفتی نهفته است که این معرفت ما را باید به تقوا برساند. نتیجه مجلس عزاداری اگر تقوای الهی و مراقبت نباشد مجلس اباعبدالله الحسین اگر ما را به خداوند متعال نزدیک نکند اگر ما را از حرام دور نکند یقین بدانیم که این معرفت ما یک جایی اش اشکال دارد. باید یک بازنگری بکنیم در معرفت خودمان نسبت به اهل بیت (ع).

لذا در این ایام شور حسینی، انشاءالله به شعور حسینی و معرفت حسینی دست پیدا بکنیم. اهل بیت را به عنوان الگو و اسوه خودمان به عنوان شخصیت هایی که اعمالشان خیر است گفتارشان خیر است سفارششان به تقوا و پرهیزکاری و مراقبت است انشاءالله فرمانبرداری بکنیم در این ایام و با اباعبدالله الحسین عهد ببندیم و از او بخواهیم چرا که مجلس اباعبدالله می شود حرم اباعبدالله الحسین. مرحوم شیخ جعفر شوشتری می فرمایند هر کجا که مجلس آن حضرت شد قبّه آن حضرت است و اجابت تحت قبّه را جد بزرگوار آن حضرت تاکید فرمودند والاجابه تحت قبته. دعا تحت قبه آن حضرت مستجاب است لذا در مجالس اباعبدالله در این ایام حسینی از خداوند بخواهیم خاصه در بین خطبه ها در روز جمعه هم دعا مستجاب است از خداوند بخواهیم که توفیق کسب تقوا و مراقبت در گفتار و اعمال و رفتار روزی ما و خانواده های ما بگرداند. بارپروردگارا ما را از حرام دور بگرداند. لقمه حلال و طیب و واسع روزی ما و خانواده های ما بگردان. یک لحظه ما را به خودمان غافل وامگذار عاقبت همه ما را ختم به خیر بگردان. حیات و ممات محمدی روزی همه ما بگردان.

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم. مجددا خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را سفارش می کنم خواهران و برادران خودم را به فرمانبرداری از خداوند متعال به مراقبت در اعمال، رفتار و گفتار. بترسیم از خداوند بترسیم از حساب و کتاب روز قیامت.

اما ضمن عرض تسلیت ایام محرم حسینی و ایام شهادت سید و سالار شهدای دشت کربلا و یاران باوفای اباعبدالله الحسین (ع) خدمت شما سروران و عزیزان و گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدا از صدر اسلام تا به امروز خاصه شهدای 8 سال دفاع مقدس، شهدای هسته ای، شهدای اقتدار، شهدای مدافع حرم و همه عزیزانی که اباعبدالله الحسین را الگو و اسوه خودشان قرار دادند آن امام آزادگان را الگو و اسوه خودشان قرار دادند من لازم است خیر مقدمی عرض کنم دو  مهمان عزیز این هفته مهمانان نماز جمعه و مصلای امیرالمومنین شهر اندیشه هستند برادر عزیز و صدیق ارجمندم جناب سرهنگ کریمی پناه، فرمانده سابق سپاه شهرستان شهریار که پیش از خطبه ها شما عزیزان و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس جانبازان عزیزی که در مجلس شرف حضور دارند خانواده های معظم شهدا بسیجیان عزیز را امروز به فیض رساندند. خاطرات زیبایی که بیان کردند و زحماتی که رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاعی که دفاع مقدس نام گرفته شد، شما عزیزان را به فیض رساندند. آرزوی توفیقات روز افزون داریم برای همه سربازان ولایت، سرداران اسلام، سربازان امام زمان (عج) همچنین ریاست محترم اداره اموزش و پرورش شهرستان شهریار برادر عزیزم جناب آقای پارسا هم مهمان ما هستند.

چندین مناسبت را در این هفته خواهیم داشت هم آغاز بهار علم و دانش است، اول مهر، آغاز سال تحصیلی، آغاز هفته دفاع مقدس، به مناسبت ایام ماه محرم آغاز هفته امر به معروف و نهی از منکر، ایام دهه اول محرم حسینی چندین مناسبت را در پیش رو داریم از خداوند متعال بخواهیم که توفیق درک ایام محرم حسینی و عرض ارادت به پیشگاه آقا و مولایمان اباعبدالله الحسین را روزی همه ما بگرداند انشاءالله.

مرور فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای محترم مجلس خبرگان

اما رهبر معظم انقلاب مان در دیدار رئیس و اعضای محترم مجلس خبرگان با اشاره به سخنان سخیف و زشت، ابلهانه، آشفته و سراسر غیر واقعی رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل فرمودند این سخنان ناشی از قدرت نبود بلکه ناشی از عصبانیت درماندگی و سبک مغزی است زیرا آمریکایی ها از اینکه نقشه های چندین ساله آنها در منطقه غرب آسیا با حضور موثر جمهوری اسلامی ایران نقش برآب شده است به شدت  ناراحت و عصبانی هستند. علت نطق ابلهانه و بسیار زشت و سخیف و با ادبیات گانگستری و کابویی و سراسر دروغ محض و با آشفتگی رئیس جمهور آمریکا عصبانیت و درماندگی و سبک مغزی است. سخنان رئیس جمهور آمریکا برای ملت آمریکا افتخارآمیز نبود و باید نخبگان آمریکا از این سخنان و داشتن چنین رئیس جمهوری احساس شرم کنند که این احساس شرم را نیز بیان کرده اند. آمریکایی ها از سال های قبل برای منطقه غرب آسیا طراحی و نقشه داشتند و نام آن را خاورمیانه جدید یا بزرگ گذاشته بودند و سه محور اصلی این طراحی نیز عراق و سوریه و لبنان بود اما در هر سه  کشور با شکست مواجه شدند. برخی در تحلیل های خود اشتباه نکنند زیرا مواضع آمریکا به دلیل قدرت و توانایی در مقابل آمریکا نیست بلکه کاملا به دلیل ضعف و شکست و عصبانیت اوست و به همین علت هم هست که جناب آقای ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شدند که ایران پول های مردم خود را به حماس و حزب الله می دهد. جناب آقای ترامپ یعنی شما هیچ کمکی به اسرائیل نمی کنید هیچ کمکی به کشورهایی که به عنوان تروریسم در منطقه حامی شما و منافع شما در منطقه غرب آسیا هستند نمی کنید. جالب است از سال 1985 فقط کنگره آمریکا سالیانه بین سه تا چهار میلیارد دلار به اسرائیل کمک می کند. حالا این قسمتی از کمک های آمریکایی ها به اسرائیلی هاست. اسرائیل به عنوان بزرگترین کشور دریافت کننده کمک از آمریکا در جهان شناخته شده است. بزرگترین کمک های تسلیحاتی آمریکا به اسرائیل است. کمک ها و مبالغی که حالا این مبالغ و آمار و ارقام ها که ثبت شده اما مبالغی که غیرمستقیم به اسرائیلی ها کمک می شود را خدا میداند. کمک های خارجی و وام های بلاعوضی که سالیانه به کشور اسرائیل تعلق می گیرد بیش از 84 میلیارد دلار است. و مجموعه هزینه ای که هر آمریکایی در طول سال با جمعیت 250 میلیونی اش، 23 دلار حداقل به عنوان مالیات از کشور آمریکا و مردم آمریکا می گیرند و این مالیات ها هم قانونی گرفته می شود و مردم آمریکا هم موظفند که این مالیات ها را هم بپردازند چاره ای هم ندارند. در مقایسه بودجه نظامی کشورمان در سال 95 آمریکا کمک های خارجی و بمب های بلاعوضش، عرض کردیم در طول یکسال بیش از 84 میلیارد دلار است بودجه نظامی نظام جمهوری اسلامی ایران در سال 95، 12 میلیارد دلار بود. ببینید چندبرابر است. بودجه نظامی کشور ایران 12 میلیارد دلار آن وقت کمک های تسلیحاتی و وام های بلاعوض آمریکا به اسرائیل 84 میلیارد دلار است. با این مقایسه ها وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند دروغ محض یعنی همین. از آن طرف مردم ما را متهم می کنید که به حماس و حزب الله کمک می کنند و از طرفی خودتان بوجه های میلیاردی به اسرائیل کمک می کنید.

