پنج شنبه 1396/7/27 - 27 : 1
مشخصات امام جمعه
حسین صابری
حسین صابری
احمد آباد اردكان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/6/31
تسلیت فرارسیدن محرم

 

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

خطبه اول

ضمن توصیه ی همگان و خود به تقوای الهی و نظم در امور، امیرالمؤمنین (علیه السلام) درباره قرآن می فرماید: «وَ إِنَّ القُرآنَ ظَاهِرُهُ أَنِيقٌ، وَ بَاطِنُهُ عَمِيقٌ، لاَ تَفْنَي عَجَائِبُهُ، وَلاَ تَنْقَضِى غَرَائِبُهُ، وَلاَ تُكْشَفُ الظُّلُمَاتُ إلاَّ بِهِ» قرآن ظاهری بسیار زیبا دارد و باطنش در یک ژرفای پهناور فرو رفته است و عجائبش نابود نمی شود و غرائب آن پایان پذیر نیست و تاریکی ها جز به واسطه آن برطرف نمی شود. لذا اهل بیت (علیهم السلام) قرآن هستند؛ امیرالمؤمنین (علیه السلام) قرآن ناطق است. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: اگر ما قرآن را خوب بشناسیم، ائمه (علیهم السلام) و ولایت و غدیر را می شناسیم. اگر فقط قرآن بخوانیم و حفظ کنیم و توجهی به مضمون و تفسیر و تأویلش نداشته باشیم مسلّما از اهل بیت (علیهم السلام) هم اطلاعی پیدا نمی کنیم.

پیامبر (صلی الله  علیه و آله)  در اواخر عمرش فرمود: «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی، أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ» پیامبر (صلی الله  علیه و آله)  فرمود من دو چیز گرانبها برای شما به جا می گذارم؛ یکی قرآن و دیگری عترت من است. نمی توانیم بگوییم قرآنی هستیم، اما حسین (علیه السلام) را نداشته باشیم. نمی توانیم حسین (علیه السلام) را داشته باشیم، اما اهل قرآن نباشیم. قرآن شناسی و اهل بیت شناسی بسیار مهم است. اگر اهل بیت (علیهم السلام) را نشناختیم مسلما قرآن را نیز نشناخته ایم. اگر بخواهیم قرآن را حفظ کنیم، اهل بیت (علیهم السلام) از آن جدا نمی شوند.

در جنگ صفین معاویه تلاش های بسیاری کرد که قرآن را از علی (علیه السلام) جدا کند؛ زیرا می دانست که علی (علیه السلام) به قرآنی معتقد است که برگرفته از معارف اهل بیت (علیهم السلام) باشد، نه قرآنی که معاویه آن را بر سر نیزه ها گذاشت. اینها قرآن را صدّ عن سبیل الله قرار دادند. علی (علیه السلام) با خوارجی جنگید که هیچ کس نمی توانست با آنها مبارزه کند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: «اینها کاغذپاره هستند؛ قرآن ناطق من هستم؛ قرآنی که طرفدار ظالم و دشمن مظلوم باشد باید روی زمین بریزید.»

یک کلام قرآن را عرض می کنم که نشان از عمق و ژرف اندیشی آن است. قرآن می فرماید: « فَإِذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَي اللَّهِ» وقتی تصمیم گرفتی که کاری را انجام بدهی، وقتی تمام جوانب امر را سنجیدی، آن را با قاطعیت تمام انجام بده و بر خدا توکل کن.

خطبه دوم

ضمن توصیه به تقوای الهی، به اتفاقات و مناسبت های مختلفی که در این هفته قرار دارد، اشاره خواهیم کرد

  • فرا رسیدن محرو ماه خون و قیام را تسلیت عرض می نمایم هر موقع ماه محرم می رسد چشم های ما پر از اشک می شود. دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) که نمی دانستند و نمی فهمیدند، گول باغ و زمین را خوردند و رفتند در آن زمان این جنایت را انجام دادند. اما بالاخره یزیدیان نابود شدند و امروز در سوریه و کربلا اثری از معاویه و یزید نیست. الان هم در مورد اسرائیل و داعشی ها و آمریکایی ها همین است؛ ان شاء الله روزی اینها نابود می شوند.
  • مناسبت بعدی، 31 شهریور، آغاز جنگ تحمیلی در سال 1359 و آغاز هفته دفاع مقدس است. الان در آمریکا چندین شرکت با رویکردهای مختلف هستند که به ترامپ خط و جهت می دهند که چه کار کند و چه بگوید؟ یعنی ترامپ، این بی سواد نادان نمی داند چگونه اینها را تحلیل کند و به دنیا بگوید؟ اگر بنویسند هم نمی تواند بخواند که چگونه به دنیا بگوید؟! اینها تحقیقاتی که در قبل و بعد از انقلاب داشتند به نتیجه رسیدند که ما یک جنگی را راه می اندازیم و جمهوری اسلامی را نابود می کنیم و یک حکومت استبداد شاهنشاهی را می آوریم که ریشه اسلام و تشیع را از بیخ و بن بکند. این برنامه ی اینها بود. اینها در منطقه کسی را بهتر از صدام ندیدند. او را دستاویز اهداف خودشان کردند و به این وسیله می خواستند ریشه اسلام را بزنند. از همه جا بر علیه ایران آمدند؛ از همه جا اسلحه ها، دلارها، هواپیماها و همه چیز را در  عراق ریختند تا ایران را نابود کنند؛ اما نتوانستند. نه تنها جمهوری اسلامی ایران از بین نرفت، بلکه خودشان از بین رفتند. در صد سال پیش، راه کربلا بسته بود؛ علما و شیعیان به صورت غیرقانونی و قاچاقی به کربلا می رفتند. اما امروز به واسطه جمهوری اسلامی راه کربلا باز است. اینها بهترین کاری که الان می توانستند انجام بدهند این بود که مسلمانان را به جان هم بیندازند. بعضی از فرماندهان دلیر خودمان می گفتند که به زودی هم عراق و هم سوریه سقوط می کند. اما ایران روسیه را همراه خودش برد؛ در سوریه روی ارتش سوریه برنامه ریزی کرد و ان شاء الله در آینده ای نزدیک شاهد جشن آزادی سوریه و ریشه کن شدن داعش خواهیم بود.
  • همایش شیر خوارگان حسینی در 4500 نقطه کشور و 41 کشور جهان به یاد علی اصغر امام حسین (علیه السلام) برگزار شد. ما باید این مراسمات را باشکوه برگزار کنیم؛ چون بسیار مؤثر است. همین ها قیام امام  حسین (علیه السلام) را زنده نگه داشته است. این را بدانید که اگر غدیر را زنده نگه می داشتند این مشکلات در جهان اسلام پیش نمی آمد و لذا اگر قیام امام حسین (علیه السلام) تکرار نمی شد رسالت اهل بیت (علیهم السلام) به فراموشی سپرده می شد.
  • موضوع بعد، ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در سازمان ملل حرف هایی زده است. او آنقدر نادان است که نمی داند جمهوری اسلامی ایران متکی به خداست. «وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنينَ» سست نشوید و غمگین نگردید و شما برترید اگر ایمان داشته باشید. ما که از آمریکا و از شرق و غرب نمی ترسیم. ما زمان دفاع مقدس که حتی تفنگ و نارنجک و آر پی جی نداشتیم و با مشکلات عدیده ای روبرو بودیم نترسیدیم و جنگیدیم و پیروزی های متعددی به دست آوردیم. امروز الحمدلله رژه ی نیروهای مسلح ما را دیدید که ایران چه قدرتی به هم زده است. آمریکا فقط از نظر دریایی قوی است؛ اما نیروی زمینیش قوی نیست. در حالی که شمال و جنوب ایران دریاست و ایران در این زمینه ها قوی است و نیروی دریایی قوی ای دارد. ایران در حال حاضر طوری قرار گرفته است که اگر اینها بخواهند کوچکترین غلطی بکنند ایران آنها را با خاک یکسان می کند. اینها نمی توانند. همان شرکت هایی که عرض شد مدام فقط می گویند تحریم کنید؛ فساد و اعتیاد به آنجا ببرید؛ جوان هایشان را بگیرید؛ اینها را از درون ازبین ببرند و برایشان مشکل درست کنید. چون می دانند با این قدرت دفاعی و قدرت رزمندگان ما، آنها نمی توانند بر ما غلبه پیدا کنند. اینها همه امیدشان روی ملت ما و نسل جوان ماست. این را بدانید که هر جا حرفی از اختلاف و چپ و راست زده شد برای این است که می خواهند بین ما را به هم بزنند و دعوا درست کنند و مردم را از ولایت و امامت و رهبری و روحانیت و رئیس جمهور و مجلس و شورای نگهبان و مجلس خبرگان و هر چیزی که امام راحل به این کشور آورد جدا کنند. بدانید هر حرفی که بخواهد بین ما و نیروهای جمهوری اسلامی تفرقه بیندازد، آن حرف حرف آمریکایی ها و اسرائیلی ها است. آنها این را می خواهند. آنها نمی توانند با صراحت بگویند و لذا از زبان یک آدم ساده اندیشی حرف هایشان را می زنند. همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند مردم در 22 بهمن جواب ترامپ را می دهند و همین بس است.
  • آغاز سال تحصیلی 97-96 را داریم که به همه دانش آموزان تبریک عرض می کنیم. مدرسه سنگر است و باید این سنگرها را حفظ کنیم و نهایت تلاش و کمک را برای آموزش و پرورش داشته باشیم؛ چون نسل آینده ی ما در این مدارس و دست معلمان عزیز است. مدارس باید تقویت شوند. فردا حتما فرزندانتان را که از زیر قرآن رد می کنید، دست محبتی بر سر آنها بکشید. والدین باید با فرزندانشان دوست باشند تا تحت تأثیر این فضاهای اینترنتی و مجازی قرار نگیرند.
  • مناسبت بعدی، 6 مهر روز جهانی سلامت و آغاز هفته سلامت است. همان طوری که عرض شد آن شرکت ها سلامتی ما را هدف قرار داده اند. من همیشه گفته ام که کاش در کشور برای سلامت جامعه بیشتر از اشتغال جامعه اهمیت قائل می شدند. ما شرکت هایی داریم که محصولاتی که تولید می کنند کلّا به ضرر جامعه است، ولی چون اشتغال ایجاد می کنند جلویش را نمی گیرند و می گویند خود مردم استفاده نکنند. در حالی که مردم نمی دانند که اینها چه بر سر سلامتی شان می آورد. باید توجه داشته باشیم. چون روز جهانی قلب هم هست من این توصیه را که همیشه گفته ام عرض می کنم که، چه کسانی که ناراحتی قلب دارند یا ندارند، بهترین میوه برای قلب، سیب است که باید آن را ناشتا بخورید. این بهترین دارو برای قلب است. این ارزش ها را خداوند متعال در این میوه ها قرار داده است.

 


 

 

 

 

ارتباط با امام جمعه