جمعه 1396/5/27 - 52 : 7
مشخصات امام جمعه
محمد صادقی پور
محمد صادقی پور
طارم
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/5/20
خصوصیات پرهیزکاران از زبان امام محمد باقر(ع)

 

خطبه های نماز جمعه شهرستان طارم توسط حاج آقا صادقی پور امام جمعه محترم شهرستان طارم برگزار شد.

موضوع:خصوصیات پرهیزکاران از زبان امام محمد باقر(ع)

خطبه اول:

ایشان در خطبه اول بعد از دعوت به رعایت تقوای الهی و ترک محرمات انجام واجبات به خصوصیات پرهیزکاران از زبان امام محمد باقر (ع) بشرح ذیل اشاره پرداختند:

اى جابر آيا براى تشيع همين بس است كه كسى ادعا كند محبت ما اهل بيت را؟ سوگند به خدا كه شيعيان ما نيستند مگر افرادى كه تقواى خدا پيشه گيرند و او را اطاعت كنند.

- جابر گويدحضرت امام محمد باقر عليه السلام به من فرمود: اى جابر آيا براى تشيع همين بس است كه كسى ادعا كند محبت ما اهل بيت را؟ سوگند به خدا كه شيعيان ما نيستند مگر افرادى كه تقواى خدا پيشه گيرند و او را اطاعت كنند
شيعيان ما شناخته نمى‏شوند مگر به تواضع و خشوع دل، و نگاهدارى امانت، و به زياد ياد خدا كردن، و به زياد روزه گرفتن، و نماز خواندن، و احسان به پدر و مادر نمودن، و مراعات فقراى از همسايگان را نمودن، و از حال آنها با خبر بودن، و از حال مسكينان و قرض داران و يتيمان با اطلاع بودن، و به آنها رسيدگى كردن، و در گفتار از راستى تجاوز نكردن، و تلاوت قرآن كردن و زبان را از گفتگوى با مردم مگر چيزهائى كه راجع به خير آنها است‏ بازداشتن، و افرادامين و مورد اعتماد اقوام خود بودن در همه چيزها.

جابر گويد: عرض كردم اى فرزند رسول خدا ما در امروز كسى را به اين صفت كه بيان مى‏فرمائى نمى‏شناسيم.

حضرت فرمود: اى جابر آراء و مذاهب فكر تو را خراب نكند و تو را در شك در نياورد.آيا براى انسان همين قدر كافى است كه بگويد: من على را دوست دارم و ولايت امر او را قبول دارم و در عين حال عمل به دستورات او نكند؟ و اگر كسى بگويد: من رسولخدا را دوست دارم - با آنكه معلوم است كه رسول خدا از على بهتر است - در صورتى كه عمل به سنت رسول خدا نكند اين محبت و دوستى براى او فائده‌‏اى ندارد.
بنابراين تقواى خدا را پيشه سازيد، و به آنچه خدا فرموده عمل بنمائيد. بين خدا و كسى قرابت و خويشاوندى نيست، محبوبترين بندگان در نزد خدا پرهيزكارترين آنهاست، و عامل‏ترين آنها به دستورات خدا.
اى جابر سوگند به خدا بنده‌‏اى نمى‏تواند به خدا نزديك گردد مگر به فرمانبردارى از اوامر او، و با ما چنين قدرت و اختيارى نيست كه كسى را از آتش برى سازيم، و هيچ بنده‌‏اى بر خدا نمى‏تواند حجتى اقامه كند.
كسى كه مطيع خدا باشد او دوست ماست، و كسى كه گناه كند او دشمن ماست، و كسى را قدرتى نيست كه به ولايت ما برسد مگر به عمل صالح و اجتناب از افعال ناپسند

خطبه دوم: بعدر از دعوت به رعایت تقوای الهی ترک محرمات انجام واجبات به ایام هفته بشرح ذیل پرداختند.

1- تشکر از مدافع حرم از شهر آببر

2- سلفی حقارت نمایندگان مجلسبا خانم موگرینی

3- حقارت دو بازیکن فوتبال در برابر تیم رژیم سهیونستی

 4- مراسم تحلیف با حضور 105 هیئت خارجی و معرفی کابینه

5-برخورد با کشف حجاب در داخل خودرو

6- حمله آمریکا به گردان سید الشهدای بسیج عراق

7-21 مرداد روز حمایت از صنایع کوچک

8- 23 مرداد 85 پیروزی حزب اله بر ارتش رژیم سهویونیست در جنگ 33 روزه

9-26 مرداد 58 حماسه خونین پاوره

10-مرداد 69 آغاز بازگشت آزادگان

 

ارتباط با امام جمعه