يکشنبه 1396/2/10 - 40 : 5
مشخصات امام جمعه
سید علی شاهچراغی
سید علی شاهچراغی
شهر ري
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/1
امام جمعه شهرری: از خصوصیات فرد اصلح 1) توانایی و برنامه و نظم بخشی و قدرت داشته باشد 2) در برابر ولی فقیه تسلیم باشد 3) در مقابل دشمنان از خود ضعف نشان ندهد.

(بسم الله الرحمن الرحیم ) (یاعباد الله اوصیکم ونفسی بتقوی الله)

قال رسول الله (ص) : أَفْضَلُ الْعِبَادَةِ الْفِقْهُ در این حدیث نورانی پبامبر(ص) می فرمایند: بهترین عبادت شناخت دقیق دین است اگر عبادت با شناخت دین همراه نباشد ارزش چندانی ندارد در حدیثی از امام هشتم (ع) است که حضرت می فرماید : ألا لا خَيرَ في عِبادَةٍ ليسَ فيها تَفَقُّهٌ(منتخب ميزان الحكمه / 460 ) در عبادتى كه با فهم و انديشه توأم نباشد ، خيرى نيست ذبرای همین است که یک رکعت نماز عالِم برابر است با هزار رکعت نماز عابد جاهل وَ أَفْضَلُ الدِّینِ الْوَرَعُ (الخصال /جلد 1/ص 29) و بهترین دین ورع و پرهیزکاری است دین که تنها نماز و روزه و دعا نیست ، سرلوحه دین ترک گناه است و ترک گناه مقدمه ای برای تَدَیُّن است این بزرگترین عبادت را انجام داده و بالا ترین مرز دین را هم دارد و ما باید در پی کسب تقوا باشیم چون دارای ارزش فراوانی است ، انشاالله که خداوند به همه ما این توفیق را عنایت بفرماید .

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا استَجيبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاكُم لِما يُحييكُم(سوره مبارکه انفال /آیه 24).

موضوع سبک زندگی دینی از جمله موضوعاتی است که چند سال است وارد فرهنگ عمومی کشور شده است و این موضوع را مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی و دامة برکاته ) در یک سخنرانی در خراسان شمالی و در یک سخنرانی در جمع ائمه جمعه کشور و در جمع دانشجویان این سبک زندگی دینی را بیان کردند اساس این موضوع هم این بود که این زندگی که الان ما داریم چقدر با دین در ارتباط است ، متأسفانه امروز دین لَقلَقه زبان است اما با اساس دین فرسنگ ها فاصله دارد چون ما هم از قرآن دور شدیم و هم از سیره پیامبر (ص) و ائمه(ع) فاصله گرفته ایم و به هر میزانی که ما از قرآن و عترت دور شویم زندگی ما با دین تفاوت پیدا می کند دیگر زندگیمان سبک دینی نخواهد داشت و امروز این همه چالشها و سختی ها و گرفتاریهایی که در جامعه ما وجود دارد چون زندگیمان دینی نیست  و اگر همه ما تقیّد به دین داشته باشیم در زندگی مطمئناً آرامش به جامعه بر می گردد و نگرانی ها برطرف می شود و خیلی از مشکلات حل می شود ، من بر اساس احصائی که انجام دادم حضرت آقا شاید قریب 40 نکته را اشاره کردند که ما بخاطر این مسائل باعث شده زندگیمان از مسائل دینی دور باشد ، من بعضی از موضوعاتش را خدمتتان اشاره می کنم فرمودند مانند:

اول ) فرهنگ صرفه جویی : آیا جامعه ما اهل اصراف نیست؟ آیا ما در کارهایمان وجدان کاری داریم؟ آیا روحیّه انضباط فردی و اجتماعی و روحیّه احترام به قانون داریم؟ الگوی خانواده اسلامی ایرانی چیست؟ تعاملات اعضای یک خانواده با یکدیگر چگونه است ؟ مردم چقدر با هم در زندگی صمیمی هستند؟ فرهنگ اطعام مومنین و فقراء و مستمندان و گستردن سفره های ساده در زندگی ما چقدر است ؟ چرا فرهنگ کار جمعی در ایران کم است ؟ چرا در روابط اجتماعی حقوق متقابل رعایت نمی شود؟ چرا در برخی مناطق طلاق زیاد شده است؟چرا در رانندگی ها انضباط لازم رعایت نمی شود؟الزامات زندگی آپارتمانی چیست؟الگوی تفریح سالم چیست؟ آیا در معاشرت های روزانه همیشه به هم راست می گوییم ؟ دروغ در جامعه ما چقدر رواج دارد؟ علت برخی از پرخواشگری ها و نابردباری ها در روابط اجتماعی چیست؟طراحی لباس ها و معماری شهرها تا چه میزان با موازین دینی مطابقت دارد ؟ آیا در رسانه های جمعی حقوق افراد رعایت می شود ؟ علت بیماری خطرناک قانون گریزی چیست؟ توجه به کیفیّت در تولیدات داخلی چقدر است ؟ چرا ساعات کار مفید در دستگاه های دولتی کم است ؟ چرا مصرف گرایی برای برخی از طبقات جامعه افتخار شده است ؟ چکار کنیم تا زن هم کرامت و عزّت خانواده خودش را پیدا کند ؟

اینها گوشه ای از چالشهایی است که حضرت آقا در برخی از سخنرانی ها داشتند که من خدمتتان عرض کردم که حضرت آقا این نگرانی ها را اشاره کردند و فرمودند: این امور بود که امروز جامعه ما را دچار چالشها و سختی ها و گرفتاریها کرده است موجب شده است که ما زندگیمان سبک دینی نداشته باشد و از دین فاصله داشته باشیم ، خوب این بحث سبک زندگی دینی بحث بسیار مهمی است و ما در جامعه با موضوعات مهمی که برایتان عرض می کنم روبرو هستیم هم در زندگی فردی و شخصی و خانوادگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی یک جامع اسلامی و انقلابی ما که امروز می خواهد الگو و اسوه برای جهان باشد چه میزان با دین ارتباط دارد وقتی آدم به زندگی ها نگاه می کند خیلی با دین فاصله دارد ، خوب من آن موضوعی را که در هفته های گذشته وعده داده بودم در نماز جمعه مطرح کنم همین موضوع سبک زندگی دینی است که خداوند توفیق داد ما بحث مکارم الاَخلاق را از دعای بیست صحیفه سجّادیه بعد از دو سال به پایان بردیم و به درگاه خدا شاکر هستم که چنین توفیقی نصیب من شد و از خدا خواستم که به من توفیق بدهد تا این بحث را هم بایک شکل بسیار زیبایی مطرح کنیم که برای همگان انشاالله مفید باشد و بحث خیلی گسترده است برای اینکه بتوانیم الگویی در این کار داشته باشیم به ذهنم آمد که این را به فال نیک بگیرم که در آستانه مبعث حضرت خاتم انبیاء محمّد بن عبدالله(ص) این موضوع را مطرح کنم با استمداد از روح پیامبر اعظم (ص) ما این بحث را در آیینه سیره نبوی ببینیم و ببینیم پیغمبر(ص) چگونه زندگی می کرده و الحمد الله مطالبی که در اختیار ما است زحماتی که بزرگان ما کشیده اند و کتابهای مختلفی را در این رابطه نوشتند دست ما پُر است اتفاقاً نسبت به رسول اکرم (ص) جزئی ترین کارهای پیغمبر(ص) را یاداشت کردند که چگونه (راه می رفت ، می خوابید ، بعد از بیداری از خواب چه وضعی داشت ، به نماز می ایستاد چگونه بود ، با خانواده اش چه رفتاری می کرد ، با دشمنش چگونه برخورد می کرد ، با دوستانش چگونه برخورد می کرد ، با مسجدی ها و مومنین چگونه برخورد می کرد) همه اینها را در کتابهایی که به عنوان سیره پیامبر(ص) نوشته شده است آورده و من هم این امور را بر اصولی منطبق کرده ام ، من 40 اصل را در سبک زندگی دینی یاداشت کرده ام و مطالعاتش را انجام داده ام که این بحث به لحاظ گسترده گی شاید بعضی از آن در چند جلسه و برخی هم در یک جلسه این اصول را می گوییم ، انشاالله خدا هم کمک کند با بیان این اصول یک مقدار زندگی ما به زندگی پیامبر(ص) و ائمه(ع) انشاالله نزدیک بشود و جامعه ما با مسائل و سبک زندگی دینی آشنا شود این آیه شریفه ای که عرض کردم خداوند پیامش به همه مومنین این است : ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دعوت خداوند و پیامبر(ص) را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات(معنوی و مادی و اخلاقی و فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی) می‌بخشد. که انشاالله خداوند به ما کمک کند ت ما بتوانیم در بحث های آینده به آن بپردازیم و این را به عنوان مقدمه سخن عرض کردم که انشاالله ادامه بحث ما سبک زندگی دینی در آئینه سیره نبوی خواهد بود به فضل الهی .

(یاعباد الله اوصیکم ونفسی بتقوی الله)

خطبه دوم: هفته پایانی ماه رجب را که ماه بسیار پُر برکت و پُرفیض است را داریم به آخرش می رسیم نمی دانم نام ما در این ندای ملکوتی قیامت نوشته شده است که منادی ندا می دهد این الرجبیون؟ کجایند آنان که ماه رجب را گرامی داشتند؟ آیا ما هم جز آنها هستیم ،آیا نام ما ثبت می شود مانند: کسانی که در عبادت ها و روزه ها و مناجات وتوبه ها و  صدقاتی که این ماه انجام داده اند و سرفراز باشیم مانندکسانی که جزء رجبیون هستند انشاالله که این چنین باشد. هفته پایانی ماه رجب دو مناسبت دارد :

مناسبت اول) شهادت موسی بن جعفر(ع) باب الحوائج است که فرداشب ،شب 25 این ماه است که من خدمت همه شما عزیزان تسلیت عرض می کنم حضرت موسی بن جعفر(ع) بیش از 30 سال دوران امامتشان طول کشید شاید در نیمه ای از این دوره امامت همزمان شد با خلیفه مقتدر عباسی هارون که بسیار خباثت داشت یعنی اگر ما بخواهیم یک مرد هزار و یک چهره را معرفی کنیم نامش هارون است بدترین رفتارها را با حضرت موسی بن جعفر(ع) داشت امام را بارها به زندان انداخت و بارها تحت نظر گرفت و امام را محکوم به حبس ابد کرد ولی در عین حال نتوانست تحمل کند و او را در زندان به شهادت رساند ، اما حضرت موسی بن جعفر (ع) در داخل زندان هم که بود او به وظایفی که نسبت به امامت و شیعیان داشت اداء کرد و در مکتبش شاگردانی مثل هشام بن حکم و هشام بن سالم و مانند یونس بن عبد الرحمان و محمّد بن ابی عُمیر را پرورش داد که اینها هر کدامشان یک چهره انقلابی و مبارز و هر جایی هم که بودند آن راه موسی بن جعفر(ع) را براساس آموزشهایی که از حضرت دیده بودند برای مردم بیان می کردند ، حضرت از شیعیان هم غافل نبودند برنامه هایی را حضرت گذاشته بودند برای رسیدگی به کار شیعیان حتی در داخل دستگاه هارون علی بن یقطین را گذاشتند که از ناحیّه موسی بن جعفر(ع) به کار شیعیان رسیدگی می کرد و اگر یک شیعه ای گرفتار شد و به دستگاه مراجعه کرد کارهایش را انجام بدهد و من تنها خصوصیّتی که در این وقت می توانم خدمتتان عرض کنم این است که بر اساس نقل ابن اثیر لُقَب بِالکاظِم لِاَنهُ کانَ يُحسِن اِلي مَن يَسئي اِليه کانَ هذا عادَتَهُ ابداً (الکامل فى التاریخ/ ج 6/ ص 14) او را کاظم لقب داده اند; زیرا به هر کس که او را اذیت مى کرد احسان مى نمود و این عادت همیشگى او بود انشاالله مجالسی که برای حضرت گرفته می شود حضور پیدا کنیم و شرکت کنیم .

مناسبت دوم)مبعث رسول مُکَرَم اسلام حضرت محمّد بن عبدالله (ص) که من خدمت همه شما عزیزان تبریک و تهنیّت عرض می کنم در یک سخنی حضرت ولی عصر(ارواحنا له الفداه) در باب بعثت دارد که خداوند پیامبر (ص) را فرستاد رحمت العالمین خداوند با موضوع بعثت نعمت را بر مردم تمام کرد دیگر مردم هیچ عذری نمی توانند داشته باشند زیرا پیامبر(ص) همه چیز را برای آنها آورده است و در قرآن تنها جایی که خدا بر سَر مردم منت می گذارد همین وجود پیغمبر(ص) است لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَى المُؤمِنينَ إِذ بَعَثَ فيهِم رَسولًا(سوره مبارکه آل عمران/آیه164) خداوند بر مؤمنان منت نهاد و نعمت بزرگی بخشید هنگامی که در میان آنها، پیامبری از خودشان برانگیخت و روز قیامت از مردم هم در باب پیامبر(ص) پرسیده می شوند و هم در باب امامت و ولایت پرسیده می شوند که با اینها چگونه رفتار کردند انشاالله که خداوند این ایام را هم بر مردم ما مبارک بگرداند .

در عرصه مسائل داخلی: در رسانه های خبری حتماً شنیده اید و اطلاع پیدا کرده اید که شورای محترم نگهبان 6( نفر) از کسانی که کاندیدای ریاست جمهوری شده اند احراز صلاحیت کردند و نامشان را به وزارت کشور و بعد هم به مردم اعلان شد ، اساساً بدانیم که شورای نگهبان دو وظیفه مهّم دارد:

وظیفه اول) صیانت از قوانین دین و اسلام است مثلاً در مجلس شورای اسلامی قانونی به تصویب می رسد شورای نگهبان اگر آن را خلاف شرع تشخیص دهد باید بلا فاصله جلوی آن گرفته شود .

وظیفه دوم) صیانت از سلامت انتخابات است که بر عهده شورای نگهبان است .

نکته اول) بر اساس آنچه را که در طول دوران انقلاب در این 38 سالی که بر ما گذشته است شورای نگهبان همیشه مورد تایید و توجّه امام خمینی و مقام معظم رهبری بود چون این شورایی که فقهای بزرگوار در آنجا هستند بخواهد خدشه دار شود یا مورد خدای نکرده نقد تخریبی قرار بگیرد دیگر چیزی باقی نخواهد ماند ، شورای نگهبان هم بر اساس وظیفه شرعی و قانونی خودش عمل می کند که( 6نفر) فقیه در آنجا هستند و( 6نفر) حقوقدان می نشینند و بررسی می کنند خیلی از ثبت نام کنندگان می دانید که صلاحیّت نداشتند ولی بعضی صلاحیّت داشتند اما شورای نگهبان بر اساس ضوابطی که داشت تشخیص داد بعضی از کاندیدای ریاست جمهوری احراز صلاحیّت نشدند و به این معنی نیست که اینها هیچ صلاحیّتی ندارند نه اینها می توانند در جاهای دیگر مسئولیت داشته باشند و همین طور که الان دارند به وظیفه شرعی و قانونی خودشان عمل کنند لذا عمل کردند ، آن چیزی که در اینجا باید توجّه شود این است که شورای نگهبان اعتلای دین و اسلام و نظام را مورد نظر قرار می دهد ما در دنیا دشمن داریم و دشمنان ما هم تمام قدرتشان را هم بکار گرفته اند که بیایند با این نظام مقابله کنند لذا باید یک رئیس جمهور و یک شخصیتی بیاید که بتواند اعتلای اسلام و انقلاب اسلامی را که صدها هزار شهید و مجروح خون بهای این است اگر بنا باشد بی توجهی شود این خونها هدر خواهد رفت نظام اسلامی باید یک نظام مقتدر باشد و لذا بر این اساس شورای نگهبان می آید چنین کاری را انجام می دهد و آن چیزی که همه باید به آن توّجه کنند قانون مداری است که شما بارها و بارها از بیانات حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری  شنیده اید اگر قانون در جامعه حاکم شود مشکلی پیش نمی آید این که می بینید برخی ها سرو صدا راه می اندازند می خواهند پایبند به قانون نباشند .

