دوشنبه 1396/8/1 - 28 : 0
مشخصات امام جمعه
سید علی موسوی
سید علی موسوی
خدابنده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/21
متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 96/07/21

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 96/07/21

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

در خطبه های قبل بیان شد که مسئوليت‌پذيري در قبال جامعه و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر  در اسلام از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است به طوری که اگر نسبت به این امر مهم سهل انگاری و کوتاهی شود تاثير زیادی بر ساير واجبات الهی خواهد داشت و پيامدهاي منفي فراوانی مثل بدعت در دين، تبديل منكر به معروف و معروف به منكر، شيوع و گسترش فساد و بي‌بندوباري خواهد داشت و نهایتا جامعه دینی دچار سقوط و انحطاط مي‌شود.

بي‌تفاوتي نسبت به فساد و گناه تمام پايه‌هاي اعتقادي و ديني افراد را سست می كند  و حيات معنوي جامعه را به خطر می اندازد.

من در این خطبه و خطبه آینده اگر عمری باشد می خواهم در رابطه با برخی از آثار و تبعات زیانبار بی تفاوتی و ترک امر به معروف و نهی از منکر بیان که که اولین و مهم ترین اثر بی تفاوتی واژگونی ارزش هاست که در عصر امام حسین علیه السلام اتفاق افتاد.

منظور از واژگوني ارزشها این است كه افراد نسبت به منكرات بي‌تفاوت شده و ضد ارزش‌ها جايگزين ارزش‌ها می شود منکر و بدي تبديل به معروف و خوبي و معروف و خوبي تبديل به بدي می شود.

حذيفه از پيامبر صلی‌الله‌ علیه‌ وآله نقل مي كند كه فرمودند: « يَأتى عَلَى النّاسِ زَمانٌ تَكونُ فيهِمْ جِيفَةُ الحِمارِ أحَبّ إليْهِمْ مِنْ مُؤمِنٍ يَأمُرهُمْ بِالمَعْرُوفِ وَيَنْهاهُمْ عَنِ المُنْكَرِ»  «زماني بر مردم خواهد رسيدكه مردار دراز گوش برايشان دوست داشتني تر است از مؤمني كه امر به ‌معروف و نهی ‌از منکر كند».

واژگونی ارزش های مرحله به مرحله صورت می گیرد وقتی در جامعه بی تفاوتی حاکم شد و امر به معروف و نهی از منکر جایگاه خود را در بین افراد جامعه از دست داد کم کم قبح گناه ریخته می شود و افراد بر انجام گناهان جسور می شوند، و اعمال بد در نظر افراد خوب و اعمال خوب بد جلوه مي كند و شیطان کار خود را که آراستن عمل قبیح آن ها را در نظرشان می آراید و در نهایت اعمال قبیح و منکر خود را زیبا می بینند« وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ»  و شيطان آنچه را انجام مى‏دادند برايشان آراسته است»

 

خطبه دوم

رسالت بزرگ حضرت سجاد و حضرت زینب و اهل بیت امام حسین به عنوان پیامبران عاشورا

قيام امام حسین بدون همراه بردن اهل‌بيت كامل نمي‌شد با تدبير و حسابگري دقيق زنان و فرزندان را همراه خود به كربلا برد تا راوي رنج‌ها و گزارشگر صحنه‌هاي عاشورا و پيام رسان خون شهيدان باشند و سلطه يزيدي نتواند بر آن جنايت عظيم پرده بكشد يا قضايا را به گونه‌اي وانمود كند.

به گفته مرحوم كاشف الغطاء اگر حسين ـ عليه‌السّلام ـ و فرزندان او كشته مي‌شدند ولي آن سخن‌راني‌ها و افشاگري‌هاي اهل‌بيت در آن موقعيت‌هاي حساس نبود آن آثار و اهدافي كه امام حسين در واژگون ساختن حكومت يزيدي داشت محقق نمي‌شد اسارت اهل‌بيت با آن وضع رقت‌بار عواطف مردم را به نفع جبهه حق و به زيان حكومت يزيد برانگيخت و سخنان حضرت زينب و امام سجاد ـ عليه‌السّلام ـ در طول اسارت لذت پيروزي را در ذائقه، يزيد و ابن‌زياد چون زهر تلخ ساخت و جلوي تحريف تاريخ را گرفت.

امام حسین احتياج به مروجينی داشت كه نداي حق و حقيقت را به گوش انسان‌هاي عاقل برسانند بدين وسيله در واقع امام خود دشمن را بدون این که متوجه شود، استخدام كرد كه حامل يك عده مبلغ براي امام حسين ـ عليه‌السّلام ـ و براي اسلام حسيني عليه يزيد و اسلام يزيدي باشد و اين يكي از مهم‌ترين عناصر تبليغي امام حسين ـ عليه‌السّلام ـ بود.

23 مهرماه مهلت اعلام نظر آمریکا در مورد برجام

اقای ترامپ تا ۲۳ مهر باید نظر خود را درباره توافق هسته ای برجام و سیاست و استراتژیک خود  را اعلام نماید.

آنچه در حال حاضر راهبرد اصلی جبهه استكبار به‏ويژه آمريكاست، فشار بر جمهورى اسلامى ايران در عين حفظ برجام مى‏باشد

استراتژى جديد آمریکا درباره ايران، تمركز روى مهار سپاه پاسداران انقلاب اسلامى است هدف اصلى آمريكا این است که اروپاه را در بحث تحريم سپاه با خود همراه كند. و احتمال جدى وجود دارد كه  سپاه را به‏عنوان يك گروه تروريستى معرفى نمايد.

البته جمهوری اسلامی ایران قطعاً در برابر این اقدام وقیحانه و بى‏شرمانه آمريكا،  ساكت نخواهد نشست و اين كمترين توقع مردم شريف و انقلابى ايران اسلامى از نهادهاى كشورى و لشكرى به‏ويژه دستگاه ديپلماسى است كه متناسب با شأن انقلاب و نظام و ملت ايران در برابر زورگوئيها و فتنه‏ها و توطئه‏هاى بيگانگان با توكل به خدا و به پشتوانه نصرت الهى ايستادگى نمايند چه آن‏كه وعده الهى است: «إِنْ يَنْصُرْكُمُ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَکُم‏»(آل‏عمران، ۱۶۰) اگر خدا شما را يارى كند، هيچ‏كس بر شما غالب نخواهد شد

  • همه مسؤولان كشور در شرايط تهديد تازه، مى‏بايست از هرگونه سخنان و مواضع تفرقه‏انگيز داخلى اجتناب کنند و در برابر این توطئه جديد دشمنان، وحدت نظر داشته باشند با صلابت و اقتدار در مقابل زیاده خواهی های آمریکا مقابله کنند تجربه نشان می دهد كه دشمن در برابر موضع محكم و قاطع ما عقب خواهد نشست.
  • فرمانده دلاور سپاه با صلابت و اقتدار در پاسخ به یاوه گوئی ها گفتند آمريكا بايد پايگاه‏هاى نظامى خود را تا شعاع دو هزار کیلومتری جمع كند.یعنی تمام نيروهاى آمريكا در تيررس نيروهاى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى قرار دارند و همچنین به آمريكا هشدار داد كه اگر سپاه پاسداران را در ليست گروه‏هاى تروريستى جاى دهد، سپاه نيز ارتش آمريكا را يك جريان تروريستى نظير داعش تلقى خواهد كرد.
  • ترامپ و نمایندگان کنگره و ارتش آمریکا به‏خوبى مى‏دانند و بارها تجربه كرده اند كه سپاه اهل عمل است نه ادعا وقتى ارتش آمريكا جايگزين داعش‏ می‏شود، از سیلى سختی که  بر  صورت داعش زد در امان نخواهد بود.
  • تقابل با سپاه با توجه به قدرت نظامى و مقبولیت مردمى كه سپاه در بین مردم كشورهاى منطقه دارد، هزينه‏هاى سخت و سنگينى برای ارتش آمريكا خواهد داشت که به هيچ عنوان آمريكايى‏ها تاب و توان تحمل آن‏را ندارند.
  • مهم این است که در مقابل دشمن هیچ وقت کوتاه نیایم و استراتژی ما همان استراتژی مقاومت باشد به تعبير رهبر انقلاب «اگر كوتاه بياييم، دشمن جلوتر خواهد آمد؛ برجام را ببينيد؛ آمريكا هر روز يك جلوه‏اى از شرارت خود را نشان مى‏دهد و حرف امام را كه آمريكا شيطان بزرگ است، اثبات مى‏كند...مسؤولان بايد به سردمداران فاسدِ رژيم ايالات متحده آمريكا اثبات كنند كه به مردم خود متكى هستند... ملت ايران بر مواضع شرافتمندانه و قدرتمندانه خود خواهد ايستاد. در مسائل مهمِ مربوط به منافع ملى، عقب‏نشينى در قاموس جمهورى اسلامى معنى ندارد و پيش خواهد رفت. ملت ايران محكم ايستاده است و هر حركت غلط نظام سلطه در قضيه برجام، با عكس‏العمل جمهورى اسلامى مواجه خواهد شد.»
  • از زمانی که ترامپ به رياست‏جمهورى آمريكا انتخاب شد یک جريان مرموز در آمريكا و اروپا اصرار دارد كه او را يك ديوانه تمام‏عيار معرفى كند در داخل كشور هم گاها این حرف تکرار می شود که  رئيس‏جمهور آمريكا يك سياستمدار ديوانه و خطرناك و غيرقابل پيش‏بينى است بعد هم نتيجه می‏گيرد كه بايد  از رويارويى با او پرهيز كرد چون دیوانه است و هر لحظه ممكن است دست به اقدام خطرناك دست بزند.

در دیوانه خواندن ترامپ نیم کاسه ای هست ادعاى ديوانگى ترامپ یک ترفندی است براى ايجاد رعب و وحشت در طرف های مقابل آمریکا با هدف امتيازگيرى است.

قانون اساسی و تعیین وظایف هر یک از دستگاه ها و نهادها

قانون اساسى وظايف كليه قوا و دستگاهها، نهادها و...را معين نموده است هر يك از قواى سه‏گانه بايد به‏طور تخصصى به مسائل مربوط به خود بپردازد و اگر قوه قضاييه تشخيص مى‏دهد كه شخصى خطاكار است بايد كار خود را مطابق روال قانونى انجام دهد و ديگران نبايد حاشيه‏سازى كنند. قوه مقننه وظیفه اش تدوین قانون و نظارت بر اجراى صحيح قوانين و كار اساسى دولت نيز اجرای مصوبات مجلس و رونق اقتصادى، مهار ركود و تورم و ايجاد اشتغال استو

حاشیه سازی و پرداختن به مسائل جانبى براى مردم هیچ منفعتى ندارد این روز ها شاهد حاشیه سازی ها بر علیه قوه قضائیه هستیم که اصلا به صلاح نظام نیست بر گردیم به بیانات و فرمایشات حضرت امام و مقام معظم رهبری که همه چیز را برای ما روشن ساختند و هیچ ابهامی وجود ندارد حضرت امام می فرمایند: «قوه قضائيه كه ملجأ و پناهگاه مردم ستمديده است، قوه‏اى است مستقل و هيچ مقامى حق دخالت در آن‏را ندارد.(صحيفه امام، ج ۱۸، ص ۳۳۹) معناى استقلالش اين است كه در صورتى كه حكمى از قضات صادر شد، هيچ‏كس حتى مجتهد، ديگر حق ندارد آن‏را نقض و يا در آن دخالت نمايد. استقلال قضايى معنايش اين است كه اگر قاضى حكمى كرد، احياناً رسيدگى به آن حكمْ مرجع دارد و غير از آن، هيچ‏كس حق دخالت ندارد. (صحيفه امام، ج ۱۹، ص ۱۲۱)

باز در جای دیگر می فرمایند: «اگر دستور و حكمى از (قضائيه) صادر شد، هيچ فردى حق جَوّسازى، نه در روزنامه‏ها و نه در نطق‏ها و نه در بين مردم را ندارد. تضعيف قوّه قضاييه صلاح نيست و بايد قوّه قضاييه را تقويت نمود.(صحيفه امام، ج ۱۹، ص ۱۲۱) مجلات و روزنامه‏ها و رسانه‏هاى گروهى توجه داشته باشند كه تضعيف قوه قضائيه برخلاف موازين اسلامى است و از پخش چيزهايى كه موجب تضعيف يا توهين مقام قضا است، احتراز كنند.(صحيفه امام، ج ۱۸، ص ۳۴۰)

«كسى‏كه مجرم است، بايد به‏جزاى خودش برسد و نبايد توصيه از احدى قبول بشود. من اين‏را كراراً گفته‏ام، اگر از من توصيه براى كسى آمد، از دفتر من براى كسى توصيه آمد، از كسانى‏كه به من مربوطند، توصيه آمد، بزنيد به ديوار! قاضى نبايد تحت تأثير كسى باشد. قاضى آزاد است و بايد در محيط آزاد عمل بكند. توصيه‏ها را هيچ به آن اعتنا نكنيد».(صحيفه امام، ج ۱۰، ص ۲۷۲)

هفته انجمن اولیا و مربیان

وقتی کودک به مدرسه، گام می گذارد دومین فضای تربیتی او شکل می گیرد. تا قبل از مدرسه مربّی کودک، تنها پدر و مادر او بودند، ولی بعد از ورود به مدرسه معلم و مدرسه نیز به حلقه مربیان او افزوده می شوند.

زمانی که اولیا و مربیان در کار تربیت کودک با هم هماهنگ نباشند و با شیوه های تربیتی یکدیگر، آشنا نباشند آسیب جدّی به پرورش کودک وارد می سازد و او را دچار سردرگمی می کند. بر این اساس، انجمن اولیا و مربیان جهت هماهنگی این دو کانون مدرسه و خانه تشکیل شد تا در باره مسئله تربیت دانش آموزان هم سویی ایجاد شود. مقام معظم رهبری در این باره می فرماید: «اگر ما بتوانیم خانه و مدرسه را از نظر تعلیم و تربیت به یکدیگر متصل کنیم، پیوندی مبارک انجام داده ایم»

 آگاهی بیشتر از ویژگی های اخلاقی دانش آموز؛ ثمره همکاری اولیا و مربیان است بسیاری از مشکلات رفتاری دانش آموز، تنها بر اثر ارتباط خانه و مدرسه برطرف می شود.

دین اسلام پیروان خود را به برنامه ریزی در کارهای فردی و اجتماعی دعوت می کند در فرمایشی رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید ان الله تعالی یحب اذا عمل احدکم عملا ان یتقنه خداوند متعال دوست دارد هر گاه یکی از شما عملی را انجام می دهد منظم و متقن و محکم انجام دهد در این راستا سازمان ملی استاندارد ایران می تواند در بحث تولید کالا ها نظارت داشته باشد و باعث بالا رفتن کیفیت کالاهای ایرانی باشد مخصوصا امسال که سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است و بالا رفتن کیفیت کالای ایرانی نقش اساسی در اعتماد به تولید داخلی دارد مردم عزیز هم با مد نظر قرار دادن آرم استاندارد در موقع خرید کالاها این سازمان را در رسیدن به اهدافش کمک کنند.

  1. 26 مهرماه روز تربيت‏ بدنى و ورزش

ورزش و نرمش در اسلام از جایگاه ویژه ای دارد زیرا که موجب سلامتی جسم انسان می شود و جسم انسان هم ارتباط تنگاتنگی با روح دارد باعث نشاط روحی انسان می شود . کم تحرکی عامل اصلی بیش از یک سوم مرگ های ناشی از بیماری های قلب، سرطان و دیابت شناخته شده است بنابر این توجه به فعالیت های جسمانی و ورزش سهم بسیار مهمی در سلامتی کنترل وزن و چربی در بدن دارد و عبادت و بندگی خوب و خدمت به دیگران هم در گرو سلامتی بدن می باشد.

سالگرد چهارمین شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی

شهید بزرگواری که حضرت امام خمينى در تجليل از او فرمودند: «هر وقت آقاى اشرفى اصفهانى را مى‏بينم، به ياد خدا می‏افتم.» شهید عزیزی که زمان شهادتش به او الهام شده بود يك هفته قبل از شهادتشان در مصاحبه با صدا و سيماى كرمانشاه اعلام كرد كه «من اميدوارم چهارمين شهيد محراب باشم.» دو روز قبل از روز شهادتش كه ديدار ائمه جمعه با امام(ره) بود، پس از خروج همه از اتاق، حضرت امام(ره) با شهيد اشرفى اصفهانى دوبار مصافحه مى‏كنند و شهيد اشرفى پس از اين ديدار مى‏گويد كه اين آخرين ديدار من با امام(ره) بود و من ديگر حضرت امام(ره) را نمى‏بينم.

تقدیر و تشکر از هیات های مذهبی و صدا وسیما

از تلاش ها و زحمات صادقانه و خالصانه تمامی عزاداران حسینی به‌ویژه مسئولین هیئت های مذهبی، وعاظ و سخنرانان، مداحان و ذاکران اهل بیت (علیهم السلام) به دلیل آفریدن شور و شعور حسینی و خلق حماسه ای بزرگ دیگر در بعد از ظهر تاسوعا تشکر و قدردانی می کنم.

از عملکرد صدا وسیما و پوشش رسانه ای در برنامه های مذهبی محرم و به تصویر کشیدن شور و شعور حسینی پایتخت شور و شعور حسینی استان زنجان تقدیر و تشکر می نمایم

کار تأثیرگذار شبکه استانی اشراق در پخش مراسم‌های مختلف عزاداری و سوگواری در دهه اول ماه محرم و توجه به شهرها و بخش‌های مختلف استان زنجان و پخش مراسم‌های عزاداری توابع استان جای قدردانی دارد

پخش زنده ی عزاداری استان و به خصوص اجتماع بزرگ عزاداران  شهر قیدار نبی  درشبکه های سراسری و استانی موجب شد تا عشق و ارادت مردم استان به حضرت سیدالشهداء (ع) در شبکه های تلویزیونی به نمایش درآید.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه