سه شنبه 1395/11/5 - 30 : 4
مشخصات امام جمعه
سید علی طالبی
سید علی طالبی
خدابنده
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/11/1
متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 95/11/01

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 95/11/01

 به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج اقا طالبی

۱. بينش عميق نسبت به حق تعالي‏

«رجالٌ عرفوااللّه حقَّ معرفته و هم أنصارالمهدي في آخر الزمان (۱)؛ مرداني که خدا را آن چنان که شايسته  است، شناخته‏اند، و آنان، ياران مهدي (علیه السلام) در آخر الزمان‏اند)

«رجالٌ کأنّ قلوبهم زُبُر الحديد لا يشوُبها شکّ في ذات اللّه اشدّ من الحجر»؛(۲) آنان مرداني‏اند که دل‏هايشان گويا پاره‏هاي آهن است (سخت‏تر از سنگ). بدون هيچ ترديدي نسبت به ذات مقدّس خداوند.

آنان، از سرچشمه توحيد  ناب، سيراب‏اند و به حضرت حق - آن چنان که شايسته است - اعتقاد دارند:«فهم الذين وحّدوا الله حقَّ توحيده»؛(۳) آنان به وحدانيّت خداوند، آن‏چنان که حق وحدانيت او است، اعتقاد دارند. حرم دل‏هايشان را بت‏هاي نفس، ثروت و مقام نيالوده  و در آن حريم امن، جز خداوند حضور ندارد.

نتيجه اين بينش عميق، هم در چهره عبادت‏ها و راز و نيازهايشان مي‏توان ديد (ذکر) و هم در آينه تلاش و کوششي که در طريق عبادت و بندگي حضرت حق دارند (تلاش).

یکی از مصادیق تقوی دوستي و دشمني، است که در ادبيات ديني، از آن به تولي و تبري تعبیر شده است. دو مفهومي كه، به زندگي انسان در حوزه‏‏هاي مختلف فردي، اجتماعي، اقتصادی و سياسي، شكل و جهت داده و اساس آن‏را تشكيل می دهد اما آنچه در اين‏راستا مهم است، شناخت مرز بين دوستي و دشمني و شناخت حريمها و حوزه‏‏هاي واقعي دوستي و دشمني است، زيرا آنان كه ميان دوست و دشمن فرق نمي‏گذارند در زندگي دچار انحرافها و خسارتهاي فراوان و شكست هاي مهلكي مي‏شوند.

قرآن كريم، اطاعت و پيروي را تجلي دوستي‏‏هاي واقعي دانسته و آن‏را اساس رستگاري معرفي مي‏نمايد مي‏فرمايد:«قل إن كنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله» (آل عمران، آيه ۳۱)؛ «بگو اگر خدا را دوست مي‏داريد پس از من (پيامبر) پيروي كنيد تا خدا شما را دوست بدارد.»

حضرت اميرالمؤمنين‏علي(عليه‏السلام) در نامه ۲۷ نهج‏ البلاغه مي‏فرمايند: «فإنه لا سواء إمام الهدي و إمام الردي، و ولي النبي و عدو النبي(ص)» «هرگز برابر نيستند رهبر هدايت و پيشواي گمراهي و نيز دوست پيامبر و دشمن پيامبر(ص)»

نكته مهم‏تر اين‏ که اطاعت و تبعيت‏پذيري معیار و میزان محبت واقعی است هر کس به هر اندازه از خدا و رسول اطاعت كند، به همان اندازه دوست واقعي خداست چون كسي‏كه فردي را دوست بدارد هرگز برخلاف ميل و رضاي او عمل نخواهد كرد.

 امير مؤمنان(عليه ‏السلام) در كلمه قصار ۶۲ نهج‏ البلاغه فرموده‏اند: «إن ولي محمد من اطاع الله و ان بَعُدت لُحمتُه و ان عدو محمد من عصي الله و ان قرُبت قرابته»؛ «البته دوست محمد(ص) كسي است كه خدا را اطاعت كند، هرچند غريبه باشد و نسبتي با پيامبر(ص) نداشته باشد (مانند ابوذر، عمار، مقداد، سلمان و...) و دشمن محمد(ص) كسي است كه نافرماني خدا كند، اگرچه خويشاوندي نزديك با او داشته باشد. (مانند ابوجهل و ابولهب)

آنچه  که مهم است و باید مورد دقت قرار گیرد عدم تفاوت در مراتب و مراحل رهبري و ولايت ديني است چون در عصر غيبت و انتظار، ولايت فقيه نيز همان رسالت و اختيارات پيامبر و امام معصوم(عليهم‏السلام) را در اجراء احكام الهي و دستورات شريعت دنبال مي‏نمايد و لذا تبعیت و اطاعت از ولی فقیه در عصر غیبت نيز امري واجب و ضروري است. نمی شود کسی ادعای دوستی پیامبر اکرم و اهل بیت علیهم السلام و امام زمان علیه السلام را داشته باشد ولی از ولی فقیه تبعیت نکند.

شهيد محراب آيت‏‏الله دستيغب ازجمله معدود عالمان روشن‏‏ضمير و شجاعي كه به‏خوبي مباني ولايت فقيه و انديشه سياسي اسلام را باور داشته و در دوراني كه كسي جرأت بردن نام امام خميني(ره) را نداشت، نام بنيان‏گذار جمهوري اسلامي را با تعبير امام در دعاهاي كميل و خطابه‏‏هايش بر زبان جاري مي‏كرد، وقتي از وي مي‏پرسيدند كه چرا شما اينقدر نام امام خميني را بي‏‏پروا بالاي منبر تكرار مي‏كنيد، ايشان هميشه اين پاسخ قاطع را مي‏دادند که: «من اطاع الخميني فقد اطاع الله»

حال با همين مبناي منطقي، عقلاني و اعتقادي پس از امام خميني(ره)با همان درجه از ايمان و اعتقاد مي‏گوييم «من اطاع الخامنه‏‏اي فقد اطاع الله»

رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

حادثه سنگین و غم‌بار رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به محضر امام عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت عزیز ایران تسلیت و تعزیت عرض می کنم.

آیت الله هاشمی در زمان انقلاب و در مسیر پیروزی انقلاب اسلامب زحمات طاقت فرسای کشیدند و در تاسیس انقلاب اسلامی جزء هیات مؤسس انقلاب بودند. و  در تثبیت انقلاب نیز نقش موثری داشتند.

بهترین تعابیر درباره آیت‌الله هاشمی را مقام معظم رهبری به کار برد‌ند : رفيق ديرين، همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامى، همكار و همرزمى كه همدلى با وى به ۵۹ سال تمام مى‏رسد، هوش وافر و صميميت كم‏نظيرى كه از او تكيه‏گاه مطمئنى براى همكارى ساخته بود، نمونه كم‏نظيرى از نسل اول مبارزان ضد ستم‏شاهى و از رنج‏ديدگان اين راه پرخطر و پرافتخار و... اين‏ها تعابيرى است از شخصيتى بى‏نظير همچون امام خامنه‏اى(مدظله‏العالی) كه در فقدان شخصيت ماندگار انقلاب اسلامى مرحوم حجت‏الاسلام والمسلمين جناب آقاى هاشمى رفسنجانى در پيام تسليت ارتحالش صادر گرديد.

برخی امروز بی انصافی می کنند به نوعی  اظهار نظر می کنند که از آن مظلوم واقع شدن آیت‌الله هاشمی به سبب انتقادها و اعتراضات جبهه مومن انقلابی بیرون می‌آید؛ بله به آقای هاشمی ظلم شد، اما نه از ناحیه جبهه مومنین انقلابی، بلکه از ناحیه آنهایی مظلوم واقع شد که در دوره ای هر چه توانستند به این شخصیت  تهمت‌های ناروا زدند و هر چه توانستند تخریب کردند.

آقای هاشمی زمانی مظلوم واقع شد که روزنامه صبح امروز نوشت که در دوره آیت‌الله هاشمی هر 40 روز یک قتل  مشکوک سیاسی اتفاق افتاده است. اکبر گنجی که آن روز یک فعال سیاسی بود و الان پناهنده به اربان غربی اش  در کتاب معروف عالیجناب سرخ‌پوش که سراسر تهمت و اتهام و تخریب علیه هاشمی است نوشت که در دوره آقای هاشمی 80 قتل مشکوک سیاسی اتفاق افتاده است.

جالب اینجاست که بعضاً همین آقایانی که آیت‌الله هاشمی را تا اتهام قاتل بودن تخریب کردند و یا آنهایی که به این جریان سیاسی وابستگی دارند، امروز سینه‌چاک او شده‌اند و می‌گویند جبهه مومنین به او ظلم کردند!

همانطوری که در پیام مقام معظم رهبری آمده است خناسان تلاش می کردند آیت الله هاشمی را از مقام معظم رهبری و از ولی فقیه جدا کنند و او در مقابل ولی فقیه قرار دهند اما موفق نشدند که خود آیت الله هاشمی فرمودند عشق من آیت الل خامنه ای است و اختلاف نظر طبیعی است و بنای ما در اختلافات این است که گفتگو کنیم با حضرت آقا و اگر به توافق رسیدیم که رسیدیم و اگر به توافق نرسیدیم ایشان حجت ندارند که نظر مرا بپذیرند ولی من حجت دارم که نظر ایشان را بپذیرم چون ایشان ولی من هستند. و این یعنی ولایتمداری.

به ایت الله هاشمی کسانی ظلم کردند و می کنند که می خواهند از این شخصیت استفاده ابزاری بکنند در جهت اهداف حزبی و گروهی .

خناسان حتی می خواستند از پیکر این مرحوم و از مراسم تشییع این مرحوم بر علیه نظام استفاده کنند، رسانه‌های بیگانه و بویژه بی‌بی‌سی فارسی از بدو اعلام خبر درگذشت آقای هاشمی مدام بر این دمیدند که او پایگاه مهمی برای مخالفان انقلاب بوده و یک شخصیت بسیار کم‌نظیر و بزرگ بوده است؛ در خلال این سخنان مردم را دعوت می‌کردند تا از مراسم تشییع ایشان نهایت بهره‌برداری را برای اعلام مخالفت با نظام انجام داده و شعارهای ساختارشکنانه سر بدهند. خوشبختانه مقام معظم رهبری با پیامی که به مناسبت رحلت هاشمی دادند و مردم انقلابی ایران عزیز به تبعیت از مقام معظم رهبری آن تجلیل به یاد ماندی که از آیت الله هاشمی کردند اقدامات این خناسان را ابتر گذاشتند و مشت محکمی بر دهان آنها زدند بعد از این که در اهداف خودشان ناکام ماندند یکی دو ساعت بعد از پایان مراسم تشییع دیدند که مراسم تشییع ایشان آورده‌ مهمی برای ضدانقلاب نداشته است، بلافاصله رویکرد و جهت‌گیریشان عوض شد و مجدداً اتهام افکنی علیه آقای هاشمی را آغاز کردند.

تلاش دشمن امروز در جهت دو قطبی سازی جامعه اسلامی و بعضی هم در داخل به آن دامن می زنند تا بهره برداری سیاسی کنند دشمن پس از تحریم و برجام این بار از رحلت هاشمی برای ایجاد دو قطبی در جامعه استفاده کرد، اما مردم باید هشیار باشند که این سخنان از دهان چه کسانی بیرون می آید، نیروهای انقلابی نباید در دام این دوقطبی ها بیفتند.

سالروز برجام

با كنار گذاشتنخود را در برابر آمريكا قرار داده و با آن مذاكره را آغاز كرد كه در نهايت منجر به شد. يك سال پيش در چنين روزهايى بود توافقى بنام «برجام» بین ایران و ۱+۵ در سال ۱۳۹۴ انجام گرفت و روند اجرايى آن شروع شد و مسؤولين دولتى وعده‏هاى زيادى براى گشايش اقتصادى كشور به مردم دادند. و ایران بیش از موعد و عجولانه به تعهدات خودش در رابطه با برجام عمل کرد امروز كه يك سال از اجراى اين تعهد بين‏المللى مى‏گذرد، هنوز تغييرات ملموس و محسوسى در زندگى مردم مشاهده نمى‏شود و طرف مقام نه تنها به تعهدات خود من جمله در مورد رفع تحریم ها بر نداشته است بلکه تحريم‏هاى جديدى نيز در اين دوره عليه ايران در آمريكا تصويب شده است كه در عمل منجر به نقض برجام شده است. تنها دست آورد برجام طبق فرمایش مقام معظم رهبری این است  بالا رفتن سطح نگاه جامعه به دشمن خود است، بالا رفتن سطح نگاه جامعه به دشمن خود كف جامعه است و بايد هويت نامشروع آمريكا و بدعهدى اين دولت جنايتكار روشن شود.

یکی از مهمترین ایراد های برجام عجولانه عمل کردن، بى توجهى به ظرفيت‏هاى داخلى واعتمادبه دشمن بود متاسفانه ما برخورد از سر استغنا را به برخورد از سر نياز تبديل كرديم و اين مسير با اشكالات جدى ادامه پيدا كرد.

در آستانه فرا رسیدن دهه فجر

اين دهه به‏عنوان يكى از مناسبت‏هاى ملى - مذهبى ما ظرفيت‏هاى بالقوه‏اى دارد كه مى‏توان با برنامه‏ريزى خوب و مناسب ضمن بالفعل رساندن آن ظرفيت‏ها بهترين بهره را نيز جهت تحقق آرمان‏هاى انقلاب از اين دهه انجام داد.

يادآورى و ارج نهادن به رويدادهاى بزرگ تاريخى در عرصه بين‏المللى، و داخلى و از نظر عرف بين‏المللى امرى ممدوح و پسنديده است. و به‏نوعى بزرگداشت و يادآورى امرى ضرورى و به‏عنوان افتخار مطرح مى‏شود.

هدف از برگزارى جشن‏هاى دهه مبارك فجر، نبايد فقط جنگ شادى و خنداندن مردم باشد، بلكه هدف بايد اين باشد كه پيام‏ها و دستاوردهاى انقلاب در قالب‏هاى هنرى و فرهنگى، به مردم و به‏ويژه نسل جوان رسانده شوند.

برگزارى جشن‏هاى پيروزى انقلاب اسلامى با هدف زنده كردن ياد و خاطره شهيدان اين‏راه و تجديد عهد و ميثاق با آرمان‏هاى آن‏ها است.برگزارى اين جشن‏ها بايد با مشاركت حداكثرى مردم باشد، چراكه با حضور مردم بود كه شاهد به ثمر نشستن انقلاب بوديم و دستگاه‏هاى دولتى برآمده از انقلاب مردمى هستند.

دهه فجر بايد با عظمت هرچه تمامتر برگزارشود. اين مراسم را با هيجانهاى عاطفى صحيح بايد با طراوت و تازه كرد. در مذهب ما، احساسات، گريه و شادى، حب و بغض و عشق و نفرت جايگاه والايى دارد. ازاين‏رو جشنهاى دهه فجر مى‏بايستى همچون مراسم و اعياد مذهبى گرامى داشته شود.

ارتباط با امام جمعه