يکشنبه 1396/2/10 - 43 : 5
مشخصات امام جمعه
سید ابراهیم حسینی
سید ابراهیم حسینی
ابركوه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/2/8
در آستانه انتخابات

خطبه اول 8/2/96
بحث کلی: مهدویت                       موضوع:دوران آزمون
يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا= اى مردم از پروردگارتان كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفتش را [نيز ] از او آفريد پروا داريد. ﴿ سورة نساء  آيه 1 ﴾
........................................................................................................
یکی از مباحث بحث دوران غیبت ، آزمون الهی است یعنی  دوران غیبت دوران آزمون و امتحان شیعیان و منتظران است زیرا در این دوران شرایطی پدید می آید که بنا به گفته روایات بسیاری از مردم از دین و عقیده بر می گردند .
قانون آزمون خدا برای بندگان قانونی لایتغیّر است و این قانون ثابت را در آیات مختلف از جمله آیه 2 سوره شریفه عنکبوت بیان کرده : أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ =آيا مردم پنداشتند كه تا گفتند ايمان آورديم، رها مى‌شوند و مورد آزمايش قرار نمى‌گيرند؟آیا مردم به صرف اینکه ادّعا می کنند مؤمن هستیم این ادعا بدون آزمون و امتحان قابل قبول است ؟
اینکه می گوئیم دوران غیبت دوران آزمون است به خاطر این است که طولانی شدن و به درازا کشیده شدن دوران غیبت بعض منتظران را به شک و شبهه می اندازد و زمینه گمراهی آنان با کمک شبهه افکنی وسواسان خنّاس فراهم می شود .
مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد جلد 2 صفحه 375 از وجود مبارک امام هشتم ( ع ) در این خصوص نقل کرده که در زمینه انتظار فرج در دوران غیبت می فرماید : آنچه را که شما در مورد آن گردن افراشته و ( منتظر ظهور هستید ) ، اتفّاق نمی افتد تا اینکه همه امتحان دهید و ( بر دین خود ) باقی نمی ماند از شما مگر اندکی !
بنابراین خدای متعال در این دوران همه مردم مخصوصاً معتقدان منتظر فرج را امتحان می کند و جمع زیادی از مردم از غربال امتحان الهی ریزش می کنند به طوری که به وقت ظهور فقط 313 نفر از مؤمنین معتقد و ملتزم که ایمانی محکم و عزمی جزم در جهت جانفشانی برای تحقق اهداف ظهور حضرت را دارند ، باقی می مانند و بقیه ریزش دارند .
بدون تعارف بستر سازی برای ظهور  منجی عالم بشریت و انتظار توأم با تلاش برای فراهم کردن زمینه حکومت واحد جهانی اسلام باید توسط اشخاص زبده و آزموده و آبدیده در کوران سختی ها و ناکامی ها و مقابله با شیاطین وسوسه گر صورت گیرد نه اشخاص ادعّایی- تا حضرت حجّت با این یاران با وفادار و جانفشان – جهان را تسخیر کند و بنیان و ریشه ظلم و ستم را بسوزاند .
هرچند این یاران فداکار مرده باشند اما چون صاحب اراده قوی و انگیزه پاک و مقدس بودند و در دعای عهد رجعت را از خدا خواسته بودند .خدای متعال به آنان رجعت می بخشد – زنده می شوند ، به این جهان بر می گردند و شور و حماسه ای جهانی را در راه امام زمان ( عج ) به پا می کنند .
اینان همان دلیر مردانی هستند که در این دعای عهد با خدای خود در راه یاری امام زمانشان عهد و پیمان روزانه داشتند و اظهار داشتند که : اللَّهُمَّ... فَاَخْرِجْني مِنْ قَبْري ، مُؤْتَزِراً كَفَنى ، شاهِراً‌ سَيْفي ، مُجَرِّداً قَناتي، مُلَبِّياً دَعْوَةَ الدّاعي فِي الْحاضِرِ وَ الْبادي= خدایا: اگر مُردم به وقت ظهور مرا برگردان در حالیکه ،کفن پوشیده از قبر مرا بیرون آور، با سلاح آماده، پاسخگو به دعوت آن دعوت کننده در میان شهرنشین و بادیه نشین باشم.(و در راه یاری امام زمانم جانفشانی و فداکاری کنم.)
به هر حال آزمون الهی برای شناسائی نیروهای مؤمن و با صلابت هم در دوران غیبت صورت می گیرد و هم در زمان ظهور – آزمون در زمان غیبت به طولانی شدن غیبت و ایجاد تشویش و وسوسه – پیدایش فتنه ها – فریب در برابر مظاهر زور و زر و قدرت – انعطاف در برابر افکار باطل – گرایش به سمت جاه طلبی و مقام خواهی و دنیا گرائی – جلوه فروشی در برابر خلق خدا و زهد فروشی و فریبکاری است که منتظران را به بیراهه می کشاند .
اما آزمون در زمان ظهور سخت تر است چرا که در مرحلة جسمی و روحی و اعتقادی و عملی صورت می گیرد . در روایت مرحوم نعمانی در کتابُ الغیبه می گوید که یاران حضرت مهدی همچون یاران طالوت در برابر جالوتند .
طالوت به امر خدا لشکریانش را با تشنگی امتحان کرد – این لشکر در بیابان گرم و عطش زا هم باید با نیروهای جهنمی جالوت هم بجنگند و هم دستور داد وقتی به آب رسیدند نباید بنوشند .
تن پروران و بی خبران وقتی به آب رسیدند دستور خدا و پیغمبر را نادیده گرفتند و حریصانه به آب افتادند اما مؤمنین راستین ،لب تر نکردند – دسته اوّل در برابر جالوت و جلوة ظاهری قدرت و لشکر او روحیّه خود را باختند و از جنگ باز ماندند و خود را کنار کشیدند اما دسته دوم که با عزم و اراده و ایمان به رغم تشنگی زیاد چون از آب خوردن نهی شده بودند آب نخوردند و از آزمون الهی سربلند بیرون آمدند، اینها جانانه مقاومت کردند و طالوت را علیه جالوت در این جنگ اطاعت کردند .
در زمان ظهور هم یاران امام زمان اینگونه امتحان سخت دارند و یا پیمودن مراحل دشوار باید ایمان و صبر و بصیرت خود را نشان دهند که قابلیت جانفشانی در راهی دارند که سرانجامش برپائی نظام واحد جهانی قسط و عدل توحیدی و حکومت جهانی مهدی آل محمد ( ص ) خواهد بود

..............................................................................................................
إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى‏ وَ یَنْهى‏ عَنِ الْفَحشاءِ وَالْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ (90،نحل)
..............................................................................................................

*خطبه دوم*8-2-96
امروز جمعه اوّل ماه شعبان المعظّم است . ماه شریف شعبان ماه بسیار مبارک و پرفضیلتی است – دومین دالان ورودی به ماه مبارک رمضان است .
زیبائی این ماه به اعیاد و موالید مسعوده ای است که طی روزهای آینده در پیش داریم و اوج زیبائی در نیمه ماه است که در آن میلاد با سعادت حضرت مهدی ( عج ) واقع شده است .
انتظار بنده این است که عموم مردم مخصوصاً جوانان عزیز شأنیت حضرت حجّت ( عج ) را در جشنهای نیمه شعبان حفظ کنند و فرصت را از منکر طلبان بگیرند تا نخواسته باشند جشنهای پاک نیمه شعبان را با گناه آلوده کنند .
به مناسبت سالروز بعثت نبوی دیدار مسئولین نظام و سفرای کشورهای اسلامی با مقام معظم رهبری صورت گرفت .
رهبری ، پیدایش تروریسم را  از توطئه های امریکای ظالم و رژیم خبیث صهیونیستی برای مقابله با اسلام بیان کردند و فرمودند : امریکائی ها در همه زمانها برای ضربه زدن به ایران هر کاری می توانستند انجام دادند اما همه بدانند هرکس علیه ملت ایران تعرّض کند به ضرر خودش تمام می شود .این بیان حقیقی است که برای همه ثابت شده است که دشمن در تعرض به این ملت عاجز است .
*در آستانه انتخابات *
در این دیدار و در آستانه انتخابات رهبری معظم انقلاب نوید دادند که ملت ایران با حضور در انتخابات در پیش رو دشمنان اسلام و ایران را مأیوس خواهد کرد و از نامزدها خواستند تا به مردم قول بدهند برای پیشرفت کشور و باز کردن گره ها نگاهشان به خارج از مرزها نباشد بلکه به توانائی های ملت و ظرفیتهای کشور چشم بدوزند .
انتظار ملت ایران از نامزدهای محترم و ستادهایشان این است که تبلیغاتشان در شأن و طراز این ملت با فرهنگ و نظام اسلامی باشد – یعنی اخلاق مدار باشند و بدانند که با تخریب و سیاه نمائی و غوغا سالاری نمیتوان کسب آراء را بیشتر کرد بلکه این بد اخلاقی ها همه را منزجر و سلامت انتخابات را مخدوش می کند .
ایجاد جو افتراء و اتهام علیه هر کدام از نامزدها که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته اند حرام و حق الناس است و این مردم هستند که با درک و فهم و بصیرت انتخاب احسن خواهند کرد نه با جو سازی و معصیت گرائی که تنها خوش آیند بد خواهان می باشد . باید به ملت انگیزه داد زیر این راهبرد رهبر انقلاب در انتخابات است که همه باید به آن ملتزم باشیم .
*روز شوراها*
فردا شنبه هشتم اردیبهشت – روز شوراها است – به این مناسبت به عزیزان شورا های شهر و روستا عرض خدا قوت دارم .
همزمان با انتخابات ریاست جمهوری – انتخابات پنچمین دوره از شوراها را داریم . داوطلبینی نامزد این انتخابات شده اند – به لطف خدا این انتخابات هم به خوبی انجام خواهد شد . مردم باید در انتخاب شوراها عرق فامیلی و همسایگی و محّله گرائی و رودربایستی را کنار گذارند و گزینه ما برای شوراها باید نیروی مؤمن – کاردان – دلسوز و برنامه دار باشد و برای اهداف شخصی به میدان نیاید .
*موالید شعبانیه *
یکشنبه سوم شعبان میلا با سعادت امام حسین ( ع ) و چهارم و پنچم شعبان هم میلاد برادر باوفایش حضرت ابوالفضل ( ع ) و امام سجاد زین العابدین ( ع ) است که این مناسبتها را عرض تبریک دارم .
امام حسین ( ع ) شش سال در آغوش مبارک پیامبر اکرم ( ص ) بزرگ شد و به قدری مورد علاقه جّد بزرگوارش بود که در باره اش فرمود : حسین منی و انا من حسین
آن حضرت سوّمین امام شیعیان و یکی از دو سید جوانان اهل بهشت و دومین گل خوشبوی محمدی از نوادگان رسول خدا ( ص ) و از اصحاب کساء و سید و سالار شهیدان است .
میلاد امام حسین ( ع ) بنام روز پاسدار نام گرفته و چه عنوان به جا و زیبائی است که پاسداران انقلاب به تأسی از آن حضرت از مکتب مترقّی اسلام و انقلاب پاسداری نمایند.
روز میلاد قمر بنی هاشم نیز به عنوان روز جانباز است امیدوارم جانبازان عزیز همچنان راه و رسم فداکاری را به تأسی از حضرت ابوالفضل ( ع ) ادامه دهند .
*هفته کار و کارگر*
همچنین یکشنبه یازدهم اردیبهشت روز جهانی کار و کارگر است و هم اکنون در هفته کار و کارگر قرار داریم .
این مناسبت را به کارگران و کارفرمایان که سربازان و افسران جبهه مقاومت اقتصادی کشور هستند و به لطف خدا فاتخ قلّه اقتصاد مقاومتی در کشور خواهند شد عرض تبریک دارم اما بر این باورم که تبریک لسانی کافی نیست بلکه باید زمینه دلگرمی کارگران را بیش از پیش فراهم کرد .
درسال گذشته متأسفانه کشور دچار رکود و مشکل اقتصادی بود و این مشکل دامن بسیاری از مراکز تولیدی و اقتصادی را گرفت و کارگران عزیز را با مشکل معوّقات حقوقی مواجه کرد .
توصیه می کنم چنانچه روز گذشته هم در دیدار با کارفرمایان عزیز عرض کردم انتظار داریم در سال جاری با اندیشه و تدبیر حّل مشکل نمایند و معوّقه و مطالبه حقوق کارگران زحمت کش را نداشته باشیم – ما براین باوریم که تحقق اقتصاد مقاومتی با تولید و اشتغال خواهد بود و این جبهه گسترده ای در تقابل با اهداف شوم شیطان بزرگ است که افسران و فداکاران آن کارگران می باشند زیرا که کار بالاترین جهاد است .
*هفته معلم *
سه شنبه 12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم است – این مناسبت را گرامی داشته و به فرهنگیان عزیز و قشر زحمت کش معلم که روشنگر راه عزت و سعادت و اعتلای کشور هستند عرض تبریک دارم .
*مظلومیت فلسطین *
دنیا در برابر فریاد مظلومانی که در یمن – بحرین عراق و دیگر کشور های اسلامی خصوصاً فلسطین در زیر شکنجه و سرنیزه بیدادگران مورد حمایت امریکا و استکبار غرب – پنبه در گوش خود کرده و گویا مسلمانان مظلوم را از حقوق بشری مستثنی کرده است .
بیش از 1500 فلسطینی در بند رژیم خون آشام صهیونیستی از 27 فروردین در اعتراض به برخورد غیر انسانی مأموران رژیم جنایتکار اسرائیل که عموماً بدون محاکمه در بند این دژخیمان هستند – اعتصاب غذا کرده اند .
ببینید اگر یک نفر در کشوری مثل ایران بخواهد علیه این نظام الهی زوزه ای بکشد چطور در بوق و کرنا می کنند امّا مسلمانان بی گناه فلسطینی گرفتار در بند رژیم صهیونیستی را که حتی اجازه ملاقات با خانواده هایشان ندارند و بخاطر دروغ نشان دادن اعتصاب غذای آنان جلو بندهایشان دود و کباب به راه می اندازند .
این حرکت انقلابی مردم گرفتار در بند رژیم اسرائیل موجب شده تا نقشه آمریکا و انگلیس و اسرائیل که پدرخواندگان تروریستهای سلفی و تکفیری هستند در جهت به حاشیه راندن قصه پر غصه فلسطین خنثی شود و بار دیگر فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام به جای خود بر گردد .
ان شاء الله با تداوم مقاومت و مجاهدت این مجاهدان شاهد نابودی هرچه زودتر غده سرطانی اسرائیل از پیکره جهان اسلام باشیم .
 

اخبار
ارتباط با امام جمعه