شنبه 1396/4/3 - 3 : 10
مشخصات امام جمعه
سید ابراهیم حسینی
سید ابراهیم حسینی
ابركوه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
روز قدس روز بصیرت یابی امت اسلام است

خطبه اول 2/4/96
بحث کلی: ماه مبارک رمضان                      موضوع: درسهائی از ماه رمضان
قال رسول الله صلى الله علیه و آله :اَتقَى النّاسِ مَن قالَ الحَقَّ فیما لَهُ وَعَلَیهِ؛=باتقواترین مردم، کسى است که در آنچه به نفع یا ضرراوست،حق رابگوید.( من لا یحضره الفقیه ج 4 ، ص 395)
...........................................................................................................
روزهای واپسین ماه خدا را می گذرانیم – برای همه شما عزیزان روزه دار و میهمانان الهی آرزوی قبولی طاعاتتان را دارم .
روزه آثار و برکات زیاد در حیات دنیوی و اخروی ما دارد که بعضی را در خطبه های گذشته اشاره کردیم – چون سرانجام روزه مقبول ، رضوان الهی است به حدیثی از رسول خدا (ص) که در مُحجه البیضاء جلد 2 صفحه 122 نقل شده اشاره می کنم که فرمود : إِنَّ فِي الْجَنَّةِ بَابًا يُقَالُ لَهُ الرَّيَّانُ ، يَدْخُلُونَ مِنْهُ الصَّائِمُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةَ=یکی از دربهای ورودی بهشت درب ریّان است که مخصوص ورود روزه داران به بهشت است .
امیدوارم کسب تقوا – وخدا ترسی و ترک گناه ، دنیا گریزی و مبارزه با شیطان و وسوسه های نفس اماره – و روبه خدا کردن و پشت به شیطان کردن و شیطان را اسیر اراده دینی خود کردن و عبادت و اطاعت و بندگی خدا که دستاورد روزهای ماه مبارک رمضان است برای ما در طول سال ماندگار شود .
اینگونه نباشد که فقط در ماه رمضان مشتری بهشت باشیم و خود را از جهنم دور کنیم و خدای ناکرده در طول سال به خدا و قرآن و نماز جمعه و جماعات و مسجد و محراب پشت کنیم و مخصوصاً نمازهای جمعه را که خدای متعال دستور صریح داده که به وقت اقامه نماز جمعه= فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ (سوره جمعه آیه 9)
بشتابید به این پایگاه و جایگاه عبادی سیاسی و کار و کسب و معامله دنیا رارها کنید زیرا جمعه روز معامله با خدا است بی جهت نیست که رسول خدا (ص) در (مستدرك/ج6/ص 9)می فرماید : «مَنْ تَرَكَ الْجُمُعَةَ ثَلَاثاً مُتَتَابِعَةً لِغَيْرِ عِلَّةٍ كُتِبَ مُنَافِقا» یعنی هرکس متوالیاً سه جمعه نماز جمعه را ترک کند اسم او در لوح الهی به عنوان منافق ثبت می شود !
سعی کنیم در زندگی دنیا زده نشویم منافع و مصالح آخرت و نیازهای قبر و قیامت خود را فراموش نکنیم و از زندگی دنیا بهره سالم بگیریم . چیزی که امیرالمؤمنین (ع) در بخشی از خطبه 63 نهج البلاغه ما را به آن متذکّر شده و فرموده : اَلاَ إِنَّ اَلدُّنْيَا دَارٌ لاَ يُسْلَمُ مِنْهَا إِلاَّ فِيهَ- بدانید که دنیا سرابی است که جز با بهره گیری صحیح از آن نمی توان در آن سالم زندگی کرد – زندگی بسیاری از ماها بدون تعارف ناسالم است . زندگی که همسایه به همسایه رحم نکندبه فامیل نیازمند و گرفتار رحم نکند – جز به پول و ثروت اندوزی و بی انصافی در حق مردم با توسل به دروغ و قسم و کلاه برداری و مال مردم خوری به چیز دیگر نیاندیشیم – زندگی سالم نیست.
امیر مؤمنان علی (ع) می فرماید از طریق خودش میتوان در دنیا به زندگی سالم که سراب نباشد دست یافت طریق خودش هم همین مراتب اظهار بندگی و دیانت و خدا گرائی و شیطان گریزی است که در طول ماه رمضان داشتیم و ماه رمضان باید تمرینی برای بقیه ماهها باشد .
اُبْتُلِيَ اَلنَّاسُ بِهَا فِتْنَةً=یعنی دنیا اسباب امتحان مردم است ونمی توان با امورات دنیائی از مشکلات و فتنه های دنیائی رهائی یافت .
پس کارهائی که هدف دنیائی و مادی دارد نمی تواند وسیله نجات انسان در آخرت شود حتی عبادات هم اگر جنبة دنیائی داشته و ریا کاری باشد در آخرت به درد نمی خورد بلکه باید تمام شئون زندگی ما وجهة الهی و رنگ خدائی داشته باشد تا هم دنیا داشته باشیم و هم آخرت زیرا امام علی (ع) می فرماید : فَمَا أَخَذُوهُ مِنْهَا لَهَا أُخْرِجُوا مِنْهُ وَ حُوسِبُوا عَلَيْهِ =یعنی مردم با همین شئونات دنیائی آزمایش می شوند – دنیا برای انسان صحنه آزمایش است از نعمت و بلا – خوشی و ناراحتی – سلامتی و بیماری – فقر و ثروت – مسجد و میکده – همه اسباب امتحان است .
وَلاَ یُنجَی بِشَی ءٍ کَانَ لَهَا. ابتُلِیَ النَّاسُ بِهَا فِتنَهً– پس انسان بداند آنچه را که از مال و ثروت دنیا به دست آورده باید رها کند و از این دنیا برود و در قیامت حساب آنرا پس دهد درس روزه و رمضان این است که وابسته به خدا باشیم نه دنیا – با شیطان قهر کنیم نه با نماز و مسجد – به فکر زاد المعاد باشیم نه پس انداز در بانکها – وبه زندگی رنگ خدائی بزنیم نه رنگ و جلوه های شیطانی
..............................................................................................................................
إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى‏ وَ یَنْهى‏ عَنِ الْفَحشاءِ وَالْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ (90،نحل)
...............................................................................................................................
*خطبه دوم*2-4-96
* روزجهانی قدس*
امروز جمعه آخر ماه رمضان روزه پاسداشت از میراث پُربهای حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت روزجهانی قدس است .
ملت  بزرگ و انقلابی و روزه دار ایران اسلامی همگام با جهان اسلام امروز بار دیگر اتحاد امت اسلامی در مصاف با جبهه شیطانی صهیونیسم بین الملل را به نمایش گذاشتند .
شما مردم مؤمن و روزه دار شهرستان با فریاد علیه امریکا و اسرائیل ناقوس مرگ سران شرک کفر جهانی را به صدا در آوردید و به توصیه حضرت امام و مقام معظم رهبری به تقابل مستضعفین یا مستکبرین جلوه ای عملی بخشیدید .
مراسم روز قدس پیامی رسا برای اسرائیل  و امریکا  ومزدوران منطقه ای آنها دارد که متعاقب موشک باران مواضع تروریستها درپاسخ به حمله تروریستی در تهران که موجی از شور و نشاط و شادی را برای ملت ایران و ملتهای حق طلب در جهان بویژه جهان اسلام به ارمغان آورد  وفرزندان دلیر و انقلابی از سرزمین جهاد و ایثار و مقاومت قلب دشمن  را در همسایگی اسرائیل در بُرد هفتصد کیلومتری با سرعتی خیره کننده و نقطه زن اقدامی معجز آسا کردند که ترجمان عملی : وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللَّهَ رَمَى–( سورة انفال  آيه 17 ) بود .
این اقدام بی سابقه سپاه اسلام در حقیقت تنها اطاق فرمان تروریستها داعشی را منهدم نکرد بلکه قلب امریکا و اسرائیل را به عنوان قداره کشان اصلی و زاینده تروریسم جهانی هدف گرفت و صدای سیلی ایران به گوش مثلث شوم غربی – عبری – عربی رسید و آنها پیام خود را دریافت کردند .
روز قدس روز بصیرت یابی امت اسلام است که بدانند حکام وابسته و بی لیاقت آل یهود در عربستان این گاوها شیرده به امریکا و نیز بحرین و امارات به عنوان هم پیمانان قسم خورده اسرائیل هدفی جز ایجاد حاشیه امن برای اسرائیل و مقابله با جبهه مقاومت در برابر اسرائیل در جهان اسلام ندارند و این خوش خدمتی موجب جابجائی مهره در پازل حکومت پوسیده سعودی شده که کمترین اهمیتی ندارد زیرا ولیعهد جدید که پسر پادشاه فرتوت این کشور است قبلاً هم همه کاره بوده و به عنوان سردمدار اصلی فساد و فتنه و آشوب و خونریزی و تروریست پروری در جهان اسلام و ارتباط مستمر با اسرائیل سابقه دیگری در کارنامه سیاه خود ندارد .
مهم برای ما ایجاد وحدت و همدلی در بین مسلمانان در جهان است که راهپیمائی عظیم وز قدس یکی از مؤلفه های اصلی این وحدت امت اسلامی است – اما باید بدانیم مؤلفه دیگر، وحدت ملت و دولت ایران اسلامی با اطاعت از فرامین مقام معظم رهبری است که به تیغ آن جهان اسلام مُنسجم می شود .
دشمن می خواهد با بزرگ نمائی مسائل کوچک و حاشیه ای که رائیده تب و تاب انتخاباتی بود ما را سرگرم کند و با طرح این بحثهای بی ارزش و کاذب  توسط برخی مسئولین کشور همچون بحث کنسرت و نوع پوشش و دیوار کشیدن بین زن و مرد در کوچه و پیاده رو – حضور یا عدم حضور بانوان در مراکز ورزشی و مسابقات بین المللی، بیان الحان تهدیدی برای نیروهای ولائی ، بسیجی و انقلابی – مسئله القاء حصر سران فتنه  برای مردم و مسئولین خود مشغولی ایجاد کند.
باید قویاً ملت حامی دولت و دولت مجری آرمان ملت و انقلاب و فرامین رهبری انقلاب باشد و همه و همه به مؤلفه های عزت آفرین و اقتدار بخشی همچون امنیّت ، اقتدار ، استقلال فرهنگی و سیاسی و اقتصادی – تقویت روحیه انقلابی و کفر ستیزی و جهادی در برابر توطئه های نرم و سخت دشمنان قسم خرده ملت ایران بپردازیم .
مسئله امنیت در کشور – استان و شهرستان حرف اوّل را می زند – یکی از مؤلفه های امنیّت این است که چشم الکترونیکی شهرستان را تقویت  کنیم – ورودی و خروجی شهر را دوربین نصب کنید – به خاطر دارم که سال 95 فرماندهی نیروی انتظامی از مسئولین شهرستان درخواست کتبی نصب دوربین برای کنترل امنیت کرده بود ولی تا کنون اجرائی نشده – اگر پول ندارید دوربین بخرید مردم و کسبه مشارکت می کنند – کمک می کنند تا امنیت جان و مال خودشان تضمین شود – به هر حال کاری کیند که هر روز نگرانی سرقت و نا امنی نباشیم – امیدوارم خواسته اینجانب که خواسته مردم شهرستان است به زودی اجرائی گردد.
* هفته صرفه جوئی در آب*
از اوّل تا هفتم تیر هفته صرفه جوئی در آب را داریم – اسراف و آبریزی و مصرف بی رویه و زیاد آب و وسواس در آبریزی حمام حرام و گناه است . واجب است از قطرات آبی که به زحمت از مسیر 70 کیلو متری تأمین و انصافاً با زحمت زیاد به خانه ما منتقل میشود صرفه جوئی نمائیم .
* هفته قوه قضائیه*
در هفته قوه قضائیه قرار داریم – یادوخاطره قافله سالار عشق و ایمان و ایثار که به حق معمار قوه قضائیه ایران اسلامی بود، یعنی شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی را گرامی می داریم و به همه مبادی ذیربط قضائی کشور و استان خصوصاً نیروهای بی ادعا و زحمت کش و پرتلاش دادگستری شهرستان عرض تشکّر و خداقوت دارم و انتظار از سیاستگذاران دستگاه قضا در کشور این است که قضات لایق را بیشتر تربیت و به کارگیری کنند و کسری نیروی مراکز قضائی استان و شهرستان را جبران کنند .
کار قضا انصافاً حجیم و سخت است نباید همه را به دوش معدود نیروی موجود گذاشت .
قوه قضائیه دربرخورد با مجرم – متخلّف ، قانون گریزباید مقتدرانه برخورد کند و اقتدار خود را نشان دهد و بداند که قوّیا مورد حمایت مردم است .
حملات به قوه قضائیه بی انصافی و به معنی حمایت از مجرمان و متخلفان و حامیان جریان فتنه است و این را ملت آگاه ما می داند و بر این حملات وقعی نمی گذارد .
* نماز عید فطر*
دوشنبه آینده اوّل شوال و روز عید سعید فطر است – چند روزی دیگر از این ماه پرفیض ضیافت الهی باقی نمانده و در آستانه وداع با ماه خدا هستیم .
هرسال نماز عید فطر را در جوار بهشت زهرا اقامه می کردیم – اما امسال ستاد برگزاری نماز عید فطر به لحاظ مشکل تردد و ترافیکی مسیر میدان بسیج تا میدان شهدا که گودبرداری شده و مسیر دو طرفه و مشکل داراست تصمیم گرفتند که امسال نماز عید فطر در ورزشگاه شهید پور اکبری که محل انجام سخنرانی مقام معظم رهبری است و باید این ارزش حفظ شود – اقامه گردد .
لذا ازعزیزان نمازگزارتقاضا داریم صبح روز عید پس از کنار گذاشتن زکات فطره همه و همه به محل فضای سبز استادیوم شهید پور اکبری با همراه داشتن سجاده برای نماز عید شرکت نمائید . 

اخبار
ارتباط با امام جمعه