جمعه 1395/11/1 - 23 : 13
مشخصات امام جمعه
رضا علیزاده
رضا علیزاده
بهمن
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/10/24
امروز کشمکش های بعضی از دستگاهای دولتی و کشاندن دعواها به رسانه و فضاهای مجازی و روزنامه ها به نفع کشور نیست و آب به آسیاب دشمن ریختن است
 
موضوع بحث ما سبک زندگی اسلامی در جامعه است و یک مصداق آن رعایت حقوق است 
1- حقوق خداوند متعال:
* حمد و سپاسگزاری در برابر نعمتهای خداوند:
* عدم شرک به خداوند :
* حق عبادت:
*رعایت تقوا:
2- حق زبان 
3-حق گوش
این نوع حقوق یعنی حق نفس و اعضاء انسان اگر انسان بدان ها توجه نکند، در واقع به خود ظلم کرده و ضررش به خودش بر می گردد. 
یکی از این حقوق حق گوش است 
برخی از حکیمان می گویند : شنوایی از بینایی برتر است زیرا در دنیای الفاظ شنوایی بر بینایی مقدم است ، چون که گوش ورودی بسیاری از مسائل به قلب است و باید از هر جهت مراقب آن بود. 
اهمیت مسأله «گوش» در قرآن به گونه‌ای است که در عبارات قرآنی لفظ «گوش» حتی بر چشم و قلب نیز مقدم شده است. مانند
إِنَّ السَّمْعَ وَ البَصَرَ وَ الفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنهُ مَسْؤُلا؛ زيرا گوش و چشم و دل، همه را، مورد سوال قرار می دهند»
وجود امیرالمومنین(ع) در وصف متّقین می فرمایند: « وَقَفُوا أسْماعَهُمْ عَلَى الْعِلْمِ النَّافِعِ لَهُمْ، » آنان کسانی هستند که قدرت شنوايى خود را فقط برای دانش مفيد مورد استفاده قرار می دهند. 
لذا امام سجاد در حق شنیدن می فرماید 
وَ أَمّا حَقُّ السَّمْعِ فتَنْزِيهُهُ عَنْ سَمَاعِ الْغِيبَةِ وَ سَمَاعِ مَا لَا يَحِلُّ سَمَاعُهُ » در این فراز امام نفرمودند: «حقُّ الْاُذُنْ»، حقّ گوش؛ بلکه فرمودند: «حقّ سَمْعْ» که ناظر به عملیّات شنیدن است  در اینجا سخن درباره شنیدن است نه شنوایی.
حق شنیدن این است که آن را از شنیدن غیبت و شنیدن آنچه حلال نیست پاک نگه داری. 
رسول خدا (ص) نیز می فرماید : « مَنْ اسْتَمَعَ إِلَى حَدِيثِ قَوْمٍ وَهُمْ لَهُ كَارِهُونَ یُصَبُّ فِي أُذُنَیهِ الْآنُكَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ » (خصال ؛جلد1؛صفحه109) اگر کسی به سخن گروهی بدون رضایت آن گروه گوش فرا دهد در روز قیامت در گوشهایش سرب خالص ریخته می شود.
در فرمایش امام سجاد(ع) این طوری آمده که گوشَت را به هر چیزی که نارواست ببند اما در میان این همه فقط به غیبت تصریح شده ، دلیل اولش این است که غیبت عواقب سؤ زیادی دارد چون در زندگی شخصی انسان تأثیر می گذارد. دلیل دوم اینکه شاید گناه غیبت از بقیه گناهان سهل الوصول تر و آسانتر باشد و در هر مجلسی برای همه مقدور است.
در بخش دوم فرمایش امام سجاد(ع) که : « وَ سَمَاعِ مَا لَا يَحِلُّ سَمَاعُهُ » و شنیدن هر آچه که شنیدنش حلال و مجاز نیست مثل گوش کردن به لهو ولعب، که حضرت علی (ع) فرمود : هر چیزی که دل ، فکر و اندیشه را از یاد خدا غافل کند لهو و لعب است.
پس نگه داشتن گوش از غیبت و هرچیزی که شنیدنش حلال نیست اولین حق گوش است.
اما حق دوم گوش : « وَ أَمّا حَقّ السّمْعِ فَتَنْزِيهُهُ عَنْ أَنْ تَجْعَلَهُ طَرِيقاً إِلَى قَلْبِكَ إِلّا لِفُوّهَةٍ كَرِيمَةٍ تُحْدِثُ فِي قَلْبِكَ خَيْراً أَوْ تَكْسِبُ خُلُقاً كَرِيماً حقّ شنیدن این است که قوّه‌ی شنوایی را تمیز و پاک نگه داری از اینکه بخواهد به سخنان غیر شایسته و آواهای حرام گوش بدهد. به عبارت دیگر، فقط مجوّز دارید سخنانی را بشنوید که در قلب شما خیر یا حالت شایسته‌ای را به‌وجود بیاورد. 
در جمع‌بندی مطالب روایتی از امام باقر (ع) که حضرت فرمودند: «مَنْ أَصْغَى إِلَى نَاطِقٍ فَقَدْ عَبَدَهُ» شنیدن شما به منزله‌ی عبادت کردن است. «فَإِنْ كَانَ النَّاطِقُ يُؤَدِّي عَنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَقَدْ عَبَدَ اللَّهَ»، اگر آن کسی که سخن می‌گوید، از جانب خدای متعال سخن بگوید و سخن خدایی و الهی بگوید، شما خدا را عبادت کرده‌اید، «وَ إِنْ كَانَ النَّاطِقُ يُؤَدِّي عَنِ الشَيْطَانِ فَقَدْ عَبَدَ الشَّيْطَانَ»اگر از طرف شیطان سخن بگوید، شیطان را عبادت کرده‌اید.
خطبه دوم
نکته اول : بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار هزار نفر از مردم قم 
یکی از موضوعات مهمی که حضرت آقا مطرح فرمودند موضوع دشمن شناسی است 
مهمترین وظیفه امروز ما شناخت دشمن و اهداف اوست دشمنان ما هم مشخص هستند در بعد داخلی اختلافات گونان بین جناح ها و گروه ها و در بعد خارجی مهمترین دشمنان ما آمریکا و انگلیس و صهیونیست است و این یک واقعیت است وزیر امور خارجه آمریکا جان کری در حال خداحافظی خود به دولت بعدی توصیه می کند تا می توانید به ایران سخت بگیرید و تحریم ها حفظ کنید چون با سخت گیری می شود از ایران امتیاز گرفت امروز انگلستان در حال برنامه ریزی برای کشورهای منطقه و همچنین ایران است که یکی از اهداف و برنامه های آنها تجزیه عراق، سوریه و دیگر کشورهاست  باید این دشمنان را شناخت آنها دنبال این هستند که اقتدار کشور عزیز ایران و آن عواملی که موجب اقتدار است از بین ببرند یک عامل اقتدار کشور،  ایمان دینی مردم و جوانان است دومین عامل اقتدار کشور: قدرت علمی است اونها نمی خواهند ما پیشرفت علمی کنیم لذا دانشمندان ما را ترور کردند و به شهادت رساندند 3- اقتصاد مقاوم: اگر کشوری بخواهد مقتدر باشد و روی پای خود بایستد باید اقتصاد مقاوم داشته باشد لذا آنها به اقتصاد کشور ما حمله می کنند و می خواهند با تحریم مردم را از نظام جدا کنند تمدید 10 ساله تحریم علیه ایران که ایسا نام گرفته این نقض بر جام است لذا در هفته ای گه گذشت طرف های ایرانی با طرف های 5+1 جلسه ای در وین  برگزار کردند اما متاسفانه آنها زیر بار نرفتند که این تمدید 10 ساله تحریمها ، نقض برجام است لذا اميد بستن به برجام، مشكلات اقتصادى، معيشتى و بيكارى راحل نخواهد كرد. 4 - از عوامل اقتدار : حفظ عزت ملی است: عزت ملی به معنای حفظ عزت کشور و ملت در مذاکرات بین‌المللی و رفت‌وآمدهای دیپلماتیک، و زیر بار زور نرفتن است.یک عامل اقتدار کشور بعضی از دستگاه ها هستند یک دستگاه مقتدر سپاه و بسیج است یک دستگاه مقتدر قوه قضائیه است که دائما به آن حمله می کنند باید این اهداف دشمن شناخت و با آن مقابله کرد 
امروز کشمکش های بعضی از دستگاهای دولتی و کشاندن دعواها به رسانه و فضاهای مجازی و روزنامه ها به نفع کشور نیست و آب به آسیاب دشمن ریختن است 
نکته دوم : رحلت تأسف‏بار يار ديرين امام و رهبرى، حضرت آقاى هاشمى رفسنجانى
آنچه برهمگان روشن است این که حضرت آقای هاشمی نقش بسزایی در شکل گیری و تداوم انقلاب داشتند این نقش مهم در پیام تسلیت مقام معظم رهبری هم مشخص بود خصوصا در دوران مبارزه با رژيم ستمشاهى ،همچنین فرماندهى جنگ در دوران دفاع مقدس ، شحضور با شكوه و هوشمندانه مردم در مراسم تشييع ايشان نشان داد كه مردم هيچگاه سوابق و خدمات يك چهره انقلابى را فراموش نمى‏كنند ولو آنكه در برهه‏هايى با برخى تصميمات و نظرات ايشان مخالفت داشته باشند.. 
اما نكته‏ى مهمی كه بايد به آن توجه داشت اين است كه در طول سالهاى اخير و به‏واسطه برخى تحولات سياسى، شرايطى پيش آمد كه خناسانى در جدا كردن آقاى هاشمى از نظام اسلامى و ايجاد عداوت و کینه ميان او و ساير مسؤولان كشور ازجمله رهبر معظم انقلاب طمع كردند. اين خناسان تلاش مى‏كردند تا آقاى هاشمى را به‏نوعى مخالف نظام جلوه دهند و تلاش مى‏كردند كه با دميدن بر برخى اختلافات، زمينه‏ى جداشدن آقاى هاشمى را از نظام اسلامى فراهم سازند. اين در حالى بود كه هاشمى از نيروهاى اصلى نظام اسلامى و از ياران اصلى امام خمينى و رهبرى معظم انقلاب در ايجاد و تثبيت نظام اسلامى بوده است. و علي‏رغم تفاوتها در فكر و نظر و اجتهادهاى سياسى و البته تلاش خناسان، اما تا آخرين لحظه عمر از مودّت و علاقه‏اش به مقام معظم رهبرى كاسته نگرديد
جمعه24 دي انتصاب حضرت آيت‏الله العظمى خامنه‏اى به امامت جمعه تهران از سوى حضرت امام خمينى(ره) (1358 ه.ش 
 يکشنبه26 دي فرار شاه خائن از كشور (1357 ه.ش
سرنوشت همه جانیان جهان این است که یا مثل محمد رضا شاه فرار خواهند کرد و یا مثل صدام به دست مردم خود اعدام می‌شوند.حکام ستمگر آمریکا، اسرائیل و آل سعود منتظر روزی باشند که یا اعدام شوند و یا از کشور خود فرار کنند.
دوشنبه27 دي شهادت حجت‏الاسلام والمسلمين نواب صفوى، طهماسبى، واحدى و ذوالقدر از فدائيان اسلام (1334 ه.ش
 فدائیان اسلامی گروهی بودند که در فضای خفقان دوران ستم‌شاهی به دنبال حرکت به سوی اسلام بودند و خدای متعال نیز مزد فداکاری‌های آنها را شهادتشان قرار داد.
فدائیان اسلام در سال 43 و در همین ایام عنصری کثیف از نظام طاغوت را که حسنعلی منصور بود اعدام انقلابی کردند چرا که این مرد کثیف در زمانی کمتر از یک سال نخست‌وزیری خود دو جنایت آشکار کرد که یکی تصویب لایحه کاپیتولاسیون و دیگری تبعید امام خمینی (ره) بود.
چهارشنبه 29 دي روز غزه‏
این روز نماد مقاومت فلسطین است لذا به خاطر حماسه آفرینی مردم مظلوم غزه در دفاع از سرزمینشان روز 29 دی ماه با نام روز ملی غزه نام‌گذاری شده است. پیروزی‌های غزه در جنگ 8 روزه و 22 روزه به مردم دنیا نشان داد که قدرت ایمان در مقابل تجهیزات نظامی پیروز شد و هیمنه پوشالی اسرائیل را از بین برد.
نکته آخر : انشاء الله روز دوشنبه نماز باران در شهر اقامه میشود خوب است عزیزانی که می توانند سه روز روزه بگیرند و روز سوم با حال روزه و با توجه در نماز حاضر شوند
 
اخبار
ارتباط با امام جمعه