پنج شنبه 1396/5/26 - 13 : 2
مشخصات امام جمعه
محمدرضا ناصری
محمدرضا ناصری
یزد
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/22
خطبه نماز جمعه 22 بهمن ماه 1395

السَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ الله

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ   

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

اَلحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالمینَ بارئِ الخَلائقِ اَجمعینَ وباعِثِ الأنبیاءِ وَ المُرسَلینَ الَّذی خَلقَ الخلائِقَ بقدرتِهِ وَ نَشَرَ الرِّیاحَ بِرَحمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدانَ اَرضِهِ، نُؤمِنُ بِهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَیهِ و نَستَغفِرُهُ وَ ثُمَّ نُصَلَّی و َنُسَلِّمُ عَلی سَیِّدِنا وَ نَبیِّنَا اَبِی القاسمِ المُصطَفی مُحَمَّدٍ (صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) وَ عَلی آلهِ الطَّیِّبنَ الطّاهِرینَ المَعصُومینَ المَکَرَّمینَ سیَّما بقیةِ اللهِ فِی الأَرَضینَ رُوحی وَاَرواحُ العالَمینَ لِتُرابِ مَقدَمِهِ الفِداهُ.

سفارش به تقوی 

اُوصیکُم وَنَفسی عِبادَ اللهِ بِتقوَی اللهِ وَلُزُومِ اَمرِهِ.

قالَ اللهُ تبارکَ وَ تَعالی فی مُحَکمِ کِتابِهِ:

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوامَعَ‏الصَّادِقِينَ‏.(1)

در خطبه ی اولم؛ خودم و شما را به تقوی و پرهیز از گناه سفارش می کنم.

همه می دانید خدای متعال که خالق ماست مُنعِم ماست همه ما درمحضر او هستیم او بصیر است او سمیع است او همه چیز را می بیند همه چیز را می شنود در همه جا حضور دارد ما بندگان او هستیم و مسیرمان هم به سوی اوست حساب و کتاب اعمال ما در دست اوست سعادت ما در دنیا و آخرت در گرو اطاعت اوست.

و ما مُرتَهِن اعمال خودمان هستیم هر کسی پاسخگوی اعمالش هست. باید سعی کنیم که در محضر خدا ببینیم چه می کنیم؟ در محضر خدا چگونه ادب حضور را رعایت می کنیم؟ چگونه از او حرف شنوایی داریم چگونه او را اطاعت می کنیم؟ که در مسیر اطاعت خدا قرار بگیریم تقوی پیشه کنیم خود را گناه و نافرمانی ها دور کنیم و به اطاعت او نزدیک کنیم. این بهترین سفارشاتی است که خواسته هایی است که خدای متعال از بندگانش دارد و همه ی انبیا و اولیا بر این مسیر ما را سفارش کردند زیرا خدای متعال سعادت ما را می خواهد و به عکس شیطان ها سعادت ما را نمی خواهد پس بنابراین اطاعت خدا و مخالفت شیطان کنیم.

 در خطبه ی اولم می خواهم خیلی تا بتوانم مختصر کنم که شما خسته اید راهپیمایی شرکت کردید که در خطبه ی دوم به آن اشاره می کنم.

توصه اخلاقی خداوند به پیامبر اکرم(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ).

حدیثی را پیامبر اکرم(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) بعضی از جملاتش را برای شما می خوانم و به چند نکته اشار می کنم. پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ)می فرماید: خداوند متعال به این هفت چیز به من تعلیم داده است.و امر کرده است و توصیه کرده است این هفت چیز؛ اخلاق و خلق و خوی را داشته باشم.

یکی از اینها أَوْصَانِي‏بِالْإِخْلَاص‏ ِ فِي السِّرِّ وَ الْعَلَانِيَة(2)خدا به من توصیه کرده است که من در اعمالم خالص باشم کار کردن؛ چه در پنهانی و چه در عموم مردم و علنی برای رضای خدا کار بکنم. اخلاص در عمل یکی از چیزهایی است موجب می شود انسان اعمالش مقبول درگاه خدا قرارگیرد و موجب می شود که انسان درکارهایش جدی باشد موجب می شود که انسان برای رضای خدا به جامعه خدمت بکند و جز از خدای متعال توقعی نداشته باشد. اخلاص در عمل انسان را در عمل اراسته می کند در عمل ریاکاری ها را نمی اورد خودنمایی ها را نمی آورد توقعات را زیاد نمی کند چرا؟ چون برای خدا کار می کند برای خدا خدمت می کند برای خدا اجتناب از معصیت و گناه می کند برای خدا اطاعت می کند برای خدا خدمت به مردم می کند و پاداشش را از خدا میخواهد وقتی بنا شد برای خدا باشد پاداش از خدا بخواهد توقعی از دیگران ندارد دیگربراد وی کار برای این و ان فرقی نمی کند وخدمت می کند. یکی از سفارشات خدا به پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) است.

 دومین از سفارشات اینکه:گذشت داشته باشد. از انسانهایی که ممکن است نسبت به انسان قدرناشناسی بکنند ممکن است ناسپاسی بکنند اما انسان مؤمن پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) مامور شده است که گذشت کند و عفو کند و با عفوش به او بفهماند که اشتباه می کند با عفوش او را جذب کند با عفوش او را نصیحت بکند.

سوم اینکه فرمود: کسانی که به من توجه نمی کنند کسانی که ممکن است عنایتی نداشته باشند یا به نحوی باعث محرومیت و دریغ می کنند از کمک من وظیفه دارم که به آنها کمک کنم و دستشان را بگیرم و آنها را هدایت کنم این خلق و خوی پیامبر اکرم(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) است برای جذب مردم برای اینکه جامعه را تربیت کند با اخلاق و با عملش دستور داد که اینطوری رفتار کند در مقابل انسان که خطا می کند در مقابل؛ او هم اگر بخواهد این چنین باشد ممکن است تربیت و اخلاقش اثری نداشته باشد.

 و فرمود:أَصِلَ مَنْ قَطَعَنِي (2) من وظیفه دارم که نسبت به این ارتباطات اجتماعی را برقرار بکنم. من وظیفه دارم از ناحیه خدا همه مومنین را توصیه کنم در کنار هم باشیم کمک به یکدیگر داشته باشیدوبا همدیگر ارتباط برقرار بکنید بخصوص انسانهایی که رحم ، واقوام و خویشان و خانواده هستند ارتباط برقرار کنند ولو آن اشخاصی که بی مهری یک نوع بی ارتباطی را برقرار می کنند. اما می فرمایند که تو وظیفه داری آن ارتباط را برقرار کنی تو وظیفه داری مقابل به مثل نکنی تو وظیفه داری از خود گذشتگی کنی و قطع رحم نکنی.

 کسی سوال کرد از رسول الله(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) من اقوامی دارم که مرا اذیت می کند میخوام با اینان قطع رابطه کنم، چه کنم؟ پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ)  فرموند: نهقطع رابطه نکن! چرا؟ تو اگر قطع رابطه کنی هر دو معذب می شوید و هر دو مغفول و در واقع مقبول قرار نمی گیرید. پس تو برو!کسانی که دوری می کنند ارتباط برقرار کن، اگر اذیت می کنند تو به آنان کمک کن و دستشان را بگیر و هدایتشان کن! تا اینکه بفهمند و در راه خودشان بیایند و در مسیر قرار گیرند.

 ارتباطات و بخصوص در خانواده ها خیلی مهم است و مسئله ی ارتباطات در خانواده که صله رحم است مادر فرزندان پدر قومان خویشان بخصوص در خانواده ها که بین مادر و پدر و فرزندان که این روزها همه ی تلاش دشمن این است که خانواده های ما را از هم بپاشاند و از هم بگسلد و دور بکندواخلاقاشان را از همدیگر دور بکند. گاهی خیلی این فضاهای مجازی ارتباطاتی برقرار می کنند و زوج های جوان یا زوج هایی که چندین ساله با هم و بافرزندانشان زندگی می کنند از هم جدا می کند.به دختران و جوانان ما توصیه زندگی انفرادی، و توصیه زندگانی با حیوانات می کند. به جای پدر و مادر و خواهرو برادرآنها را به زندگی جدا توصیه می کند.  و  این توصیه؛ حرکت و توطئه دشمن برای ازهم پاشیدن خانواده است.

 پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) میفرماید: من وظیفه دارم که بگویم به مؤمنین که حتما شما ارتباطات را برقرار کنید بخصوص نگذارید خانواده ها از هم بپاشد مسئولین عزیز فرهنگی ما باید برنامه ریزی بکنند. روحانیون گرامی باید در منبرها و صحبت هایشان واقعا بگویند پدران و مادران باید کاری بکنند محبت به فرزندانشان خودشان بکنند. مادرو پدر با همدیگر مهربان باشند دعوا، مرافعه، ستیزه جویی، در مقابل بچه ها نداشته باشند اینها را محبتشان را جذب بکنند در کنار خودشان قرار دهند و این نگذارند که این فضاهای مجازی زیاد اشنا شوند و وقتشان بگذرد. این برخلاف ارزش اجتماعی ماست بر خلاف سیره ی اسلام و پیامبر(صَلَی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ) است.

 بعد می فرماید: یکی از توصیه هایی که خدا به من کرده این است که فکر بکنم اهل فکر باشم هر وقت که سکوت دارم سکوت من فکر باشد و هر کار می کنم نگاه من نظر من عبرت گیری از حوادث اجتماع،و از گذر زمان، از حرکات انسانهایی که می ایند و می روند. عواقب آنها را سنجیده اند و دقت کردند.

 راه صحیح پیدا کردن این است که ببینندچه می شود، و مؤمنین چه می کنند، انانی که به مردم کمک می کنند آنهایی که همیشه در صراط بندگی خدا هستند در مسیر حفظ و حراست از دین و جامعه، و کمک به جامعه هستند عاقبتشان کجا رسیده است.و آنانی که ظلم کردند، ستم میکنند، گناه می کنند، فحشا دارند،خدای ناکرده انحرافات دارند، عاقبتشان به کجا تمام می شود اینها رافکر کنیم و عبرت بگیریم و راه خوب را پیدا کنیم تا ان شاء الله خدایمتعال به ما کمک کند. امیدوارم همه ما دراین مسیر پایدار بمانیم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه:بنام خداوند بخشنده مهربان

 1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند:

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

 

خطبه دوم

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمینَ و صَلی اللّهُ عَلی سَیِّدنا ونَبیِّنا اَبی القاسمِ المُصطَفی مُحمّدٍ (صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) و عَلی عَلیٍّ اَمیرِ المؤمنینَ و عَلی فاطمهَ سَیدهِ نساءِ العالمینَ وعَلی الحَسنِ والحُسینِ سَیدی شَبابِ اَهلِ الجَّنهِ وعَلیِّ بنِ الحُسَینِ ومحمدِ بنِ علیٍّ و جعفرِبنِ مُحمدٍ و مُوسَی بنِ جَعفرٍ و عَلیِّ بنِ مُوسَی و مُحَمَّدِبنِ عَلیٍّ وَعَلیِّ بنِ محمَّدٍ والحَسَنِ بنِ عَلیٍّ وَمَولانا صاحبَ الزَّمان(عجَّلَ الله تعالی فرجه) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَیهِ وعَلَیهِم بِأَفضَلِ صَلَواتِک وَ بارِک عَلَیهِم بِأَفضَلِ بَرِکاتِک.

در خطبه ی دومم چند نکته را می خواهم عرض بکنم .

تشکر از حضور حداکثری مردم شریف یزد در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن.

اولا باید تشکر کنم از همه ی مردم و از همه آحاد ملت از زن و مرد، پیر و جوان مسئول و غیر مسئول و همه و همه؛ در این راهپیمایی عظیم و در هوای نسبتا سرد همه اماده بودندو این شکوه و عظمت این ملت را و عزت خودشان را به جامعه گفتند و ارائه کردند و یکپارچگی خود را، و حضور در صحنه را، همراهی با انقلابو امام (رَحمَةُ الله عَلَیه)  و با رهبرشان (حفظه الله تعالی) را همراهی با دین و عزتشات را امروز در جامعه به ظهور گذاشتند امیدورام خدای متعال به این مردم خوب وشما عزیزانی که زحمت کشیدید ان شاء الله هم در زندگی بهتون برکت بدهد هم سلامتی و صحت و پایداری بهتون عطا کند هم برکاتش را بر شما نازل کند هم دشمنان شما را نیست و نابود کند و هم ما را قدردان زحمات شما قرار بدهد .

نکته ی دیگری در ارتباط با بعضی از چیزهایی که در راهپیمایی اشاره کردند مسئله خیابان قیام و اسفالت که در خیابان انجام می شود یک حرکتی انجام شده به نیت اصلاح بوده است اما مشکلاتی برای مردم بوجود آورده است ما بارها مسئولین را خواستیم باهاشون هم صحبت کردیم و قرار هم شده که اصلاحات را انجام دهند هر چه سریعتر انجام دهند دیروز بازاریان محترم که ما آمده بودند پیش ما صحبت شد ما هم با مسئولین صحبت کردیم قول دادند که انشاءالله هر چه سریعتر یک سبکی را عمل کنند هم مردم راضی بشوند و مسیر رفت و آمد مردم درست شود مشکلات هم پیش نیاید امیدوارم که انشاءالله لباس عمل بپوشد و بازاریان ما ومردم ما که می خواهند آنجا پیاده شوند و بیایند برای نماز جمعه که مشکل پیدا کردند آن مشکل رفع بشود.

در دهه فجر مسئولین ما عنایت بیشتر داشته باشند توجه بکنند و مردمی که الان مورد غضب دشمن ها قرار گرفته اند و هم ما باید در کنارهم مسائل باشیم مسئولین دقت بیشتر باید داشته باشند.رفاه عموم مردم کار کنند. الحمدلله انجام میشود به مسئولین سفارش کردیم سفارش می کنیم عزیزانی که در تهران می آیند از وزارتخانه به آنان می گوییم شماها گزارش میدهید خوب است. ولی ما یک وظیفه ای داریم به مردم می گوییم شما هم یک وظیفه ای دارید ما وظیفه داریم به مردم بگوییم بالاخره دراین لیوانی که اب است قسمت پر را نگاه کنید و ببینید کارها شده است اما شما مسئولین نه! باید قسمت خالی را نگاه کنید چقدر خالی مانده تا آن را پر کنید هواستان جمع باشد.و دلخوش به آمار و چیزهایی که می گویید نباشد. آماری که می دهیدخوب است. اما اما در میدان و بازار باشید ببینید کوتاهی وکمبود کجاست؟ آنها را جبران کنید که مردم از انقلاب هستند جان می دهند و ایستادگی می کنند توقعی هم از این جهت ندارند برای اینکه برای خدا و در مسیر خدا حرکت می کنند.

 امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) به آنان یاد داده رهبرشان به آنان یاد داده که برای انقلاب جان بدهند برای انقلاب همه چیزشان را می دهند. برای حفظ انقلاب جان می دهند به هر حال در مسیر قرار می گیرند.اما خب وظیفه ما مسئولین هست که این سه نکته را مراعات کنیم: یک اینکه حفظ انقلاب محافظ انقلاب باشیم. دو همراه رهبر باشیم پشت سر رهبر حرکت کنیم. سه این خدمتگزار مردم باشیم. این سه نکتهرا بایدسرلوحه حرکت همه کارهایمان قرار بدهیم.

هم حافظ انقلاب باشیم که الحمدالله شماها با حضورتان در صحنه هستید. هم همراه رهبری و ولایت باشیم که راه را گم نکنیم و در مسیر ضلالت قرار نگیریم و پشتیبان الهی داشته باشیم و هم خدمتگزار مردم باشیم که این خواسته ی خدای متعال از همه ما است.و خواسته امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) است. و اصلا امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) برای همین معنا انقلاب کرده است و مسیر انقلاب را به ما یاد داده است امیدوارم همه در این قصه موفق باشیم.

تسلیت ایام فاطمیه و تجلیل از مقام اول شهید راه ولایت.

یادی بکنم در ارتباط با مسئله فردا که ایام فاطمیه است و روز شهادت اولین شهید راه ولایت حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیها) است. شما می دانید اگر یک دقت بکنید در حرکتهای حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیها) بعد از رحلت پیامبر اکرم(صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) می بینید که تمام هم و غم حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیها) در حفظ ولایت بود و حفظ و دفاع از امیرالمؤمنین (عَلَیهِ السَّلام) بود این گریه هایی که میکرد برای چی گریه می کرد؟ این حرکتهایی که داشت برای چی بود؟

اینکه گاهی وقتها حسن و حسین (عَلَیهِما السَّلام) را؛ و گاهی وقتها با خود حضرت علی(عَلَیهِ السَّلام) حرکت می کرد و در خانه انصار و مهاجرین در میزد می فرمود: مگر شما غدیر نبودید؟ مگر شما حرف پیامبر(صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) را نفهمیدید؟ مگر شما گوش نکردید؟ توصیه های پیامبر(صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) را به علی(عَلَیهِ السَّلام) نمی دانید؟ مگر علی (عَلَیهِ السَّلام) والاتر از همه شما نبود؟ مگر علی خدمتگزارتر از همه ی شما نبود؟ مگر علی(عَلَیهِ السَّلام) پیش قدمتر از همه شما به اسلام نبود؟

مگر علی(عَلَیهِ السَّلام) به جامعه و اسلام خدمت نکرد؟ مگر علی(عَلَیهِ السَّلام)  مقرب درگاه خدا و رسول (صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ)نبود؟ همه می گفتند: چرا !

 گاهی اوقات می گفتند:درسته، گاهی اوقات می گفتند: ما مثلا چه! می کنیم، ملاحضاتی که می کردند.و روحیه ی انقلاب نداشتند که بایستند و از حق دفاع بکنند. روحیه ی سازش و آن زمان که در تحت تاثیر تبلیغاتی که آن زمان انجام شده بود قرار گرفته بودند.

اما حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیها) رها نکرد در مسجد رفت خطبه خواند فریاد زد از علی (عَلَیهِ السَّلام) دفاع کرد از ولایت دفاع کرد در واقع ضربه خورد پهلویش شکسته شد در این عین حال از علی(عَلَیهِ السَّلام) دفاع کرد. آمد در مسجد با همان وضع خطبه خواند در کوچه و خیابان و در خانه با رفت و آمدی که میشد همه اش دفاع از ولایت کرد و دفاع از حق کرد دفاع از ولایت در این مسیر هم شهید شد. پس این سزاوار است که اولین شهید راه ولایت اولین شهید راه حقانیت حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیها) است این را باید بدانیم اهمیت امامت اهمیت ولایت اهمیت داشتن رهبری آگاه و پیشوایی سالم و با خدا و مورد تایید رسول خدا(صَلَي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ) و همچنین در کارنامه ی اعمالش جهاد فی سبیل الله، اخلاص در عمل، شهادت در راه خدا، و همچنین خدمت و جهاد در راه خدا، ازخودگذشتگی، و همه چیزش را در راه خدا بدهد. این انسان را باید حمایت کرد و این انسان باید ولیّ ما باشد و پیرو او باشیم و در این مسیر قرار بگیریم که این معنا را حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیها) حمایت کرد.

الگو گیری از حرکت حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیها) در انقلاب اسلامی ایران توسط حضرت امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) .

 و این مسیر ما الان مسیر ولایت است.که واقعا الان ما در کشور خودمان در انقلاب خودمان که امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) عزیز ما؛ این فَرضِیه ی الهی را زنده کرد میدانی کرد و فقه را در جامعه پیاده کرد و این اساس چارچوب ولایت را دوباره زنده کرد. می بینید ۳۸ سال است تمام دنیا علیه شما قیام کردند همه ی دنیا بر علیه شما توطئه کردند چه داخل چه خارج چه با پول چه با تبلیغات چه با جنگ چه با ستیز چه به هر چی بوده دستشان می امد این کار را کردند. مثل: کربلاییها در عاشورا اینهایی که دشمن امام حسین(عَلَیهِ السَّلام)  بودند هر جوری توانستند آن که شمیشر داشت با شمشیر آن که نیزه داشت با نیزه آنکه تیر داشت آنکه نداشت سنگ برمیداشت ان که نداشت اسب می تازاند بر این بدن امام حسین(عَلَیهِ السَّلام) اما خدای متعال این حقیقت را خواست بر ملا بکند در اسلام و انقلاب ما امروز در بدنه ی انقلاب از ۳۸ سال پیش تازاندند. ان که سنگ داشته سنگ زده، آن که تیر داشته تیر زده، آنکه موشک داشت موشک زده، آنکه هواپیما داشته هواپیما زده، انکه شیمیایی داشته شیمیایی زده، آنکه توانسته اسبهایش را تازانده بر بدن این انقلاب، هر کاری توانستند انجام دادن اما انقلاب ما روی پاست و ایستاده در دل مردم رفته چرا چون حقیقت حسینی را دارد.تکبیر

مسیرحرکت امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) در انقلاب اسلامی استقرار حاکمیت اسلام بود.

بنابراین امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) عزیزاین انسان مخلص با خدا، این مجاهد فی سبیل الله این امامی که روحش، جانش همه چیزش، را برای خدا سپرده بود و در مسیر خدا قرار گرفته بود اندیشه ی او غیر از خدا هیچ نبود در فکر او غیر از رضایت خدا هیچ نبود غیر از حاکمیت خدا هیچ نبود یک لحظه و یک آن؛ حب ریاست و و جایگاه و ریاست و اسم و رسم در وجودش نیامد همه اش خدای بود و پایه گذاری اسلام و دین را براساس خداست رضایت خدا مبانی دین براساس خدمت به جامعه ی مسلمین، دیدش نسبت به مردم، بندگان خدا که باید به اینها خدمت کرد، باید اینها را نجات داد باید اینها را از در واقع این غوغایی دشمن ها و طاغوت ها دارند درست می کنند باید نجات داد، فریاد امام(رَحمَةُ الله عَلَیه) همین فریاد قرآن بود. که میفرماید َ لَقَدْبَعَثْنا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ (3)در ایه ی قرآن می فرماید: سوره نحل است؛ ما پیامبران هر امتی را فرستادیم دو پیام داشتند.أَنِ اعْبُدُوایکی اینکه عبادت خدا بکنید و یکی وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ یکی هم  طغیان گری ها اجتناب کنید و در مقابل طاغوت ها بایستید، در مقابل ستمگران بایستید، و عزت خود را حفظ کنید زیر بار بندگی طاغوت ها نروید.

فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ (3)بعضی از اینها گوش به حرف کردند در مسیر قرار گرفتند و هدایت شدند مقاومت کردند وَ مِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلالَةُ (3)بعضی که نرفتند زیر بار ضلالت و گمراهی پیدا کردند آنهایی که دیدید به اسم مسلمان هم هستند و در کشورهای عربی و اسلامی هستند خودشان هم خادم اسلام می دانند اما با مسلمانان ها چه می کنند؟  بنده طاغوت و زرخرید آمریکا هستند؛ که هر روزی به آنها یک دستوری بده هر روزی یک توهینی بکند. هر روزی یک تحمیل کند که امروزه شنیدم براساسی بعضی از مسائل که خدا نکند شیطانها این فریب را بخورند این که می خواهد الان آمریکا می خواهد با پول وثروت اینها که که تا به حال یمن را عراق را سوریه را هر چی را خراب کرده با سرمایه اینان بوده است مال ملت بیچاره مسلمان بوده است می خواهد با پول آنان علیه ایران یا چیزهای دیگر تهدید بکند از جیب آنان خرج بکند اما خودش اقایی کند از جیب اینها خرج بکند. کشته را از اینها بگیرد از مسلمان را بگیرد و اسم و رسمش را خودش بردارد تا به حالمسائل را اینطور کردند این بدبختی نیست؟

این ذلت نیست؟ این آوارگی نیست؟ این ضلالت نیست؟که اینها وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوت‏را ندارند. آمدند قبل از این که آنهای دیگر بودند پول ها را تو جیب آنها کردند و ریختند حالا که آنان رفتند گروه جدید آمدند بر سر دلارها را به جیب اینها ریختند و با این سناتورها و مناتورها؛ شروع کردند و اینطور می خواهند خودشان را جذب بکنند آنها دارند می گویند بله کور شوید بدهید. باید هم بدهید، باید پول بدهید باید هم فلان کنید و الا ما چه می کنیم !... این ذلت نیست؟

خدا فرموده است:أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوت‏چرا عربستان سعودی و این کشورهای عربی؛ اینقدر خودشان را به ذلت می اندازند؟ چرا این همه ثروت که خدا به انان داده ملت هایشان را آباد بکنند اما در جیب طاغوت ها و انگلیسی ها و فرانسوی ها می کنند که اینها بمب شود وهواپیما بشود به سر مسلمانان در سوریه و عراق و یمن و اینطرف و انطرف بریزند چرا؟

این همین است؛فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُبعضیها هدایت شدند مثل ایران و اینچنین اطاعت خدا را می کنند.مَنْ حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلالَةُ یک گروهی هم هستند ضلالت و گمراهی برای آنان و خودشان انتخاب کردند و بعد می فرماید فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ (3)بروید در زمین ببینید نگاه بکنید عاقبت دروغگوها کجاست؟ عاقبت آنانی که دروغ می گویند مسلمانان را فریب می دهد و زیر به قول حضرت آقا زیر پنجه آهنین با دستکش های مخملی انسانها را فریب می دهند.

بروید ببینید انهایی که گول خوردند انهایی که فریب خوردند انهایی که در این دنیا

در کشورهای عربی دارند به ما هم توصیه می کنند که شما بیاید با آمریکا باشید چه باشید فریب آنان را خوردند ببینید کارشان چطور شده، و به کجا کشیده است! بروید ایران را نگاه بکنید که ایستاده است مردمش ایستاده اند و عزتشان و شکوتشان و حفظ حفظ شده است.

هرکس برای خدا کار کند و ایستادگی کند خداوند به او عزت در دنیا و آخرت عنایت می کند.

این عزت عنایت خدایی است که به ما داده است شما عزت خود را حفظ کرده اید شما ایستادگی کردید شما امروز آقای خودتان هستید شما امروز حرف خودتان را می زنید امروز دشمن نمی تواند به شما تحمیل کند دشمن نمی تواند خود را بر شما مسلط کند هر کاری هم کرده نتوانسته این عزت است! که شما پیداد کردید! پول چیست؟ بله رنج و زحمت به ما می دهند. مشکلات اقتصادی برای ما پیدا میکند شاید بعضی ها بگویند خارجیها خودشان ببینید عیش و نوش دارند چه کارها می کنند و انقلاب هم نکردند عربستانیها چه هستند زحمت ها را بکشیم بله اشکال ندارد اما آنها چیزی ندارند امیدی و آخرتی ندارند خدا را قبول ندارند آنها همین عیش و نوش ظاهری با هزاران بدبختی و فلاکت با خون مردم با گوشت و پوست و خون مردم روی جمجه های مردم سوارند و عیش نوششان می کنند.آخرتشان کجاست؟ خدا را در نظر ندارند.

 شما خدا را دارید، شما پشتیبان دارید، شما اخرت دارید، شما پروردگار را دارید، شما اگر در این دنیا سختی می کشید، فردای قیامت در عزت و شرف باریتعالی قرار دارید. خانمهای ما همراه زینب کبری و حضرت زهراء(سَلامُ الله عَلَیهما) عزیز هستند. براداران ما همراه ائمه اطهار (سَلامُ الله عَلَیهم) آنجا عزیز هستند. این ارزش دارد که ما زحمت بکشیم عیب ندارد اقتصادمان هم ضربه بزنند و پستی هایی داشته باشیم اما اخرت را داشته باشیم ما خدا را داشته باشیم اما زندگی ابدی ما درست باشد اما ائمه(سَلامُ الله عَلَیهم) ما را راضی باشند این دنیا که می گذرد و می رود و تمام می شود زیاد نگران نباشید عزیزان ما ناامید نشوند با امید و اتکاء به خدا پیش بروید. همه مسولین ما باید جدی باشند صنعتگران ما کسانی که در مسیر تولید کار می کنند کسانی که مسئول این کار هستند جدی باشند. قدرت و توانمندی خودمان را بکار بگیریم و باز هم در مقابل این طاغوت ها بایستیم. ایمان و اخلاص داشته باشیم. در پناه خدا خود را ببینیم وحدت کلمه رمز پیروزی ماست، وحدت کلمه رمز ایستادگی ما بوده است وحدت کلمه را حفظ کنیم و آن ایمان اعتقاد را حفظ کنیم. وان شاءالله خدای متعال به همه شما کمک بکند.

اللّهُمَّ انصُر الإِسلام وَ المُسلِمینَ.

 وَاخذُلِ الکُفار وَالمُنافِقِینَ.

ایدِّ مَن اَیدَّ الدَّینَ.

وانصُر مَن نصَرَ المُسلِمینَ.

وَاخذُل مَن خَذَلَ المُسلِمینَ.

پروردگارا به ابروی امام زمان(سَلامُ الله عَلَیه)  قسمت می دهیم:

همه ی بدیها و توطئه ها و فتنه هایی که دشمنان علیه ما دارند همه را به خودشان برگردان.

ملت و مردم مارادر پناه امام زمان(سَلامُ الله عَلَیه) سالم و غانم بفرمایید.

پروردگارا به ابروی امام زمان(سَلامُ الله عَلَیه)  قسمت می دهیم: این ملت که سزاوارخدمت است، توفیق خدمت به این مردم به ما عنایت بفرما.

امام (رَحمَةُ الله عَلَیه) ما درجاتش عالی و متعالی کن.

ان شاءالله که خداوند متعال مقام معظم انقلاب را برای ما نگه بدارد. بر طول عمر و عزتشان بیافزاید.

فرج امام زمان (عَلَیهِ السَّلام) ما را برسان. ما را از یارانش قرار بده.

شهدای ما را با شهدای کربلا محشور کن.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ (3) وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ (4)

ترجمه:بنام خداوند بخشنده مهربان

 1- بگو: خداوند يكتا و يگانه است.

2- خداوندى است كه همه نيازمندان قصد او مى‏كنند:

3- نزاد و زاده نشد.

4- و براى او هرگز شبيه و مانندى نبوده است.

وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پی نوشت:

(1) سوره التوبة (9): آيه 119

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوامَعَ‏الصَّادِقِينَ‏.

ترجمه:اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از (مخالفت فرمان) خدا بپرهيزيد و با صادقان باشيد.

(2)تحف العقول       النص       36       ص : 35

وَ قَالَ رسول الله صلی الله علیه وآله:‏ أَوْصَانِي رَبِّي بِتِسْعٍ أَوْصَانِي‏بِالْإِخْلَاصِ‏ فِي السِّرِّ وَ الْعَلَانِيَةِ وَ الْعَدْلِ فِي الرِّضَا وَ الْغَضَبِ وَ الْقَصْدِ فِي الْفَقْرِ وَ الْغِنَى وَ أَنْ أَعْفُوَ عَمَّنْ ظَلَمَنِي وَ أُعْطِيَ مَنْ حَرَمَنِي وَ أَصِلَ مَنْ قَطَعَنِي وَ أَنْ يَكُونَ صَمْتِي فِكْراً وَ مَنْطِقِي ذِكْراً وَ نَظَرِي عَبَرا.

ترجمه: پروردگارم نه چیز را به من سفارش کرد: اخلاص در نهان و آشکار، برخوردی عادلانه در حالت غضب و رضا، میانه‌روی در هنگام فقر و غنی، گذشت از کسی که به من ظلم کرده، بخشش به کسی که مرا محروم کرده، رابطه با کسی که با من قطع رابطه کرده، سکوتم همراه با تفکر، سخن گفتنم یاد خدا و نگاهم برای عبرت باشد .

 

(3) سوره النحل (16): آيه 36

وَ لَقَدْبَعَثْنا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلالَةُ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ .

ترجمه: ما در هر امتى رسولى فرستاديم كه خداى يكتا را بپرستيد، و از طاغوت اجتناب كنيد خداوند گروهى را هدايت كرد، و گروهى ضلالت و گمراهى دامانشان را گرفت پس در روى زمين سير كنيد و ببينيد عاقبت تكذيب كنندگان چگونه بود؟

اخبار
ارتباط با امام جمعه