دوشنبه 1396/8/1 - 36 : 20
مشخصات امام جمعه
جعفر رحیمی
جعفر رحیمی
ابهر
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/28
خطبه های نماز جمعه شهر ابهر مورخ96/07/28

خطبه های نماز جمعه شهر ابهر مورخ28/07/96

نماز جمعه این هفته با حضور پر شکوه مردم ولایت مدار و شهید پرور ابهربه امامت حجت الاسلام رحیمی در آستانه اول صفر اقامه شد.

حجت الاسلام رحیمی سفارش به تقوا را با بخشی دیگر از خطبه 111 نهج البلاغه آغاز کرده: ((لا تَدُومُ حَبْرتُها وَلا تُوْمَنُ فَجْعَتُها، غَرّارَةٌ، ضَرَّارَةٌ حائِلَةٌ زائِلَةٌ نافِدَةٌ بائِدَةٌ أَکّالَةٌ غَوّالَةٌ لمْ يَكُنِ امْرُؤٌ مِنْهَا فِي حَبْرَةٍ إِلَّا أَعْقَبَتْهُ بَعْدَهَا عَبْرَةً وَ لَمْ يَلْقَ فِي [مِنْ‏] سَرَّائِهَا بَطْناً إِلَّا مَنَحَتْهُ مِنْ ضَرَّائِهَا ظَهْراً وَ لَمْ تَطُلَّهُ فِيهَا دِيمَةُ رَخَاءٍ إِلَّا هَتَنَتْ عَلَيْهِ مُزْنَةُ بَلَاءٍ وَ حَرِيٌّ إِذَا أَصْبَحَتْ لَهُ مُنْتَصِرَةً أَنْ تُمْسِيَ لَهُ مُتَنَكِّرَةً وَ إِنْ جَانِبٌ مِنْهَا اعْذَوْذَبَ وَ احْلَوْلَى أَمَرَّ مِنْهَا جَانِبٌ فَأَوْبَى))

امام (عليه السلام) در اين بخش از خطبه  اشاره به خوشی ها و ناپایداری دنیا  می کند و می فرماید: شادمانى و نعمت آن پايدار نيست و از دردها و مشکلاتش کسى در امان نمى باشد، سخت مغرورکننده و زيانبار است، متغيّر و زوال پذير و پايان گيرنده و نابودشدنى است و (سرانجام) ساکنان خودرا مى خورد و هلاک مى کند. امام (عليه السلام) در ادامه نکوهش از زندگى دنياى مادى ، به يکى ديگر از ويژه گيهاى بارز آن که دگرگونى سريع و جابه جايى نعمتها و نقمتهاست، اشاره کرده مى فرمايد: «هيچ کس از دنيا شادمانى نديده جز اين که به دنبال آن او را با اشک و آه رو به رو مى سازد، و هنوز با خوشى هايش مواجه شده که او را به ناراحتى هاى پشت کردن (نعمتها) مبتلا مى کند. سپس در تأکيد اين معنى مى افزايد: «هنوز باران لطيف و ملايم راحتى و آسايش، بر او نباريده که بلاها را سيل آسا بر سرش فرومى بارد و به همين دليل «جاى تعجب نيست که هر گاه صبحگاهان به يارى کسى برخيزد، شامگاهان خود را ناشناس و بيگانه نشان دهد و اگر در يک طرف شيرينى و گوارايى داشته باشد در سوى ديگر تلخى به بار مى آورد و مرگ مى آفريند.و هیچ خطری مثل دنیا زدگی وجود ندارد ریشه تمام شرو شرور این دنیا زدکی می باشد..

آرى! چنين است طبيعت زندگى اين دنياى مادّى، و هميشه چنين بوده و خواهد بود که تلخ و شيرين، پيروزى و شکست، زندگى و مرگ، به زودى جاى خودرا با يکديگر عوض مى کنند و هيچ قدرتى نمى تواند مانع اين دگرگونيها گردد.

رحیمی به اول صفر ، یاد آور ورود کاروان اهل بیت امام حسین (ع) به شهر شام اشاره کرده و افزودند: این روز به جهات متعدد ، نقطه اوج انجام مسئولیت پیام رسانی پیام آوران کربلای حسینی است. که جشن یزید پلید را به عزای خاندان امیه و همه ظالمان تبدیل نمود. اوج ثمره سالها فعالیت ضد فرهنگی در شام به مصاف قوت منطق و حق گویی و حق طلبی جبهه نور آمد و مضمحل شد. امام سجاد (ع) گرچه شرکت مستقیم در صحنه نبرد و درگیری روز عاشورا نداشت. چون قضا و قدر الهی این بود که او شهید نشود و پدر هشت امام بعد از خود باشد تا خط امامت امت و هدایت جامعه ادامه یابد. اما روح حماسی آن حضرت او را آرام نمی گذاشت. از این رو هر جا که مصلحت اقتضا می کرد و زمینه ای پیش می آمد، به افشاگری و استیضاح هیئت حاکم  و در بار ستمکار اموی می پرداخت. حضرت در کوفه یک سخنرانی کرد. و نتیجه این سخنرانی و افشا گری این بود که صدای گریه مردم بلند شد به یکدیگر می گفتند: هلاک شدید و متوجه نیستید که چه کار کردید و چه به سرتان آمده است. و حضرت در شام نیز که اوضاعش بسیار آشفته تر از اوضاع کوفه بود. سخنرانی غرایی داشتند که فضای شام را کاملا دگرگون کرد. امام جمعه ابهر در ادامه به مقایسه اوضاع شام پرداخته و اظهار داشتند: مردم شام در اثر تبلیغات دشمن بیست و چند سال به حضرت علی (ع) ناسزا گفته بودند. و در قنوت نمازهایشان بجای دعا  به حضرت ناسزا گفتند. اما همین مردم بعد از خطبه امام کریه می کردند و یک مرتبه صدای ضجه و زاری مردم بلند شد. و یزید بدون سر و صدا مجلس را ترک کرد.

حجت الاسلام رحیمی به سخنان وقیهانه رئیس جمهور آمریکا  بر علیه ملت شریف ایران و سپاه پاسداران در روزهای اخیر اشاره کرده و افزود :ترامپ در طول صحبتهای وقیهانه و توهین آمیزش از جملات و کلماتی  استفاده کرد که لایق خودش بوده است .وی تصریح کرد ترامپ در طول صحبتهاى چاله‌ميدانى و وقيحانه‌اش نسبت به حاكميت برآمده از رأى و اعتماد مردم و نيز متأثر از احكام مقدس شريعت اسلام، تعابيرى به‌كار مى‌برد كه بيشتر ترجمان واقعيتهاى خود آمريكاست همچنین ترامپ در ذيل سخنان اهانت‌آميز خود، از سپاه پاسداران انقلاب اسلامى با اظهاراتى منفى ياد كرده و سپاه را نيروى مخصوص رهبرى نظام و ابزارى براى تبديل ايران به رژيم ياغى معرفى مى‌نمايد.

رحیمی خاطرنشان شد اما اين‌كه سپاه را عامل تبديل ايران به كشورى ياغى بدانند، اين چيزى نيست جز نهايت كينه و ناراحتى كه آمريكا از عملكرد شايسته و فوق‌العاده اثرگذار سپاه دارد.البته براى سپاه همين مدال افتخار و مهر تاييد عملكردش بس كه فردى همچون ترامپ عكس‌العمل نشان داده و بالاخره حريف واقعى خود را شناسايى و تا جايى كمر بسته است كه يكى از تجربه‌هاى موفق قدرت دفاعى و مردمى كشورهاى اسلامى و بلكه ملتهاى مظلوم دنيا يعنى سپاه و بسيج را تحت فشارهاى گوناگون قرار بدهد

آنچه ترامپ را به درد آورده است، به‌واقع اين است كه سپاه مخل اهداف شوم آمريكا و اسرائيل در منطقه بوده و هست، اهدافى كه می‌رفت با شعله‌ور شدن آتش جنگهاى نيابتى، كشورهاى اسلامى را به بهانه خاورميانه جديد، تجزيه و تضعيف نمايد، و حال نه تنها راهبرد جنگهاي نيابتى و مأموريت شوم داعش نگرفت كه داعش و تكفير، نفسهاى آخر خود را مى‌كشند و حتى توطئه اقليم كردستان عراق هم به فضل الهى نقش بر آب گرديد و عقيم خواهد ماند. همه مى‌دانند مشكل رژيم سلطه‌طلب آمريكا با ايران، موضوع هسته‌اى و برجام نيست بلكه آن‌ها با چيزى به نام انقلاب اسلامى و نفوذ آن در منطقه و سد پولادين ملت سلحشور و مستقل ايران مشكل دارند و لذا وزير امور خارجه آمريكا بيان مى‌دارد كه ما به‌دنبال تغيير رژيم در ايران هستيم و به خيال خامش در ايران همه صف كشيده‌اند براى استقبال از جانيان بى‌سروپايى همچون ترامپ و همفكرانش در آمريكا، در حالى‌كه پس از سخنان سخيف و به‌دور از ادب و منطق ترامپ و تهديدها و وعده تحريمهاى جديد، به فضل الهى شاهد شور و موجى انقلابى در ابراز انزجار از سخنان او در اقشار مختلف ملتمان بوديم و به‌واقع ترامپ در مقطعى كه مسؤولان و آحاد ملت بزرگ ما نياز به وحدت و يكپارچگى بيشتر داشتند، خدمت بزرگى به ما كرد.

"عدو شود سبب خير گر خدا خواهد"

امام جمعه ابهر در پایان به هفته تربیت بدنی و ورزش اشاره کرده و از همه کسانی که در حوزه ورزش تلاش می نمایند تشکر کرده و تصریح کرد توجه به ورزش و تلاش بر توسعه آن در میان همه اقشار جامعه، به دلیل آثار سودمندی است که از این کار به دست می آید مهم است؛ چون ورزش مایه پرهیز از بیکاری، مبارزه با کسالت و تنبلی، افزایش توانایی های جسمی و روحی، شجاعت، سلامت جسمانی و فکری و نیز وسیله ای برای جمع گرایی و اجتماعی شدن است.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه