دوشنبه 1396/11/2 - 40 : 15
مشخصات امام جمعه
سید ابراهیم حسینی
سید ابراهیم حسینی
ابركوه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/10/29
امریکا و هم پیمانان کروکورش به دنبال زخم هستند تا مثل مگس روی آن بنیشند


خطبه اول 29/10/96
بحث کلی: خطبه226      موضوع: دنیا
سورة بقره آيه 48 :    وَاتَّقُوا يَوْمًا لَّا تَجْزِي نَفْسٌ عَن نَّفْسٍ شَيْئًا وَلَا يُقْبَلُ مِنْهَا شَفَاعَةٌ وَلَا يُؤْخَذُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلَا هُمْ يُنصَرُونَ  =و از آن روز بترسید که کسی مجازات دیگری را نمی‌پذیرد و نه از او شفاعت پذیرفته می‌شود؛ و نه غرامت از او قبول خواهد شد؛ و نه یاری می‌شوند.
...........................................................................................................
یکی از مؤلفه های توفیق برای انسان در زندگی – داشتن اراده است . به هر میزان اراده انسان در زندگی قوی تر باشد توفیقاتش بیشتر است و به هر میزان ضعیف تر باشد گوی توفیق را در میدان زندگی از دست می دهد و می بازد .
رمز سلب توفیق از آدم ابوالبشر وهبوط او از آن مقام عالی جنت نشینی و برخورداری از ناز و نعمت الهی همین بود که در برابر وسوسه شیطان سرانجام عزم و اراده جدی نشان نداد و به رغم هشدارهای خدای متعال مبنی براینکه تسلیم دشمن نشود و از شجره منهیّه نخورد امّا خدای متعال در سوره طه آیه 114 می فرماید : وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْمًا=ما ازآدم عزم و اراده ای جدی نیافتم و همین ضعف اراده موجب ترک اولی شد و از مقام عالی جنت به محل دانی دنیا هبوط کرد .
تاریخ حیات بشریت گواهی میدهد که عموماً انسانها در برابر وسوسه های دنیوی که عامل وسوسه، شیطان است فریب خورده و تسلیم می شوند و اراده ای قوی برای مقابله با شیطان و نفس اماره نداشته اند لذا در زندگی خود  ناکام و ناموفق شده اند .
شیطان انسان را شیفته دنیا می کند و بعد او را رها می کند و این حیله دنیا و شیطان است .
اگر با اهل دنیا و تشنگان زروزیور و قدرت و شهوت ارتباط یا مراوده ای داشته باشید می بینید کمتر کسی توانسته از دام مکر و شیطنت دنیا خود را رها و آزاد سازد و با اراده در برابر این وسوسه ها مقابله کرده و تسلیم نشده و مصون مانده باشد .
مشکل فقط شیطان و دنیا و نفس امارّه انسان که در وسوسه برای ساقط کردن انسان همدست هستند نیست بلکه مشکل اصلی انسانهای شیطان صفت هستند که در کمند دام وسوسه خود گرفتارند و دیگران را هم گرفتار می کنند – همان که امیرالمؤمنین (ع) هم در وصف آنان فرموده : الضالون المفلون= اینها هم خود گمراهند رهم گراه کننده دیگران ! و هرکدامشان دامی برای دیگران هستند تا یکی یکی آدمها را صید کنند و به دست شیطان بسپارند .
امام علی (ع) در خطبه 226 به ما هشدار می دهد که مراقب خود باشیم – اراده قوی داشته بباشیم تسلیم مکر و فریب دنیا نشویم .
می فرماید : (دنیا ) دَارٌ بِالْبَلَاءِ مَحْفُوفَةٌ –سرائی پوشیده از بلا هست هرکس عمری را گذرانده محال است که دچار بلا و گرفتاری نشده باشد . سرتاپای زندگی ناملایمی و درد و بیماری و ناداری و رنج و گرفتاری است – حوادث ناگوار و غیر مترقبه و پیش آمدهای ناراحت کننده مصونیّت زندگی را سلب می کند و در این ماجرا خوب و بد هم نمی شناسد . در ادامه حضرت می فرماید : وَ بِالْغَدْرِ مَعْرُوفَةٌ=و به مکر وحیله شناخته شده است.
لَا تَدُومُ أَحْوَالُهَا= حالاتش هرگز یکنواخت نیست بلکه این بُت عیار روزی با ما و روزی هم برعلیه ما است .
یک زمان پرآب و سرسبز و خرم و با نشاط و زمانی هم خشک و خشن است .
چقدر تاجداران که به تن سرو به سرتاج داشتند چیزی نگذشت که بدنشان بی سروسرشان بی تاج شد .
لذا حضرت می فرماید وَ لَا يَسْلَمُ نُزَّالُهَا =ساکنانش هم از سلامت و امنیّت برخوردار نیستند وقتی با یک گردش چرخ نیلوفری – پستی و بلندیها بروز می کند و به نسیمی دفتر ایام به هم می خورد انسانها از اوج عزت به حفیض ذلّت می افتند نمیتوان در زندگی احساس امنیّت کرد .أَحْوَالٌ مُخْتَلِفَةٌ – حالات دنیا مختلف و متغیر است – بعضی قارون صفت صحنه زندگی را گذراندند و ترک کردند و بعضی هم با زندگی درویشی ساختند و رفتند . وَ تَارَاتٌ مُتَصَرِّفَةٌ =به هر حال متغیّر و دگرگون است و هر لحظه به رنگی می چرخد .
الْعَيْشُ فِيهَا مَذْمُومٌ =برای انسان عاقل وقتی اوصاف زندگی دنیا چنین باشد – عیش و زندگی شادمانه و سرمستانه در آن مذموم و ناپسند است و انسان عاقل و فهمیده که حکایت و قضایا و تلخی ها و ناکامی های دیگران را دیده پند می گیرد و به حداقل امکانات برای داشتن یک زندگی سالم و آبرومند اکتفا می کند و تنها از مسیر زندگی دنیا برای خود توشه آخرت را بر می گیرد - وَ الْأَمَانُ مِنْهَا مَعْدُومٌ – با این سابقه ای که برای دنیا ی ناسازگار بیان شد – امنیّت امری نایاب است – اینها همه به خاطر این است که انسان از اوّل چشم و گوش خود را باز نمی کند که با عزم و اراده قوی در برابر مفسده ها و شیطنت ها مقاومت کند و در دام غفلت و معصیت نیفتد . وَ إِنَّمَا أَهْلُهَا فِيهَا أَغْرَاضٌ مُسْتَهْدَفَةٌ، تَرْمِيهِمْ بِسِهَامِهَا وَ تُفْنِيهِمْ بِحِمَامِهَا.
 یعنی اینکه گفتیم امنیّت مطلوب در زندگی نیست چون مردم دنیا هدف تیرهای بلا هستند که پی در پی به سوی آنها پرتاب می شود و آنها را به کام مرگ  یا گرفتاری می فرستد .
..............................................................................................................................
إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى‏ وَ یَنْهى‏ عَنِ الْفَحشاءِ وَالْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ (90،نحل)
...............................................................................................................................
*خطبه دوم*29-10-96
هفته گذشته تهران میزبان سیزدهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی بود و روز سه شنبه شرکت کنندگان در این اجلاس به دیدار مقام معظم رهبری رفتند – ایشان استرانژی جهانی انقلاب اسلامی را که محور بودن قدس اشغالی است مطرح کردند که دنیا اسلام باید در این خصوص و دیگر مسائل اساسی مانند وحدت باید مواضع خود را با صراحت و صدای بلند بگوید و نباید گذاشت که امپراطوری خطرناک تبلیغاتی غرب که عمده به دست صهیونیستها اداره می شود این مسائل مهم را نادیده بگیرد و با توطئه سکوت مسائل اصلی امت اسلامی را محو کند . امروز به لطف خدا قدرت و برگ برنده در دست ملتهای مسلمان است .
روزی بود که اسرائیل شعار از نیل تا فرات را سر می داد اما امروز به برکت جبهه مقاومت برای حفظ خودشان مجبور به دیوار کشی شده اند .
امریکا و همپیمانانش به لطف خدا در جنگ سخت شکست خورده اند لذا همتشان در جنگ نرم است که در این جنگ هم امکان شکستشان هست . فراموش نکنیم که فلسطین یک مجموعه و تاریخ از بحر تا نهر است و قدس هم پایتخت فلسطین است و امکان هیچگونه خدشه ای بر این حقیقت وجود ندارد .امریکا با استفاده از ابزارهای رسانه ای قوی خود افکار عمومی ملتها را تغییر می دهد و خود را مدافع حقوق بشر و دشمن تروریسم می خواند – مسلمانان باید این ادعاهای دروغین را افشا کنند – نماد حقوق بشری امریکا در سوریه ویران شده و کشتار ملت مسلمان درآن کشور و در عراق و افغانستان و یمن و دیگر مناطق جهان اسلام است . نماد حقوق بشری امریکا همین است که ترامپ کشورها و ملتهای آفریقائی را چاه فاضلاب می داند – مشکل جهان اسلام این حکومتهای خائن به مسلمین و دل داده به امریکا مانند حکومت پادشاهی و پوسیده عربستان است که همراهی با دشمن دارند اینها گویا کور و نابینا هستند و توطئه های دشمن را نمی بینند و به خاطر حفظ جاه و مقام دنیائی خود چون جایگاه و پایگاه مردمی ندارند دست به دامن امریکا می شوند که آنها را نگه دارد !اگر ذرّه ای غیرت داشتند می دیدند که آمریکا رسماً اعلام کرده که برای سوریه که کشوری عربی است توطئه ایجاد بحران جدید دارد و تاکنون سی هزار نیروی کُرد را هم پیمان خود و مسلح کرده تا در هم جواری مناطق کرد ترکیه داعیه استقلال طلبی از سوریه داشته باشند – این شیطان بزرگ که در کردستان عراق ناکام شد – حالا در کردستان سوریه 4/1 خاک سوریه را در اختیار کردها قرار داده و با حمایت همه  جانبه آنان را به شورش وا می دارد تا نگذارند جهان اسلام روی آرامش را ببیند!
هدف امریکا در نهایت آسیب رسانی به کشور با ثبات و مقتدر ایران است . امریکا و هم پیمانان کروکورش به دنبال زخم هستند تا مثل مگس روی آن بنیشند – مسئولین و دولتمردان ما باید زخمهای کشور را بویژه در بخش معیشی و اقتصادی درمان کنند و این راه ناکامی دشمن است .
مسئولین سه قوه باید جوابگوی مشکلات مردم باشند امّا متأسفانه بعض دولتمردان ما هنوز هم فرافکنی می کنند و به حواشی می پردازند و بحثهائی عجیب که طرح آن مورد انتظار نیست مثل نقدکردن معصومین علیه السلام می پردازند ! شما اگر ستاره هم باشید نورتان از خورشید است . شما کجا و ذوات مقدسّه ائمه معصومین کجا ؟– شما کلاه خودتان را بگیرید که باد نبرد چرا در حوزه حجتهای بالغه الهی وارد می شوید و از حلّ مشکلات کشور طفره می روید .
بنده خدا با زن و بچه می آید پیش من که کارندارم و گرفتارم – من هم خجالت می کشم  چون مقام معظم رهبری دولتی نیستم و نمی توانم کاری بکنم-نگرانم که اگر جای او بودم جواب زن وبچه را چه می دادم ؟! خودتان را جای مردم بگذارید مردم گرفتارند – این جناح بازی ها و سیاسی کاری ها برای مردم نان و آب نمی شود . اگر جشن و شادمانی داریم که برجام دوساله شده ببینم در سبد و سفره زندگی مردم چه برکاتی داشته ؟ بله نمی گوئیم که در بحثهای کلان بی اثر نبوده اما وقتی بنده خدا کار و درآمد ندارد و نمی تواند جواب زن و بچه بدهد نمی توانیم برجام را به او بخورانیم .مشکل کشور عوامل نفوذ است که در بدنه قوا وارد شده و گاهی برای اغتشاشگران هم دلسوزی و اشک دارند ! به کی بگوئیم که چهل نماینده در مجلس در اقدامی عجیب به رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه نامه نگاری کردند و خواستار آزادی هر چه سریع تر آشوبگران بازداشت شده اند ؟!
وقتی موقع انتخابات بعضی از مردم در کشور تابع احساساتی می شوند و شایستگی و قابلیت و تعهّد و ایمان و میزان وفاداری نامزدها به انقلاب و نظام را نادیده می گیرند – سرانجامش این می شود !
یاد و خاطره 22 نفر از جانباختگان حادثه کشتی نفتی را که برای همه ما دردناک و غمگین بود گرامی می داریم و برای آنان غفران الهی و برای بازماندگانشان صبر و اجر را از خدای متعال مسئلت داریم .
و امیدواریم مسئولین امور پیگیر قضیه باشند که علت تصادف کشتی فلّه بر هُنگ کنگی با سانچی نفتکش چه بوده ؟
سه شنبه سوّم بهمن و همزمان با پنجم جمادی الاول – ولادت با سعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار است – عقیله بنی هاشم (ع) در زندگی خود بویژه در جریان فاجعه عاشورا و کربلا – سختی ها و ناملایمات بسیاری را متحمّل شد – امّا تاتوان داشت – دین خود را به  مکتب والای پدر و رهبر و برادرش ادا کرد و پرستاری از آسیب دیدگان و اطفال مخصوصاً بیمار کربلا امام سجاد (ع)  یکی از مسئولیتهای او بود . حضرت زینب (س) نشان داد که پرستار متعهّد باید با صبر و حوصله هر نوع سختی و ناملایمات را در راه انجام خدمت تحمّل کند – برای همه پرستاران زحمت کش آرزوی توفیق داریم .
 

اخبار
ارتباط با امام جمعه