نکته دوم) کسانی را که از امروز اسامی آنها اعلام شده می توانند تبلیغات را شروع کنند و این حقی است که نظام برای آنها قرار داده است و اینها هم در بیاناتشان و صحبت هایشان برنامه به مردم اعلان کنند و اینکه ما آن آقا را زیر سوال ببریم و یا بیاییم آنجا مچ گیری کنیم یا سیاه نمایی کنیم این کار را پیش نمی برد و مردم ما هم نیاید به این چیزها توجه کنند مردم مطالب را گوش بدهند و ببینید این کسی که آمده برنامه اش چی است و تنها نقاط ضعف را نگوییم نقاط قوت هم بگوییم کمال انصاف این است که اگر ما می خواهیم رقیبمان را از میدان به در کنیم نقاط ضعفش را می گوییم نقاط قوت او را هم بگوییم و رئیس جمهور هم باید بداند که خودش تنها نیست ما داریم نظام جمهوری اسلامی را به نمایش می گذاریم در برابر دنیا و دنیا چشم دوخته که چه کسی انتخاب می شود این خیلی مهم است کسی که انتخاب برای ریاست جمهوری شده باید بداند تنها نیست و مردم باید به نظامی رای می دهند که این همه دشمن دارد و مردم دارند به کسی رای می دهندکه در کشور این همه مشکلات وجود دارد و از آن طرف مردم هم انتخاب اصلح کنند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: شرکت در انتخابات حضور همه مردم بسیار مهم است حضوری گسترده داشته باشند و همه آحاد مردم که شرکت می کنند از نظر اقتدار و بین المللی مهم است و الحمد الله ما در طول این سالها حضور مردم را به خوبی در صحنه ها داشته ایم مردم هم باید اصلح را انتخاب کنند و ببینند چه کسی نظم بخشی مهمتری دارد و چه کسی در برابر رهبری تسلیم تر است این خیلی مهم است درست است که رئیس جمهور نفر دوم نظام است اما این مملکت رهبر و ولی فقیه دارد همه برنامه ها و کارها باید بر اساس نظر ولی فقیه انجام بگیرد و الحمدالله شناخت هم نسبت به همه است و ما هم باید بررسی کنیم و هنوز فرصت هم داریم و انشاالله کسی که 1) هم توانایی و قدرت اش را داشته باشد 2) و هم در برابر رهبری و ولی فقیه تسلیم باشد 3) و کسی باشد که در برابر دشمنان ضعف نشان نمی دهد اگر کسی دارای جنین خصوصیاتی را پیدا کردید که انشاالله پیدا خواهید کرد او می تواند فرد اصلحی باشد که ما مدّ نظر داریم انشاالله.

در عرصه مسائل خارجی: وزارت خارجه آمریکا حرف سخیفی را زده  است که من گفتم به عنوان مسئله خارجی از کنارش رد نشویم گفته : ایران یک خطر امنیتی جهانی است و ما باید تمام نیروهای خود را بکار بگیریم و با این ایرانی که دارد امنیّت جهان را به خطر می اندازد مقابله کنیم این یک حرف مُفت و سخیفی است که از این حرف ها آمریکایی ها فراوان زده اند

اما نکته ای که وجود دارید این است که  چه کسی اسرائیل را در خاور میانه تقویت کرده است در منطقه هر روز اسرائیل دارد فلسطینی ها را می کُشد چه کسی اسرائیل را حمایت می کند و چه کسی کشورهای بد بخت و بیچاره خلیج فارس را آورده به حمایت و هم پیمانی با اسرائیل جز آمریکا برای چی ؟ برای آتش افروزی  ، چه کسی داعش را کمک کرد و مساعدت کرد و آورد در منطقه که این همه خونریزی انجام شود ما فقط می شنویم که بیایند در دو شهرک شیعه نشین در همین چند روز قبل داعش اینها را جمع کرد که اینها روزها گرسنه بودند و در فقر و نداری بودند که بیایید ما به شما غذا می دهیم بچه ها و کودکان شیعه زیادی آمده بودند که گرسنه بودند و یک اجتماع عظیمی درست شد که به اینها غذا بدهند یک مرتبه یک ماشینی منفجر می شود و همه اینها را می کشند این جنایات را چه کسی دارد انجام می دهد چه کسی در سوریه دخالت کرده است جز امریکا (مرگ بر امریکای حُضار) و امیدواریم که انشاالله خداوند همه این توطئه ها را به خودشان برگرداند و همینطور که دارد برمی گرداند و شما در پاریس دیدید که داعش اعلام کرده ما این تیر اندازی را انجام دادیم و اینها خودشان دارند این آسیب ها را می بینند و انشاالله به خودشان برگردد و ملّتهای اسلامی خوشحال و شادمان شوند انشاالله.

اخبار
ارتباط با امام جمعه