بعد در صحبت های سخیف خودش در سازمان ملل ایران را به تقویت دیکتاتوری بشار اسد در منطقه متهم می کند. شما کمک نمی کنید کشورهای عربی مثل آل سعود تکفیری که در منطقه نه انتخاباتی دارند. در این سال جاری که در کشور ما انتخابات برگزار شد و بیش از 41 میلیون نفر پای صندوق آمدند رئیس جمهور خودشان را انتخاب کردند در همان ایام رئیس جمهور آمریکا اولین سفر خودش را به کشور عربستان قرار می دهد. کشور عربستانی که به صورت پادشاهی که همان دیکتاتوری است، ولایت فقیه حرف خدا را می زند حرف خودش را نمی زند، اما در کشور عربستان آن سیاستی که اجرایی می شود سیاست آل سعود اسرائیلی است. لذا آنها ما را متهم می کنند به اینکه کمک می کنیم به دیکتاتوری بشار اسد در منطقه اما خود آمریکایی ها در منطقه چندین دیکتاتوری را تقویت و کمک  می کنند.

جناب آقای ترامپ ما را متهم می کند به جنگ در یمن، و هدایت جنگ یمن. شما نبودید که در ایام انتخاباتی که در کشور ما برگزار شد 110 میلیارد دلار تسلیحات به عربستان دادید؟ این تسلیحات و موشک ها برای چه بود؟ آیا غیر از این بود که مردم مظلوم یمن با سلاح ها و بمب ها به خاک و خون کشیده بشوند. آن وقت ایران جنگ یمن را هدایت می کند یا شما؟ جمهوری اسلامی ایران طرفدار مظلوم است و با ظالم در ستیز؛ در هر کجای عالم باشد. این سیاست خارجی ماست در واقع سیاستی است که آقا و مولایمان امیرالمومنین برای ما ترسیم کرده  است. کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا. هر کسی می خواهد ظالم باشد و مظلوم هم هر کسی می خواهد باشد. برای ما فرقی ندارد که مظلوم یک شیعی باشد یا سنی باشد. در عراق باشد در لبنان باشد در سوریه باشد در بحرین باشد در یمن و نیجریه باشد در میانمار و کشمیر باشد برای ما فرقی ندارد آن چه که برای ما مهم است امروز در منطقه غرب آسیا نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشوری که حامی مظلوم است و با ظالم در ستیز است شناخته می شود. لذا هفته دفاع مقدس است یکی از دستاوردهای هفته دفاع مقدس که در آن 8 سال دفاع مقدس حضرت امام فرمودند جنگ برای ما نعمت است. در آن روز خیلی ها می گفتند مگر می شود که جنگ هم نعمت باشد. اما امروز می بینیم پاسداران عزیز ما، پاسداران انقلاب، پاسداران ارزش ها و ولایت در داخل و خارج از کشور، سردار عزیز ما سردار سلیمانی، امروز در کشور عراق وقتی یک زائر می رود وقتی نام ایرانی را می شنوند با عزت از یک ایرانی و سردار ایرانی نام می برند. مسئولان ما که نتوانستند ارزش را به پاسپورت ها و گذرنامه های ما برگردانند اما وقتی وارد کشور عراق می شویم یک سردار سپاه توانست این ارزش را به ما برگرداند. کسانی که رفتند می دانند، نام سردار سلیمانی وقتی برده می شود همه با احترام و عزت یاد می کنند از او.

در ادامه سخنان سخیف خودش رئیس جمهور آمریکا ادعا می کند که رهبران ایران به جز نیروهای نظامی آمریکا از چیز دیگری نمی ترسند. جناب آقای ترامپ مردم ما از یادشان نرفته لحظه ای که سربازان شما دست را روی سر گذاشته بودند و از ترس گریه می کردند. سرداران عزیز ما چه در نیروی هوایی و چه در نیروی زمینی و چه دریایی و چه در سپاه و ارتش، هیچ فرقی ندارد، بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی همه و همه فرمانده کل قوا یکی است، همه گوش به فرمان ولایت هستند. ما یادمان نمی رود سربازانی که مردم ما هم فراموش نمی کنند از ترس می لرزیدند و گریه می کردند و دست روی سرها گذاشته بودند آن خفت وخاری و ذلت را دیدیم در سربازان شما. اینها سربازان شما هستند نه سربازانی که در  فیلم ها و شبکه های اجتماعی و فیلم های هالیوودی سربازان تان را چنان قدرتمند نشان می دهید که یک سرباز کانّه می تواند در مقابل هزار نفر بایستد. اینها سربازان شما هستند. ما را از اینها می ترسانید؟ رهبران ما از شما می ترسند؟ رهبران ما حضرت امام (ره) فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

ضمن تشکر از مواضع انقلابی رئیس جمهور محترم کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل در برابر سخنان ابلهانه و سخیفانه رئیس جمهور آمریکا، در انتها رهبر عزیزمان فرمودند باید این عزت را با عقل و تدبیر و فکر درست همچنین با اشتباه  نکردن در نحوه مراودات و تصمیم گیری ها و موضع گیری ها حفظ کرد چرا که این عزت به واسطه مجاهدت مردم و جوانان و ریخته شدن خون شهدا به دست آمده است و در انتها رهبر عزیز انقلاب مان مساله تدین مردم را مساله مهمی شمردند و با اشاره به تکرار این حرف از سوی برخی از افراد که ما نمی خواهیم مردم را به زور به بهشت ببریم، بعضی از مسئولین این جمله را بیان کردند متاسفانه، رهبر عزیزمان فرمودند این تعبیر نادرست و مغالطه آمیز است زیرا هیچ کس نمی خواهد مردم را به زور به بهشت ببرد. مسئولان عزیز مراقب موضع گیری های خودشان باشند مواضعی که اتخاذ می کنند چه در مسائل سیاسی و نظامی و چه در مسائل اجتماعی و فرهنگی، ممکن است بار منفی داشته باشد دوپهلو صحبت نکنند، صریح، قاطع، شفاف، هیچ کس نمی خواهد مردم را به زور به بهشت ببرد اما باید از راه و به شکل درست مسیر بهشت را به روی مردم باز و آنها را به حرکت در آن مسیر تشویق کنیم. فلسفه ارسال پیامبران هدایت مردم به بهشت و دور کردن از جهنم بوده است و اینکه در اسلام هیچ اجباری وجود ندارد حرف درستی نیست و حدود شرعی در برخی موارد وجود دارد.

این شبهه لااکراه فی الدین را خیلی ها در شبکه ها و در تذکراتی که به برخی از بدپوششی ها و تذکرات رسانه ای که داده می شود این جمله را می شنویم که لااکراه فی الدین، در حالی که لااکراه فی الدین در بحث اعتقادات است نه در اخلاق، نه در مسائل اجتماعی، بله. کسی را به اجبار حق نداریم که با سرنیزه مسلمانش بکنیم یا با سرنیزه اعتقاداتت را به او تحمیل بکنیم تو باید اباعبدالله  الحسین را دوست داشته باشی. لااکره فی الدین. اجباری نیست. قد تبین الرشد من الغیّ. اما در مسائل اخلاقی، می توان هرگونه که دلمان خواست زندگی بکنیم در جامعه با هر وضعی دلمان خواست بیاییم در جامعه؟ از چراغ قرمز عبور بکنیم به قوانین توجهی نکنیم و بعد هم بگوییم لااکراه فی الدین. چنین چیزی امکان دارد؟ هرج و مرج اجتماعی به وجود می آید. آن چیزی که در دین اجبار نیست در مسائل اعتقادی است نه در مسائل اخلاقی و در بحث قوانینی که لازم الاجرا هستند در جامعه.

امیدواریم که خداوند متعال این نظام مقدس نظام اسلامی که به نام امیرالمومنین در این مملکت، پرچم امیرالمومنین به اهتزاز درآمده انشاءالله کشورهای دیگر یکی بعد از دیگری این پرچم را به اهتزاز درخواهند آورد و زمینه ظهور آقا و مولایمان امام زمان (عج) فراهم خواهد شد.

اما به مناسبت سخنان سخیفی که رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل بیان کرده، انشاءالله بعد از نماز جمعه عزیزان چندقدمی همراهی کنند و مشت ها را گره کنیم مثل همیشه و شعار مرگ بر آمریکا را انشاءالله سرخواهیم داد.

اهم مناسبت ها

اهم مناسبت ها را سریعا عرض بکنم. جمعه 31 شهریور آغاز جنگ تحمیلی در سال 1359 و آغاز هفته دفاع مقدس و همچنین هفته امر به معروف و نهی از منکر، آغاز ماه محرم و آغاز سال 1439 هجری قمری است.

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس را در پیش داریم یاد و خاطره همه شهدای عزیز را زنده نگاه می داریم. مقام معظم رهبری فرمودند جنگ تحمیلی به خاطر این اتفاق افتاد که دشمن در ما احساس ضعف می کرد. وقتی دشمن دید که انقلابمان انقلاب نوپایی است بسیج مردمی شکل نگرفه بود، سپاه شکل نگرفته بود ارتش شکل پراکنده بود، گفت از این فرصت استفاده بکنم و با خیانتی که در آن زمان آن خائنینی که خیانت کردند امثال بنی صدرها و تسلیحات اندکی را هم که در دسترس بود در اختیار رزمندگان قرار ندادند و باعث شد که دشمن پیشروی بکند و خرمشهر را از دست دادیم و آبادان محاصره شد که در چهارشنبه یکی از مناسبت ها هم شکست حصر آبادان است به عنوان اولین پیروزی بزرگ رزمندگان اسلام. لذا دشمن وقتی در ما احساس ضعف کرد به ما حمله کرد.

امروز هم اگر ما موشک های دوربرد داریم اگر عزیزان ما در سپاه پاسداران انقلاب موشک هایشان را آزمایش می کنند و در پاسخ کوبنده ای که به داعشی ها دادند با شلیک شش موشک مشت محکمی بر دهان تکفیری ها زدند ما همیشه در موضع دفاع بودیم در طول این سال ها هم هیچ وقت جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه توانمندی بالایی داریم موشک های دوربردی داریم اما این موشک های ما برای دفاع از انقلاب مان، دفاع از ارزش های نظام، دفاع از مردم، ولایت و دفاع از مملکت امیرالمومنین (ع) است. گذشت آن روزی که دست علی را بستند و کشان کشان در کوچه ها می بردند. امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت در منطقه غرب آسیا دیگر به هر کشوری اجازه نخواهد داد که به مرزهای ما تعدی بکند. لذا در 8 سال دفاع مقدس عزیزان مان با کمترین سلاح در مقابل دنیا ایستادند و در این رزم نابرابر به پیروزی رسیدند. الحمدلله امروز که ما تا دندان مسلح هستیم. قطعا هیچ کشوری به خودش اجازه  نخواهد داد که توجهی به مرزهای ما یا ارزش های ما داشته باشد.

امروز باید یاد بکنیم از شهدای عزیزمان، سردار سپاه اسلام، شهید تهرانی مقدم ها، صیادها، زین الدین ها، همت ها، این شهدای عزیز بودند که امروز ما را به عزت رساندند، انشاءالله این عزت را مسئولان عزیز ما بتوانند حفظش بکنند. آنها جانشان را فدا کردند ما به عزت رسیدیم انشاءالله مسئولین عزیز این عزت را حفظ کنند.

آغاز سال تحصیلی

شنبه اول مهرماه آغاز سال تحصیلی وبازگشایی مدارس را داریم. در حوزه تعلیم و تربیت باید توجه داشته باشند مسئولین عزیزکه همیشه آموزش مقدم بر پرورش بوده. درست است که اموزش و پرورش است اما در تعالیم انبیاء و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه است. در سنت انبیای الهی و روش و منش انبیای الهی آن چه که مقدم بود تزکیه بر آموزش مقدم بود. در آموزش و پرورش هم انشاءالله مسئولان آموزش و پرورش مخصوصا ریاست محترم آموزش و پرورش شهرستان جناب آقای پارسا به این مهم توجه داشته باشند که انشاءالله در بعد تعلیم و تربیت در سال جاری توجه بیشتری به دانش آموزان بشود. من تشکر می کنم بحث اردوی مسجد و همکاری خوبی که آموزش و پرورش شهرستان با ستاد برگزاری نماز جمعه شهر اندیشه در برگزاری اردوی مسجد داشته حضور دانش آموزان در هر هفته دانش آموزان در مسجد امام علی و مصلای نماز جمعه شهر و اقامه نماز جماعت به همراه نمازگزاران یکی از برنامه های این اردوست که در تقویت پرورش دانش آموزان یقینا سهم بسزایی دارد.

والدین توجه کنند به بعد تربیتی فرزندانشان، دانش آموزان ما توجه داشته باشند مسئولان عزیز ما  توجه داشته باشند که انشاءالله این مثلث تربیتی مسجد و مدرسه و خانه را ما توجه ویژه ای داشته باشیم.

شکسته شدن حصر آبادان

چهارشنبه پنجم مهرماه، شکسته شدن حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه در سال 1360 که آغازی بود برای پیروزی های رزمندگان اسلام یاد و خاطره همه شهدا را گرامی می داریم از خداوند متعال می خواهیم که این شهدای عزیز ما با شهدای کربلا انشاءالله محشور بشوند.

انتخاب شهردار جدید اندیشه

اما در رابطه با موضوعات شهری در هفته ای که گذشت انتخاب شهردار را داشتیم ضمن تشکر از جناب آقای مهندس شوندی که زحمات زیادی برای شهر اندیشه کشیدند باید یک خیرمقدمی در واقع به شهردار پرتلاش و انقلابی شهر اندیشه جناب مهندس کاویانی داشته باشیم. سابقه مهندس کاویانی در شهر اندیشه یک سابقه بسیار درخشانی است همه شما عزیزان هیچگاه فراموش نمی کنید نماز جمعه شهر اندیشه اگر امروزه نماز جمعه اقامه می شود زحمات و پیگیری های این شهردار انقلابی است، خیلی زحمت کشیدند در راه اندازی نماز جمعه شهر اندیشه تلاش هایی که ایشان کردند و ما هیچ وقت فراموش نمی کنیم تشکر می کنم هم از شورای منتخب به خاطر حسن انتخابشان در انتخاب این شهردار پرتلاش و انقلابی انشاءالله که در طول این چهارسال با تلاش مضاعفشان گذشته این شهر، کاستی هایی که در این شهر بوده انشاءالله جبران بشود. و بحث آرامستان را از شما می خواهیم کمبودهای این شهر به وسیله شما انشاءالله جبران بشود. بحث بیمارستان دولتی در این شهر لازم است مردم توقع دارند کاستی ها انشاءالله دیده بشود و مشکلات شان برطرف بشود. مثل گذشته با حضور هفتگی خودتان در مساجد و محافل و مجتمع ها، بحث مسکن مهر، کاستی هایی که در مسکن مهر است با همت دوستان برطرف بشود. از اعضای محترم شورای قبل هم همینجا تشکر می کنم عزیزانی که در طول 4 سال کمال الجود بذل الموجود تمام تلاششان را برای این شهر کردند. این عزیزانی که در شورای منتخب هستند آرزوی توفیقات داریم این عزیزانی هم که موفق نشدند اما در انتخابات شرکت کردند احدی الحسنیین است هیچ فرقی ندارد در نظام جمهوری اسلامی نیت مهم است شما هم ماجور هستید از آن عزیزان هم تقدیر و تشکر می کنیم.

چند نکته به هیئات

بحث هیئات مذهبی توجه به توصیه هایی که از طریق سازمان تبلیغات میشود انشاءالله همه هیئات توجه داشته باشند مبلغ در هیئات حضور داشته باشد اگر مبلغ هم ندارید مراجعه بکنید به دفتر ما و دفتر سازمان تبلیغات درخواست مبلغ بکنید در اختیارتان قرار می دهیم. انشاءالله تجمع بزرگ تاسوعائیان را در شهر اندیشه خواهیم داشت هیئات مذهبی و مساجد از شما دعوت می کنم که انشاءالله در این تجمع بزرگ همه شرکت بکنند. حضور موثر هیئات و مساجد را انشاءالله در این تجمع از شما درخواست می کنم.

آخرین نکته بحث کمک های شماست انشاءالله در طول این دو ماه، محرم و صفر مثل سال های گذشته کمک های شما، در واقع این یک توفیق اجباری است برای شما عزیزان، هدایت بشود کمک های شما برای ایام عاشورای حسینی و اربعین حسینی در کربلای معلّی از این هفته تمام کمک ها انشاءالله برای ایام عاشورای حسینی و نذورات اربعین حسینی در کربلای معلّی جمع آوری می شود از همه شما عزیزان درخواست می شود که کمک های خودتان را دریغ نکنید از کمک به اباعبدالله.  شما هم سهیم باشید. در کشور عراق مردم عراق اربعین را اداره می کنند انشاءالله ما هم با کمک های خودمان یک سهم ناچیزی در برگزاری برنامه های اربعین حسینی در کشور عراق داشته باشیم. بار پروردگارا آقا و مولای ما را به ما برسان. نائب امام زمان مان رهبر عزیز و فرزانه انقلاب مان بر توفیقات و تاییداتش، صحتش عزتش طول عمرش بیفزای. دشمنان ایران اسلامی مان را نابود کن. شر و مکرشان را به خودشان برگردان. خبر نابودی و هلاکت تکفیری ها و داعشی ها و آل سعود را به ما برسان. رزمندگان اسلام مدافعان حرم در هر کجا هستند در هر جبهه ای که هستند نصرت و پیروزی عنایت بگردان.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه