سه شنبه 1396/12/1 - 8 : 7
مشخصات امام جمعه
مصطفی دلاوری
مصطفی دلاوری
رستاق
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/11/27
تفسیر آیات 160 و 161 سوره مبارکه اعراف

27 اسفند ۱۳۹۶ ه.ش & «اسلام آباد»&  29 جمادی الاول ۱۴۳9 ه. ق

خطبه اول

امام جمعه رستاق در خطبه اول ضمن توصیه به تقوای الهی ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) را به نمازگزاران تسلیت گفت و بیان داشت همه باهم در روز شهادت آن حضرت با حضور خود و با عزاداری خود مراسمی در خور و در شان اهل بیت (ع)  برگزار نماییم و این شهادت و غم عظمی را گرامی بداریم.

ایشان گفت حضرت زهرا (سلام الله علیها) نماد و الگوی تمام عیار در دفاع از حریم ولایت و امامت اهل بیت (علیه السلام) است و در این راه از جان و فرزند خود گذشتند.

 ایشان گفت هرکس به حضرت زهرا (سلام الله علیها) علاقه دارد در واقع به ۱۴ معصوم علاقه دارد و تا ایمان و علاقه به حضرت نباشد انسان نمی تواند به ائمه اطهار باور و ایمان داشته باش.

 امام جمعه رستاق در ادامه به تفسیر آیات ۱۶۱ و ۱۶۲ سوره مبارکه اعراف پرداخت و بیان داشت: بنابر آیه ۱۶۱ سوره اعراف کلمه ی(حطه) به معنای نزول چیزی از بالا ست (انحطاط از همین ریشه است) و به مفهوم تقاضای نزول رحمت و عفو الهی است. در روایات متعدد امامان معصوم (علیه السلام) فرمودند: (نحن باب حطتکم) ما باب حطّه شما هستیم یعنی اگر در مدار حکومت و ولایت ما وارد شوید مورد لطف قرار می گیرید.

حجت الاسلام دلاوری گفت بنابر آیه ۱۶۲ سوره مبارکه اعراف گاهی تحریف و تغییر در دین و قوانین الهی عذاب سختی در پی دارد و انواع تحریف را در قانون الهی بنابر آیات قرآن می توان به سه دسته تقسیم کرد؛

 ۱. تغییر واژه ها مثل همین آیه ۱۶۱ که به جای (حطّه) می‌گفتند (حنطه) و مسخره می‌کردند. ۲.تغییر زمان مثل صید ماهی توسط بنی اسرائیل که در روز شنبه حرام بود ولی آنها با کلاه شرعی روز یکشنبه صید می کردند.

 ۳. تغییر روشنفکرانه و دستکاری در تقویم مثل تأخیر انداختن ماه های حرام در عصر جاهلیت برای ادامه جنگ.

خطبه دوم

امام جمعه رستاق در خطبه دوم از حضور بی‌نظیر مردم شریف استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۶ تشکر و قدردانی نمود و بیان داشت امسال این راهپیمایی از سال‌های گذشته پرشورتر برگزار شد و دارای پیام ها و دستاوردهای بود:

 اولا ثابت کرد این انقلاب مردمی است و بر اساس حضور مردم و نقش آفرینی و حرکت آنها شکل گرفته است و مراحل تکامل خود را پشت سر گذاشته است ثانیاً تجدید بیعت با آرمانهای انقلاب و امام رحمت الله بود و مردم نشان دادند به اصول و آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی پایبند هستند ثالثا نشان دهنده شعور سیاسی مردم و جوان‌ها بود که نشان دادند؛ مشکلات و احیاناً اعتراضاتی به مسائل اقتصادی دارند هیچ رابطه ای با اصل نظام و انقلاب ندارد و پای تمام ارزش ها و خون شهدا و انقلاب ایستاده اند و رابعا اینکه مسئولان نظام قدر این مردم را بدانند و در پی رفع مشکلات آنها و خدمت بیشتر به آنها باشند.

امام جمعه رستاق در ادامه به ضربه شصت سوریه به صهیونیست‌ها اشاره کرد و سقوط جنگنده اف ۱۶ رژیم صهیونیستی توسط پدافند سوریه را نمادی از افول و رو به شکست این رژیم غاصب دانست.  وی گفت گرچه اسرائیل این مسئله را به ایران نسبت داده است ولی باید گفت امروز ارتش سوریه با اتحاد و اتکاء به نیروی مردمی به ارتشی قوی تبدیل شده است و معادلات استکبار و رژیم صهیونیستی در منطقه را به هم زده است این پیروزی موج شادی در مردم سوریه ایجاد نمود و حتی کشورهای منطقه را شادمان کرد پیام های تبریک گروه‌های انقلابی نظامی عراق بحرین، یمن، به رئیس جمهور و ارتش کشور سوریه قابل تامل است.

 امام جمعه رستاق همچنین یاد و خاطره شهدای قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۵۶ و نیز شهدای سانحه هوایی که به دست رژیم بعث   عراق در سال ۱۳۶۴ رقم خورد از جمله شهید روحانی حجت الاسلام محلاتی و نیز یاد و خاطره آیت الله فاضل لنکرانی و نیز سالروز شهادت سید عباس موسوی دبیرکل حزب الله لبنان را گرامی داشت. حجت الاسلام دلاوری همچنین به 3 اسفند ۱۲۹۹ شمسی سالروز کودتای انگلیسی برای به قدرت رساندن رضا خان اشاره کرد و به نقشه این روباه پیر در صدمه زدن به کشور پرداخت، از جمله بخشش قسمت هایی از کشور به بیگانگان و نیز واقعه شوم کشف حجاب.

اخبار
ارتباط با امام جمعه