پنج شنبه 1396/5/26 - 13 : 2
مشخصات امام جمعه
سید ابراهیم حسینی
سید ابراهیم حسینی
ابركوه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
انتخاب وزرا
خطبه اول 20/5/96
بحث کلی: آثار عشقهای حقیقی و مجازی                    موضوع: نظر به دنیا
إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ؛در حقيقت گرامى‏ترين شما نزد خدا با تقواترين شماست   سوره حجرات، آيه 13
.......................................................................................................
امام امیرالمؤمنین (ع) در خطبه 111 نهج البلاغه  به پیروان و شیعیان خود هشدار می دهد مراقب باشند به دام دنیا نیفتند ، پس چشم و گوش خود را باز کنیم و دنیا را اندرزگاه ببینیم . قرآن مجید هم همین توصیه را به ما دارد در سوره روم آیه 42 میفرماید: قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِن قَبْلُ كَانَ أَكْثَرُهُم مُّشْرِكِينَ-چشم بصیرت خود را در دنیا باز کنید ،با سیر و سیاحت جهانی نگرش پند آموز از سرنوشت تلخ و ناکام اقوام گذشته داشته باشید ببینید چگونه بودند و به چه سرنوشتی مبتلا شدند .
با این مقدمه امیرالمؤمنین (ع) می فرماید : من شما را از دنیا گرائی برحذر می دارم .راه ناموفقی که دیگران رفتند-شما نروید.
فَإِنِّی أُحَذِّرُکُمُ اَلدُّنْیَا - دنیا فریبکار است . وَ رَاقَتْ بِالْقَلِيلِ-و با مواهب کم هم می تواند انسا نرا فریب دهد .
و تزینت بالغرور -سراسرش با فریب آرایش شده و با آرایشهای فریبنده ما را به سوی خود می کشد .
انسان عطش زده را گول می زند و آب شور می دهد و تشنه ترش می کند .
خدای متعال هم در سوره آل عمران آیه 185 می فرماید : وَمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ
سرمایه های زندگی دنیا سراسر فریب است و زندگی دنیا چیزی جز سرمایه فریب نیست .
این برای کسی است که نظر به دنیا برای دنیا دارد که فریب می خورد و دنیا منهای خدا و آخرت سرانجامی جز جهنم و ذلت ندارد .
در سوره شریفه یونس آیه 7 و 8 به این معنا اشاره دارد و می فرماید : إِنَّ الَّذِينَ لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا وَرَضُوا بِالْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَاطْمَأَنُّوا بِهَا وَالَّذِينَ هُمْ عَنْ آيَاتِنَا غَافِلُونَ- أُولَئِكَ مَأْوَاهُمُ النَّارُ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ
کسانی که ( در دنیا رو به خدا نباشند و ) آرزوی دیدار ما نداشته باشند (و دنیای منهای خدا و آخرت بخواهند ) و به زندگی آن دلخوش باشند و به آن (دنیای پرفریب ) اعتماد کنند و آنها که از آیات ما غافلند – اینان جایگاهشان آتش جهنم است به خاطر کارهائی که انجام می دادند .
وقتی ارشادات قرآن و عترت و قضاوت و حکم عقل را در مورد دنیا کنار هم می گذاریم اوّلین نتیجه ای که می گیریم این است که سرگرم شدن به دنیا و رها کردن سعادت و آخرت و حیات ابدیّت سرانجامش ندامت است و علاوه بر تجربه کلام شریف و موعظه جهت بخش امید حکمت هم در ادامه خطبه 111 می فرماید : وَلا تُوْمَنُ فَجْعَتُها،-چرا باید اعتماد کرد و دلخوش بود به دنیائی که از درد و رنج و غم و معصیت آن هیچکس در امان نیست .
شما یک نفر ار نشان دهید که بی غم زندگی کرده باشد ، یک نفر را نشان دهید که گرفتاری و غم و غصه و ناراحتی و تلخی و ناکامی و رنج ندیده و سراسر زندگی همیشه شیرینی چشیده و تلخی ندیده ، کارش خنده بوده و هیچوقت گریان نبوده همیشه سالم بوده و هیچوقت درد و مرض نداشته . همیشه جوان و غیاق مانده و پیر و گرفتار نشده !
به هر حال هر دنیا پرستی که در اوج غرور و نخوت و شهوت و شهرت و پول و ثروت و مال و مُکنت و در کمال سرمستی و غفلت به سربُرده در اواسط راه به خفت و خواری و در د و گرفتاری یا فقر و ناداری مبتلا شده و ناکام از آرزوهای دورو درازش چشم از جهان بسته و اگر هم سالیانی با غفلت و معصیت گذرانده اوّلین لحظه ای که طعم تلخ مرگ را می چشد ، تمام عمر خود را سیاه و تباه شده می بیند براین سرمایه از دست رفته حسرت می خورد و از گذشته اش در حالی نادم و پشیمان می شود که در چنگال مرگ گرفتار شده و این آه و حسرت نتیجه ای ندارد .
 .......................................................................................................
إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى‏ وَ یَنْهى‏ عَنِ الْفَحشاءِ وَالْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ (90،نحل)
...............................................................................................................................
*خطبه دوم*20-5-96
دولت دوازدهم با پشت سرگذاشتن مراسم تنفیذ و تحلیف ، به لطف الهی وارد دوره چهارساله دوم برای خدمت به ملت شده . همه ما انتظار داریم که فضای همدلی و همکاری را که رئیس جمهور محترم بارها مطرح کرده اند عملاً به وجود آید و در نیمه دوم سال اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال زمینة خروج از رکود و بحران اقتصادی کشور و اجرائی شدن وعده های داده شده به ملت فراهم گردد و کارهای نیمه تمام که مستلزم بودجه ریزی است ادامه پیدا کند و نتیجه تجارب گذشته، رفع نقاط ضعف دولت و تقویت نقاط قوّت باشد .
مطالبات رهبری و مردم ، در زمینة برجام ، اقتصاد مقاومتی ، مبارزه با فساد و آسیبهای اجتماعی و مبارزه با فقر و بیکاری و داشتن روحیه جهادی وزراء و ایستادگی شجاعانه دولت در برابر نظام سلطه و جبهه استکبار ،مّد نظر نظر قرار گیرد .
پاسداشت رئیس جمهور از اعتماد مردم و رهبری به ایشان ضمن ضرورت ادای حق تنفیذ و تحلیف این است که هم در برابر بد خواهان زیاده خواه خارجی به سردمداری امریکای خبیث که در منطقه و جهان آرایشهای پنهان و آشکار علیه ملّت ایران دارند ، بایستند و هم در برابر عوامل نفوذی تسلیم آنان که در داخل به ایشان فشار می آورند و تا از جریان پسمانده فتنه که سهم خواهی دارند حمایت کند ، نشود زیرا ملت ما ظلمی را که سران فتنه به بهانه و ادّعای دروغ تقلب در انتخابات سال 88 به نظام کردند و عذر خواهی و جبران هم نکردند ، فراموش نمی کند .
امیدواریم مجلس هم با استفاده از فرصت پیش رو با آگاهی و بصیرت و با لحاظ ملاک تخصّص و تعهّد و توانمندی بتواند به دور از گرایشهای حزبی و جناحی به نامزدهای ریاست جمهوری برای تصدی وزارتخانه ها رأی اعتماد دهد و دولت آینده با توکل به خدا چرخ حرکت نظام به سوی تعالی و پیشرفت را با عظمتی افزونتر به حرکت در آورد. گرچه حرکت بعض نمایندگان و تعدادی از فراکسیون امید حرکتی سخیف بود ! سلفی گرفتن و عکس گرفتن در کنار یک خانم خارجی چه افتخاری بالاتر از مقام نمایندگی ملت بزرگ انقلابی را برای شما دارد ؟چرا کمبود دارید؟!
این کار شما که با ذوق زدگی در کنار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام گرفت در نظر ملت نوعی خود کم بینی و خود باختگی و ضعف منزلت سیاسی شما تعبیر می شود ! لا اقل شأن ملت بزرگ تهران وایران را دربخش نمایندگی حفظ کنید!
ما از ضعف نفس مقامات سعودی که با ذوق و شوق در کنار دختر ترامپ عکس گرفتند و خود را سرافکنده کردند تعّجب نمی کنیم امّا از کار شما که در همین راستا است واقعاً جلو خارجی ها که کار شما را در گاردین و تلگراف و بی بی سی تیتر طنز آمیز کرده اند ، خجل شدیم و با خود گفتیم :
هرچه بگندد نمکش می زنند                     وای به روزی که بگندد نمک!
*نمدبافی وصنایع دستی را احیاء کنید *
فردا شنبه 21 مرداد روز حمایت از صنایع کوچک است . بازهم به مردم عزیزمان یادآوری می کنم که ما قویاً از مراکز صنعتی و فلزات و سیمان و سرامیک که در شرف نهائی شدن و بعضاً بهره برداری کامل است حمایت می کنیم اما رویکرد ما صنعتی شدن شهرستان نیست باید کاری کنیم که ابرکوه را به عنوان قطب گردشگری کشور کنیم و درآمد شهرستان به صورتی چشمگیر مضاعف گردد .
در این راستا لازم است صنایع دستی ایجاد شود و مطمئن باشید در آینده بازار خوبی پیدا می کند ، عزیزانی که کار گلیم و نمد بافی داشتند با کار پاک پدری خود برگردند و این صنعت را در شهرستان احیاء کنید .
به علاقه مندان به کارگاههای صنایع دستی توصیه می کنم که بیائید به صنایع دستی شهرستان رونق دهید سرمایه گذاری کنید ، دولت و ملت از شما حمایت می کند چون آینده شهرستان با رونق این صنایع کوچک است .
تعاونی های کوچک و خانگی را با مدیریت اداره تعاون و کار بیشتر کنید چرا که همینها زمینه اشتغال و تولید و خروج از رکود را فراهم می کند . نباید در کشور ما بیش از 60 درصد از امکانات تولید تعطیل شده باشد .
دوشنبه 22 مرداد سالروز پیروزی قهرمانانه حزب الله لبنان بر ارتش سراپا مسلح رژیم جنایتکار اسرائیل د رجنگ 33 روزه در سال 85 است که به نام روز مقاومت اسلامی نامیده شده است گرچه امریکا برای انزوائی حزب الله تلاش می کند اما به لطف خدا همچنان در عرصه میدانی ابتکار عمل به دست حزب الله است و سرانجام ،ناکامی برای بدخواهان حزب الله است .
پنجشنبه روز آغاز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی در سال 69 است که این عزیزان پس از تحمل سالها رنج و مرارتِ اسارت در اردوگاههاو شکنجه گاههای عراق ، سرافرازانه به میهن اسلامی باز گشتند .
امیدوارم مسئولین محترم بتوانند رضایت آزادگان عزیز و خانواده های آنان را فراهم نمایند . مسئولین بدانند که خدمت به آزادگان – تقدیر از گنجینه های ارزشمندی از دوران دفاع مقدس برای ملت ما است .
اخبار
ارتباط با امام جمعه