پنج شنبه 1396/5/26 - 6 : 2
مشخصات امام جمعه
سید علی شاهچراغی
سید علی شاهچراغی
شهر ري
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
امام جمعه شهرری : شهادت برای شیعه افتخار است از این شهادت ها شیعه فراوان داشته است.

(بسم الله الرحمن الرحیم ) (یاعباد الله اوصیکم ونفسی بتقوی الله)

امیر مومنان علی (ع) در خطبه 188 نهج البلاغه می فرمایند : اوصیکم ایها الناس بتقوی الله ای مردم من همه شما را توصیه می کنم به پرهیز از گناه و ترس از خدا و خویشتنداری در برابر آلودگی ها و شهوات . حضرت بعد از اینکه این توصیه را دارند یکی از مصادیقی که انسان را به تقوی نزدیک می کند موجب تقوی در وجود انسان می شود اشاره می کند می فرمایند : و اوصیکم بذکر الموت مردم به یاد مرگ باشید و اقلال الغفله عنه) نهج البلاغه/ خطبه ۱۸۸ (کم تر دچار غفلت شوید به واسطه سفر به عالم برزخ و عالم قیامت . بعد حضرت می فرمایند و کیف غفلتم عما لیس یغفلکم ) نهج البلاغه /خطبه‏ 230/ فراز 3  (چطور شما از مرگ غافل می شوید و حال آنکه مرگ از شما غافل نمی شود مرگ به سراغ شما می آید و این یک نکته بسیار مهمی است که ان شاالله در همین خطبه به آن اشاره خواهم کرد و آن اصل معاد باوری است.

یا ایها الذین آمنوا استجیبوا لله و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم(سوره مبارکه الأنفال آیه ۲۴) یکی از عوامل دیگری که در تقویت بنیه ایمانی و معنوی انسان نقش دارد، یاد قیامت و یاد مرگ است تاثیر زیادی دارد برای کنترل کردند انسان و این یکی از جمله عواملی است که ما در همین خطبه اول به آن اشاره می کردیم که اصل معنویت در اموری است یکی از آن یاد خداست یکی از آن نماز است یکی از آنها انس با قرآن است یکی از آنها ارتباط دائم و پیوسته با مسجد است . ویکی از امور دیگری که می تواند ایمان انسان و معنویت را در وجود انسان تقویت کند ، یاد مرگ است . در قرآن کریم بیش از هزار و دویست آیه در باب معاد آمده است در باب یاد مرگ آمده است که انسان به یاد مرگ باشد . ایمان به مبدا و معاد در کنترل انسان در داشتن یک زندگی سالم نقش بسیار کلیدی است . یعنی اگر ما می خواهیم زندگیمان زندگی اسلامی باشد بر اساس سیره اولیا خدا حرکت بکنیم ، این مبدا و معاد باید اصلاح شود .

خدا رحمت کند مرحوم آقای شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم ،وقتی طلاب می خواستند برای تبلیغ ماه رمضان و محرم بروند ایشان در توصیه هایی که به طلاب و مبلغین و روحانیون داشتند می فرمودند وقتی رفتید در آن شهر و یا آن روستا ، مبدا و معاد مردم را اصلاح کنید . مردم معاد را باور کنید . وقتی انسان خدا را باور کرد معاد را باور داشت پس عینا یک زندگی براساس دین و اسلام خواهد داشت . حضرت آیت الله جوادی آملی حفظه الله می فرمایند : آن کسی که به یاد قیامت است هرگز دستش به گناه دراز نمی شود . یک انسان غافل از مرگ و قیامت است که به گناه آلوده می شود . یا به بی راهه می رود یا راه را بر کسی می بندد . من به طور فشرده عرض بکنم که یاد مرگ حداقل سه چهارتا تاثیر باید در زندگی ما داشته باشد تا این قدرت معنوی ما را افزایش دهد . این پایه و اساس است یعنی در سبک زندگی اسلامی اصل معنویت شاخه اصلی است اگه ما این را داشته باشیم نسبت به مسائل دیگه برای ماآسان خواهد شد و راحت .

اولین اثر آن جلوگیری سرکش های نفسانی است . نفس انسان سرکش و چموش است و میل به گناه دارد میل به معصیت دارد . میل به خلاف دارد . میل دارد که همیشه به بی راهه برود نفس انسان یک نفس این چنینی است . چنین تقاضایی از انسان دارد . این نفس باید کنترل شود تا این نفس مهار نشود آزاد باشد انسان را تا به جهنم نکشاند دست بردار نیست این نفس چه وضعیتی دارد !!!!! شما ببینید اسب سرکشی می کند دهنه اش می زنند اسب چموش دهنه دارد دهنه را که می کشند اسب آرام می شود این نفس چنین وضعیتی دارد اگر کنترل نشود اگر رام نشود ، اگر رامش نکنیم زندگی انسان را به باد تباه خواهد داد یکی از راه های کنترل نفس و آرام کردند نفس یاد مرگ است .

امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : و ذلله بذکر الموت(نهج البلاغة/ نامه31) این نفستان را با یاد مرگ آرامش کنید تا که می خواهد خلاف بکند می خواهد شما را به گناه بیندازد ، به یاد مرگ بیفتید . در پیشگاه خدا اگر من با همین حال گناه وارد بشوم با حال معصیت وارد شوم چه خواهد شد !!!!!

پیغمبر فرمود : اگر سه چیز نبود این انسان هیچوقت ارا م نمی شد اگر این سه چیز نبود انسان هرگز در برابر خدا و دیگر مسائل سر تسلیم فرود نمی آورد . یکی بیماری است وقتی بیمار می شود دیگر می ترسد  و حواسش جمع می شود و دیگری فقر است وادار می شود به خدا پناه ببرد . و پیغمبر فرمود سومین چیز یاد مرگ است . مرگ پیش بیاید انسان کنترل می شود . این یک مورد .

دومین چیزی که تاثیر یاد مرگ در وجود انسان است زندگی انسان را درخشان می کند و در مسیر معنویت انسان گام بر می دارد کوچک دیدن دنیا است برای دنیا انسان اعتباری قائل نباشد ارزشی قائل نباشد دنیا به هر میزانی که در نظر ما برزرگ جلوه کند، خدا در نظر ما کوچک خواهد شد . قیامت در نظر ما کوچک خواهد شد .

امیرالمومنین وقتی اوصاف متقین را ذکر می کند  می فرمایند عظم الخالق فی انفسهم فصغر ما دونه فی اعینهم(نهج البلاغه/ خطبه ۱۹۳) . اهل تقوی، آدم های خداترس، چون خدا در نظرشان بزرگ است همه چی کوچک جلوه می کند . قرآن می فرماید : أ رضیتم بالحیاه الدنیا من الآخره(سوره توبه /آیه38) مردم به این حیات دنیا راضی شدید با آخرت معامله کردید ؟؟؟دنیا را گرفتید و آخرت را رها کردید ؟ قرآن می فرماید : و ما متاع الحیاه الدنیا فی الاخره الا قلیل(سوره توبه / آیه 38) قرآن فرمود دنیا در برابر آخرت خیلی کوچک است . همتتان بلند باشد . دنیا نسبت به آخرت مثله این است که شما لب دریا بنشینید انگشتتان را در آب دریا بزنید . دنیا در برابر آخرت چنین وضعی است . سر انگشت را تر کردن دنیا است دریا آخرت است و امیرالمومنین می فرماید : من اکثر من ذکر الموت رضی من الدنیا بالیسیر(تحف العقول / ص 89 ) یاد مرگ. اگر کسی به یاد مرگ باشد به چیز کم دنیا راضی می شود . قانع است . بلند پروازی ندارد  دنبال جمع کردن مال نیست .

سوم : از عوامل مهم یاد مرگ این است که انسان ظلم به دیگران را ترک خواهد کرد . حاضر نیست نسبت به بندگان خدا ظلم و ستم کند حاضر نیست حقوق دیگران را زیر پا بگذارد . امیر مومنان علی (ع) در (خطبه 124 نهج البلاغه) در آنجایی که داستان برادرش عقیل را نقل می کند که عقیل آمد پیش من آثار فقر و ناداری در چهره اش دیدم . بچه هایش از گرسنگی چهره هایشان برگشته بود حضرت فرمود ازمن تقاضا می کرد یه مقدار از بیت المال بیشتر به او بدهم بیت المالی که مربوط به عموم مردم است عقیل برادرم می خواست که مقداری به او بیش تر بدهم . آنقدر گفت گفت بعد حضرت فرمود فظن اَنّی ابیعه دینی عقیل خیال کرد من به برادرم دین فروشی می کنم دینم را به او می فروشم و حاضرم از بیت المال به او بیشتر بدهم . مولا می فرمود من حاضر نیستم نسبت به برادرم دین فروشی کنم .

مولا از سهم خودش می داد سهم خودشم چیزی نبود اما عقیل بیشتر می خواست حضرت قبل از اینکه این قصه عقیل رانقل کند ، این فراز تکانده ی نهج البلاغه را گوش بدید . حضرت فرمود : وَ اَللَّهِ لَأَنْ أَبِیتَ عَلَى حَسَکِ اَلسَّعْدَانِ مُسَهَّداً من برام آسان تر است که روی خار سعدان (سعدان خار هایی است که سه شعبه است ،غذای شتر است ) حضرت می فرماید بر روی این خار ها اگر آرام بگیرم و بر روی این خار ها بخوابم یا بنشینم ، او أُجَرَّ فِی اَلْأَغْلاَلِ مُصَفَّداًیا اینکه مرا به زنجیر بکشانند به این طرف و آن طرف ؛ برای من آسان تر است محبوب تر است این کار تا اینکه أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ أَنْ أَلْقَى اَللَّهَ وَ رَسُولَهُ یَوْمَ اَلْقِیَامَهِ ظَالِماً لِبَعْضِ اَلْعِبَادِ دوست دارم روی این خار ها بیتوته کنم . منو  به غل و زنجیزر بکشانند اما این آسان تر است برای من از اینکه در روز قیامت خدا و پیامبرش را ملاقات کنم در حالیکه به مردم ظلم کرده باشم ظَالِماً لِبَعْضِ اَلْعِبَادِ وَ غَاصِباً لِشَیْءٍ مِنَ اَلْحُطَامِ(نهج البلاغه /خطبه 224)  اموال عمومی مردم را من حیف و میل کرده باشم .

یاد مرگ است . که امیر المومنین اینگونه می ترساند و به هراس می اندازد که حاضر نیست نسبت به برادرش دین فروشی کند این هم یکی از عوامل است یاد قیامت موجب می شود که انسان ظلم به دیگران را ترک بکند ، گناه نکند . معصیت نکند و ستم نکند . آخرین نکته را هم عرض بکنم .

چهارمین اثر یاد مرگ این است که مصائب را بر انسان اسان می کند زندگی سخت است ، دشوار است . اما وقتی که انسان به یاد مرگ و به یاد قیامت می افتد برایش امور اسان می شود امیرالمومنین می فرماید اکثروا ذکر الموت (بحار الأنوار: 82/167/3) مردم به یاد مرگ زیاد باشید و یوم خروجکم من القبور آنروزی که شما را به طرف قبر ها می کشانند و تشییع جنازه می کنند و قیامکم بین یدی الله عزوجل به یاد بیارید که در برابر خدا شما را قرار می دهند تهون علیکم المسائل اگر شما به یاد مرگ باشید به یاد قبر باشید اگر به یاد روزی که در پیشگاه خدا انسان را قرار می دهند به فکر باشد ، مصائب آسان می شود ، مصیبت ها سخت نخواهد بود . مشکلات بر انسان آسان خواهد شد و سید الشهدا در روز عاشورا وقتی حضرت زینب را دلداری بدهد در شب عاشورا او را به یاد مرگ انداخت . فرمود : خواهر جان إن اهل الارض یموتون همه ی مردم می میرند همه ی اهل زمین می میرند .و اهل السماء لا یبقون (تاريخ الطبري/ ج ٥ / ص ٤٢٠ ) و اهل آسمان هم باقی نمی مانند حتی فرشتگان خواند مرد . این هم یکی از نکاتی است که در سبک زندگی اسلامی به ما کمک می کند تا در مسیر درست حرکت راه صحیح را انتخاب کنم و او یاد مرگ و قیامت است .

(یاعباد الله اوصیکم ونفسی بتقوی الله)

خطبه دوم

از این فرصت روز 23 ماه ذی القعده که روز زیارتی مخصوصه حضرت رضا است ان شاالله استفاده بکنیم . در میان امامان ما ، تنها امامی که مردم را به زیارت قبرش دعوت کرده است حضرت علی بن موسی الرضا است هیچ امامی نگفته بیایید من را زیارت کنید ولی حضرت رضا در این سرزمین خراسان که از بقیه امامان و جدش دور است غریب است در این سرزمین فرمود من را زیارت کنید در حدیث از حضرت است که فرمود : فمن زارنی فی غربتی وجبت له زیارتی یوم القیامه ((وسائل الشیعه / ج10 / ص433) هر کس مرا در خراسان زیارت بکند من غریب را زیارت بکند بر من واجب است که در روز قیامت او را زیارت بکنم .

مرحوم آقای شیخ مرتضی حائری فرزند مرحوم آقای شیخ عبدالکریم موسس حوزه که خودش از بزرگان علما بود ، از فقها بود شخصی بسار برجسته بود خیلی مشتاق حضرت رضا بود و در اون دوران های سخت به هرشکلی خودش را به حرم حضرت رضا می رساند برای زیارت . وقتی از دوران رفت ایشون فرمودند : به میزانی که من به زیارت حضرت رضا رفتم ، حضرت رضا به دیدن من آمد . به هرمیزان که من به زیارت او رفتم ، که بیش از 60 بار میگن ایشان این زیارت را انجام داده بود ، گفتند حضرت رضا به دیدن من آمدند .

تنها نکته ای که من اینجا اشاره بکنم این است که حالا که حضرت رضا از ما دعوت کرده به زیارت ، اگر بخواهیم لبیک بگوییم شاید توفیق زیارت از نزدیک را نداشته باشیم . حداقل در روز 23 ماه ذی القعده حضرت رضا را با زیارت مخصوصشان از راه دور زیارت کنیم . اینکه توانشان است این که امکان دارد که انسان از راه دور حضرت را زیارت بکند با خواندن این زیارت مخصوص . ان شالله خداوند توفیق زیارت از نزدیک را هم به همه ما عنایت بکند .

از اخبار و حوادث دردناکی که در این هفته گذشته داشتیم که برای اولین بار هم پیمانی داعش و طالبان در افغانستان بود و به یک محل شیعه نشین حمله کردند که بیش از 60 شیعه را سر بریدند و تعداد زیادی از زنان و دختران را به اسارت بردند . خیلی جنایت هولناکی بود بسیار جنایت هولناکی بود . حالا شیعه با این شهادت ها عادت دارد . حضرت امام رضوان الله فرمودند: خط سرخ شهادت ، خط آل محمد و علی است و این شهدا و شیعیان هم به تبعیت از امامان ما که خودشان فرمودند : ما منا او مقتولا او مسموم .

هیچ یک از امامان ما به مرگ طبیعی نمردند و شهید شدند . شهادت برای شیعه افتخار است از این شهادت ها شیعه فراوان داشته است اما چیزی که خیلی عجیب است ، سکوت سازمان های بین المللی است سازمان حقوق بشر است . شورای امنیت است . و سازمان های دیگری که باید بگیم سکوت مرگ گرفتند و نفسشان در نیامد در برابر این جنایت . حالا اگر بنا بود یک حادثه ای برای جنایت کاری مثل یک دولت جنایتکار توی اسرائیل یا عربستان و دیگر رخ بده چه می کردند ؛ تشکیل جلسه می کردند ، محکوم می کردند و چه می کردند!!!!!  اما اینجا اینگونه شیعه مظلومانه به شهادت می رسد و تا بحال یک سازمان بین المللی این جریان را محکوم نکرده است . ولی آنچه که برای ما مسلم است داعش نفس های آخرش را می کشد و دیگر کار او در عراق تمام شد در سوریه تمام شد در حلب تمام شد در بلندی های ارسال تمام شد اینها دنبال جا می گردند حالا چنین جایی را در افغانستان پیدا کردند . خب از جهت مرزی با ما جای خطرناکی است مسئولین هم توجه به این نکته دارند . اما او دنبال این است که در ان سرزمین که دیگر جایی ندارد بیاید در افغانستان و چنین حوادثی را پیش بیارد . ولی ان شالله همان جوانان غیور افغانی فاطمیون که در سوریه و عراق به عنوان مدافعان حرم حماسه آفریدند ان شالله سرزمین خودشان افغانستان را هم از لوث این جنایات پاک خواهند کرد.

نکته دیگری که اشاره بکنم خب در هفته گذشته اشاره شد . هفته گذشته بحمدالله هم مراسم تنفیذ انجام گرفت هم مراسم تحلیف انجام گرفت شما می دانید در نظام اسلامی ، مشروعیت دولت ها به تنفیذ حکم ولی فقیه است . یعنی اگر ولی فقیه رأی رئیس جمهور را تنفیذ نکند و تایید نکند ، مشروعیت ندارد این از امتیازات نظام اسلامی است . من در یادم است در همین نماز جمعه گفتم در جبهه جنگ تمام عملیات هایی که انجام می گرفت که این بچه ها حکم شهادت برایشان بار می شد اجازه امام رضوان الله تعالی بود . امام اجازه می داد و إلا اگر امام چنین اجازه ای نمی داد حتی حکم شهید هم بر اینها بار نبود . با اجازه امام عملیات ها آغاز می شد و لذا مشروعیت جنگ با دستور امام و ولی فقیه بود .

الان در نظام اسلامی هم دوره ریاست جمهوری اینگونه است با تنفیذ ولی فقیه است که رئیس جمهور مشروعیت پیدا می کند دولت مشروعیت پیدا می کند . و إلا اگر تنفیذ نباشد ، دولت جمهوری هم با دولت طاغوت فرقی نخواهد کرد . این حکم رهبری است که مشروعیت دارد اون چیزی که حالا باید مورد توجه دولت دوازدهم قرار بگیرد ، این سفارشات دهگانه و توصیه های دهگانه مقام معظم رهبری است انصافا نکات بسیار مهمی در این توصیه ها و سفارشات است .

اگر دولت دوازدهم همین 10 توصیه را سرلوحه کارخودش قرار دهد مطمئنا کارهای بزرگی انجام می گیرد. این چیزی است که بسیار مهم است و قابل اهمیت و قابل توجه است . حضرت آقا در این توصیه (حالا من دو نکته اش را عرض می کنم ) اولین نکته ای که دغدغه مقام معظم رهبری است مساله مشکلات اقتصادی است، مساله فقر است ، مساله گرانی است . مساله بیکاری است . موضوع بسیار مهمی است . قابل قبول و قابل پذیرش نیست که بعد از 36 سال از نظام جمهوری اسلامی بگذرد و عده ای هنوز در نهایت فقر و نداری باشد . قابل قبول نیست گرانی . قابل قبول نیست بیکاری در کشور. طرحی که حضرت آقا نسبت به اقتصاد مقاومتی دادند و این اقتصاد مقاومتی راه هایش هم حضرت آقا بیان کردند .

واقعا باید در این دوره و دولت دوازدهم تمام همت ها معطوف بشه تا ان شالله اقتصاد مقاومتی می تواند مشکل گشا باشد می تواند به تولید ملی کمک بکند مردم هم کمک بکنند وظیفه ی مردم هم هست . مردم هم دعا کنند . وظیفه دعا کردن است . اما باید دولت مردان نسبت به این توصیه حضرت آقا به شکل جدی نگاه کنند . و توصیه دوم این است که حضرت آقا فرمودند به دشمن دل نبند به ملت خودتان دل ببندید . دشمن می بینید که با شما چه می کند دیدید با برجام چه کرد امید نبندید به دشمن به ملتمان امید ببنیدیم به آنچه که در کشور خودمان داریم دل ببندیم اگر این توصیه ها عمل بشه انشالله بسیاری از مشکل ها حل شود و ما هم واقعا از خدا می خواهیم توفیق را برای دولت دوازدهم و ریاست محترم جمهوری که إن شالله به این مشکلات رسیدگی بشود . و مشکلات از سر راه برداشته شود .

آخرین نکته را هم عرض کنم. سالروز بازگشت آزادگان را در 26 مرداد ماه به کشور داریم واقعا آزادگان ما در دوره اسارت مجد و عزت اسلام را حفظ کردند . نگذاشتن آسیبی به این عزت ملی و اسلامی وارد بشه سختی ها را تحمل کردند . بعضی هاشان شهید شدند . اما تحمل کردند . حوصله کردند تا جایی که در میان این آزادگان همین جا من یاد کنم از آزاده بزرگ وار مرحوم سیدعلی اکبر ابوترابی (رضوان الله تعالی علیه) که در زندان های عراق واقعا پناه و ملجا برای آزادگان و اسیران ما بود در آنجا تا جایی که رئیس صلیب سرخ جهانی وقتی می آمد برای بازدید از مراکزی که اسرا در آنجا بودند اولین سوالی که می کرد می گفت ابوترابی کجاست؟ آنقدر مرید بود نسبت به ابوترابی که این را همه بچه های آزاده نقل کردند که بسیار اثر گذار بود در آن دوره و در آن شرائط که می آمد کنار ابوترابی می نشست و می گفت اگر در دنیا این ابوترابی محور باشد دنیا گلستان می شود . ببینید حالا یه آزاده در زندان های عراق چه نقشی دارد که چنین حرکتی را رئیس صلیب سرخ را اینگونه به تواضع و فروتنی وا می دارد .شما چنین عزتی آفریدید . حرف ما با شما آزادگان عزیز این است . این عزت را حفظش کنید . این ارزش ها و دستاورد ها را حفظ کنید مردم همان میزانی که برای شهدا همان اندازه که برای جانبازان ، به همان میزان برای شما اعتبار قائلند . بیش از دیگران خودتان ارزش ها را حفظ کنید و بگذارید همانگونه که مجد و عزت در زندان های عراق آفریدید این مجد و عزت إن شاالله ادامه پیدا بکند با حضور شما در میان مردم .

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه