چهارشنبه 1396/6/29 - 24 : 18
مشخصات امام جمعه
سید مرتضی صفایی
سید مرتضی صفایی
گلستان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/10
خطبه های نماز عید #قربان توسط حجت الاسلام والمسلمین محمودی ( امام جمعه موقت بخش گلستان )

بسمه تعالی

 

خطبه های نماز عید #قربان توسط حجت الاسلام والمسلمین محمودی

( امام جمعه موقت بخش گلستان )

 

خطبه اول

 

عید قربان را به شما تبریک عرض می کنم .

برخی از مردم دارای مسئولیت هایی می شوند مانند بخشدار و شهردار و فرماندار و دادستان و ... این ها همه امتحان است که آن فرد اگر پشت میز می نشست آیا می توانست از این آزمون به درستی بگذرد . تا قبل از اینکه پشت میز نشسته می گوید اگر من باشم چنین می شود و چنان می کنم . آدم باید توانایی داشته باشد .

اگر هر فرماندار و بخشدار و بزرگی در شهر یه سوله را به کار بگیرد و چند نفر را به کار ببرد دیگر مشکلی نمی ماند اما اینکار را انجام نمی دهند .

در رابطه با حضرت ابراهیم (ع) شما شنیده اید و در قرآن خوانده اید که بعد از اینکه خداوند کودکی را به ایشان عنایت فرمود در دوران نوجوانی فرزندشان حضرت ابراهیم (ع) در خواب به ایشان فرموده شد که او را قربانی کند. حضرت ابراهیم (ع) دو شب دیگر آن خواب را دید و با فرزندش صحبت کرد و حضرت اسماعیل (ع) فرمودند که ای پدرم عمل کن به چیزی که خداوند فرموده است ان شاءالله که از صابرین باشم.

انسان باید خود را در جایگاهی قرار دهد که اگر می توانست آن کار را انجام می داد یا خیر. حضرت ۳ بار چاقو را بر گردن فرزندش می کشد اما چاقو نمی برد حضرت چاقو را بر زمین می زند و که چاقو یک سنگ را به دو نیم می کند و خداوند قوچی را برای قربانی می فرستد.

اگر این قوچ قربانی نمی شد و حضرت اسماعیل(ع) قربانی می شد چه اتفاقی می افتاد و اکنون باید حاجیان فرزندان خود را قربانی می کردند.

برخی دو رکعت نمازشان را به درستی نمی خوانند و همین قربانی امروز را سعی می کنند به جای فقرا به نور چشمی ها بدهند آیا می توانند کارهای دیگر را انجام بدهند .

دلسوز ترین فرد نسبت به مردم رهبر انقلاب می باشد که به فکر مردم است .

 

خطبه دوم

 

صله رحم به معنی این می باشد که آنچه که می توانید از اقوام و فامیل بازدید کنید و اگر نمی توانید از راه های دیگر احوال پرسی کنید مخصوصا برای اقوام درجه یک این کار را حتما انجام دهید.

آنهایی که صله رحم را قطع نمی کنند از عذاب الهی می ترسند .

اموالی که به دست ما می باشد برای ما نیست شما می بینید که آنها که رفته اند و درگذشته اند چه چیزی با خود برده اند.

خداوند می فرماید انبیاء به جای وکلای من هستند و فقرا نیز به جای عیال و نزدیکان من هستند اگر کسی مال من را به فقرا ندهد عذاب من شامل او می شود.هر روز انسان باید به این فکر باشد .

قربانی کردید نیز به فقرا بدهید.

در مساجد شما نیز مشاهده کرده اید برخی می آیند و حتی پول آب و برق را ندارند و از مردم طلب می کنند.

این درد را به چه کسی باید بگویند.

البته برخی از مردم می سوزند و می سازند اما برخی حاضرند گرسنه بمانند اما عیاشی خود را از دست ندهند. ما همه باید عدالت را حفظ کنیم و اندازه خود را بدانیم.

 مقام معظم رهبری توصیه های ۱۲ گانه که دغدغه اصلی اقتصاد و معیشت مردم است به مسئولین و رئیس جمهور داشته اند که اشاره به برخی از آنها داریم.

اولین آن داشتن نیت الهی برای خدمت به مردم است و دومین آن داشتن روحیه جهادی و تلاش مضاعف و بدون چشم داشت است در حالی که تحمل شنیدن صدای مخالف را داشته باشند و ارتباط نزدیک با مردم داشته باشند.مسئولین باید در بین مردم باشند و از راه حل های آنها استفاده کنند و درد مردم را بشنوند اما باید گفت کدام مسئولین را می بینید که از مردم سوال نماید.

نکته دیگری که مقام معظم رهبری اشاره کرده اند پرهیز از اشرافی گری می باشد.

آیا مسئولین واقعا به فکر مردم هستند؟

یکی دیگر از نکاتی که ایشان اشاره کرده اند همکاری با گروه های مردمی و فرهنگی و جهادی است و توجه به انتخاب افراد توسط مسئولین نسبت به انقلابی بودن آن ها می باشد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه