شنبه 1396/4/3 - 0 : 10
مشخصات امام جمعه
سید علی موسوی
سید علی موسوی
خدابنده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/4/2
متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار مورخ 96/04/02

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار مورخ 96/04/02

 

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

رُوِيَ أَنَّ الْحُسَيْنَ بْنَ عَلِيٍّ ع جَاءَهُ رَجُلٌ- وَ قَالَ أَنَا رَجُلٌ عَاصٍ وَ لَا أَصْبِرُ عَنِ الْمَعْصِيَةِ- فَعِظْنِي بِمَوْعِظَةٍ- فَقَالَ ع افْعَلْ خَمْسَةَ أَشْيَاءَ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ- فَأَوَّلُ ذَلِكَ لَا تَأْكُلْ رِزْقَ اللَّهِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ- وَ الثَّانِي اخْرُجْ‏ مِنْ‏ وَلَايَةِ اللَّهِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ- وَ الثَّالِثُ اطْلُبْ مَوْضِعاً لَا يَرَاكَ اللَّهُ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ- وَ الرَّابِعُ إِذَا جَاءَ مَلَكُ الْمَوْتِ لِيَقْبِضَ رُوحَكَ- فَادْفَعْهُ عَنْ نَفْسِكَ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ- وَ الْخَامِسُ إِذَا أَدْخَلَكَ مَالِكٌ فِي النَّارِ- فَلَا تَدْخُلْ فِي النَّارِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْت‏

در انديشه شيعى، امامت جايگاهى والائی دارد و از اصول دين و از مسلمات و شاخصه ی اساسی انديشه شيعى است .و امرى است كه خداى متعال خود نسبت به تعيين آن اقدام مى‏كند و هيچ‏كس حق راى و نظر دادن در اين‏باره ندارد حتى به رای و نظر پیامبر اکرم و  اولياء خدا نيز امام تعيين نمى‏شود.

در هفته گذشته در شب های احیاء و ایام سالگرد مولا امیر المومنین علی علیه السلام  یکی از دولتمردان در مراسم افطاری استادان و پزشکان گفته بود که امیر المومنین علیه السلام مبنای ولایت و امامت را رای مردم قرار داد و به مردم فرمود هر کس که شما او را به عنوان ولی خودتان و رهبر جامعه انتخاب کنید من هم اطاعت می کنم می شنوم و اجرا می کنم به صراحت به تقطیع کلام امیرالمومنین در خطبه 92 نهج البلاغه می پردازد و می گوید: امیرالمومنین مبناء ولایت را نظر مردم می داند. بر خلاف صریح اعتقاد شیعی که از شیعه یک نفر هم بر این عقید نیست. اگر مبنای ولایت نظر مردم باشد چرا اهل بیت علیهم السلام، به انتخاب مردم درباره خلفاء قبلی انتقاد کرد‌ه‌اند؟ چرا امام حسین به خلافت یزید معترض بودند؟

 اگر معیار نظر مردم باشد عمروعاص و معاویه و ... در همراه کردن مردم با خود موفق تر بوده اند در این صورت حضرت امیرالمومنین علیه السلام نباید معترض می شدند اگر مبنا انتخاب مردم باشد  حضرت موسی علیه السلام نباید به گوساله سامری ای که مردم انتخاب کرده بودند معترض می شد.

*مسؤولان كشور به‏خصوص مسؤولان عالى‏رتبه، بايد از اظهار نظراتى كه زمينه‏ى صدمه به اعتقادات دينى مردم ايجاد مى‏كند و باعث ايجاد حساسيت‏هاى اعتقادى مى‏شود، خوددارى كنند

از سوى ديگر بايد توجه كرد كه در انديشه شيعه حكومت از شئون امام و حق حاكميت از جانب خدا متعلق به امام است.

به‏طور مشخص اعتقاد شيعيان در باب غدير خم و مسأله حكومت بعد از پيامبر اعظم(ص) اين است كه پيامبر(ص) از جانب خدا، حضرت على(ع) را براى حكومت بعد از خود تعيين كردند

از سوى ديگر حكومت در انديشه شيعى ديكتاتورى نيست. امام معصوم حق حكومت كردن دارد و مردم موظف هستند از امام معصوم تبعيت كنند و اگر چنين نكردند گناه‏كارند و حمايت نكردن آن‏ها از امام معصوم گناهى بزرگ است و اگر همه‏ى مردم هم در برابر امام معصوم به ديگرى مراجعه كنند و او را به‏عنوان حاكم بر خود بپذيرند، باعث مشروع شدن حكومت آن فرد نمى‏شود و حكومت آن فرد را واجب الاطاعه و مشروع نمى‏كند.

حمايت مردم از فرد واجد صلاحيت است كه باعث تشكيل و فعلیت یافتن حكومت اسلامى مى‏شود. و عدم حمايت آن‏ها از فرد صاحب صلاحيت، در واقع مانع تشكيل حكومت اسلامى مى‏شود و در اين حالت مردم هر كسى را كه در برابر فرد صاحب صلاحيت بر سر كار بياورند، طاغوت است و تبعيت از او واجب نيست بلکه حرام  هست.

مطابق انديشه‏هاى امام خمينى(ره) و بسيارى از فقهاى برجسته شيعه، در باب حكومت در عصر غيبت نيز چنين است. فقيه جامع الشرايط كه داراى شرايط مطرح‏شده از سوى امام معصوم است، حق حكومت دارد و مردم نيز موظف به حمايت از او هستند و عدم حمايت مردم از چنين فقيهى كارى خلاف دستورات دينى است. هم‏چنين اگر مردم كسى را كه شرايط مطرح‏شده از سوى امام معصوم(ع) ازجمله فقاهت و عدالت را نداشته باشد، انتخاب كنند و از چنين فردى حمايت كنند، اين فرد حق حكومت پيدا نمى كند و تبعيت از او تبعيت از طاغوت است. نقش مردم در فعلیت یافتن حکومت نقش دارد نه در مشروعیت بخشیدن یعنی اگر مردم از ولی فقیه حمایت کردند حکومت شکل می گیرد اما اگر حمایت نکردند شکل نمی گیرد و در این زمینه گناهکارند.

نباید فقط به بخشى از يك عبارت از حضرت على(ع) آن‏هم با ترجمه‏اى آزاد و غيردقيق استناد کرد قبل و بعد آن و نيز ديگر بيانات حضرت على(ع) را نادیده گرفت سخنان ائمه معصومین علیهم السلام مثل قرآن بعضی بعض دیگر را تفسیر می کند. نباید با دین و اعتقادات مردم این گونه بازی نمود.

 

خطبه دوم

 بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جمع خانواده‏هاى شهداى مدافع حرم و شهداى مرزدار و شهيدان اطلاعات و امنيت كشور، جلسه‏اى خاص با نكاتى بسيار مهم بود. معظم در اين ديدار در دو بخش اصلى صورت‏بندى شده بود. يكى تبيين مفهوم شهادت و اثر و جايگاه آن در حفظ دين و دنياى مردم و جايگاه و احترام خانواده‏هاى شهدا هركس به خانواده شهدا بى‏حرمتى كند، به كشور خيانت كرده است‏ و فرمودند: دشمنان اسلام و انقلاب با كمك برخى قلم‏هاى فاسد داخلى به‏دنبال صدمه به اعتبار شهادت و خانواده‏هاى شهدا هستند

محور دوم سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با پاسخ داندان شکن به تهديدهاى اخير حاكمان تازه كار آمريكا بود که فرمودند این حاكمان جديد آمريكا هارت و پورت می کنند هم هيچ غلطى نمى‏توانند بكنند. فرمودند: جمهورى اسلامى با اقتدار كامل [ايستاده] بعد از اين هم همين‏جور خواهد بود. اين‏را همه بدانند - هم دشمن بداند، هم دوستان با اخلاص بدانند، هم آن دوستانى كه گاهى دلشان مى‏لرزد بدانند - كه جمهورى اسلامى مستحكم ايستاده است و بدانيد آن‏ها نمى‏توانند به ما سيلى بزنند، ما به آن‏ها سيلى خواهيم زد.

احسنت بر فرزندان انقلابی ولایت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران همین که کلام مقتدرانه امام مسلمین از دو لب مبارکش خارج شد سیلی محکم را بر گونه استکبار کوبیدند پیام این اقدام انقلابی فراتر از انتقام از داعش بود؛ داعش در حد و اندازه‏اى نبوده و نيست كه هدف شليك فروند موشك سپاه قرار گیرد مگر رزمندگان و سرداران ما، تروريست‏هاى تكفيرى را در سوريه و عراق بدون استفاده از موشك قلع و قمع نكرده‏اند؟ سيلى را داعش خورد تا صدايش را اربابانش که اربده کشی می کنند بشنوند و بدانند ایران كشورى نيست كه با تهديد عقب‏نشينى كند. اگر بخواهند دست از پا خطا کنند پاسخ ایران پشیمان کنند خواهد بود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تروریست های تکفیری و حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای آنان هشدار داد، در صورت تکرار اقدامات پلید و شیطانی علیه ملت ایران، خشم انقلابی و شعله های آتش انتقام پاسداران انقلاب، عاملین و مسببان آن را در بر خواهد گرفت .

ايران در اين اقدام خود آشكارا این پیام را داد  كه جواب ترقه‏بازى و بازى با امنيت كشورش را با موشك مى‏دهد و حالا بايد حساب دست كسانى‏كه دلخوش به خريد سلاح به ميزان انبوه كرده‏اند آمد مقام معظم رهبری فرمودند دوران بزن و در رو تمام شده است  ملت ایران کسی را که بخواهد به او تعدی کند ، رها نمی کند و در هر کجای دنیا باشد او را تعقیب و جواب داندان شکن به او می دهد و او را از کرده خود برای همیشه پشیمان می سازد.

روز قدس

 موضوع فلسطين و لبنان براى ايران از دو بعد اهميت بسيارى دارد: نخست از جنبه الهى و اسلامى كه به حكم فطرت الهى موظف به پشتيبانى از مظلومان در برابر ظالمان هستيم،  به‏عنوان مسلمان وظيفه شرعى‏مان ايجاب مى‏كند كه از كيان اسلامى‏مان حمايت كنيم به‏ويژه فلسطين و بيت‏المقدس كه از لحاظ فرهنگى، تاريخى و سياسى جزء جدايى‏ناپذير دين ماست و دوم از بابت راهبرد نظام اسلامى ايران است. مقام معظم رهبرى در اين باره مى‏فرمايند: «بعضى‏ها مى‏گويند مشكل ما اين است كه خودمان را با اسرائيل درانداخته‏ايم، در حالى كه مسأله اين نيست كه ما خودمان را درانداخته‏ايم، اسرائيل مدعى كل خاورميانه از نيل تا فرات است. فراتى كه در فاصله كوتاهى از مرز ما قرار دارد... اگر ما تصور مى‏كنيم كه دست‏برداشتن از مقاومت، مشكل ما را حل مى‏كند، درست نيست»

روز جهانی قدس روز عزای اسرائیل است و تاثیری که حضور گسترده مردم مسلمان در راهپیمائی دارد از بمب اتم برای این رژیم خطرناک تر و مخربتر است.

فلسطین و لبنان خاک ریز اول و خط مقدم است اگر دشمن بتواند خاک ریز اول را فتح کند نوبت به خاکریزهای بعدی می رسد و ایران هم جزء اهداف اصلی اسرائیل است پس ما باید در پشت خط مقدم تمام همت و تلاش خود را به کار گیریم تا خط مقدم شکست نخورد.

اسرائیل غاصب اکنون در شرایطی قرار دارد که نسبت به هر زمان دیگری در تاریخ شصت و چند ساله جنایات این کشور ضعف و سستی و ناتوانی این رژیم بیش از پیش بر همگان آشکار شده است که مقام معظم رهبری فرمودند اسرائیل 25 سال آینده را نخواهد دید.

ششم تا دوازدهم تیر ماه هفته حقوق بشر آمریکایی

ویژگی های حقوق بشر آمریکایی محروم کردن مستضعفان از حقوق اولیه خود است حقوق بشر آمریکایی حقوق ظالمان و بلعیدن ضعفا ست مخالفان جنایات کاخ سفید در سراسر جهان تروریست و موافقان جنایات آمریکا مدافع حقوق بشر به حساب می آیند.

اگر همین به حوادث ششم تا دوازدهم تیر ماه نگاه کنیم می توان پی به حقوق بشر آمریکایی برد. ششم تیر ماه ترور نا فرجام حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای  در مسجد ابوذر هفتم تیر ماه انفجار حزب جمهوری اسلامی و شهادت شهید بهشتی و یارانش هشتم تیر ماه بمباران شیمیایی و میکروبی مناطق مسکونی شهر سردشت دهم تیرماه تصویب عملیات آژاکس توسط آمریکا جهت عملیاتی کردن کودتای 28 مرداد دوازدهم تیر ماه حمله ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس که روز افشای حقوق بشر آمریکایی است

شهادت بیش از 17 هزار نفر انسان بی گناه دراثر اقدامات تروریستی شهادت بیش از 200 هزار نفر و مجروحیت بیش از 700 هزار در جریان جنگ تحمیلی هشت ساله شهادت بیش از 13 هزار نفر و مجروحیت 100 هزار نفر بر اثر کاربرد سلاح های شیمیایی شهادت بیش از 4 هزار نفر از ماموران نیروی انتظامی و مرزبانی در راه مبارزه با مواد مخدر، تحریم های ظالمانه و غیر قانونی ایران اقدامات تروریستی اخیر در مجلس و حرم امام و تحریم های جدید بعد از انتخابات حاصل حقوق بشر دروغین آمریکایی است .

*نکته قابل تامل این است که برخی در داخل کشور تلاش دارند، نقاب میش بر چهره گرگ بپوشانند در تلاشند به نسل امروز ما بگویند که به آمریکا هم می شود اعتماد کرد تطهیر چهره دشمن توسط عوامل داخلی یکی از اساسی ترین نسخه های نفوذ است که برای ملت ما پیچیده شده است اگر دشمن و پرونده جنایاتش را فراموش کنیم بدون شک دروازه های ورود بیگانه را به کشور گشوده ایم و با پای خود به مسلخ و قربانگاه رفته ایم.

جنايات و ظلم‏هاي‏ ام‏الفساد قرن در حق ملت ايران پرونده بسیار قطوری است حضرت امام راحل در مورد آمریکا صفاتی مثل استکبار جهانی، شیطان بزرگ، تروریست بالذات و ام‌الفساد غرب به کار بردند که برای همیشه ماهیت آمریکا را برای ما روشن ساخت اما  با همه اینها با كمال تاسف مدت‏هاست شاهد گفتارها و نوشتارهايي هستيم كه تلاش دارند چهره جنايتكار و خبيث استكبار جهاني، به‏ويژه آمريكا را در اذهان و افكار عمومي جامعه به‏عنوان انسان‏هايي متمدن، مدافع حقوق بشر، صلح‏طلب و... معرفي كنند.

*آمريكا كه ازسال‏هاى گذشته به‏ويژه بعد از امضاى برجام، پروژه نفوذ در كشور را با جديت دنبال مى‏كند در هفته گذشته، ركس تيلرسون، وزير خارجه آمريكا که دركميته امور خارجى مجلس نمايندگان سخن مى‏گفت گفته بود: «سياست ما در قبال ايران، حمايت از عناصرى در داخل اين كشور است كه به تغيير مسالمت‏آميز رژيم‏شان منجر مى‏شود.» وی در اين اظهارنظر خود، به‏صراحت از سپاه پاسداران و مواضع جريان مقاومت در منطقه انتقاد كرد و از جريانى در داخل كشورمان حمايت كرد كه خود را در برابر اين‏ قبیل نهادهاى انقلابى تعريف مى‏كند.

*سئوال این است این جماعت داخلی كه آمريكايى‏ها به آنها در تغيير رژيم جمهورى اسلامى طمع کرده و می خواهد از آنها یار گیری کند، چه كسانى هستند؟ روشن است كه وقتى عده ای از برجام منطقه‏اى از كاهش سطح تنش با آمريكا و امتيازدهى به غرب سخن می گویند ، و پالس هایی به آمریکا مخابره می کنند که كاخ سفيد به فكر مى‏افتد از طريق نفوذ در اين جريان، از آنها در اهداف پلیدش يارگيرى كند.

* به همين جهت بود كه رهبر انقلاب، اخيرا در ضیافت افطاری مسؤولان، هشدار دادند كه نبايد به‏گونه‏اى موضع‏گيرى كنند كه دو صداى متفاوت از ايران شنيده شود. يكى صداى مقاومت كه صداى اصلى مردم ايران است و ديگرى صداى سازش كه هزينه‏هاى بسيارى را به كشورمان تحميل كرده و مى‏كند.

اما ملت عزیز تجربه قریب به ۴ دهه حیات پربار انقلاب نشان داده است اگر بیدار باشیم خواب «تغيير» نظام، «تعبير» نمى‏شود. به‏ويژه امروز كه جمهورى اسلامى پاسخ وزش بادهايى از اين قبيل را با توفان مى‏دهد.

مقام معظم رهبری در مورد این گونه افراد که می خواهند چهره خشن و هیولائی آمریکا را توجیه کنند فرمودند:«كساني‏ كه مي‏خواهند دشمني خباثت‏آلود آمريكا و برخي دنباله‏روهاي آن‏را با بزك تبليغاتي و رسانه‏اي بپوشانند، در واقع به ملت و كشور خيانت مي‏كنند.»

5 تير    روز جهاني مبارزه با مواد مخدر‏

مواد مخدر و روان‌گردان‌ها امروزه بعنوان زلزله خاموش، جنگ بدون مرز و بزرگترین منکر عصر حاضر پیامدهای مخرب فراوانی دارد

از لحاظ بهداشتی سوء مصرف مواد و عوارض آن بعنوان يكي از چهار عامل مرگ کشور (در كنار تصادفات رانندگی، سکته های قلبی، سوختگی‌ها) محسوب شده و بطور میانگین در سالهای اخیر روزانه حداقل 10 نفر به علت ناخالصی‌های موجود در موادمخدر و سوءمصرف مواد، جان خود را از دست داده و هزینه‌های پزشکی زیادی را نیز بر جامعه تحمیل نموده است.

از لحاظ اقتصادی سالیانه ده هزار میلیارد تومان هزینه و خسارت غیر از خسارت‌هاي معنوي برای امر مبارزه با موادمخدر بر اقتصاد کشورمان تحمیل می گردد.

از لحاظ اجتماعی ارتباط مستقیم بین استفاده از موادمخدر و توسعه جرائم، وجود دارد  جرائمی مثل شرارت،سرقت و اعمال منافی عفت .

درحال حاضر مصیبت بزرگی که ما امروز با آن مواجه هستیم کاهش نرخ سنی مصرف کنندگان مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و آلوده شدن جنس خانهاست.

امروزه برای مبارزه با مواد مخدر و روان گردان ها یک جهاد مقدس لازم است که در این جهاد همه باید مشارکت  داشته باشند مردم،بسیج، مراکز آموزشی،فرهنگی انتظامی و قضائی با یک برنامه ریزی منسجم و مستمر در این جهاد شرکت کنند تا بتوانند این ام الفساد را از جامعه ریشه کن کنند.

7 تیر شهادت دکتر بهشتی و 72 تن از یاران

شهادت شهید بهشتی و یارانش یک انقلاب دیگر بود انقلاب سوم بود. انقلاب اول در 22 بهمن پیروز شد . انقلاب دوم پس از شکسته شدن ابهت پوشالی آمریکا پس از فتح لانه جاسوسی اتفاق افتاد  و انقلاب سوم با حادثه 7 تیر و شهادت مظلومانه شهید بهشتی و 72 تن از یارانش به وقوع پیوست و طومار جهنمی منافقان و لیبرال ها را در هم پیچید.

شهید بهشتی نماد جریان شناسی است و به عنوان قطب نمای انقلاب است که در هر عصری، با معیار و میزان قرار دادن او صحیح را از نادرست، مصلح را ازمفسد، مخلص را از فرصت طلب،  می توان بازشناخت.

شهید بهشتی اگرچه مظلوم زیست و مظلومانه شهید شد اما از چهره نفاق منافقین پرده برداشت و سند رسوایی آنان را با خون خود امضاء کرد.

یکی از کارهای ماندگار و بزرگ شهید بهشتی معماری قوه قضائیه در کشور بود از دیدگاه اسلام منصب قضاوت ظریفترین ، حساس ترین،مهم ترین و خطیر ترین جایگاهها در جامعه است. جامعه ای رنگ سعادت می بیند که قوه قضائیه عادل ، مقتدر، توانمند ،عالم و به روز داشته باشد. چون پیش نیاز هر گونه توسعه و مایه دوام و ثبات و آرامش جامعه اجرای عدالت و امنیت است و این دو وظیفه خطیر بر عهده قوه قضائیه است.

آنچه در قوه قضائیه اصل و مورد انتظار مردم و مسئولان و در راس همه مقام معظم رهبری قرار دارد قضاوت عادلانه است که مجری آن قاضی است.

لازمه موفقیت بیشتر قوه قضائیه سر لوحه قرار گرفتن دقت و سرعت است. طوری که تبهکاران و مفسدان در هیچ نقطه ای از جامعه احساس امنیت نداشته باشند.

عید فطر

عید فطر عید انسجام امت اسلام و سرکوب کردن انگیزه های اختلاف است اگر در دلهای ما کدورت و انگیزه های اختلاف و نفاق وجود دارد سرکوب کنیم . امروز منافع قدرتهای بزرگ تزریق تفرقه در دنیای اسلام است پیامد بی توجهی به وحدت به خاک و خون کشیدن مسلمان در یمن، بحرین و سوریه و عراق و افغانستان و..... است .

اخبار
ارتباط با امام جمعه