يکشنبه 1396/7/2 - 36 : 10
مشخصات امام جمعه
مصطفی دلاوری
مصطفی دلاوری
رستاق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/24

 

مهدی آباد

 

 24شهریور ۱۳۹۶ ه.ش                            24 ذی الحجه  ۱۴۳۸ ه. ق

خطبه اول

امام جمعه رستاق در خطبه اول ضمن توصیه به تقوای الهی به ادامه تفسیر سوره اعراف پرداخت و  با قرائت آیات 80  تا 85 این سوره بیان نمود : این آیات در مود حضرت لوط و یارانش بوده و سرگذشت آنان را بیان می کند.

خداوند می فرماید حضرت لوط به جانب آنان فرستادیم ، معلوم می شود حضرت لوط مال آن منطقه نبوده است و این پیامبر از سوی حضرت ابراهیم (ع) که نسبت خویشاوندی هم داشته اند به سرزمین آن قوم فرستاده شد تا آنها را ازفحشا و گناه بزرگ هم جنس بازی ، باز دارد.

حجه الاسلام دلاوری فرمودند بر خلاف گناه بزرگ همجنس بازی که متاسفانه امروزه در دنیای غرب این عمل زشت رسمی و حتی در بعضی از کشورها قانونی است، ازدواج سنت پیامبر اسلام (ص) دارای خصوصیات و آثاری ست که گناه هم جنس بازی آن آثار را ندارد. آثاری مانند : 1. مودّت و رحمت و انس  2. تشکیل خانواده 3. فرزند و بقای نسل 4. هم خوانی با فطرت و انسانیت .

خطیب جمعه رستاق در ادامه بیان داشت قوم لوط در جواب پیامبرشان گفتند آنان را از آبادی خود بیرون کنید زیرا آنان مردمی پاکدامن هستند یعنی معلوم می شود خود آنها که گرفتار این گناه زشت بوده ، حضرت لوط و یارانش را پاکدامن می شمردند لذا می گفتند آنهارا از شهرتان بیرون کنید و یا منظورشان این بوده چون او مهاجراست اهل اینجا نیست و یا اینکه آیین ما را قبول ندارد پس او را بیرون کنید.

حجه الاسلام دلاوری در پایان گفت سرانجام بر سر آنان پاره های سنگ بارید و هلاک شدند و حضرت لوط و کسانی که با او بودند نجات یافتند ولی همسر لوط چون زنی درستکارنبود او هم عذاب شد که باید گفت عامل نجات انسان رابطه مکتبی است نه رابطه خویشاوندی ، چنان چه همسر لوط که دچار عذاب شد، همسر فر عون از نیکان بود و خداوند او را به عنوان الگو معرفی می کند.

خطبه دوم

امام جمعه رستاق در خطبه دوم با اشاره به 24 ذی الحجه روز مباهله به بیان روایتی در فضیلت اهلبیت به ویژه امام علی (ع) پرداخت و این روز را به نمازگزاران تبریک گفت.

حجه الاسلام دلاوری در ادامه به 25 ذی الحجه اشاره کرد و بیان نمود در تقویم ما این روز به عنوان روز خانواده است به مناسبت نزول سوره هل اتی در مدح و منزلت حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) و فرزندانشان که همگی به عنوان یک خانواده و در کنار هم یتیم و اسیر و مسکین را تکریم نموده و اطعام داده اند. ایشان به این بهانه به نقش مهم خانواده در جامعه پرداخت و بیان داشت خانواده ها باید الگوی خود را خانواده الهی و ملکوتی امیر مومنان و فاطمه زهرا (س) قرار دهند. خطیب نماز جمعه رستاق در این راستا افزود : خانواده برتر در اسلام دارای ویژگی هاییست از جمله : 1. اصالت خانوادگی 2. دین و ایمان 3. علم و دانش 4. معنویت 5. مدیریت ایده آل 6. احترام متقابل 7. خوش اخلاقی 8. تربیت نسل صالح.

امام جمعه رستاق در ادامه به سالروز جنایت رژیم صهیونیستی در قتل عام آوارگان فلسطینی و لبنانی در (صبرا و شتیلا) پرداخت و بیان داشت بیش از سه هزار نفر در آن جنایت  به طرز فجیعی قتل عام شدند، دنیا نباید این جنایت ها را فراموش کند. حجه الاسلام دلاوری ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی به قتل عام برنامه ریزی شده مسلمانان میانمار نیز اشاره کرد و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت:جامعه اسلامی و جهان اسلام باید با فشارهای متعدد به دولت میانمار به این ماجرا پایان دهد. امام جمعه رستاق در ادامه گفت ما نیز نباید جنایات تکفیری ها و وهابیت و آل سعود در منطقه به ویژه یمن را از یاد ببریم.

امام جمعه رستاق در پایان با توجه به فرارسیدن ماه محرم ماه حزن و اندوه همگان را به استفاده هر چه بیشتر از ایام ماه محرم برای عزاداری با شور و شعور توصیه نمود و بیان داشت سعی کنیم عزاداری های ما دچا منکرات نگردد مانند (ذبح قربانی های در معابر، اشعار نامناسب در نوحه ها ، صداهای بلند از بلندگوها و...) .

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه