چهارشنبه 1396/6/1 - 54 : 2
مشخصات امام جمعه
ابوالقاسم غفوری
ابوالقاسم غفوری
تفت
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/27
چنانچه ملاک خداترسی و تقوا باشد دیگر باندبازی و گروه بازی کنار می رود/ وجود شهید حججی،همسرش و امثال این افراد از برکات انقلاب اسلامی است

  بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه های نمازجمعه 27 مرداد شهرستان تفت

خطبه اول

السلام علیکم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد و الثناء لله الذی فطر السماوات و الارض ثم  الصلواه  و السلام علی عبدالله و رسوله حبیب اله العالمین ابالقاسم المصطفی محمد و علی اهل بیته الطیبن و الطاهرین الهداه المعصومین الخیره المهذبین لاسیما بقیه الله المنتظر. اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ، وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" قال الله العظیم فی کتابه: « يا أَيُّها الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقوا اللّه وَ كُونُوا مَعَ الصّادقين » عبادالله اوصیکم و نفسی الخاطئه بتقوی الله.

خودم را و شما برادران و خواهران را به تقوای الهی، پرهیزکاری، خداترسی، به مواظبت و مراقبت در اعمال و رفتار و کردار دعوت می کنم . ان شاء الله تقوا در سراسر زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی ما حکمفرما باشد و ان شاء الله به برکت تقوا که فرمودند « ان تتقوالله یجعل لکم فرقانا»، «ان تتقوا الله یجعل لکم مخرجا و یرزقه من حیث لایحتسب» تقوا رزق و روزی مادی و معنوی انسان را زیاد می کند و یک انسان متقی هیچ وقت و هیچ موقع درمانده، سرگردان و متحیر نمی ماند. خداوند متعال راهی برای خروج او فراهم می سازد. اساس و پایه تقوا بر معرفت خداست. بر خداشناسی است. انسان هرچه معرفتش نسبت به خدای خودش و خالق خودش و رازق خودش و همه کاره خودش او که رب العالمین است او که خالق آسمان ها و زمین است و او که همه چیز به قدرت او آفریده شده است و او که هیچ موجود و مخلوقی بدون اراده او نیست و نابود است اساس تقوا برادران و خواهران بر معرفت الله است بر خداشناسی است حدیث شریفی است از امام باقر (سلام الله علیه) که ابوجمزه ثمالی از امام باقر نقل می کند که «مَن عرف الله یعبد الله» یعنی کسی که خدا را شناخت بنده خداست. عبودیت پروردگار مترتب بر شناخت خداست. به دنبال حدیث امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: «و من لم یعرف الله فکانما عبد غیره» و کسی که خدا را نشناسد گرچه ممکن است عبادت و بندگی کند ولی گویی که غیر خدا را عبادت کرده است غیر خدا را پرستش می کند چون اساس کار بر معرفت است. ممکن است یک عمل عبادی انجام دهد یک کاری به تصور و خیال خودش عمل خوبی است در حالی که این عمل خدایی نیست چون اساسش اشتباه بوده، بر اساس معرفت نبوده، بر اساس شناخت نبوده است. بعد راوی می گوید که سوال کردم از امام علیه السلام فما معرفه الله، معرفت خدا چیست؟ فرمودند اول این است که ان یصدق الله، خدا تصدیق کنی، بگویی هرچه خدا گفته راست است. این خیلی مهمه  بعضی ها می بینی یک جاهایی را گیر می دهند می گویند اینجا را قبول دارم اونجا را قبول ندارم. دربست آنچه که خداوند فرموده است قبول کند بپذیرد و دوم ان یصدق محمد(ص) پیامبر را تصدیق کند هم به گفته هایش و هم پیامبری اش و ادامه حدیث می گوید که پیامبر را تصدیق کند به امامت امیرالمومین و ائمه الهداه المهدیین، اینکه امیراالمومنین را، ائمه معصومین و دوازده امام را به عنوان جانشین خود معرفی کرده اند قبول کند و بپذیرد و هرچه آنها گفته اند را بپذیرند و البرائه لاعداء الله ، تولی و تبری در اینجاست. معرفت الله بر این چیزها استوار است بر تصدیق خدا،  بر تصدیق رسول خدا و اینکه انسان از دشمنان خدا بری و بیزار باشد.

یک حدیث دیگری است خیلی شما را معطل نکنم حدیث از آقا امام صادق است که ببینید این معرفت الله چقدر مهم است ولی متاسفانه خیلی ها دنبال این نیستیم. خداشناسی مراتب دارد مراحل دارد انسان باید در شناخت خدا رو به تکامل باشد. شناخت حسی، شناخت فطری، شناخت عقلی و شناخت شهودی داریم. بالاترین مرتبه شناخت خدا شناخت شهودی پروردگار عالمیان است. شاید این حدیث شریف ناظر بر این شناخت خداوند متعال باشد. شناخت شهودی که در دعای عرفه عمیت عین لاتراه کور است چشمی است که تو را نمی بیند نه این که کور باد، نه کور است. به این مرحله برسد.

فرمود لو یعلم الناس فی فضل معرفه الله، اگر مردم می دانستند چقدر فضیلت دارد در شناخت خدا، کسی که خداشناس باشد چه مقاماتی را می تواند طی کند. اگر مردم این را می دانستد. ما مَدُّوا أعْيُنَهُمْ إلى ما مَتَّعَ اللَّهُ بِهِ الْأعْداءَ مِنْ زَهْرَةِ الْحَياةِ الدُّنْيا وَنَعيمِها، اگر مردم می دانستند و می شناختند چقدر عظمت دارد شناخت خدا، هر آینه چشمانشان را نمی دوختند چشمانشان را روانه نمی کردند به جانب دشمنان که فریفته حیات دنیا شدند که فریفته ظواهر و زیبایی های دنیا شده اند. ما مَدُّوا أعْيُنَهُمْ إلى ما مَتَّعَ اللَّهُ بِهِ الْأعْداءَ مِنْ زَهْرَةِ الْحَياةِ الدُّنْيا وَنَعيمِها،  دنبال حدیث شریف می فرماید آنهایی که به این مرحله از شناخت رسیدند و خداشناس شدند به وسیله قدم هایشان و پاهایشان دنیای آنها را و آنهایی که آنها دنیا حساب می کنند آن رابا پا له می کردند. اگر فضل معرفت الله را می دانستند با هر آینه با پای خودشان آن را له می کردند.

شما ببینید خطیب بغدادی یکی از علمای اهل سنت است وقتی به امام حسن می رسد ببینید این مقامات هم مخصوص عده ای خاصی باشد نه هرکس که به این حوزه وارد شود درس خوانده دانشگاهی باشد نباشد نه هرکس که در این وادی باشد و در مسیر شناخت باشد ببینید به کجا می رسد. نقل می کند که آقا امام حسن رد می شدند یک غلام سیاهی را دیدند و یک سگی هم مقابل او بود که یک گرده نانی در دست این غلام سیاه بود دیدند که این نان را یک لقمه خودش می خورد و یک لقمه را به طرف سگ می اندازد. وقتی نان به نصفه رسید نصفه آن را تماما به سگ دادو امام حسن کار این غلام به چشم شان خیلی بزرگ آمد. یک غلامی که خودش گرسنه است نیازمند است. رفتند جلو گفتند چرا این کار را کردی. گفت آقا جان می شناخت، این غلام است ولی به مقام معرفت الله رسیده گوشه و کنار می رفته پای درس اهل بیت پای درس عترت رفته است چیزهایی شنیده است. گفت آقا این چشمش به چشمم افتاد چشمم حیا می کند که او نگاه به چشم من کند و من به او غذا ندهم. آقا گفتند تو غلام کی هستی؟ من داستان را می گویم تا به حرف آخر این غلام برسم. فرمودند تو غلام کی هستی؟ گفت من غلام ابان بن عثمان هستم. این داستان را خطیب بغدادی که از علمای اهل سنت است نقل می کند در کتاب تاریخش. می گوید آقا فرمودند به تو قسم می دهم از جایت حرکت نکن و همین جا بمان تا من برگردم. آقا آمدند سراغ ابان و گفتند من این غلام را می خواهم از تو بخرم و این غلام در کنار باغ ایستاده بود این باغ برای کیست که گفت برای ابان است. گفت من می خواهم این باغ را هم از تو بخرم. حاضری بفروشی؟ در مقابل امام حسن گرچه خودش خیلی دلبند باغ و غلام بود ولی برای امام حسن فروخت. آقا الان باغ و غلام را مالک هستند. و به غلام گفتند ای غلام من تو را آزاد کردم. اول گفته بودن که من تو را خریدم خوشحال شده بود که بنده آقا شده؛ آقا گفتدند تو آزادی و این باغ را هم من از مولایت خریدم و تو مالک آن هستی. ببینید چی گفت؟ گفت آقاجان حالا که شما مرا خرید و آزاد کردید و به من این باغ دادید. انا وهبت لمن وهبتنی له، منم این باغ را می بخشم. این غلامی که هیچ چیز ندارد بعضی ها به یک چیز می گیرند چه جوری می خوان اون رانگه داند. گفت آقا جان من هم این باغ را بخشیدم در راه آن کسی که تو او را به خاطر من بخشیدی. منم این باغ را در راه خدا بخشیدم. این اساس معرفت الله و شناخت خداوند است.

فرمود: تَلَذَّذُوا بِهَا تَلَذُّذَ مَنْ لَمْ يَزَلْ فِي رَوْضَاتِ الْجِنَانِ، کسی که خداشناس شد خدا راشناخت آن قدر لذت می برد از این خداشناسی اش، از این معرفتش مانند کسی که با اولیاء الله باشد. کسی که خداشناس باشد این گونه در دنیا لذت می برد. که در پایان فرمود: إِنَّ مَعْرِفَةَ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ آنِسٌ مِنْ كُلِّ وَحْشَةٍ وَ صَاحِبٌ مِنْ كُلِّ وَحْدَةٍ وَ نُورٌ مِنْ كُلِّ ظُلْمَةٍ وَ قُوَّةٌ مِنْ كُلِّ ضَعْفٍ وَ شِفَاءٌ مِنْ كُلِّ سُقْم. نور هر ظلمتی دوای هر دردی صاحب و همنشین هرکسی که تنهاست. خداوند ان شاء الله شناخت و معرفت ما را روز به روز زیاد کند.

خداوند ان شاء الله ما را به شناخت شهودی که آرزوی اولیاء الله است نائل بگرداند.

خدایا به حق پیغمبر و آل پیغمبر آنی و کمتر از آنی ما را به خود وامگذار.

اسلام و اسلامیان را یاری بفرما.

دشمنان اسلام و تشیع را نابود بفرما

مملکت امام زمان را پناه امام زمان حفظ بفرما

در ظهور آقا امام زمان تعجیل بفرما

ما را از منتظرین واقعی ان حضرت قرار بده

خطبه دوم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین. الحمدلله الذی هدانا لهدا و ما کنا لنهتدی او هدانا الله ثم الصلاه و السلام علی افضل الانبیاء و المرسلین و سفراء المکرمین حبیبینا و حبیب اله العالمین ابی القاسم المصطفی محمد.اللهم صل و سلم علی علی امیرالمومنین و سید الوصیین و صل علی فاطمه الزهرا سیده نساء العالمین و صل علی الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنه و صل و سلم علی ائمه المسلمین من ولد الحسین و ذریته علی بن الحسین وَ محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علیٍ و علی بن محمد و الحسن بن علی و حجت القائم المنتظر المَهدی بهم نتولی و من اعدائهم نتبراء الی الله. قال الله العیم فی کتابه: يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوا الله

ای کسانی که ایمان به خدا آورده اید. تقوای الهی را پیشه خود سازید و هر نفسی و انسانی نگاه کند که برای آینده خودش برای برزخ خودش برای شب اول خودش برای روز حساب روزی که بیش از پنجاه هزار سال است چه فرستاده است. مردم بدانید که خداوند آگاه است به آنچه شما انجام می دهید. هرچه انجام دهید حتی کارهایی که انجام نمی دهیم و فکر می کنیم خدا به آن آگاهست.

در سوره جمعه می خوانیم «فینبئکم بما کنتم تعملون» خدا رحمت کند حضرت آیت الله عظما بهجت،  آن کسانی که در نمازشان در شب های جمعه سوره جمعه می خواندند وقتی به اینجا می رسیدند گریه می کردند. فینبئکم بما کنتم تعملون، آگاهتان می کند به آنچه عمل کرده اید. باخبرتان می کند. فلانی این عمل تو بوده، این کار تو بوده و این حرفات بوده اگر تقوا باشد اگر این مرحله از شناخت باشد که انسان بداند ان الله خبیر بما تعملون فینبئکم بما کنتم تعملون الم یعلم بان الله یری انسان خیلی مواظب است. در حرف زدن هایش در آمد و رفت هایش در قیام و قعوداش در رای دادن هایش در انتخاب هایش همه اینها بر اساس تقوا و خداترسی می شود. ملاک و معیار خدا شود وقتی ملاک خدا شود چیزهای دیگر تمام می شود باندبازی و گروه بازی تمام می شود. رودربایستی ها کنار می رود. من که الان می خوام یک کاری انجام بدم عملی انجام دهم یک نشست و برخاستی انجام دهم یک جایی برم دارم می بینم آگاهم و به این مقام رسیدم که ان الله خبیر بما تعملون فینبئکم بما کنتم تعملون. خیلی هم دور نیست و خیلی هم طول نمی کشد. ان شاء الله عمر طولانی و بابرکت داشته باشید. ولی در آن حدیث شریف پرسید نزدیک چیه و نزدیک تر چیه؟ فرمود نزدیک آن چیزی است که جلوی روی تو قرار گرفته است. فرمود نزدیک تر از همه چیز اجل توست. نزدیک ترین چیز به انسان اجل اوست و به ثانیه نمی کشد که یک وقت ملک الموت به سراغ انسان می آید. خداوند ان شاء الله همه ما را مهیا و آماده سفر مرگ قرار دهد. استعداد و آمادگی برای عالم ابد همه ما را مهیا بسازد به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

خیلی دوست ندارم شما را معطل کنم به سرعت مناسبت هایی را بیان می کنم. امروز روز دحوالارض است بسیار روز با عظمتی است. خوشا به حال آن کسانی که اعمال امروز و دیشب را انجام دادند. از لحاظ بدنی توان روزه گرفتن را داشتند و گرفتند. که ثواب صدسال عبادت و روزه گرفتن و قیام در شب را خداوند متعال برای آنها مقرر می گرداند به فرموده معصوم. دحوالارض یعنی روزی که زمین خود را نشان داد. این طور بهتون بگم گسترده شد زمین دحو یعنی گستردیگی در قرآن هم هست والارض بعد ذالک طحاحا در سوره نازعات است و در سوره رعد هم آیه سوم است. وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الْأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا زمین را کشید و آشکار کرد و کوه هاو نهر هایی را برقرار کرد و اولین نقطه آغازین زمین هم کعبه مکرمه است. لذا این روز هم روز مقدسی است و همه برکات از آنجا و کعبه و از پیامبر و از ولایت اهل بیت عصمت و طهارت است. فرمود یک کسی مشغول عبادت خداوند بود ولی ولایت را قبول نداشت فرمودند هذا حجر و لایضر و لاینفد این سنگی است که نه ضرر می رساند و نه مفید است. آن کعبه  و آن سنگی مفید است که در کنارش ولایت و محبت اهل بیت عصمت و طهارت باشد.

مناسبت دیگری هفته آینده روز آخر ماه ذی القعده الحرام سالروز شهادت آقا جوادلائمه است. جوادالائمه، اسمای ائمه همه با مسماست. همه امامان ما جوادند همه امامان ما رضا هستند همه حسن و حسین اند ولی بعضی از اینها در موقعیتی قرار گرفته می شوند و در یک حالتی هستند که یک برجستگی در صفت آنها بروز می کند.

مرحوم کلینی نقل می کند ابوصنعان کنعانی می گوید خدمت آقا امام هشتم سلام الله علیها بودم. یک بچه نوزاد و کوچکی را اورند که تازه متولد شده است، آقا نگاه کردند دیدند جواد الائمه است آقا فرمودند لم یولد مولود مثل هذا المولود  اعظم برکه لشیعتنا فرمودند این مولود که خداوند عالم عطا فرموده است مولودی را خداوند عالم در روی زمین خلق نکرد که اعظم برکه باشد برای شیعیان ما و یعنی برکتش بیشتر باشد برای شیعیان ما. حالا یا شخص امام جواد است یا امامت و ولایت است. که ما کار نداریم.

مرحوم آیت الله کشمیری که از شاگردان آیت الله قاضی بودند که اینها از روی حساب حرف می زدند. مبنا حرف می زنندو تجربه کرده اند. عارف اند. مرحوم آیت الله کشمیری و آیت الله بهجت هر دو هم ردیف اند و ما از بزرگان شنیده ایم که اینها به چه مقاماتی رسیده اند. ایشان فرمودند یک موقع مشکلی پیدا کردید گرفتاری پیدا کردید مادی و معنوی، می خواهی به جایی برسی در خانه جوادالائمه، سوره یاسین بخوان و ثوابش را هدیه کن به روح آقا امام جواد. صلوات بفرست و هدیه کن به روح آقا جوادالائمه.

فرمودند علی ابن جعفر، عموی پدر امام جواد سلام الله علیه که این را مرحوم کلینی در کتاب شریف کافی ذکر می کند. نشسته بود و درس می داد و برای شاگردان و دوستداران حدیث می خواند. نشسته بود و همه جمع بودند. یک موقع آقا امام جواد که کوچک بود وارد شد. بی اختیار بلند شد بلا حذاء و لا رداء، بدون کفش و عبا دوان دوان به استقبال امام جواد آمد و اجلس مجلسه و اونجایی که خودش می نشست آقا را نشاندو بعد گذشت و آقا رفتند. عده ای که آنجا بودند برایشان گران تمام شد. امام شناس که نبودند. گفتند تو عموی بابای ایشان هستی چگونه این کار را کردی. تو خودت خیلی مقام داری این گونه شیطان آدم را گول می زند. اما کسانی که خداشناس باشند، به معرفت خدا برسند هیچ چیزی انها را گول نمی زند. نه خدا، نه مقام و مال دنیا، نه حرف و حدیث دیگران، نه آفرین و باریک الله دیگران اینها قرار نیست آنها را از راه درببرد. گفت اسکتوا گفت ساکت شوید. وقتی خداوند محاسن مرا اهلیت قرار نداد و این نوجوان را اهلیت قرار داد من بیام فضل او را منکر شوم و بیایم بگویم من عموی بابای او هستم. ابدا اسکتوا ساکت باشید و به خدا پناه می برم از انچه شما می گویید و به خدا پناه می برم.

خدا ان شاء الله همه ما ر اجزء دوستداران و موالیان و عارفان آنها قرار دهد. در دنیا با آنها باشیم در آخرت با آنها باشیم و آن گونه که انها می خواهند باشیم. خداوند ان شاء الله دشمنان اسلام را نابود بگرداند که چه کارها که نمی کنند. وقتی خبر شهادت این شهید عزیز شهید محسن حججی که سر از بدنش جدا کردند تنها او نبوده که سر از بدنش جدا کردند. ده ها و صدها نفر بوده اند در ایران خود ما. غیر از این شهید حججی وقتی خبر شهادت فرزندش را به او دادند فهمید سر بدنش را بریدند گفت تازگی که ندارد گفت این کاری بوده که اسلاف و پیشنیانشان در حق فرزند پیامبر کردند.سرش را بالای نیزه کردند. گفته بوده اگر سر فرزندم را برام بیاورید مانند  ام وهب که وقتی سر فرزندش را دشمن پرت کرد به طرف خیمه های اباعبدالله الحسین رفت این سرها را بوسید و سر را پرت کرد. وقتی به همسر شهید حججی گفتند می توانی این ها را ببینی، تو فقط همان حالت خداحافظی را ببین. چه جوای داد این همسر شهید ببیند چه کرده است این انقلاب ما. به چه مقاماتی رسیده اند. خود شهید. دلنوشته اش دیگر وقت نیست بخوانم فقط این جمله را بگم گفت من کجا و زینب کجا. در مجلس عبیدالله و مجلس یزید دیدید خداوند چه کار کرد با برادرت. کیف رأیت الله؟ کیف صنع الله و اخیک الحسین؟ دیدی خدا با برادرت حسین چه کرد؟ چه فرمود زینب؟  فرمود: و ما رایت الا جمیلا هرچه دیدم زیبا دیدم. همسر شهید هم همین می گوید زیبا دیدم. خدایا به دل سوخته این عزیزان که خبر شهادت شان را می آورند هرچه زودتر شر این افراد را بکن.

خداوند هرچه زودتر ریشه دشمنان را برکن. شر دشمنان را به خودشان برگردان، ریشه استکبار جهانی آمریکا و اسرئیل برکن و شرشان را به خودشان باز بگردان.

مملکت ما، مملکت امام زمان، علما، مراجع و رهبر انقلاب حفظ بفرما.

در فرج آقا امام زمان تعجیل بفرما.

اخبار
ارتباط با امام جمعه