شنبه 1396/8/27 - 50 : 9
مشخصات امام جمعه
سید علی مروج
سید علی مروج
شهرك انديشه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/5
در بحث حجاب و پوشش به عنوان یک واجب و ضروری خداوند متعال در آیات قرآن تاکید می کند

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول:

توصیه به تقوا

 خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی و فرمانبرداری از خداوند متعال. وجود نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین امام المتقین علی بن ابی طالب (ع) در خطبه 193 نهج البلاغه در رابطه با ویژگی های اهل تقوا می فرمایند فالمتقون هم اهل الفضائل. اهل تقوا دارای ویژگی های خاصی هستند به هر کسی متقی نمی گویند. هر کسی که ظاهر خودش را به شکل مسلمانان درآورد به او باتقوا نمی گویند بلکه اهل تقوا نشانه هایی دارند ویژگی هایی دارند اهل تقوا منطقهم الصواب و ملبسهم الاقتصاد و مشیهم التواضع، اهل تقوا در گفتار و در زندگی از مسیر حق منحرف نمی شوند اهل تقوا در گفتارشان اهل حق و گفتار حق و درست هستند. اهل تقوا متواضع هستند دیگران را تکریم می کنند و در چهارمین ویژگی اهل تقوا می فرمایند آنها چشم هایشان را از حرام می پوشانند. غضوا ابصارهم عما حرم الله علیهم. اهل تقوا نگاه خودشان را مدیریت می کنند، مدیریت در نگاه یکی از ویژگی های اهل تقواست.

ضررهای نگاه حرام

مراقبت در نگاه منافعی دارد و نگاه حرام ضررهایی برای ما دارد، اگر بخواهیم عنوان ها را بیان بکنیم:

چشم چرانی و مراقبت نکردن از نگاه:

 1. باعث حسرت طولانی می شود. امیرالمومنین می فرمایند چه بسا یک لحظه نگاهی که حسرت طولانی و یک عمرت حسرت را به دنبال داشته باشد.
 2. آتش دوزخ، از مضرات چشم چرانی است. چشم کسی که از حرام پر بشود در روز قیامت چشمش را از آتش پر می کنند.
 3. کسی که از نگاهش مراقبت نمی کند مورد خشم و غضب الهی قرار می گیرد. مورد لعنت پیامبر اکرم (ص) قرار می گیرد.
 4. در روایات دارد نگاه حرام تیری مسموم از تیرهای شیطان است. سهم مسموم من سهام الابلیس.
 5. نگاه حرام باعث می شود که غافل بشویم از یاد الهی. همانطور که لغو در گفتار داریم لغو در نگاه هم داریم. فقط در روایات گفتار لغو نیامده بلکه نگاه های بی هدف هم مورد سرزنش قرار گرفته. لغو در نگاه. اینکه انسان همینطور سرش بچرخد و همه جا سرک بکشد و نگاه بکند. لهو و لغو در نگاه یا بحث غفلت از یاد خداوند.
 6. نگاه حرام ما را نسبت به حرام تحریک می کند.
 7. نگاه به حرام ما را از مسیر الهی دور می کند باعث فسق و فجور می شود و باعث می شود که به گناه آلوده بشویم.

آثار مراقبت از نگاه حرام

متقابلا مراقبت از نگاه:

 1. ما را به یاد خداوند می اندازد.
 2. مراقبت در نگاه رضایت الهی را در پی دارد. رضایت امام زمان را در پی دارد.
 3. باعث می شود که جزء اهل تقوا بشویم
 4. اگر نگاهمان را مراقبت بکنیم باعث می شود که حق چشم را به جا بیاوریم. امام سجاد (ع) می فرمایند در رساله حقوق، حق چشم نگاهداری او از حرام است و آن چه را که خداوند منع کرده نگاه به آن را.
 5. مراقبت در نگاه آرامش خاطر را در پی دارد.
 6. در روایات می فرمایند مراقبت از نگاه باعث می شود که حلاوت و شیرینی عبادت را بهتر درک بکنیم اگر از نگاهمان مراقبت بکنیم عبادت برای ما لذت بخش می شود.

راه های علاج چشم چرانی و مدیریت نگاه

اما در بحث راه های علاج چشم چرانی و مدیریت نگاه:

 1. توجه به عظمت الهی، توجه به قدرت الهی که یعلم خائنه الاعین و ماتخفی الصدور. او چشم های خیانت کار را می شناسد. توجه به تسلط الهی، اینکه الم یعلم بان الله یری در منظر و مرئی الهی هستیم.
 2. توجه به مضرات و فوائد مدیریت نگاه که عرض کردیم اینها از عوامل مراقبت از چشم چرانی است.
 3. یکی از راه های مراقبت نگاه، حجاب و پوشش است اینکه خداوند متعال حجاب را بر بانوان واجب کرده است به خاطر مدیریت نگاه مردان است.

چه بسا بعضی ها اعتراض می کنند که شما نگاه نکنید، یقینا شما هم مواجه شدید. اعتراض می کنید که حجابتان را رعایت کنید می گویند: شما نگاه نکنید با این تعبیر.

خواهرم خداوند متعال واجب کرده بر شما، پوشش را چه ما نگاه بکنیم یا نکنیم، حکمی را تغییر نمی دهد. کسی که جواهراتی را می فروشد اگر صاحب قیمت باشد طلا جواهرات، معمولا آنها را می پوشاند، عین این می ماند که فروشنده طلا و جواهرات آن ها را در معرض قرار بدهد بگذارد در خیابان و بگوید خب دزد نیاید اینها را ببرد. خب دزد می آید می برد. ما باید اموالمان را محکم بچسبیم. این توجیه منطقی درستی نیست. که بگوییم حالا دزد نبرد. ما باید درب خانه را محکم ببندیم، او کار خودش را می کند ما هم وظیفه خودمان را داریم. یکی از عوامل پیشگیری چشم چرانی و مدیریت نگاه در آیات نورانی قرآن حجاب و پوشش بانوان است که واجب شرعی است.

در آیات نورانی قرآن کریم در سوره نور خداوند متعال هم بانوان را مورد خطاب قرار می دهد هم مردان را مورد خطاب قرار می دهد با این تعبیر قل للمومنین، ای رسول ما به اهل ایمان بگو، این نشان می دهد که کسانی که اهل ایمان هستند توجه به آیات قرآن کریم دارند. توجه به حجاب دارند.

قل للمومنین یغضوا من ابصارهم. هم به مردها سفارش می کند که نگاهشان را بپوشانند و هم قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن، هم به زن ها می گوید. یعنی مرد و زن ندارد. اینطوری نیست که ما نگاه نکنیم آنها هم باید نگاه نکنند

بحثی در مورد حجاب در قرآن

 بعد در ادامه آیه ولایبدین  زینتهن است. نه تنها نگاه نکنند بلکه باید زینت خودشان را بپوشانند. بله. ما با نباید نگاه بکنیم اما آنها هم حق ندارند آشکار کنند.

می توانیم بگوییم یکی از ارکان مراقبت از نگاه و غضّ بصر حجاب و رعایت پوشش از طرف بانوان است. آنها باید حفظ کنند خودشان را. اگر آنها خودشان را حفظ کنند شاید خیلی از نگاه ها دیگر، نگاه های حرام نباشد مشکل آفرین نباشد.

از آن جایی که در آیات نورانی قرآن کریم خداوند متعال هم در سوره نور آیه 30 و 31 و 58 و در سوره احزاب آیه 32 و 33 و 53 و 59 حجاب را جزء واجبات می داند و به عنوان یک ضروری در اسلام به آن نظر دارد اینطور نیست که بعضی ها توجیه می کنند حجاب واجب نیست خداوند کجا گفته حجاب واجب است. بعضی ها اینطور توجیه می کنند. بعضی ها می گویند حالا این همه بدحجابی در سراسر عالم است. شیطان هم اینطور توجیه می کرد دیگر. وقتی خداوند فرمان داد سجده کن، شروع کرد به توجیه کردن، چرا باید سجده بکنم، من برترم، به خاک باید سجده بکنم، من از آتش هستم.

در عبودیت و بندگی دیگر جای توجیه نیست. هوا گرم است یا دیگران چرا اینطور می گردند ما باید اینطور بگردیم. اینها توجیهات شیطانی است. توجیهات نفسانی است

در بحث حجاب و پوشش به عنوان یک واجب و ضروری خداوند متعال در آیات قرآن تاکید می کند که بانوان باید خودشان را از نامحرم بپوشانند. چه بسا جرم و جنایاتی که امروز در جوامع غربی است یک علت بسیار مهمش همین بدپوششی ها و بدحجابی ها باشد. آمار و ارقام جنایت هایی که در کشورهای غربی است وقتی مطالعه می کنیم اصلا قابل قیاس با آمار جرم و جنایت در داخل کشور نیست. اگر در داخل کشور ما هم آمار طلاق افزایش پیدا کرده امروز، کودک آزاری ها افزایش پیدا کرده، آمار جرم و جنایت افزایش پیدا کرده یک علتش هم بدپوششی بانوان ماست. هر چقدر اینان بدپوشش تر بشوند بداخلاقی ها در جامعه افزایش پیدا می کند.

جامعه باید امن باشد، از وظایف حکومت اسلامی است الذین ان مکنّاهم فی الارض اقاموا الصلاه و آتوا الزکاه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر، این امروا باتوجه به ان مکنّاهم است آقایان می گویند حجاب با اجبار انجام نمی شود صراحتا با این آیه شریفه مخالفت می کنند. خداوند می فرماید وقتی حکومت، اسلامی شد و قدرت در دست شما افتاد نیروهای نظامی و انتظامی دست شماست حکم و قضاوت دست شماست امروا بالمعروف، حجاب هم بالاترین معروف است. امر بکنید به معروف نهی بکنید از بدحجابی و بدپوششی. اینهایی که می گویند بله. به زور حجاب نمی شود، اتفاقا قرآن می گوید برخی از احکام الهی باید با زور باشد. ان مکنّاهم فی الارض امروا. بله. یک موقعی قدرت نیست دستگاه قضا دست ما نیست، نیروی نظامی و انتظامی نداریم، آن سلسله مراتب امر به معروف که مرحله اول مرحله قلبی است مرحله دوم مرحله لسانی است برای همه مردم. مرحله سوم مرحله عملی است که وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی است که به عنوان ضابط ویژه قضایی بیایند امر به معروف و نهی از منکر عملی انجام بدهند. دستگاه قضا هم ان مکنّاهم فی الارض باید حمایت کند.

