جمعه 1395/11/1 - 25 : 13
مشخصات امام جمعه
سید ابراهیم حسینی
سید ابراهیم حسینی
ابركوه
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
حادثه آتش سوزی و فرو ریختگی ساختمان پلاسکو

خطبه اول 1/11/95
بحث کلی: مصادیق گناه
 موضوع: ربا
قال رسول الله صلى الله عليه و آله :مَن رُزِقَ تُقىً فَقَد رُزِقَ خَيرَ الدُّنيا وَالخِرَةِ؛
هر كس تقوا روزى اش شود، خير دنيا و آخرت روزى او شده است.   كنزالعمال، ج13، ص 151، ح36472
...................................................................................................
دانستم که ربا موجب ایجاد شکاف اجتماعی و فاصله طبقاتی و تعمیق فقر وغنا است یعنی موجب ایجاد اکثریت بی نیاز و اقلیت نیازمند می شود. فاصله ای که منشأ انحرافات و مفاسد اجتماعی است و تمام ارزشهای انسانی را به کام نابودی می کشد .
اسلام با تحریم شدید ربا با این بیماری اقتصادی به مبارزه ای جدّی بر خواسته تا اقتصاد جامعه تباه نشود و فاصله طبقاتی فقر و غنا از بین برود .
ربا با روح اخوت و برادری در جامعه اسلامی که مورد توصیة قرآن مجید است  همچون آیه  شریفه10 سوره حجرات   : إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ=در تعارض است و روح تعاون وهمکاری –صمیمیت وبرادری را ازبین می برد.
امام صادق ( ع ) در اصول كافى ج: 3 ص: 242 2میفرماید : الْمُؤْمِنُ أَخُو الْمُؤْمِنِ عَيْنُهُ وَ دَلِيلُهُ لَا يَخُونُهُ وَ لَا يَظْلِمُهُ وَ لَا يَغُشُّهُ وَ لَا يَعِدُهُ عِدَةً فَيُخْلِفَهُ یعنی مؤمن برادر مؤمن و چشم راهنمای اوست . هرگز به او خیانت و ظلم و غش و تقلب نمی کند و اگر به او وعده ای داد خلف وعده نمی کند و این خصوصیت مؤمن است که مال مردم نمی خورد و به توصیه آیه شریفه 188 سوره  بقرة  :وَلَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُم بَيْنَكُم بِالْبَاطِلِ=هرگز اکل مال به باطل نمی کند . ربا خواری عینی ترین مصداق اکل مال به باکل یعنی مال مردم خواری است .بر خلاف بیع و معامله که داد و ستد طرفین بر حسب نیاز هر دو است – نیاز در ربا یک جانبه است یعنی گیرنده نیازمند و محتاج پول قرضی است و نزول خوار از پول مازادش می دهد و مازاد می گیرد لذا مفاسد اقتصادی آشکاری بر آن مرتب است از جمله اینکه :
 ربا حربه دست سرمایه داران جهت استئمار و استغلال فقیران در جامعه است و مواز نه شریان اقتصادی جامعه را بر هم می زند و موجب تعطیلی معامله صحیح و داد و ستد ها و بازار تجارت میشود و زالو صنعتانه پول و ثروت را از بدنه اقتصادی فقرا میکده و به بدنه زندگی اغنیاء تزریق می کند .
 ربا بازار تجارت و کسب و کار را تعطیل یا بی رونق کرده و انباشت ثروت باد آورده را ترویج می کند و مانع شکوفائی ابتکار و نو آوری و خلاقیت در کار و تولید  و کار آفرینی می شود .
 خدای متعال قوم یهود را بدلائلی مورد شماتت و سرزنش قرار می دهد که یکی از دلائل ربا خواری آنها بوده است
درسورة نساء  آيه 161 :  وَأَخْذِهِمُ الرِّبَا وَقَدْ نُهُوا عَنْهُ وَأَكْلِهِمْ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ  =و بخاطر ربا گرفتن، در حالی که از آن نهی شده بودند؛ و خوردن اموال مردم بباطل مورد غضب قرار گرفتند.
در آیه 276 سورة بقرة  می فرماید : يَمْحَقُ اللَّهُ الرِّبَا وَيُرْبِي الصَّدَقَاتِ =خداوند، ربا را نابود می‌کند؛ و صدقات را افزایش می‌دهد.صدقه یعنی نیکو کاری که قرض الحسنه می تواند مصداق آن باشد.
اگر خدای متعال به قرض الحسنه توصیه خاص دارد و در قرآن مجید در سوره بقره آیه 245 می فرماید  : مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا کیست که به خداوند قرض الحسنه بدهد ؟ به خاطر این است که خدای متعال چون با ربا و ربا خواری دشمنی دارد و دافع آن هست – سعی می کند قرض الحسنه را به جای آن ترویج کند که چقدر پاداشی عظیم دارد به گونه ای که چون قرض الحسنه مورد رضای خدای متعال است ، اگرکسی که به نیازمندی قرض الحسنه دهد و گره از زندگی و مشکلات او باز کند گویا به خدا قرض داده است .
در صدر اسلام ربا خواری رواج داشت به طوری که با تذکرات مکرّر خداوند – مردم دیر ترک این عادت ناپسند کردند و در نهایت این هشدار نهائی آمد : درسورة بقرة  آيه 278 می فرماید: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ=ای مؤمنین دیگر بس است – از خدا بترسید و باقی مانده از عادت زشت ربا خواری را رها کنید اگر مؤمن هستید .
یعنی چنانچه به این روش غلط و گناه ادامه دادید از درجه ایمان ساقط و از مدار مؤمنین خارج شده اید . سورة بقرة  آيه 279 : فَإِن لَّمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ=اگر ترک این عادت زشت و گناه نکردید – بدانید که با خدا و رسول اعلام جنگ کرده اید و آماده جنگ با خدا و پیامبر باشید – یعنی در حقیقت ربا خواری اعلام جنگ با خدا و رسول است چون مخالفت با حکم و حرمت قطعی خدا و پیامبر به معنی مبارزه و جنگ با خدا و رسولش می باشد و رو در روی ربا خوار ، خدا و رسول است .
علی ( ع )در بحارالانوار، ج 103، ص 117، ح 16 می فرماید : مَعاشِرَ النّاسِ، اَلفِقْهَ ثُمَّ الْمَتْجَرَ =آی مردم اوّل بروید احکام تجارت را یاد بگیرید با حلال و حرام و احکام معاملات شرعیه آشنا شوید – سپس به تجارت بپردازید .
وَاللّه ِلَِلرِّبا فى هذِهِ الاُْمَّةِ أخْفى مِنْ دَبيبِ النَّمْلِ عَلَى الصَّفا=به خدا قسم ربا گاهی به گونه ای گُم و ناپیدا  است که پنهان تر است از حرکت مورچه بر روی سنگ صاف .
 به امام صادق ( ع ) خبر دادند که مردی ربا خوار است و ربا خواری خود را نتیجه زرنگی و زیرکی خود می داند . بَلَغَ أبا عَبدالله عليه السلام عن رجلٍ أنّه کانَ يأکل الرّبا و يُسميهِ الُلُّبأَ– حضرت فرمود : لَئِن اَمکَنَنی اللهُ مِنهُ لَأضرِبَنَّ عُنَقَهُ= فروع کافی، ج1، ص 370)اگر خدا مرا بر او مسلّط می کرد – گردنش را می زدم .
امام رضا ( ع )در کتاب  [فقه الرضا، ح ۲۵۶] فرمود : اِعْلَمْ ـ يَرْحَمُكَ اللّه ُ ـ اَنَّ الرِّبا حَرامٌ سُحتٌ، مِنَ الكَبائِرِ وَ مِمّا قَدْ وَعَدَاللّه ُ عَلَيْهِ النّارَ فَنَعوذُ بِاللّه ِ مِنْها، وَهُوَ مُحَرَّمٌ عَلى لِسانِ كُلِّ نَبىٍّ وَفى كُلِّ كِتابٍ=خدايت رحمت كند! بدان كه ربا حرام و از گناهان كبيره است و خداوند بر آن وعده آتش داده است پس پناه مى بريم به خدا از آتش. ربا را همه پيامبران و همه كتاب هاىآسمانى حرام كرده اند.
..............................................................................................................
إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبى‏ وَ یَنْهى‏ عَنِ الْفَحشاءِ وَالْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ (90،نحل)
..............................................................................................................
*خطبه دوم*
حادثه آتش سوزی و فرو ریختگی ساختمان پلاسکو در مرکز شهر تهران و جان باختن و آسیب دیدن جمعی از هموطنان بخوص آتش نشانان مایه تأسف و اندوه و نگرانی عمیق مقام معظم رهبری و ملت ایران شد .
روح شهامت و فداکاری و از خود گذشتگی عزیزان آتش نشان که در عملیات نجات مردم خودشان دوچار حادثه خطیر و آسیب شدند نشانگر اوج عاطفه و وظیفه شناسی این فداکاران است .
افسوس واسف از این است که چرا مسئولان که واقف به فرسودگی و آسیب پذیری این ساختمان قدیمی بودند اجازه دادند 560 واحد تولید ی تجاری فعالیت کند .
*یکسالگی برجام *
از مباحث مطرح کشور در هفته گذشته ، نخست بحث یک سالگی برجام بود ما نباید منکر اثرات مفید و دستاورد های اجمالی برجام باشیم اما در حالیکه سال گذشته ، مسئولین و بسیاری از ماها یک روی سکّه را می دیدیم ، مقام معظم رهبری با تیز بینی و هوشیاری و درایت الهی خود روی دیگر سکه را هم دیدند و هشدار دادند که از این تفاهم نامه ذوق زده نشویم زیرا خدعه و حقه امریکا و همپالکی های غربی او انها را دروغگو و غیر قابل اعتماد کرده – ضمن اینکه عهد شکن هم هستند و نمی توان فرجام قطعی را برای  برجام رقم زد و همین هم شد .
یعنی در حالیکه دوست و دشمن شاهد پایبندی ایران به تعهداتش بوده و به التزام دولت ایران بر تعهدشان اذعان دارند – اما امریکا بارها با اعمال تحریمها و یا تمدید تحریمها و اتخاذ مواضع خصمانه ماهیت پلید و خود را در نقض برجام نشان داد  ثابت کردکه حریمی جزفریب ندارد .
لذا مسئولین باید به عنوان تجربه اجازه ندهند که دول جدید امریکا فکر زیاده خواهی را در سرش بپروراند و مستکبرانه برجام را زیر پا گذارد – باید به رئیس جمهور بی تجربه جدید امریکا قاطعانه تفهیم شود که اگر آنها برجام را پاره کنند ماهم آن  را آتش می زنیم .
ما برجام را از این جهت هم به فال نیک می گیریم که موجب بالا رفتن سطح نگاه مردم و جامعه در دشمن شناسی خود شد – باید جبران خطای گذشته در برخورد با برجام کنیم یعنی موضع مسئولین برخورد از سر استغناء باشد نه از سر نیاز باید نشان دهیم که دولت گذشته و آینده امریکا هردو شرور و غیر قابل اعتمادند و اگر نیازی باشد آنها نیاز به برجام دارند.
باور ما بر این است که اوباما و ترامپ فرقی ندارند – رئیس جمهور دیروز و فردای امریکا هر دو دشمن قسم خورده ملت ایرانند ، از قدیم گفته اند سگ زرد برادر شغال است ، چه جمهوری خواه باشد چه دمکرات هردو ریل حرکتشان ثابت است ! در این مدت قریب به چها دهه از انقلاب رؤسای جمهور امریکا تا کنون هر کدام ننگ و نفرتی خاص از خودشان به یادگار گذاشتند اما اوباما ننگی مضاعف را با نقض عهد دولت دروغگو بیش نسبت به برجام در خاطره ملت ایران ثبت کرد .
بحث دیگر که از مباحث مطرح شده در کشور است دعوت عربستان از ایران برای گفتگو درباره سفر حج است .
مقامات وزارت خارجه و حج و زیارت باید در این خصوص طمأنینه خود را خفظ کنند و ذوق زده حکومت فاشیست عربستان را تبرئه نکنند. فراموش نکنیم که حکام یاغی و خود کامه و تفرقه افکن ریاض مادر تروریسم هستند و هنوز هم در یمن جنایت جنگی را مرتکب می شوند – آل سعود و آل خلیفه هردو آل ثعلبند یعنی فرزند روباه پیر انگلیس هستند که مثلث شوم جور و جنایت را تشکیل داده اند .
حکومت سعودی که شاهد شکستهای مفتضحا نه خود در عراق و سوریه است و مصر و ترکیه و امریکا پشتش را خالی کرده اند چاره ای ندارد که بخاطر نجات از آینده خطرناک خود با ایران کوتاه بیاید نمی دانم چرا سیاستگذاران خارجی ما مشتاقانه حاضر به استقبال از این روسیاهان زمین خورده هستند ؟ !
آل یهود سعودی اگر اندک قدرت برتری در برابر ایران داشت در دشمنی با انقلاب و رهبری و ملت ایران سر سخت تر و شرارت بار تراز امریکا عمل می کرد – الآن مفلوک شده که تغییر موضع می دهد – شما هوشیار باشید .
اعدام سه جوان مظلوم و بی گناه و مجاهد یمنی بذر کینه مسلمانان جهان علیه حکام جنایت کار آل خلیفه را بارورتر کرده و این جنایت در سالگرد شهادت عالم مجاهد شیعه مرحوم شیخ نمر صورت گرفته یقیناً به دستور عربستان بوده است و متأسفانه سازمانهای وابسته حقوق بشری هم به خاطر مصالح و منافعشان سکوتی مرگبار در قبال این جنایت دارند ! در حالیکه باید بینی آل سعود را به خاک مالید این مدافعان حقوق بشر که اگر یک سرکرده قاچاقچی مواد مخدر در ایران اعدام شود فریادشان علیه ایران گوش فلک را کر می کند چرا چشم خود را به روی قتل بی رحمانه 016/2 کودک یمنی که قربانی ائتلاف سعودی هستند بسته اند – انگلیس چطور می خواهد در دنیا سربلند کند در حالیکه بمبهای خوشه ایش توسط این ائتلاف منحوس و شیطانی مردم بی گناه یمن را روزانه به خاک و خون می کشد ؟ !

اخبار
ارتباط با امام جمعه