سه شنبه 1396/10/26 - 59 : 12
مشخصات امام جمعه
کریم شائق
کریم شائق
وحيديه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/22
نماز عبادی سیاسی جمعه 22 دیماه 1396 شهر وحیدیه

مشروح بیانات حجت الاسلام و المسلمین شائق امام جمعه محترم وحیدیه در خطبه های نمازجمعه (22  دیماه 1396):

خطبه اول : حجت الاسلام و المسلمین شائق  امام جمعه شهر وحیدیه در روز جمعه مورخ 22 دیماه نود و شش بعد از حمد و ثنای خداوند یکتا و فرستادن درود و صلوات بر فرستاده پاکش حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و جانشین و اوصیاء پیامبر اسلام ؛ همه نمازگزاران را به تقوای الهی سفارش کردند اوصیکُم عِبادَالله وَ اوصی نَفسی بِتَقوَی الله خودم و شما خوبان حاضر در نماز جمعه را به تقوای الهی سفارش می نمایم .  و  بیان خطبه های نماز جمعه و سفارش به تقوا را با تلاوت سوره مبارکه الانعام آیه 72 آغاز نمودند:

أَنْ أَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَاتَّقُوهُ وَهُوَ الَّذِي إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ ﴿۷۲ و اينكه نماز را بر پا داريد و از او بپرهيزيد و او است كه به سوي او محشور خواهيد شد.

خطیب نماز جمعه شهر وحیدیه در ادامه بیاناتشان به ادامه بحث راه بهشت به خیرخواهی مردم گفتند: به این قسمت از بحث رسیدیم که در درجه اول برای همه مردم و مخلوقات الهی،  حمایت از مومن بسیار با اهمیت است و باید از مومنین حمایت کنیم و همه ی ما باید در ارتقاء سطح فرهنگی جامعه اهل ایمان، قدم برداریم .

وی افزود: هفته گذشته حدیثی از امام صادق (ع)  عرض کردم که می فرماید تقوا کنید ا و برادرانی با محبت باشید و ارتباط تان را با همدیگر حفظ و به هم دیگر رحم و دلسوزی کنید و با همدیگر ملاقات کنید و وقتی جمع شدید و صحبت کردید ، در مورد امر ولایت ، مکتب اسلام و دین خداوندی با همدیگر صحبت کنید و امر ولایت را زنده نگه بدارید .

 مفهوم این حدیث این است که با هم دیگر مرتبط و خیرخواه ودلسوز یکدیگر باشید و موقع جمع شدن حرفهای متفرقه را بیان نکنید . بلکه راجع به امر ما و فرهنگ دین و لایت صحبت کنید ، احکام شرعی و اعتقادات دینی و مبنای دینی تان را اصلاح کنید فرزندانتان هم با این سبک بار بیاورید و آن ها نباید مسلمان جغرافیایی شود مثلاً آنهایی که در منطقه جغرافیایی اسلام بدنیا آمدند پس مسلمان و شیعه هستند نه اینطور نیست بلکه مقام و مبنای اسلام و تشییع و ولایت را به فرزندانمان نقل کنیم چون در روایات داریم مرزبان های اسلام علما هستند چطور اگر مرزبان غفلت کند و در نتیجه دشمن مرز مملکت را مورد هجوم قرار می دهد . و اگر علما غفلت کنند عفریطه و کارکشته های شیطان می آیند سراغ انسانهای ضعیف الایمان و در نتیجه بر آنها نفوذ می کنند و یک وقتی می بینیم، فرزندمان از نظر اعتقادی با ما همسنگر نیست و متأسفانه شاید با دشمنان ما همکاری کند . پس مسلمانان از این جهت خیرخواه باشند که به فکر ارتقاء سطح فرهنگی جامعه اهل ایمان باشند . 2- نقد خیرخواهانه کنیم کارهای یکدیگر را خیرخواهانه نقد کنیم . بعضاً به ما هم نقد و عیب های ما می گویند .

وی تصریح کرد: چطور دارو تلخ است اما علاج بخش است نقد در مرحله اول به نظرمان تلخ می آید اما ساعاتی از آن میگذرد می بینم تقویت و بیدارمان کرده و این خیلی مهم است .

 ما باید نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت داشته باشیم همیشه اینجور نیست که وقتی همدیگر را می بینیم چاکرم و نوکرم بگوییم و وقتی از همدیگر جدا شدیم اصلاً نسبت به همدیگر احساس مسئولیتی نداشته باشیم نه باید همدیگر را نقد کنیم .

 علی (ع) می فرماید : دشمنت به تو مژده می دهد همیشه چاپلوسی و از تو تعریف میکند اما دوستت تو را برحذر میدارد و میگوید احتیاط کن و یا اینکه میگوید ای کاش این حرف و کار را انجام نمی دادی منتها این قابلیت را در خودمان ایجاد کنیم  و یک عده هم وقتی از آنها انتقاد میکنی با آدم دشمنی می کنند .

امام جمعه وحیدیه اظهار داشت: موقعی که کسی انتقاد می کند گوش بدهید علی (ع) به فرزندش امام حسن مجتبی(ع) میفرماید: در نصحیت و خیرخواهی برادرت، خالص و صادق باشد و 1-انتقاد کن و در انتقادت صادقانه رفتار کن و این انتقاد را میکنی چکار به این  داری فلانی خوب یا  بد باشد . یک وقتی کار خوبی را انجام داده مثلاً در کنار خوبش ایراداتی دارد آنها را میگویم و یک وقتی هم کاری بدی انجام داده است باید به او گوشزد دهیم . برادر مومنت را در هر حال را کمک کن یک وقتی است که با نقد کردن و عیب او را گفتن دستش را میگیرید .

متأسفانه بعضی از افراد فرهنگ تملق و چاپلوسی را دوست دارند . امام صادق (ع) می فرماید:من برخورد تلخی صادقانه را به شیرینی برخورد منافقانه ترجیح می دهم . یک نفری شاید صادقانه برخورد می کند اما تلخ برخورد می کند انسان باید تحمل کند بعد می فرماید: چرا پشت سر کسی حرف می زنی چهره چهره حرف بزن بگو این نظر منه !

چرا پشت سر کسی حرف می زنی و جو سازی می کنید این کار خوب نیست .

امام صادق (ع) می فرماید بهترین دوست آن کسی است که عیبم را به من کادو بدهد . ای کاش کسی بیاید عیب های ما را به ما گوشزد کند . انتقاد ، انتقاد سازنده باشد انتقاد تخریب گر نباشد بسازیم . انتخاب سازنده باشد ، سوزنده نباشد .

بعضی از انتقادها سوزنده هستند ، و کسانی هم هستند که همیشه نصف خالی لیوان را می بینند ، فلذا انتقاد و گفتن عیب باید در جهت کمال و ارتقاء ایمان طرف مقابل باشد نه اینکه او تخریب کنیم .

علی (ع) می فرماید: لاَتَتَّخِذَنَّ عَدُوَّ صَدیقِکَ صَدیقًا فَتَعْدی صَدیقَکَ.»با دشمنِ دوستت دوست مشو که [با این کار] با دوستت دشمنی میکنی.

یک نفر مومن است و باید محبت او را در دل داشته باشیم اما یک نفر هم با دوست مومن ما دشمن است ما باید با او طرح دوستی نریزیم . یک وقتی هست اختلاف در حساب و کتاب دارند و مومن وظیفه اش این است که حق را بسنجد و ببنید چه کسی در این اختلاف حق را می گوید و در نتیجه دشمنی اینها را اصلاح کند .

 

 

 

 

 

خطبه دوم نماز جمعه 22 دیماه 96

حجت الاسلام والمسلمین شائق در خطبه دوم هم مجدداً مطابق وظیفه هر امام جمعه ای ابتدا خود و بعد همه ی نمازگزاران حاضر در نماز جمعه را به تقوای الهی سفارش کردند.

اوصیکُم عِبادَالله وَ اوصی نَفسی بِتَقوَی الله باز هم خودم و همه ی شما عزیزان و خوبان در نماز جمعه را به تقوای الهی سفارش می کنم . خداوند در قرآن آیه 34 سوره مبارکه الأنفال می فرماید:. إِنْ أَوْلِيَاؤُهُ إِلَّا الْمُتَّقُونَ وَلَكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ ﴿۳۴

اولیا الهی و دوستان خداوند نیستند مگر انسانهای پرهیزکار ،ولي بيشتر آنها نمي‏دانند.

انسانهای پرهیزکار نمادی از اخلاقیات الهی هستند فلذا باید خیلی توجه داشته باشیم که خداوند انسانهای با تقوا را مورد دوستی خودش انتخاب می کند ، اگر قرار است از اختیارات خودش به دوستانش تفویض کند به انسان های با تقوا می دهد .

در ادامه امام جمعه محترم شهر وحیدیه به طور مختصر به مناسبت های این هفته به شرح ذیل اشاره کردند:

روز جمعه 22 دیماه برابر است با تشكيل شوراى انقلاب به فرمان حضرت امام خمينى(ره) (1357 ه.ش) : این روز یعنی کلید خوردن پیروزی انقلاب و قدم برداشتن به سمت تثبیت حرکت انقلابی مردم و رهبریت انقلاب است ، امام (ره) وقتی خودش در پاریس بود بعضی از چهره های انقلابی را بعنوان شورای انقلاب که حرکت های انقلابی در داخل کشور مدیریت کنند انتخاب کردند .

سه شنبه 26 دی ماه برابر است با فرار شاه خائن از كشور (1357 ه.ش) : درست چهار روز پس از تشکیل شورای انقلاب به فرمان حضرت امام،  شاه خائن از کشور فرار کرد و در نتیجه حکومت را دست شاپور بختیاری داد که او از نظر تعادل روحی چندان خوب نبود و اخرش معلوم شد که نه شاه را قبول دارد و نه امام را قبول دارد و می خواست برای خودش یک خط دیگری باشد . امام (ره) در اولین روز سخنرانی اش در بهشت زهرا(س) ، قشنگ و حسابی نسخه اش را پیچید و فرمود من خودم دولت تعیین می کنم و بواسطه این که مردم من را قبول دارند دولت تعیین می کنم و تو دهن این دولت می زنم . و تو دهن او زد و این هم بعنوان نوکر بی اختیار آمریکا و رژیم شاهنشاهی به زباله دان تاریخ سپرده شد.

باز هم در سه شنبه 26 دی ماه برابر است با امضاى قرارداد ننگين «كمپ ديويد» بين اسرائيل و مصر (1978 م) : برای اولین کشور مصر بعنوان یک کشور عربی قبح برقراری ارتباط با اسرائیل را شکست و به واسطه انور سادات خائن قرارداد ننگین کمپ دیوید امضا شد و این به معنای به رسمیت شناختن اسرائیل بود.

وی افزود: اسرائیل مانند اربابش آمریکا به هیچ قراردادی پایبند نیستند همه قراردادها، هم در مسئله شهرک سازی ها و زمین های اشغالی و .... را زیر پا گذاشتند یک جوری مدیریت کردند که همه آن به نفع رژیم منحوس و غاصب اسرائیل باشد و به ضرر فلسطینان و منطقه خاورمیانه باشد.

چهارشنبه 27 دیماه برابر است با شهادت حجت‏الاسلام والمسلمين نواب صفوى، طهماسبى، واحدى و ذوالقدر از فدائيان اسلام (1334 ه.ش) : این عزیزان که در رأس شان حجت‏الاسلام والمسلمين  سید نواب صفوى بود که در اوج اختناق و قدرت شاهنشاهی سینه خود سپر و از اسلام و مسلمین دفاع کردند .

خطیب جمعه وحیدیه گفت: شهید نواب صفوی خودش را وقف اسلام کرد و در دفاع از اسلام سر از پا نمی شناخت . شهید نواب صفوی روحانی و سید عالیقدری بود اما در عین حال مهندس نفت هم بود و در شرکت نفت زندگی خوبی داشت اما این عزیز دنبال حقوق و  این دنیا نبود و از اول قدم را جلو گذاشت و در مقابل بدخواهان اسلام در هر مقام و رده و موقعیت بودند ، ایستاد . در زمان شهید  نواب  حکم ارتداد احمدکسروی نویسنده کتاب کفر آمیز و ارتداد آمیز پاکدینی از از علمای بزرگ چه در تهران و نجف مانند آیت ا... مدنی (رض) گرفت و با پس اندازی که به مبلغ 2500 تومان که برای هزینه های  ازدواج داشت ، آقای مدنی به نواب صفوی داد و وی با آن پول اسلحه خرید و صدای نحس و انحرافی سیداحمد کسروی را در گلو خفه و در نتیجه به سزای اعمالش رساند .

این عزیزان در مقابل مقامها ، سیستم شاهنشاهی و کسانی که می خواستند  ایران را زیر استعمار انگلیس و آمریکا قرار دهند ،سینه سپر و ایستادند و سرانجام در سال 1334 به درجه رفیع شهادت نائل آمدند .

حجت الاسلام والمسلمین شائق امام جمعه وحیدیه در ادامه به بیاینات مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم اشاره و گفت: در این دیدار مقام معظم رهبری از مردم بخاطر موقعیت شناسی و حضور بموقع در صحنه حاضر شدند و حساب اغتشاشگران از بدنه ملت جدا کردند  برای هزاران بار تشکر کردند و فرمود اغتشاشگری مثلث شوم است که یک ضلعش آمریکا بود و ضلع دیگرش آل سعود در منطقه بود و یک ضلعش هم پادوهای داخلی دشمن که نوعاً از منافقین بودند و مردم آمدند جواب آنها را دادند که باز در این قضیه سر آمریکا به سنگ خورد چون آنها احمق و نادان هستند از زمان پیروزی انقلاب هر هیئت حاکمه ای سر کار آمده به نحوی جاهلی به خرج داده و با نادانی با انقلاب اسلامی برخورد کردند و از اول با  ما مقابله و دشمنان داخلی ما را تحریک و در مملکت ایجاد نا آرامی می کردند. .

وی افزود: اغتشاشات سال 96 نه اولین است و نه آخرین خواهد بود چون اینها از انقلاب ما زخم خوردند و راحت نمی نشینند و آنها اگر بادی بوزد یا آفتاب به چشم شان بخورد زود به صحنه می آیند و آن عقده و کینه شان را به انقلاب نشان می دهند.

خطیب جمعه وحیدیه اظهار داشت : در این رابطه، عوامل داخلی را هم تحریک که بدبختانه آنها پول و طرح می دهند و یک عده عناصر داخلی هم ضربه شان را میخورند. که دستگیر و زندان شدن و همچنین مجازات شدن برای پادوها است اما آنها در کاخ و محل حکومت خودشان قهقه می زنند و می خندند .

وی تصریح کرد: از اول انقلاب که هنوز یک ماه از عمرش  را سپری کرده بود غائله کردستان را راه انداختند . رهبران انقلاب و رئیس شورای انقلاب شهید مطهری و سپهد قرنی، شهید مفتح را به شهادت رساندند و بعد  مرحوم هاشمی رفسنجانی را ترور کردند و برنامه آنها این بود که نگذارند انقلاب شکوهمند ما شکوفا شود .  همیشه آنها از این غلطها زیاد انجام دادند و ملت هم درس پشیمانی به آنها داده اما کو گوش شنوا و چشم بینا لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لَا يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا يَسْمَعُونَ بِهَا أُولَئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ ﴿۱۷۹الاعراف آنها دلها (عقلها)ئي دارند كه با آن (انديشه نمي‏كنند و) نمي‏فهمند و چشماني دارند كه با آن نمي‏بينند و گوشهائي دارند كه با آن نمي‏شنوند، آنها همچون چهار پايانند، بلكه گمراه تر اينان همانا غافلانند .

خطیب جمعه وحیدیه گفت : مردم همیشه به آنها درس فراموش نشدنی داده اما باز هم اگر آفتابی به تنشان بخورد اینجوری خودشان را رسوا می کنند.

مقام معظم در این دیدار گفت : مگس روی زخم می نشیند دولت مردان ، مجلسیها و سیستم قضایی سعی بکنند زخم در جامعه نباشد تا مگسی روی آن بنشیند .

مخصوصا الان زمان تصویب بودجه در مجلس است ، نمایندگان محترم با بصیرت و آن بودجه ای که مردم را راحت میکند آنجور بودجه تصویب کنند . به قول مرحوم آیت اله مشکینی که در  خطبه های نماز جمعه قم به دولت وقت گفتن که سعی بکنید یک قانونی و لایحه قانونی به مجلس ببرید که 90 درصد مردم راحت شوند و 10 درصد هم ناراحت شدند ایراد ندارد .

نه اینکه قانونی تصویب کنید که 10 درصد راحت شوند اما 90 درصد مردم اذیت شوند و سیاست مردم داری باید این طوری باشد .

در ادامه ایشان به برجام اشاره و اظهار داشت : دوباره سر ترامپ به سنگ خورد قرار بود . روز جمعه ترامپ نظریه اش را راجع به برجام اعلام کند الحمدا... رب العالمین برجام یک قرارداد بین المللی شده و مثل اره شده که اگر جلو هم برود می بُرد و عقب هم برگردد باز هم می برد و اگر ترامپ از برجام خارج شود باز هم به نفع ماست و اگر هم برجام قبول و به مقررات برجام عمل کند باز هم به نفع ماست و آقای ظریف چند روز پیش با روسیه یک مذاکره خوبی داشتند و در بروکسل هم با وزرای خارجه سه کشور اروپائی مذاکره کردند و خانم موگرینی به صراحت هرچه تمامتر گفت ما هیچ جایگزینی برای برجام نمی دانیم و برجام را الگویی مناسبی برای آرامش منطقه می دانیم و همچنان وفاداری خود را به برجام اعلام می کنیم . آن زمان که آمریکا فعالیت های هسته ای ایران را بهانه کرده بود و با پروژه ایران هراسی و اسلام هراسی اروپا و دنیا را با خودش همراه کرده بود و تحریم های فلج کننده برای ایران تصویب کرده بود تا ایران را منزوی کنند دیگر گذشت آن زمانی که آن سان گذشت . الان اگر قرار باشد اجماعی جهانی باشد یقیناً ترکش هایش بر میگردد به آمریکا و ترامپ درقضیه این ناآرامی ها اروپا  هم تا حد زیادی ترامپ را تنها و او را در شورای امنیت و مجمع عمومی  سازمان ملل متحد همراهی نکردند اگر قرار باشد تنها بگذارند و اجتماعی برعلیه کسی صورت بگیرد آن ایران نخواهد بود و ترامپ و آمریکا خواهد بود.

اخبار
ارتباط با امام جمعه