دوشنبه 1396/9/27 - 36 : 8
مشخصات امام جمعه
حسین صابری
حسین صابری
احمد آباد اردكان
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/9/17
حرکت ترامپ باعث نابودی زودتر اسرائیل خواهد شد / تلاش مذبوحانه اسرائیل برای ماندن

خطبه ‌هاي نماز جمعه احمد آباد اردکان

حجة الاسلام و المسلمين صابري

(96/09/17 )

 

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحيمِ

 

خطبه اول

اُوصيکُم عِبادَ اللهِ وَ نَفسي بِتقوَي اللهِ وَ نَظمِ اَمرِکم.

همه برادران و خواهران را به تقواي الهي و نظم در همه برنامه هاي زندگي دعوت مي کنم.

در سوره مائده آيه 54 خداوند متعال مي‌فرمايد:

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَ يُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَي الْمُؤْمِنينَ أَعِزَّةٍ عَلَي الْکافِرينَ يُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ»

خداوند متعال مي فرمايد اي کساني که ايمان آورده ايد! هر کس از شما ، از آيين خود بازگردد، به خدا زياني نمي رساند، به خودش ضرر مي رساند؛ خداوند جمعيّتي را مي آورد که آنها را دوست دارد و آنان  نيز خدا را دوست دارند، در برابر مؤمنان متواضع، و در برابر کافران سرسخت و نيرومندند. آنها در راه خدا جهاد مي کنند و از سرزنش هيچ ملامتگري به خود هراسي ندارند. اين از فضل خداست که به هر کس بخواهد و شايسته باشد مي دهد و فضل خدا وسيع و خداوند داناست.

مشکلي که به وسيله رئيس جمهور آمريکا پيدا شد که اعلان کرد پايتخت اسرائيل از تل‌آويو به قدس انتقال پيدا کند و اين حرکت نابخردانه به قول مشهور، عدو شود سبب خير، اگر خدا خواهد. يعني آزادي قدس را جلو انداخت و باعث شد که انتفاضه اي رخ بدهد و همه اسلام، حتي کشورهاي غيرمسلمان، اين حرکت ترامپ را محکوم کردند. انگليس، آلمان، فرانسه، ايتاليا، کشورهاي اروپايي و شرق آسيا، چين، روسيه، مالزي، قطر، عراق و سوريه و کشورهاي ديگر، همه‌ی اينها اين حرکت را محکوم کردند.

در نظام خلقت اين مسئله را براي ما نوشته اند که اگر جهاد کرديد و ايستاديد، خداوند شما را پيروز مي کند و اگر ترسيديد و عقب نشيني کرديد براي شما مشکل پيدا مي شود. شما نمي توانيد کشوري را مثل ايران و رهبري را مثل رهبر ايران پيدا کنيد که بي محابا و بدون ترس و تقيه و هيچ ملاحظه اي، استکبار جهاني را به باد انتقاد بگيرد و به او بتازد و نهيب بزند. آن از  امام راحل (رحمة الله عليه) که فرمود آمريکا هيچ غلطي نمي تواند بکند؛ و اين هم از رهبر معظم انقلاب که راه امام را مي پيمايد و فرمود که قدس آزاد مي شود.

اين حرکت هايي که آمريکايي ها انجام دادند نشان از ضعفشان است؛ نشان از اين است که اينها در دنيا و خاورميانه، در هيچ کجا، به قول معروف بيلشان گِلي برنداشت. اينها آمدند يک شبه کار يمني ها را تمام کنند. ولي کار يمن که تمام نشد هيچ، بلکه روز به روز وهابيت عربستان ضعيف تر مي شود. اينها آمدند جنگ ميان شيعه و سني درست کردند، در حالي که ما با اهل تسنن مشکلي نداريم، بلکه با مشرکين و وهابيت مشکل داريم. وهابيت دشمنان اهل بيت (عليهم السلام) هستند، اينها دشمنان پيامبر (صلي الله عليه و آله) هستند، شما نگاه کنيد چگونه پشت سر آمريکا ايستاده اند و به آنها تز مي دهند که اين کار را بکنيد يا آن کار را نکنيد. دنيا فکر کرده است که جهان اسلام، عربستان است. چهار دلار که دستشان افتاده است فکر کرده اند که مي توانند با پول، جهان اسلام را بخرند. ولي ديدند نتوانستند. مردم يمن سوء تغذيه پيدا کرده اند، مريض شدند، وبا در آنجا آمد، آن همه مردم کشته شدند، ولي زير بار ظلم و ستم سعودي ها نرفتند و روز به روز قدرتمندتر مي شوند. در اينجا که آمريکا به قول معروف، بيلش گِلي برنداشت. آمد در عراق و سوريه و نصف از اين دو کشور را گرفته بودند و در عراق شهرهايي را هم گرفته بودند که اکثرشان اهل تسنن بودند، مردم را کشتند و همان برنامه اي که در اوايلي که وهابيت را در عربستان به وجود آوردند و افراد بسياري را کشتند، همين تز را در سوريه و عراق پياده کردند، فکر کردند که مردم در اين زمان، مردم صد سال قبل هستند. اما ديدند که نتوانستند کاري را انجام دهند. آمدند تز ديگري درست کردند که کردستان عراق را از عراق جدا کنند. برنامه ريزي کردند و براي روال قانونيش هم مجلس تشکيل دادند و رأي آورد. اما چنان کشورهاي ديگر، ايران، ترکيه و خود عراق، کردستان عراق را محاصره کردند که به ماه نکشيد که پشيمان شدند و کوچکترين حرکت ايذايي را کردهايي که جنگجو و دلير هستند انجام ندادند. همه تسليم شدند.

کارهاي ديگري انجام دادند. در کره شمالي ببينيد چقدر مانورهاي نظامي انجام دادند. 200 هواپيما را در کشور کره به پرواز درآوردند و گفتند کره را با خاک يکسان مي کنيم. اما مردم کره ايستادند و از اين حرکت هاي ايذايي عليه کره، نه چيني ها حمايت کردند، نه روس ها حمايت کردند. آمريکا مجبور شد ول کند برود. ديد زورش به يک کشور کوچک هم نمي رسد. ديده ايد افرادي که قوي و بزرگ هستند وقتي زورشان به رقيبشان نرسيد يک آدم ضعيفي را پيدا مي کنند و توي سر او مي زنند. زورشان به کره هم نرسيد. آمدند يک کشور ضعيفي که بيش از چهل سال، مردمش را آواره کردند و زدند و کشتند و زندان کردند و محاصره و محدود کردند، زورشان به اينها رسيد. زورشان به مردم فلسطين رسيده است.

فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَ يُحِبُّونَهُ. ما به زودي يک قومي را در کنار خودشان، همسايه خودشان، کنار مرزهاي خودشان، انتخاب مي کنيم به نام ايران اسلامي، به نام حزب الله، به نام مردمان شجاع فلسطين، که اصلا ترس و رعب به دلشان راه نمي دهند. اينها مجاهدند. خدا اينها را دوست دارد و اينها هم خدا را دوست دارد. اينها دنباله روي اهل ولايت هستند، ولايتمدارند و از دوستان پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) و اهل بيت پيامبر (عليهم السلام) هستند. اينها جزو اسلام ناب هستند. اينها غدير را خوب متوجه شدند. اينها حرکت هاي پيامبر و اميرالمؤمنين و ائمه اطهار، مرتب در گوششان است. ديده اند و لمس کرده اند. اينها بنا ندارند که از نعره هاي استکبار بترسند، از گردن کلفتي ترامپ بترسند، از صهيونيست ها بترسند. اينها اصلا اهل ترس نيستند. اينها دلير و شجاع هستند.

أَذِلَّةٍ عَلَي الْمُؤْمِنينَ أَعِزَّةٍ عَلَي الْکافِرينَ. اينها در مقابل مؤمنين، بسيار متواضع و خاشع هستند. اما در مقابل کفار سرسخت و نيرومند هستند. در آيه اي ديگر مي فرمايد اينها کفار را تعقيب مي کنند. مي روند در خانه هايشان بيرونشان مي کشند و با آنها مبارزه مي کنند. اينطور نيست که بخواهند فرار کنند و خودشان را جايي پنهان کنند و بعد بخواهند از پشت خنجر بزنند. نه، اين افراد مجاهد و اهل توحيد و اهل مبارزه از اسرائيلي ها نمي ترسند. لذا ترامپ و اسرائيل با اين حرکتي که انجام دادند، به قول معروف مي گويند

دشمن دانا بلندت مي کند       بر زمينت مي زند نادان دوست

اسرائيلي ها با اين حرکتِ ترامپ، ان شاء الله به زمين خواهند خورد و برايشان مشکل درست خواهد شد. مردم فلسطين ديگر به مبارزه عادت کرده اند. اسرائيل هم در درون خودش به اندازه اي دچار مشکل شده است که حالا به فکر افتاده است فرافکني کند تا يک مقداري از مشکلاتي که در داخل دارد کم کند. يک مقداري از مشکلاتي که آمريکا در کشورهاي اسلامي دارد و آنجا ظلم و ستم مي کند، ذهن مردم را از اينها منحرف کنند. از جنگ يمن و از کشتن مسلمانان در ميانمار و ديگر مسائلي که در داخل آمريکا دارند. اينها مي خواهند مقداري افکار را منحرف کنند تا بتوانند کار خودشان را انجام بدهند. ان شاء الله که به اهداف خودشان نخواهند رسيد و جهان اسلام بيدار است.

همين امروز، مردم ايران در سراسر کشور راهپيمايي انجام مي دهند. مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل از شعارهاي اصلي مردم ايران است. اين مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل، خيلي کارها در دنيا انجام داده است. اگر شما اخبار دنيا را نگاه کنيد مي بينيد که در شبانه روز هزاران مرتبه نام ايران، قدرت ايران، موشک هاي ايران، مردم مبارز ايران که سوريه و عراق را نجات دادند، به ميان مي آيد. اين بزرگ ترين افتخار براي جهان تشيع است.

 

خطبه دوم

اُوصيکُم عِبادَ اللهِ بِتقوَي اللهِ.

و اما چند تا از مناسبت ها و اتفاقات را خدمت شما عرض کنم.

1. لطف خدا زیاد شامل حال ملت مسلمان شده است. هر جا، هر گوشه ای از این جهان را می بینید، دنیایی که پر از استکبار و ظلم و ستم است، می بینیم که لطف الهی خیلی جاها شامل مسلمین شد. یکی از الطافی که نصیب مسلمانان شد نابودی صدام بود که مردم ایران و عراق از شر این دیکتاتور نجات پیدا کردند و راه کربلا و اربعین برای شیعیان امیرالمؤمنین (علیه السلام) باز شد. چقدر نعمت بود. کسانی که نمی توانند و پول ندارند به کربلا بروند در اربعین به راحتی می توانند به کربلا با یک مبلغ ناچیزی بروند و زیارت عتبات بنمایند. این بزرگ ترین نعمت برای ما بود.

یکی دیگر از نعمت هایی که اخیرا نصیب ما شد و لطف خدا شامل حال ما شد، کشته شدن علی عبدالله صالح بود. این دیکتاتوری که سه دهه در یمن حکومت و دیکتاتوری کرد و اخیرا هم آمد در یک پوششی مردم یمن را مقداری گول زد و کارهایی کرد و تعدادی را جذب کرد؛ ولی درود بر یمنی ها که زود دشمن را شناختند و به توطئه های علی عبدالله صالح پی بردند. وقتی که می خواست کودتا کند و موضع گرفت، یمنی ها نگذاشتند جان سالم به در ببرد. می خواست با ماشین فرار کند، از بالا و پایین مرتب اسکورتش کردند، ولی رزمندگان شجاع یمن به هر شکلی بود او را نابود کردند و یمنی ها نفس راحتی کشیدند. بعد از آن مقداری صدای دنیا مخصوصا عرب ها بلند شد که باید مذاکره ای کنیم تا از این جنگ و باتلاقی که خودمان درست کرده ایم خلاص شویم. به این فکر افتادند.

2. مسئله بعدی، شهادت آیت الله دستغیب، سومین شهید محراب است که به دست منافقین در سال 1360 واقع شد که این مرد عابد، اخلاقی، مجتهد و نماینده امام در استان فارس و امام جمعه شیراز و سیدی بزرگوار و اخلاق مدار را به شهادت رساندند.

ببینید، این را دقت کنیم، اگر ما فکر کنیم که ما باید زندگی خودمان را بکنیم، اگر بگوییم ما چکار با دیگر ملت ها داریم؟ چکار به یمن، سوریه، عراق، فلسطین داریم؟ این نیست. الان در دنیا زندگی ها به هم گره خورده است. دنیا یک دهکده کوچکی شده است. ما نمی توانیم بگوییم به ما چه؟ همچنانیکه طرف مقابل ما هم نمی گوید به ما چه؟ آمریکا وقتی کاری را انجام می دهد یک منافعی را برای خودش تعریف کرده است. منافعش را اینطور تعریف کرده که ما در غرب آسیا باید نگذاریم صلح ایجاد شود، باید همیشه درگیری و جنگ باشد، باید اسلحه های ما به فروش برسد، بازار ما فعال باشد و این کشورها باید خراب بشوند، دستشان را به طرف ما دراز کنند، این سیاست های اینهاست. این است که ما باید هوشیار باشیم، همانطوری که مقام معظم رهبری فرمودند اگر ما با داعش نمی جنگیدیم، می بایست الان در شهرهای خودمان با داعش مبارزه می کردیم. آنها که دست از سر ما برنمی دارند. ما باید آماده باشیم و از نظر نظامی، بدنی و سلامتی آماده باشیم تا هر موقعی که نیاز شد مبارزه کنیم.

شما در 8 سال دفاع مقدس دیدید. همه کسانی که در خط مقدم و پشت خط بودند تلاش کردند، زن و مرد تلاش کردند، همه کمک کردند، پشت جبهه کمک دادند، افرادی که در کشاورزی هم بودند نیز کمک دادند. من یادم نمی رود که در یکی از استان ها دیدم که چطوری مردم، ماشین پر از هنداوانه، ماشینی پر از گوسفند و غیره، همه را قطار کرده بودند و به جبهه ها می فرستادند که رزمندگان ما در آنجا تغذیه درستی داشته باشند و بتوانند بجنگند. مردم اینچنین احساس مسئولیت می کردند.

دشمن از اول خاموش نبود و ننشست، از همان اول، درباره منافقین در زندان ساواک، در کمیته این برنامه ریزی شد. مسعود رجوی در آن موقع در زندان قصر زندانی بود و آن موقع روی او کار کردند. یک مرتبه مسعود رجوی، مخالف نشد. انسان یک شبه مخالف نمی شود. رویش کار کرده بودند، برنامه ریزی کردند و تعدادی از کسانی که سواد بالایی نداشتند را به خودشان جذب کردند. اولین کاری که کردند گفتند ما باید نخبگان و بزرگان ایران را و کسانی که در ایران تأثیرگذارند را ترور کنیم. لذا به جان ائمه جمعه و نمایندگان حضرت امام در استان ها افتادند که هر کدامشان برای آن استان، استوانه ای بودند. روح این شهید بزرگ عالیست، خداوند متعالی بگرداند.

3. همانطوری که عرض کردم منافع آمریکا در نا امنی غرب آسیا هست. لذا این غده سرطانی را به وجود آوردند تا بتوانند اسلحه های خودشان را بفروشند و منطقه را نا امن کنند و غصب کنند. به قول شهید مطهری می فرمود اگر جلوی اسرائیل گرفته نشود ادعای شیراز و مدینه و خیبر را هم می کنند. اینها به کم، قانع نیستند. الحمدلله از چهار طرف الان محاصره اند. اینها که می خواستند ما را محاصره کنند، مسلمین را محاصره کنند، خودشان محاصره شده اند. در لبنان از طریق حزب الله، در شمالشان از طریق غزه و در شرقشان هم از طریق سوریه محاصره شده اند. اینها نمی توانند بیرون کاری بکنند. فقط الان در همان فلسطین اشغالی دارند دست و پا می زنند که یک جوری قدس را بگیرند و اگر اینها موفق شوند خیلی مشکل برای جهان اسلام پیدا می شود که ان شاء الله به آرزوهایشان نمی رسند و مردم بیدارند و جهان اسلام بیدار است. امروز در اکثر کشورها مردم این حرکت ترامپ را محکوم کردند و یا تظاهرات کردند. اینها نهایت رعب و وحشت را در منطقه و همچنین در کره شمالی به وجود آوردند که اگر شما ساکت ننشینید همه شما را نابود می کنیم که الحمدلله مردم ساکت ننشستند، آنها هم هیچ غلطی نتوانستند بکنند. امروز اقدام ترامپ را اکثر کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه محکوم کردند و ما هم محکوم می کنیم.

4. سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران برگزار شد. این کنفرانس ها بسیار تأثیرگذار است. چون از اکثر کشورهای دنیا به ایران می آیند و صحبت هایی که می شنوند و ایران را که می بینند و معارف اسلامی را می شنوند و می بینند، واقعا هر کدامشان که به کشورهای خودشان برمی گردند یک سفیر و نماینده ای از اسلام هستند و این تأثیر خودش را می گذارد. عرض کردم الان در هر شبانه روز هزاران بار نام ایران در اخبار سراسر دنیا ذکر می شود. در صورتی که کسی ایران را به این نحو نمی شناخت. قبل از انقلاب، اسلام، اسلام آمریکایی بود. الحمدلله به برکت خون شهدا و زحمات مراجع ما، مخصوصا امام راحل و مقام معظم رهبری این شناخت به وجود آمد و این حرکت اسلامی در جهان اسلام نضج گرفت.

ارتباط با امام جمعه