هر کجا که دیدیم احکام الهی اجرا  نمی شود بدانیم ضعف دستگاه قضا و انتظامی است. هر کجا ضعف در اسلام بود ضعف در حکم و ضعف در نظارت است. مقام معظم رهبری بارها فرمودند. چقدر این را بیان کنند؟ اینها باید همه با هم باشند. مردم، دستگاه قضا، نیروهای نظامی و انتظامی، محکم برخورد کنند.

همان قانون اساسی را هم اگر اجرا بکنند این وضع حجاب ما نیست. همان قانون هم اجرا نمی شود. نیروهای انتظامی اگر وسیله های نقلیه ای که کشف حجاب می کنند بعضا اگر جریمه کنند و ماشینشان را توقیف کنند، این وضع حجاب می شود؟ اگر رها کنیم سنت الهی است که آنها بر شما مسلط خواهند شد. اشرار بر شما مسلط خواهند شد. دیگر هیچ کاری از دست شما بر نمی آید. محکم باید بایستیم ان مکنّاهم فی الارض اقاموا الصلاه امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر. نهیش کن امرش کن، خداوند هم کمک می کند نترسیم از هجمه های جهانی نترسیم از هجمه های شیطانی نترسیم محکم بایستیم. جامعه باید جامعه اسلامی و پاک باید باشد.

در سوره نور بعد از اینکه اهل ایمان را مورد خطاب قرار می دهد که نگاهشان را مواظبت کنند بعد می فرماید به زنان با ایمان بگو ای رسول الله ولایبدین زینتهنّ زینت شان را آشکار نکنند. در این آیه شریفه باصراحت خداوند بیان می کند.

در بیان احکام نماز و وضو و روزه و احکام حج و خمس، خداوند به جزئیات نپرداخته. نماز که ستون دین است فرموده اقاموا الصلاه جزئیات را بیان نکرده. در بحث روزه و حج و واجبات دیگر فقط کلیات را بیان کرده اما ببینید چقدر حجاب اهمیت دارد که خداوند به جزئیات با 25 ضمیر مونث تاکید می کند به خواهران در این آیه شریفه. زینت خودتان را آشکار نکنید روسری و مقنعه به سر بکنید. بپوشانید گردن خودتان را، مواضع زینت را بپوشانید، آرایش نکنید. تاکید می کند برای اینکه آن اهل تقوا آن شرایط غضّ بصر را پیدا بکنند. بپوشانید خودتان را. اگر جامعه ایمن و پاک بشود، ولایبدین زینتهنّ ماظهر منها. خیلی هم سخت نمی گیرد. حالا ظاهر و صورت و دست ها را اشکالی ندارد اگر آشکار باشد. نمی گوییم همه جا را بپوشانی الا ما ظهر منها. اما زینت ها را باید بپوشاند. مو زینت یک زن مسلمان است آن را بپوشاند. بعضی ها نه تنها نمی پوشانند خودش زینت است یک زینت دیگر هم می کنند رنگش هم می کنند بعد آشکارش هم می کنند. اینها فردای قیامت چه جوابی دارند بدهند. به جنگ آیات الهی و به جنگ با خدا رفتند به جنگ با پیامبر خدا رفتند به جنگ با امام زمان رفتند، آشکارا می گوید ولایبدین زینتهنّ الا ماظهر منها ولیضربن بخمرهن علی جیوبهن، خُمُر، بحث خمار و جیوب (گردن)، منظور پوشاندن گردن هاست با مقنعه و روسری. در این آیه بحث مقنعه و روسری را مطرح می کند. در بعضی از آیات بحث چادر و جلباب را مطرح می کند به همسران پیامبر. پوشاندن روسری و چادر، پوشاندن گردن، جاهای زینت و مو، به جز دست و صورت. این طور جزئیات را بیان می کند ما کمتر احکامی داریم که خداوند اینطور جزئیات را بیان بکند اما بحث حجاب و بحث اخلاق اجتماعی و خانوادگی به قدری مهم است و اهمیت دارد که خداوند این ریزه کاری ها را بیان می کند. بعد می فرماید وتوبوا الی الله جمیعا ایها المومنون. همه توبه کنید. همه تان استغفار کنید.همه بگوییم استغفر الله ربی و اتوب الیه.

بارپروردگارا اگر تا این لحظه نگاه حرام داشتم توبوا الی الله جمیعا، به حق این آیه شریفه ای که به اهل ایمان فرمودید وتوبوا الی الله جمیعا ما و همه گذشتگان ما را ببخشای و بیامرز. بارپروردگارا هر کسی به گردن ما حقی دارد هر کسی ما به گردنش حق داریم همه را ببخشای و بیامرز. ما را از کلام حرام نگاه حرام لقمه حرام دور بگردان. بارپروردگارا هرچه خوبی است هر چه معروف است روزی همه ما بگردان. ما و خانواده های ما را از منکرات دور بگردان.

خطبه دوم

خودم و همه شما خواهران و برادران عزیز و بزرگوار خودم را توصیه و سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی. مراقبت در گفتار، مراقبت در اعمال، مراقبت در نگاه، مراقبت در کلام. خدایا به تو پناه می بریم از نافرمانیت. از نگاه حرام از کلام حرام. از شنیدن حرام. از لقمه حرام. خدایا قسمت می دهیم به عظمتت، به نورانیتت، توفیق فرمانبرداری و اطاعت از خودت را روزی همه ما بگردان.

چهلمین سالگرد شهادت مرحوم حاج سیدمصطفی خمینی

اما هفته ای که گذشت به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت مرحوم حاج سیدمصطفی خمینی در اول آبان ماه فرزند ارشد حضرت امام (ره) همایشی برگزار شد برگزارکنندگان این همایش خدمت مقام معظم رهبری رسیدند. معظم له ضمن قدردانی از عزیزانی که این همایش را برگزار کردند فرمودند ایشان از لحاظ استعداد و جرئت علمی تهذیب نفس شجاعت و منش مبارزاتی انسانی ممتاز بود و معرفی جایگاه علمی و افکار ایشان به جامعه و نسل امروز کار بسیار خوب و لازمی است. اما حضرت امام (ره) بیان فرمودند که حاج آقا مصطفی امید آینده اسلام است. این جمله و تعبیر از حضرت امام بسیار عجیب است. مقام معظم رهبری در رابطه با جایگاه تاثیرگذار مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی در حادثه دستگیری حضرت امام در سال 1342 می فرمایند آن مرحوم در آن زمان با حضور در صحن حرم حضرت معصومه (ع) و همراه شدن مبارزین در کنار ایشان، کار بزرگ و شجاعانه ای انجام داد و توانست حرکت مردم را هدایت کند. این هدایت حرکت مردم به سمت انقلاب و جنبش انقلابی در واقع کار حاج آقا مصطفی بود.

آن روزی که حضرت امام را در 13 آبان سال 1343 شبانه دستگیر کردند باز اینجا حاج آقا مصطفی بود که به سمت بیت مراجع حرکت می کند و مردم را حرکت می دهد و هدایت می کند. کار به جایی می رسد که ایشان را دستگیر می کنند در زندان چند روزی بازداشت می شود و باز دوباره بازداشت می شود و وقتی علاقه مردم را به ایشان می بینند دوباره ایشان را بازداشت می کنند. یک ماه بعد در چهاردهم دی ماه بعد از 13 آبان که امام دستگیر شد، مجددا ایشان دستگیر می شود و وقتی حضرت امام را به ترکیه تبعید می کنند آقا مصطفی را هم به ترکیه تبعید می کنند. این نشان دهنده جایگاه این عالم فقیه، مجاهد شجاع، مجاهدی که امید آینده اسلام نامگذاری شد و جالب اینجاست که حضرت امام وقتی دستگیر می شوند امام اطلاعی نداشتند که بعد از ایشان آقا مصطفی را هم دستگیر کردند و تبعید می کنند به ترکیه. یک نامه ای می نویسند و تمام مقلدین خودش را حکم می دهند در امور انقلاب در امور وجوهات شرعی که وکیل تام الاختیار من آقامصطفی هستند. این خیلی تعبیر عجیبی است از حضرت امام. نه اینکه حاج آقا مصطفی فرزند امام هستند یا جایگاه فرزند ارشد امام را دارند نه. از نگاه فرزند. از جایگاه علمی ایشان شجاعت ایشان، بصیرت ایشان، ولایتمداری ایشان، در متن وکالت نامه حضرت امام با این عبارت آمده نور چشم محترم. نور چشم از ایشان یاد می کنند. مورد وثوق اینجانب است وکیل است از طرف حقیر در کلیه امورم. در همه امور امام ایشان را وکیل می کند. وجوه سهمین مبارکین را به ایشان بدهند برای تامین شهریه طلاب محترم و وکیل هستند در اصل و دستگردان سهمین مبارکین و هر نحو وجهی که باید به من برسد. بعد از این هم حضرت امام از ترکیه تبعید می شوند به عراق، همراه حضرت امام 12-13 سال در کنار حضرت امام است. تمام مبارزین وقتی می خواهند با حضرت امام ارتباطی داشته باشند از طریق حاج آقا مصطفی بوده واسطه بین امام و مبارزین بوده در آن زمان. زحمات زیادی برای انقلاب کشیده. بعد از اینکه در سال 56 یک سال مانده انقلاب پیروز بشود اول آبان 56 در سن 47 سالگی آقامصطفی را به شهادت می رسانند. جالب اینجاست که وقتی خبر شهادتش را به حضرت امام دادند هیچ تاثیری در حضرت امام نگذاشت. می گویند حتی امام درس آن روز را هم تعطیل نکرد. ای فدای تو امام.

نقل می کنند هرچه کردند در امام اثری نگذاشت. می خواندم در خاطرات روضه خوان حضرت امام حاج آقای کوثری که رضوان خدا بر او باد، روح همه گذشتگان و علما شاد، که می گوید اتفاقا من همان ایام وارد نجف شدم خدمت امام رسیدم هر چه از مصطفی گفتیم ذره ای در امام اثری نگذاشت اما همین که گفتم لایوم کیومک یااباعبدالله، وقتی روضه علی اکبر را خواندم صدای ناله امام بلند شد و های های گریه می کرد.

ای پدران شهید، اولین پدر شهید انقلاب خود حضرت امام بود. و اگر پدران و مادران شهدا در شهادت فرزندشان صبر کردند این درس صبر را از امام یاد گرفتند. آن روز امام با شجاعت در مقابل این توطئه دشمنان که او را مسموم کردند، از چهره او و رنگ پوست او بعدا متوجه شدند که آقامصطفی مسموم شدند حالا هم ساواک و هم رژیم بحث عراق نقشه کشیدند و ایشان را مسموم کردند و به شهادت رسیدند اما این مرد الهی، این پدر شهیدی که آن پدر شهید کربلا را الگو و اسوه خودش قرار داده ذره ای در او اثری نگذاشت و به عنوان یک الگو و اسوه برای پدران و مادران شهدا خودش را نشان داد. اما این انقلاب ما این رشادت ها و شهادت ها و این شجاعت ها، جوانان عزیز مردم عزیز فراموش نکنیم این نعمت انقلاب را به چه بهایی به دست آوردیم. راه امام را ادامه می دهیم راه شهدا را ادامه می دهیم.

این هفته مناسبتهای نسبتا زیادی داریم که همه آنها به نوعی با شهادت رقم خوردند. این انقلاب را با شهادت و خون به دست آوردیم باید حفظش کنیم و نگاهش بداریم. امروز هم داریم خون می دهیم این مدافعان حرام برای این انقلاب و نظام خون می دهند، انقلاب را باید با خون حفظ و نگهداری بکنیم. وظیفه همه ماست که از این انقلاب نگهداری و محافظت بکنیم. این امانت حضرت امام را به دست صاحبانش برسانیم خدای ناکرده ما مسئول نباشیم. فردای قیامت باید پاسخگوی خون شهدا باشیم. مسئولان، مردم، علمای عزیزی که به هر حال راه امام را باید شماها و ما باید ادامه بدهیم الگو و اسوه باید ما باشیم مراقب باشیم و دقت کنیم. روحشان شاد. انشاءالله که با شهدای کربلا محشور بشوند. یاد همه شهدا و امام عزیز را گرامی می داریم و متذکر می شویم که آقامصطفی هم آقازاده بودند بعضی ها هم آقازاده هستند. انشاءالله که متوجه باشند.

مرور بیانات رهبر در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشکده افسری ارتش

مقام معظم رهبری در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشکده افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در چهارشنبه هفته ای که گذشت فرمودند اینکه می گوییم امنیت مهم است چون هر پیشرفت دیگری متوقف بر امنیت است. امروز یکی از مسائل مهم کشور اقتصاد و معیشت مردم است. مشکل تاریخی ما وابستگی اقتصاد به نفت است و وقتی همه چیز بر محور نفت می چرخد اقتصاد ناامن است. ایران عزیز یک روزی زیرپای مستشاران آمریکایی و صهیونیسمی و انگلیسی دچار توسری خوری بود اما جمهوری اسلامی آمد ایران را عزیز و مقتدر کرد. یک زمانی ما جرئت نمی کردیم به سگ مستشار آمریکایی جسارت بکنیم اما این شهدا، امام به ما عزت داد. علمای انقلابی به ما عزت دادند شهدا به ما عزت دادند. امروز در جهان وقتی که پرچم ما به اهتزاز در می آید این پرچم با عزت به اهتزاز در می آید. در برابر زورگویی ها ایستاده ایم. هزینه این استقامت را هم می پردازیم. امروز دعوای استکبار با ما این است که چرا شما قدرت منطقه شده اید. در واقع درست است. مقام معظم رهبری درست می فرمایند. آمریکایی ها اگر ما را تهدید کنند تحریم می کنند کشورهای دیگر را تحریک می کنند که در مقابل ایران بایستید با ایران تجارت نکنید ایران را به عنوان یک کشور ثبات زدا در منطقه معرفی می کنند علت اصلی اش همین است می گویند چرا شما قدرت منطقه شده اید ما باید قدرت منطقه باشیم. دلیل دیگری ندارد. مقام معظم رهبری به عنوان فرماندهی کل قوا فرمودند قبلا اعلام کردیم و باز هم اعلام می کنیم که امکان دفاعی کشور قابل مذاکره و چک و چانه زدن نیست. ملت ایران امروز در مقابل زورگویی های آمریکا و کشورهای اروپایی ذره ای به عقب برنخواهد گشت.

پاسخ به اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا

روزگذشته وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار خودش با وزیر خارجه هند در کشور هندوستان به دنبال سیاست مقابله با ایران، سیاست تفرقه افکنانه خودشان در منطقه که می آیند دیدارهای خودشان را با بعضی از کشورهای منطقه، در دیدارهایشان از ایران بدگویی می کنند یعنی من در این کشور و زیر پرچم این کشور دارم از ایران بدگویی می کنم، و این کشور هم با ما موافق است. اینطور می خواهند به دنیا وانمود کنند و بین ایران و همسایه های خودش تفرقه و جدایی بیندازند. کینه و کدورت ایجاد کنند در مقابل ایران بایستند.

در روز گذشته ایران را به عنوان یک کشوری که در منطقه ثبات زداست معرفی می کند. جالب اینجاست که علنا با پررویی تمام اعلام می کند که هدف ما ممانعت از ایجاد ظرفیت اقتصادی در ایران است. علنا اعلام کردند. این قدر دریده و پررو هستند. میگویند ما می خواهیم مانع پیشرفت اقتصادی ایران بشویم. تجار را می ترسانند. فقط و فقط جنگ روانی است اوج جنگ روانی و بددهنی رئیس جمهور آمریکا را دیدیم که هیچ تغییری الحمدلله در ثبات جمهوری اسلامی ایران در منطقه نداشت. از این تهدید بالاتر. امروز جمهوری اسلامی ایران دیگر جایگاه خودش را پیدا کرده است. امروز مردم منطقه می دانند.

جناب آقای تیلرسون ما در منطقه ثبات زدا هستیم ما که در منطقه خودمان زندگی می کنیم؟ از عزت خودمان و از ارزش های کشور خودمان دفاع می کنیم از رهبر خودمان دفاع می کنیم از مظلومان عالم دفاع می کنیم. شما که از آن طرف دنیا بلند می شوید و می آیید به این منطقه و در تقابل با جمهوری اسلامی ایران تفرقه می اندازید در کشورهای همسایه بین کشورهای همسایه با ایران، حالا ما شدیم ثبات زدا! شمایی که بمب ها را در اختیار عربستان قرار می دهید که به سر مردم مظلوم یمن بریزند داعش را در عراق و سوریه تحریک می کنید و امروز هم در افغانستان می خواهید داعش را راه بیندازید. حالا ما ثبات زدا شدیم در منطقه؟ سیاست های کثیف آمریکایی است که رهبر عزیزمان فرمودند از آن طرف هم می گویند ما با مردم ایران کاری نداریم. این مکر آمریکایی هاست؟ شما اگر با مردم ایران کاری ندارید چرا این مردم را تحریم می کنید؟ چرا ایران را عامل شرارت در منطقه میدانید؟ کاری ندارید؟ می گویند ما با رژیم انقلابی ایران کار داریم با مردم ایران کار نداریم. رژیم انقلابی ایران همان 42 میلیون نفری بودند که پای صندوق های رای آمدند. همان مردمی هستند که در کنار سپاه ایستادند وقتی شما هجمه را به سمت سپاه بردید در داخل کشور همه مردم و مسئولین با همه نگاه ها و سلایق حزبی خودشان در کنار سپاه ایستادند. اینها همان مردم هستند. شما کدام مردم را می گویید؟

اگر شما به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران هستید این خواب هیچ وقت تعبیر نخواهد شد. تا وقتی که شهید حججی ها و شهید صدرزاده ها و این جوانان عزیز و این روحیه شهادت طلبی در بین ما و مردم ما هست شما موفق نخواهید شد و هیچ آسیبی هم به انقلابمان نخواهید رساند و این را هم بدانید البته جناب آقای تیلرسون در گفته هایشان بیان کردند که واشنگتن به دنبال تغییر نظام ایران از طریق حمایت از صداهای مدرن در درون ایران است!؟ این صداهای مدرن منظور چه صداهایی است؟ اگر منظور شما آن صداهای سال 88 است که مردم در 9 دی سال 88 آن صداها را خفه کردند. اگر منظور شما از صداهای مدرن آن صداهاست، مردم محکم ایستادند پای نظام، پای رهبر، پای انقلاب تا پای جان مقاوم ایستادند و شما هم هیچ غلطی نمی توانید بکنید.

خداوند انشاءالله شر و مکرشان را به خودشان برگرداند.

اهم مناسب ها

اما من اهم مناسبت های هفته جاری را سریعا عرض بکنم.

یکشنبه 7 آبان نهم صفر سالروز شهادت عمار یاسر در جنگ صفین در سال 37 هجری یار با بصیرت آقا امیرالمومنین است. یاری که تا پای جان پای ولایت ایستاد و به درجه رفیع شهادت رسید. انشاءالله ما هم عمارهای زمان باشیم و بشویم.

دوشنبه 8 آبان ماه سالروز شهادت محمد حسین فهمیده دانش آموز 13 ساله بسیجی در سال 1359 است. که روز بسیج دانش آموزی و روز نوجوان این روز را نامگذاری کردند. حضرت امام (ره) فرمودند ملتی که عشق شهادت در دل کوچک و بزرگش موج می زند آسیب نخواهد دید. تا وقتی که این روحیه شهادت طلبی در بین نوجوانان ماست یقین بدانیم که این مملکت و این نظام آسیب نخواهند دید.

اما دانش آموزان عزیز توجه داشته باشند که باید همیشه شهید فهمیده ها به عنوان الگو و اسوه صبر و شجاعت و ولایت مداری و ایثار برای آنها مطرح باشد.

دوشنبه 8 آبان روز پدافند غیرعامل نامگذاری شده است. پدافند یا عامل است یا غیرعامل. پدافند عامل دفاع نظامی را می گویند اما پدافند غیرعامل دفاع غیرنظامی را می گویند. انسان ها همه فطرتا به دنبال حفظ حیات خودشان هستند در پدافند غیرعامل آموزش می دهند که چکار بکنیم که حداقل آسیب ها را ببینیم حالا در مدارس ما آموزش های دفاعی که داده می شود به هنگام مواجهه با حملات دشمنان بر علیه نظام ما و انقلاب ما، دفاع غیرنظامی در اینجا مطرح است. چه بکنیم که آسیب ها به حداقل برسد که پدافند غیرعامل را مقام معظم رهبری هم تاکید کردند. آگاهی رساندن به مردم در بعد غیرنظامی که در زمان جنگ تلفات را به حداقل برسانیم. بحث پناهگاه ها و بحث استتار و بحث مراقبت از شایعات و شایعه پراکنی دشمن، اینکه دشمن یک شایعه ای را می اندازد. آن زمان هم بود. وقتی می خواستند دشمنان اسلام می خواستند حمله بکنند یک شایعه می انداختند که هزاران نفر از لشکریان دشمن پشت مرزها هستند و می خواهند حمله بکنند. پیامبراسلام می فرمود نگران نباشید اینها شایعات دشمن است بعد سپاه اسلام را آرام می کرد.

اینکه شما می بینید در این شبکه های اجتماعی و ماهواره ها هجمه هایی که بر علیه نظام است، شورای نگهبان می آید یک کسی را در شهر یزد عضو شورای شهر بوده قانون به آن توجه نشده اقلیت نمی توانند بر اکثریت حاکم باشند الاسلام یعلو ولایعلی علیه براساس این قاعده فقهی که همیشه مسلمانان باید استیلا داشته باشند مسلمانان باید برتر باشند براساس این قانون، بله. یک منطقه ای هست همه زرتشتی هستند اشکالی ندارد که یک نماینده زرتشتی بر زرتشتی ها حکومت بکنند. اما جایی که 650 هزار نفر مسلمان و محب شیعه زندگی می کنند و 10 هزار نفر زرتشتی بیایند بر 650 هزار نفر غالب بشوند؟ اصلا عقل و منطق و شرع زیربارش نمی رود، بعد سیاسی اش بکنند، هجمه وارد می کنند. مواظب باشیم مطیع باشیم فرمانبردار باشیم. اطمینان داشته باشیم به شورای نگهبانی که  نگهبانی می کند از قانون. در برابر هجمه ها بایستیم. بعضی وقت ها می بینیم یک عالم، آیت الله و نماینده رهبر در شورای نگهبان یک فقیه می آید یک نظری را می دهد که موافق قانون است خیلی ها آن را نمی پذیرند بعد دشمنان ما یک حرفی می زنند آن را می پذیرند. قرآن می گوید اگر یک فاسقی یک خبری برای شما آورد یک تحقیقی بکنید.

اینها چیزهایی است که باید در پدافند غیرعامل مورد توجه قرار بگیرد. شایعات روحیه ما را تضعیف نکند، انگیزه انقلابی را از ما نگیرد. گوش به فرمان رهبر باشیم. در یک کلمه اگر بخواهیم بگوییم پدافند غیرعامل یعنی چه، یعنی فرمانبرداری از ولایت، از نظام، از انقلاب از ارزش های دینی. اینکه به مسئولان نظام مان ا طمینان داشته باشیم به فقهای شورای نگهبان اطمینان داشته باشیم و خدای ناکرده این شایعات در ما اثرگذار نباشد.

چهارشنبه دهم آبان ماه سالروز شهادت آیت الله سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی اولین شهید محراب و امام جمعه تبریز در سال 1358 توسط منافقین است.

امروز هم متاسفانه دست هایی در کار است هجمه هایی که بر علیه روحانیت می شود در این چندروز هم اخبارش را شما شنیدید در بعضی از شهرها به سمت روحانیت هجمه ای شده، حمله ای شده، این روحانیتی که همیشه مظلوم بوده، همیشه مورد هجمه قرار گرفته از طرف دشمنان و دشمنان خارجی، متاسفانه هجمه ها سنگین شده از داخل هم بعضا هجمه هایی هست روحانیتی که همیشه مدافع اسلام و ارزش های دینی بودند همراه با مردم بودند دلسوز مردم بودند مورد هجمه قرار گرفتند در ایستگاه متروی حضرت امام در تهران متاسفانه یک روحانی مورد حمله ناجوانمردانه قرار می گیرد و نهایتا به شهادت می رسد. هم استاد دانشگاه بوده و هم امام جماعت مسجد امام صادق بوده در تهران حضرت حجت الاسلام والمسلمین جمشید بحری که رضوان خدا بر او باد و چند روحانی که در تهران و شیراز و جاهای دیگر مورد ضرب و جرح قرار گرفتند. باید دقت بکنیم اینها کارهای دشمن است. مردم هم باید بیدار باشند هوشیار باشند روح همه شهدا، شهدای روحانیت، شهدای محراب، شهدای انقلاب، شهدای مدافع حرم، شهدای گمنام همه و همه شاد انشاءالله با ارواح طیبه شهدای کربلا محشور بشوند.

در آستانه اربعین

اما اربعین حسینی را هم پیش رو داریم زائرین عزیزی که برای زیارت اربعین اباعبدالله به کربلای معلی می روند انشاءالله با صحت و عافیت همه زائرین را به سلامتی برگرداند انشاءالله زیارت ها مورد قبول درگاه الهی قرار بگیرد این سیل خروشانی که به سمت کربلای معلا در حرکت است این میلیون ها دل عاشق که امسال 30 میلیون نفر را برآورد کردند خیلی عجیب است 30 میلیون نفر از همه جای دنیا فقط حدود 5-6 میلیون نفر از ایران برآورد کردند که امسال به سمت اربعین بروند، سال به سال هم افزایش پیدا می کند. در روایت داریم که اگر همه عالم بیایند کربلا، خداوند ظرف کربلا را به قدری گشایش می دهد که همه عالم در کربلا جا می شوند این خیلی عجیب است. 30 میلیون نفر در یک شهر کوچک، اصلا تصورش، آب، نان، تغذیه 30 میلیون نفر در یک شهر کوچک می آیند و عزاداری می کنند عرض ارادت می کنند و بر می گردند. اینها از الطاف الهی است، خود این حرکت کرامت و معجزه امام حسین است. در عالم شما سراغ دارید 30 میلیون نفر دلها به سمت یک جهت حرکت بکند؟ چه کسی اینها را برنامه ریزی می کند چه کسی به اینها هدف می دهد چه کسی به دل اینها می اندازد؟

امام صادق (ع) می فرماید من اراد الله به الخیر قذف فی قلبه حب الحسین و حب زیارته. خدا هر کسی را دوست دارد محبت امام حسین را به دلش می اندازد شوق به سمت حرم امام حسین را به دلش می اندازد. اگر شما در دلتان نگاه بکنید علاقه دارید  ای کاش ما هم جزء این زائرین بودیم آنهایی که می روند خوش به حالشان آنهایی هم که نمی توانند بروند اقلش این است که آرزوی رفتن داشته باشند. بی تفاوت نباشیم. هر کسی هر کاری که می توانند بکنند. بعضی ها خودشان بعضی ها نمی توانند با یک هزارتومانی کمک، این هفته و هفته بعد آخرین فرصت برای کمک به اربعین است. امروز هم نذورات شما مردم انشاءالله بعد از نماز جمعه به سمت کربلا حرکت می کند.

آن عزیزانی هم که می خواهند کمک بکنند آخرین فرصت است انشاءالله خداوند به اموال شما برکت بدهد. توفیق زیارت با معرفت اباعبدالله الحسین روزی همه ما بگرداند.

مراقب باشیم مواظب باشیم توکل ما به خدا باشد انشاءالله اتفاقی نمی افتد با توکل الهی برویم و بگردیم همه چیز هم آنجا الحمدلله فراوانی است و اباعبدالله الحسین انشاءالله این دل هایی که به سمتش در حرکت هستند مورد نظر و عنایت قرار بدهد.

روضه

آخرین مطلب هم امروز روز هفتم ماه صفر است که به روایتی شهادت امام حسن مجتبی (ع) است. دو نقل است، قول مشهور آخر ماه صفر است اما یک قیلی هم هست که در هفتم ماه صفر که امروز باشد سالروز شهادت آقا امام حسن مجتبی (ع) است. این ایامی که عقیله بنی هاشم زینب کبری (س) که باید بگوییم امان از دل زینب که در شام و قریه شام تازه از مصیبت سه ساله اباعبدالله الحسین خارج شدند. غساله ای آمد روز پنجم ماه صفر این سه ساله را غسل دادند و کفن کردند و دفن کردند. به مردم شام سفارش کردند که این سه ساله را تنها نگذارید این یادگار ماست. این یادگار برادرم حسین است که برای شما می گذاریم نکند که تنهایش بگذارید. نکند که غریب بماند. بیایید به زیارتش. تنهایش نگذارید. اما امروز باید بگوییم امان از دل زینب. ام المصائب کربلا زینب کبری (س) است. اینجا این مصیبت ها را دید. لقد عظمت الرزیه و جلت و عظمت المصیبه بک علینا و علی جمیع اهل الاسلام. دیگر از این مصیبت بالاتر نداریم. همه مصائب اباعبدالله سنگین است. امام صادق (ع) فرمودند آخرین اهل کساء است. وقتی پیامبر از دنیا رفت، نمی گویند بالاترین مصیبت، چون امیرالمومنین بود اهل کساء بودند اما وقتی که پیامبر از دنیا رفت همه عزادار شدند. امیرالمومنین هم همینطور. او هم بالاترین مصیبت نشد. امام حسن هم همینطور. اما آن که بالاترین مصیبت است، مصیبت آقاعبدالله الحسین است چون آخرین اهل کساء بود. همه مصیبت ها هم بالاترین مصیبت است. چه مصیبت سه ساله اباعبدالله و چه سر حضرت را به روی نیزه ها زدند سر از بدنش جدا کردند زیر سم اسبان قرار دادند. آن لحظه ای هم که آمد کنار بدن امام حسن (ع) برادر است طاقت ندارد ببیند برادر از اسب افتاده. می گویند داغ برادر را فقط برادری که داغ دیده می داند هیچ کس دیگری نمی داند. انشاءالله کسانی که در جلسه هستند هیچ وقت داغ برادر نبینند. می گویند اباعبدالله کنار بستر امام حسن نشسته پاره های جگر داخل تشت، های های گریه می کند. اینجاست که امام حسن نگاه کرد به صورت برادر. حسین جان تو برای من گریه نکن. آخر همه آسمان ها برای تو گریه می کنند همه زمینی ها برای تو گریه می کنند. این جا بود که امام حسن آن جمله معروف را بیان فرمود. لایوم کیومک یا اباعبدالله. هیچ روزی هیچ مصیبتی به مصیبت تو نمی رسد حسین جان. اگر من مسموم هستم اگر پاره های جگرم درون تشت می ریزد کنار خانواده هستم. هر وقت آب بخواهم به من می دهند مرا از آب منع نکردند. اما حسین جان تو با لب تشنه در سرزمین کربلا در گودی قتلگاه جلوی چشم زینب جلوی چشم زن و بچه غریبانه و مظلومانه سر از بدنت جدا می کنند. لایوم کیومک یا اباعبدالله.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه