سه شنبه 1396/12/1 - 8 : 7
مشخصات امام جمعه
عبدالرضا محی الدینی
عبدالرضا محی الدینی
مهريز
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/11/20
حضور در راهپیمایی 22 بهمن، آبی بر آتش فتنه‌ها است

خطبه اول

تاریخ۱۳۹۶/۱۱/۲۰

یکی از بیماریها کم قناعتی است(قلة القناعة)

مال و ثروت یکی از ارکان اساسی در حفظ نظام اجتماعی است مال و ثروت باید در خدمت بشر و دینداری در آید و زمینه ی رشد و ترقی را فراهم آورد  تعبیر قرآن در مورد مال آن است که وسیله قوام اجتماعی و زندگی است (اموال خود را به سفیهان نسپارید اموالی که خداوند آن را نگهدارنده ی شما قرار داده است«نساء۵»

تعبیر قیام دو بار در قرآن به کار رفته است یکی در مورد کعبه  دوم در مورد اموال یکی در مورد شأن دینی و دیگری در مورد شأن دنیوی

جاذبه مال دوستی و نیاز به رزق مردم را به کار و تلاش وا می دارد.

امروز اهمیت استقلال اقتصادی در کنار استقلال سیاسی،فرهنگی و نظامی بر کسی پوشیده نیست بلکه استقلال سیاسی و اجتماعی در پرتو استقلال اقتصادی است که جهاد رهبری که رهبری فرمودند حتما دو بعد قناعت و کار را در بر می گیرد.

لذا دارد که یکی از عوامل قوام و حفظ مال قناعت است قناعت ،ثروت بی پایان است.انسان قانع نه طمع دارد نه حسد نه غصه دارد و نه به دنبال ثروت دیگران است.

انسان قانع هرگز تن به پستی نمی دهد و همواره عزیز و سربلند است.

قناعت یکی از مکارم اخلاق و از ویژگی های پیامبران و اولیای الهی است لذا می بینیم امام سجاد (ع)از کمی قناعت به خدا پناه برده.

معنای قناعت:قناعت به اندک اکتفا کردن از وسایل و امور مورد نیاز است.

قناعت به معنای رضا به قسمت و راضی شدن به اندک است.

آثار قناعت در زندگی

۱-عزت و سربلندی

 حضرت علی(ع) فرمودند :هیچ کس از شخص قانع عزیز تر نیست.

عزت به معنای شکست ناپذیر بودن و سرافرازی است. انسان قانع آبروی خود را در معرض مردم قرار نمی دهد چشم طمع به مال مردم نمی دوزد و خود را کوچک و خوار نمی کند.

 

۲-سلامت دین:یکی از مهمترین دغدغه های یک فرد مسلمان حفظ سلامت دین است انبیا و اولیای الهی همواره نگران سلامت دین خود بودند از اموری که سلامت دین را به خطر می اندازد طمع است در مقابل قناعت و پرهیز از زیاده طلبی عامل حفظ دین است.

عمر و عاص دینش را به خطر انداخت برای ریاست و حب دنیا ،کسی که حلوای لذیذی برای حضرت علی آورد و احساس کرد رشوه است.

هنگامیکه غلام عثمان نزد ابوذر آمد کیسه پولی آورد ابوذر نپذیرفت غلام اصرار کرد اگر بپذیری کن آزاد می شوم اباذر گفت آری اما من بنده می شوم و نپذیرفت

انسان قانع هرگز دین خود را به خطر نمی اندازد چون وابستگی به دنیا ندارد همه جا دینش را حفظ میکند اما افرادی که حرص و طمع به دنیا دارند به سادگی دین خود را سرمایه رسیدن به دنیا قرار می دهند

۳-حسابرسی سبک و آسان :حسابرسی روز قیامت بسیار دقیق است قرآن در ذکر اوصاف اندیشمندان و خردمندان می فرماید:

آنان از بدی و سختی و دقت در حساب می ترسند.

حسابرسی افراد در قیامت متفاوت است برخی حساب سختی دارند برخی حساب آنها آسان است و در روایات داریم بدون حساب و کتاب وارد بهشت می شوند.

پیامبر(ص) فرمودند:به آن چه به تو داده شده قناعت کن تا روز قیامت حساب بر تو آسان و سبک باشد

 

خطبه دوم

تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۲۰

مرحوم شیخ محمد بهاری(ره) می گوید کسی که می خواهد در راه تقوا قدم گذارد باید اموری را مراعات کند اول ترک گناهان که پایه و اساس دنیا و آخرت بر آن بنا نهاده شده است و مقربان درگاه خداوند متعال به چیزی بالاتر و بهتر از آن تقوی نجستند.

 

مناسبت ها

۱-جمعه ۲۰بهمن روز حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را گرامی می داریم.

سپاه امروز با چشمانی بیدار تمام تحرکات دشمن را رصد می کند و نمی گذارد دشمنان لطمه ای را وارد سازند.

 

۲-شنبه ۲۱بهمن شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان امام (ره)

 

۳-یکشنبه ۲۲بهمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سقوط نظام شاهنشاهی

یوم الله ۲۲بهمن سالروز شکست باطل به دست شما مردم حق طلب بود.

درود بر روان پاک شهیدان و امام بزرگوار و آفرین بر شما مردم که ۳۹سال قبل این حماسه عظیم را آفریدید و حضور مردم در صحنه دفاع از هویت و رمز ماندگاری انقلاب است.

اگر کسی زمان قبل از انقلاب را مقایسه کند و تفاوت ها را نفهمد بی انصافی است و امروز می بینیم در طول ۳۹سال خدمات ارزشمندی انجام گرفته است باید شکر این نعمت را به جا آوریم دستاوردهای مهم علمی ،فضائی،دفاعی و پزشکی و ما شاهد بوده و هستیم.خداوند نعمت انقلاب را و جمهوری اسلامی ایران را که آن روز به رهبری امام خمینی و امروز به رهبری خلف صالح و شایسته اش امام خامنه ای پایدار و استوار است.اما مردم عزیز با حضور خودتان در ۲۲بهمن زن و مرد و پیر و جوان دشمن را در حد و اندازه ای که باشد مرعوب سازید.

۲۲بهمن روز نمایش اقتدار ،آرامش ،وحدت ملی و نا امیدی دشمنان و بیداری غافلان است.شرایطی که امروز در منطقه و جهان شاهد آن هستیم خبر از فتنه و توطئه های جدیدی از طرف جبهه استکبار و صهیونیسم علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران دارد که در چنین شرایطی حضور آحاد مردم و توده های میلیونی امت حزب الله و راهپیمایی عظیم ۲۲بهمن از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار است و این حضور به سان آبی است که بروی آتش فتنه ها ریخته می شود.

و اما پیامی که حضور مردم دارد:حمایت از رهبری و پیروی از ولایت فقیه۲-وحدت و یکپارچگی بین مردم و مسئولان ۳-ملت ما همچون گذشته پای آرمان های خود ایستاده است

 

۴-چهار شنبه ۲۵بهمن  صدور حکم تاریخی حضرت امام مبنی بر ارتداد سلمان رشدی  حکمی که دنیای استکبار را به لرزه در آورد و دشمنان اسلام را در آغاز راه شیطان خود در توهین به مقدسات مسلمانان ناکام گذاشت و قدرت و عظمت اسلام را به رخ آنان کشید پس از رحلت امام رسانه های غربی تلاش زیادی برای خدشه وارد نمودن به این حکم نمودند اما مقام معظم رهبری با قاطعیت و صلابت بر اجزای حکم امام تاکید نمودن.

اخبار
ارتباط با امام جمعه