يکشنبه 1395/12/8 - 8 : 9
مشخصات امام جمعه
سید ابراهیم حسینی
سید ابراهیم حسینی
ابركوه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/6
عمده مشکل اخلاقی و رفتاری و پرورشی و تربیتی دانش آموز معلول سهل انگاری در امور تربیتی مدارس و کوتاهی والدین است

خطبه اول 6/12/95
بحث کلی: مصادیق گناه
 موضوع: تضییع حقوق والدین
يَا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَيْكُمْ لِبَاسًا يُوَارِي سَوْآتِكُمْ وَرِيشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَى ذَلِكَ خَيْرٌ= ای فرزندان آدم! لباسی برای شما فرستادیم که اندام شما را می‌پوشاند و مایه زینت شماست؛ اما لباس پرهیزگاری بهتر است(سورة الأعراف  آيه 26 )
........................................................................................................
دانستیم که احسان به والدین آنقدر ارزش دارد که خداوند پیامبرانش را به این مهم توصیه کرده و خدمت به پدر و مادر همان احسان در حق آنها است .
نیکی به والدین و اداء حقوق آنان و رعایت ادب و احترام در حضورشان از آموزه های اخلاقی دین مبین اسلام است یعنی در صدازدن ،آنان را به اسمشان صدا نزنیم بلکه بابا – آقا – مادر و مثل کلمات این چنینی آنها را صدا بزنیم . جلوتر از پدر و مادر راه نرویم – قبل از آنکه آنها بنشینند ما نشینیم .
 قبل از پدر و مادر شروع به غذا خوردن نکنیم – در خبر است که امام سجاد ( ع ) هیچوقت حاضر نشد با مادرش در یک ظرف هم غذا شود – وقتی علّت را پرسیدند حضرت فرمود : میترسم لقمه ای را که بر می دارم همان باشد که مادرم می خواسته بخورد و در نتیجه به او بی حرمتی کرده باشم !
 در مجلس روبرویشان باشیم و رو از آنها بر نگردانیم در سخن گفتن تُن صدایمان از آنان کوتاه تر باشد – درجائی که بالاتر از جای آنها است ننشینیم – دست خود را بالای دستشان نگذاریم – کاری نکنیم که مردم به پدر مادرمان سّب و ناسزا و بدگوئی کنند .
عاق والدین همان اعلام نارضایتی صریح آنان نسبت به فرزند است . اگر کسی  اسباب ایذاء و اذیت والدینش را فراهم کند و دل آنها را برنجاند و بسوزاند و آنان در حق فرزند نفرین و نارضایتی قلبی پیدا کنند موجبات عاق شدن خود را فراهم کرده است – در خبر است که اگر کسی شهید فی سبیل الله هم باشد چنانچه عاق والدین باشد بهشت نمی رود ! رسول خدا ( ص ) فرمودند روزی حضرت موسی ( ع ) دلتنگ دوست شهیدش شده بود از خداخواست که منزلت آن شهید را در برزخ ببیند ، خداوند فرمود : او در جهبنم است ! حضرت موسی با تعجّب پرسید خدایا مگر نگفتی اوّلین قطره خون شهید که ریخت گناهانش می ریزد و بهشتی می شود ؟ خدا فرمود بله امّا دوست تو پدر و مادرش را می آزرد و من عمل کسی را که بر پدر و مادر ستم کند نمی پذیرم حتّی اگر شهادت باشد.
مرحوم علامه مجلسی حسّاس تر و فراتر از این در بخش باب العقوق در شرح کافی می گوید : و المراد بعقوق الوالدین ترك الأدب لهما والاتیان بما یؤذیهما قولا و فعلا، و مخالفتهما فى أغراضهما الجائرة عقلاً و نقلاً
علامه می فرماید مراد به عاق والدین یعنی اینکه کسی در محضر پدر مادر ترک ادب نماید و آنها را در مقام قول و یا فعل اذیت کند یعنی حرفی بزند یا کاری کند که آنها ناراحت و اذّیت شوند و در اموری که عقلاً و شرعاً جایز است و مانعی ندارد از آنان نافرمانی نماید . رعایت حق و حرمت والدین مخصوص حیاتشان نیست بلکه پس از مرگشان هم باید آنها را شاد و راضی کند- روایت در اصول کافی از امام باقر ( ع ) است که می فرماید : إنّ العَبدَ لَيكونُ بارّا بِوالِدَيهِ في حياتِهِما، ثُمّ يَموتانِ فلا يَقضي عَنهُما دُيونَهُما ولا يَستَغفِرُ لَهُما فيَكتُبُهُ اللّه‏ُ عاقّا . وإنّهُ لَيكونُ عاقّا لَهُما في حياتِهِما غَيرَ بارٍّ بهِما ، فإذا ماتا قَضى دَينَهُما واستَغفَرَ لَهُما فيَكتُبُهُ اللّه‏ُ عز و جل بارّا .( كافي : 2 / 163 / 21 منتخب ميزان الحكمة : 614)
یعنی بنده ای در حال زندگی پدر و مادر آنان خوب رسیدگی می کند اما وقتی مُردند آنها را فراموش می کند – بدهی و دینشان را ادا نمی کند برای آنان خیرات و مبرّات نمی فرستد – طلب مغفرت نمی کند – پس خداوند چنین کسی را عاق والدین ثبت خواهد کرد آنطرف هم کسی هست که در زمان حیات والدینش او را عاق کرده اند امّا وقتی مُردند او از رفتارخلافش توبه می کند و قرض پدر و مادر مرحومش را ادا می کند و در حق آنها دعا و استغفار می کند و برایشان خیرات می کند نماز و روزه های قضای آنان را ادا می کند. خداوند اسم اورا در لیست نیکوکاران به والدین می نویسد .
این تویه ها مربوط به رسیدگی به پدر و مادر جسمانی و یا عاقبت به شری مربوط به عاق والدین جسمانی است امّا بدتر از آن بی حرمتی و تضییع حق پدر روحانی و معنوی است یعنی رسول خدا ( ص )  و حضرت علی ( ع ) – وجود مبارک پیامبر خدا ( ص )فرمود: أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة
امام هشتم ( ع ) فرمود : آیا بد نیست که والدین جسمانی شما را عاق کنند و بگوینداین فرزند ما نیست ؟
گفتند چرا – فرمود : پس به همین میزان سعی کنید والدین روحانی ( یعنی پیامبر و علی ( ع ) ) هم که برای شما افضل از والدین جسمانی هستند شما را از خود نفی نکنند و به فرزندی بپذیرند.نکنیم کاری را که رسول خدا ( ص ) و حضرت علی ( ع ) ما را طرد کنند و بگویند:تو از ما نیستی و ما تو را فرزند خود و شیعه خود نمی دانیم.
..............................................................................................................
إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى‏ وَ یَنْهى‏ عَنِ الْفَحشاءِ وَالْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ (90،نحل)
..............................................................................................................
*خطبه دوم*6-12-95
سه شنبه گذشته سوم اسفند ششمین کنفرانس بین المللی حمایت ازانتفاضه فلسطین درمحل سالن اجلاس سران تشکیل شد.اهمیت این اجلاس به این بود که مقام معظم رهبری شخصاً درافتتاحیه این مراسم حضوریافتند وبا ایراد سخنرانی بسیارارزشمند-راهبردی و اساسی-شفاف و گویا پرده از چهره قصه پرغصه جهان اسلام یعنی استمرار مظلومیت فلسطین و اندوه جان کاه ملت مظلوم و صبورش برداشتند.حدود هفت دهه است که بی سابقه ترین ظلم وجنایت تاریخ علیه ملت مظلوم فلسطین در منظر مدعیان حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی صورت میگیرد.آنچه بیش از هر چیز دلها را به درد می آورد ، همراهی برخی کشورها و دولتهای عربی واسلامی منطقه است.آنانکه منافقانه دم از دوستی با ملت فلسطین می زنند و عملاً به پای سفره سازش ودریوزگی و جیره خواری رژیم صهیونیستی و امریکای حامی این رژیم می نشینند و وقیحانه و با صراحت از صلح و سازش و رفاقت آشکار با این غده سرطانی درجهان اسلام دم می زنند!
کنفرانس بین المللی حمایت ازانتفاضه که با حضور بیش از هشتاد هیئت و هفتصد میهمان خارجی برگزارشد پیام پدیدارشدن نشانه های افول ستاره بی فروغ بخت اسرائیل  ونابودی قریب الوقوع این رژیم جعلی را داشت زیرا: ... إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا(سورة إسراء  آيه 81 )
سخن بصرت بخش و بیدارگر ولی امرمسلمین دراین اجلاس نو ر امید را دردلهای محرومین جهان بویژه فلسطینیان ایجاد کرد ونشان داد که فلسطین همچنان اولویت اول برای جهان اسلام است و به لطف خدا طرحهای دشمن برای منحرف کردن مسلمان ازاین مسئله اصلی درحال خنثی شدن است.
*همچنین هفته گذشته باز هم دراجلاس مونیخ پرده از چهره تزویرگرحکام عربستان و ترکیه برداشته شد وهمصدا با امریکا واسرائیل موضع مشترک عبری عربی ترکی علیه جمهوری اسلامی را بروز دادند و این امری تازه و تصادفی نیست زیرا عربستان و ترکیه که متزلزل ترین پایگاه حکومتی و مردمی را دارند در بقاء حکومت خود محتاج  حمایت امریکا واسرائیل هستند و به ناچار باید با ائمه کفر هم پیمان شوند تا با زورسرنیزه و سرکوب بتوانند به حکومتشان دوامی کاذب و چند روزه بخشد.اینها که پدرخوانده تروریست و صادرکننده آن هستند و ازمرحله تهدید عبور کرده وسردمدار جنگ درمنطقه شده اند و با وقاحت تمام ایران را تهدیدی علیه امنیت منطقه می خوانندو وزیر جنگ عربستان هم دلسوزانه هدف نهائی ایران را تضعیف عربستان درخاورمیانه بیان می کند.شنیدن این اراجیف برای مردم دنیا تکراری  وخسته کننده و بی نتیجه و یک عادت شده است که گرگ درجامه میش خود را ظاهرمی کند و برای همگان طنز تلخ تکراری می گوید.
*ازمناسبتهای هفته آینده یکشنبه هشتم اسفند روز امورتربیتی و تربیت اسلامی است.بنده گزارشی از آموزش وپرورش ندارم که درصد موفقیت آنان در بخش پرورشی را به عرض شما برسانم اما همه می دانیم که تربیت تراز اسلام وانقلاب و ضرورت مستمرجامعه است. آموزش وپرورش نقش کلیدی و موثر دراین خصوص دارد زیرا متولی این امرمهم و تعالی بخش بر اساس معیارهای دینی می باشد.عمده مشکل اخلاقی و رفتاری و پرورشی و تربیتی دانش آموز معلول سهل انگاری در امور تربیتی مدارس و کوتاهی والدین است.زیرا معلم  بعنوان اثرگذارترین عنصرتعلیم وتربیت درکشور است لذا به هرمیزان به این قشرزحمتکش بیشتر توجه و رسیدگی شود آثار آن درتربیت دانش آموزان نیزنمایانتر خواهد شد.
*پنجشنبه 12 اسفند-سوم جمادی الثانی-سالروزشهادت صدیقه کبری فاطمه الزهرا(س) بر اساس 95 روز می باشد که در سال 11 هجری واقع شد.الگو قرار دادن زهرای مرضیه درتمام شئونات زندگی برای همه ما زن ومرد تکلیف است زیرا آن بانوی بزرگوار دردوران زندگی کوتاه خود تجارب موفقی را به بشریت آموخت.گرچه الگوی رفتاری آن حضرت ناظر به هویت انسانی زن است اما او دختری درحد مادری برای پدرو همسری برای شوهر-مادری برای فرزندان-همپائی درساخت مدینه-تدبیر درمنزل وخانه داری-مشارکت در امورسیاسی و دفاع ازولایت علوی-صلابت دربرابر بدخواهان منافق بود که،ازشاخصه های حیات اوست.به تصریح پدربزرگوارشان (رسول الله (ص) )سیده زنان جهان وسیده زنان اهل بهشت است.این مناسبت غمبار را به شما دوستداران اهل بیت عرض تسلیت دارم وانشالله دراین هفته که ایام فاطمیه دوم است همه و همه ،متحد ومنسجم درعزاداریها  بویژه در مراسم تشییع جنازه نمادین درشام غریبان حضرت زهرا(س) مشارکت داشته باشید. درپایان از رزمایش «الی بیت المقدس»توسط بسیجیان عزیز که روزگذشته همزمان با سراسر استان درابرکوه با همت فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه برگزارشد امتنان دارم.
*اخیراً بحث رفع سدّ معبر توسط شهرداری و حمایت عملی دادستان و نیروی انتظامی مطرح شده که چون نتیجه اش به نفع و مصالح عمومی مردم است. به عموم شهروندان  خصوصاً مغازه داران عزیزتوصیه میکنم دراجرائی شدن طرح همیاری و مساعدت فرمایند تا فرهنگ شهرنشینی توسعه بهتر یابد و حقوق عمومی هم مراعات گردد. البته انتظار دارم با کسبه محترم برخورد و بی احترامی صورت نگیرد و عدالت در حق مردم مراعات گردد و تبعیض و تفاوت در کار نباشد.

اخبار
ارتباط با امام جمعه