پنج شنبه 1396/1/3 - 53 : 20
مشخصات امام جمعه
خلیل ربیعی نیاری
خلیل ربیعی نیاری
هيدج
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1395/12/20
مسئولین ما که در سایه ی خون شهدا و حمایت مردم از نظام یک بستر آرام را در اختیار دارند

 

بسم الله الرحمن الرحيم

متن خطبه های نماز جمعه این هفته هیدج20 اسفندماه(95/12/20) خطبه اول

خودم و شما را دعوت و سفارش مي كنم به رعایت تقوای الهی یعنی انجام واجبات الهی و ترک گناهان،

قرآن کتاب تقوا است برای هدایت عموم مردم "هدی للناس"

درآیه 44 فصلت می فرماید:قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاءٌ؛ بگواين كتاب براى مومنين مايه هدايت وشفاع است

قرآن انسانهای مؤمن را هدایت می کند هدایت از نوع شفاء بخشی  نه از نوع تسکین درد.

و درآیه ی 82 سوره ی اسراء نیز می فرماید:

وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا؛ قرآن براي ظالمان واهل ستم مايه زيان وخسارت است.

منظور از ظلم تنها قتل و کشتار  نیست. (حداقل ظلم) ، ظلم به نفس است  انسان به خود در قالب معصیت ظلم می کند. و برای اینگونه انسانها قرآن زیان و خسارت است.

قرآن الگوی تربیتی برای ما ارائه میکند تاما فرزندانی همانند حضرت اسماعیل (ع)تربیت کنیم که خداوندمتعال درقرآن می فرماید:

ما ابراهیم (ع) را بشارت دادیم به یک نوجوان حلیم و بردبار؛ "بشرناه بغلام حلیم "

فرزندانی تربیت شوند "قره العین"  نور چشم ومايه مسرّت وشادي والدين باشند،باقیات و صالحات باشند. نه مانند آن فرزند پیامبری که خداوند فرمود که او از تونيست "انه لیس من اهلک"

 از جمله موضوعات مورد اشاره تربیتی قرآن   تربیت عقلانی و فکری است. که انسان باید روی نحوه ی تفکر و تعقل فرزند خود نیز برنامه داشته باشد .

 فرزند خود را وادار به تفکر کند و او را راهنمایی نمايد تا درست تفکر کرده تا به نتیجه ی صحیح برسد. درباره ی اهمیّت تفکر و تعقل روایت است که :

 یک ساعت تفکر کردن (البته تفکر صحیح، یعنی آن معلومات و خوراک فکری که می خواهد استفاده کند سالم و زلال و علمی و عقلی باشد تا به نتیجه ی مناسب برسد) بهتر ازیک سال عبادت کردن است. توضیح اینکه

گاهی انسان یک سال عبادت می کند ودرسایه ی این عبادت به یک معرفت و بینشی می رسد، درحالیکه با یک ساعت تفکر می توانست به همان معرفت و بینش برسد.

در قرآن آیه های فراوانی درباره ی تفکر وتعقل وجوددارد و ازجمله آیات درباره ی تربیت عقلاني فکری فرزند آیه ی 101 صوره صافات است که اشاره به امتحان و ابتلای حضرت ابراهیم (ع) دارد می فرماید:

لَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ

و وقتى با او به جايگاه سعى وتلاش رسيد گفت اى پسردلبندم من در خواب چنين ديدم كه تو را سر مى برم پس ببين چه به نظرت مى ‏آيد ، گفت پدرجانم!

 آنچه را مأمورى  انجام ده كه ان شاء الله مرا از شكيبايان خواهى يافت.

 حضرت ابراهیم (ع)  در دوران پيري است ، خداوند حضرت اسماعیل (ع) را به او عنایت کرده است بعد از اینکه حضرت اسماعیل(ع)  به توانایی جسمی کافی رسید پدر را در انجام کارهای روزمره یاری و همراهی می کرد. مساعدت وهمراهي پدر از جمله ویژگیهای خوب و ارزشمند اولاد خوب است. مدتی بود که حضرت ابراهیم(ع)  خواب هایی می دید

  خواب و رویای پیامبران جزء وحی است و با خواب های سایر افراد فرق دارد.

چون این خواب درباره ی فرزند خود است منتظر است تا اسماعیل(ع)   به یک رشد کافی برسد تا این خواب را با او مطرح کند،

 ایه اشاره دارد که پدروفرزند چگونه با صمیمیت و مهربانی ودلسوزی و احترام همدیگر راخطاب قرار می دهند"یابنی ويا ابت"

 حضرت ابراهیم این گونه خواب خود را مطرح می کند:

 ای فرزندم، من این چنین خواب دیدم که مأموریتی از طرف خداوند دارم که تو را ذبح و قربانی می کنم.

 مطرح کردن خواب به این معنی نیست که حضرت ابراهیم در انجام مأموریت خود شک داشتند، نخیر، ایشان کاملاً مصمم بودند اما قصد داشتند فرزند خود را از لحاظ عقلاني و فکری برای چنین مأموریتی آماده کنند .

 پدر پیری بخواهد فرزند نوجوان بسيار دوست داشتني وبا كمالات ظاهري وباطني خود را ذبح کند. یک قرن بود كه از خداوند فرزند صالح مي خواست ربّ هَبَ مِنَ الصالحين.

این مهم هست که از خداوند بخواهیم فرزند صالح به ما هدیه کند معيار درخواست فرزند از خدا  صالح وشايسته بودن باشد نه هوش و زيبائي و...

 حال چنین فرزند دلبری دارد ثمره عمرش محسوب میشود به ناگه از خداوند دستور می رسد که باید با همه ی دلبستگی که به او دارد قربانی اش کند.

 هنگامیکه امر خداوند می رسد باید نفس و همه ی دلبستگی های خانوادگی و قوم و خویشی همه باید کنار بروند.

 حضرت ابراهیم (ع) از فرزندش نظر خواست.

و در واقع از فرزند میخواهد که در این باره تفکر کند.

 مشورت گرفتن از فرزند نوعی شخصیت دادن به فرزند است. وقتی در خانه فرزند احساس شخصیت کند و احساس احترام کند به دنبال گناه و معصیت نمی رود فرزندان را در برابر انحرافات خصوصاً در برابر انحرافاتی که از بیرون منزل فرزندان را تهدید می کند بیمه می کند.

 معمولا در زندگی هر شخصی یک نقطه ی عطفی هست.

هر کس در طول زندگی خود یک سری نقاط حساس و سرنوشت ساز دارد که این لحظات سرلوحه ی زندگی او میشود و بسا همه ی زندگی فرد را تحت تأثیر قرارمي دهد. یکی از این لحظه ها آن زمانیست که انسان می خواهد فداکاری و از خود گذشتگی نماید  حضرت اسماعیل (ع) با اینکه نوجوان بود دوران کودکی نوجوانی و جوانی و بزرگسالی را طی کرد ولی خداوند سبحان مقطع نوجوانی او را برجسته می کند" و بشرناه بغلام حلیم "فرمود ما به او مژده نو جوان بردبار دادیم نفرمود کودک یا طفل چرا چون در مقطع نوجوانی در برابر فرمان خداوند متعال تسلیم می شود.

بیشتر شهدای ما در هشت سال دفاع مقدس در مقطع نوجوانی یا جوانی، که خود را فدای دین کردند نیز به همین گونه بودند

در یک مقطع از زندگی فداکاری انجام دادند و آن مقطع در طول حیات ایشان در طول تاریخ درخشید و درخشانی خواهد کرد و راه را به جویندگان هدایت  نشان داده و نشان خواهد داد.

 حضرت اسماعیل اینگونه جواب داد: پدرجان  هر دستوری که به تو داده شده است اطاعت کن.

این نشانه فرد مؤمن است که همواره در برابر دستور تسلیم است و بهانه ای در برابر دستور خداوند سبحان نیاورد. و نه تنها بهانه ای نیاورد بلکه به پدر دلگرمی داد و  از ایشان خواست که وظیفه ی خود را انجام دهد و مطمئن باشد که در برابر فرمان خداوند متعال  همو به من صبر عطا خواهد کرد و  صبور خواهم بود .

 در آن لحظه بود که حضرت ابراهیم(ع)  ثمره ی یک عمر زحمت و تربیت را دید.

وقتی چاقو را روی گردن حضرت اسماعیل(ع) قرار داد و با اراده چاقو را کشید، همان دم  ندا آمد:

 ای ابراهیم تو اطاعت امرکردی و نیازی به ادامه دادن نیست. "قدصدقت الرءیا"

وقتی که دلبستگی قطع شد همان لحظه خداوند   هم اسماعیل(ع) را به او بخشید و هم قربانی عظیم عطا کرد و این مجاهدت حضرت ابراهيم(ع) وتسليم او در برابر فرمان خداوند سبحان  را در کل تاریخ براي بشريت تابلو و برجسته کرد بطوريكه همه ساله براي بزرگداشت وارج نهادن به جايگاه تسليم وبندگي دربرابر خداي سبحان ، حماسه ي ابراهيمي که قرباني دلبستگي ها بود در قالب ذبح ، گرامي داشته می شود  تا بندگی ابراهیم علیه السلام  الگوي انسانها باشد.

خطبه دوم: اوصیکم عبادا.. و نفسی بتقوالله... 

براساس آیات و روایات هر مصیبیت و بلای شخصی خانوادگی و اجتماعی  که بر سر ما می آید همه از بی تقوایی است .

 بی تقوایی فتنه ساز و تقوا داشتن فتنه سوز مي باشد.

خرسند هستیم که نماز جمعه این هفته ما مزّين به حضورگرم نماینده محترم شهرستان درمجلس شورای اسلامی آقاي دكتر عزيزي مي باشد

 ضمن عرض خيرمقدم و آرزوی توفیق برای وي از زحمات و تلاش هایشان در طول این مدّت تشکرمی نماییم.

زکات:  درمورد زکات، مستحب است که زکات به صورت علنی پرداخت شود.

 زکات دادن امری واجب است اما پرداخت علنی زکات باعث خشنودی بیشتر خداوند و  باعث ترویج این فریضه مهم و بزرگ الهی بین مردم می شود فریضه ای که اگر همه درست ملتزم به انجام آن بودند فقیری پیدا نمی شد

 لازم به یاد آوری است که در پرداخت زکات فقرا در اولویت قرار دهرند و تا زمانیکه فقیر وجود دارد روا نیست که زکات در جاهای دیگر صرف شود.

به مناسبت تعطیلات نوروزي لازم است که به چند نکته اشاره شود.

اول .فقرا عیالات خداوند

 اينكه که مبادا در این ایام فقرا و خانواده های نیازمند را فراموش شوند. اینها عیالات خداوند سبحان هستند که خداوند امور این خانواده ها را به مردم واگذار کرده است. خداوند متعال خود می تواند فقرا را غنی کند اما این کار را به اغنیاء واگذار کرده که امتحانی برای متمولين و خود فقراء باشد،

پس کمیته ی امداد حضرت امام (ره) که مجموعه ای انقلابی و یادگار حضرت امام (ره)است و مرکز نیکوکاری مسجد صاحب الزمان(عج) را در این راستا  ياري كنيد.

دوم حمایت از تولید ملی

 به اقتضای فصل و ایام پیش رو توصیه میشود تا جایی که مقدور است  کفش و پوشاک ایرانی خریداری کنیم  و با اینکار به یاری تولید کنندگان داخلی برویم . از فروشندگان و تولید کنندگان هم درخواست میشود تا جائی كه ممکن است محصولات خود را با کیفیت مناسب و سود کمتر عرضه کنند خداوند به کسب و کار آنها برکت می بخشد.

در حالیکه مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی تأکید روی حمايت تولید ملی و صادرات و کاهش وارادات و وابستگی به کالاهای خارجی داشتند و متأسفانه از ناحيه مسئولين محترم توجه محسوسي به این فرمایش نشده است.

 سوم   چهارشنبه آخر سال به عزا تبدیل نشود 

در مورد برنامه ی چهارشنبه ی آخر سال است این حرکت  اصل و ریشه ای ندارد و کار صحیحی نیست در آن برخی معصیت های کبیره اتفاق مي افتد  از جمله اسراف و ایجاد مزاحمت برای مردم  که از گناهان کبیره بوده و حق الناس است  و گاهی صدمات جبران ناپذیر به شخص وارد مي شود بعلاوه  اینکه  شایسته ی شهر ما نیست.

 

 

مطلب چهارم،

 از جمله مناسبت های پیش رو روز بزرگداشت شهدا و تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام است و همان روز نیز وفات حضرت ام البنین(ع)  به عنوان روز تکریم مادران  و همسران شهدا می باشد.

 شهدای ما جان خود را فدای انقلاب و اسلام کردند ولی نعمت همه ی ما هستند و این نظام و انقلاب و اجرای احکام اسلامی را به عنوان امانت به ما ومسئولین سپرده اند. شهدا از بین ما رفتند اما پدران مادران و همسران آنها در بین ما هستند و این غم فراق را در زندگی خود هر روز تحمل می کنند ولی با تحمل و صبر راه شهدا را ادامه می دهند.

ما همگی از خانواده ی معظم شهدا سپاسگزاریم و ان شاالله خداوند دردنیا وآخرت به همه ی آنها اجر مضاعف عنایت کند.

 شهدا ذخیره ی آخرت برای خانواده های خود هستند.

 در همین راستا یادواره ی شهدای شهر هیدج در پنج شنبه پیش رو برگزار میشود که ان شاألله به طور گسترده در این برنامه شرکت کنیم و به این صورت قدر دان خون شهدا باشیم.

 معیشت مردم و اقتصاد مقاومتی

اخیراً مقام معظم رهبری طي سخنانی در جمع خبرگان رهبری و عزیزانی که مسئولیت برنامه های راهیان نور را بر عهده دارند بیانات مهمی داشتند. از جمله  بحث اقتصاد مقاومتی و معیشت مردم بود.

 آقا فرمودند ما سال 94 را به نام اقتصاد مقاومتی نامیدیم. اما به نتیجه ی مطلوب خود نرسيد و مجبور شدیم سال 95 را نیز دوباره در همان راستا نام گذاری کنیم تا سرلوحه عمل مسئولین باشد  متأسفانه  گزارشاتی که از مردم  می رسد نشان از کم توجهی مسئولین به این مهم است .

 اثر محسوسی از  تلاشهای مطرح شده  در سفره ی مردم دیده نمی شود. زندگی و امورات اقتصادی مردم روال خوبی را ندارد در فشار هستند. و شاید خانواده هایی هستند که به نان شب خود نیازمند هستند.

 آمریکای جنایت کار و رژیم صهیونیستی یک جنگ علنی به عنوان جنگ اقتصادی و جنگ پنهان ديگری بنام جنگ فرهنگی بر علیه کشور ما  به راه انداخته اند دو جنگ تمام عیار . باید بسیار هوشیار بود در صحنه وميدان  حرکت محسوسي از مسئولین در قبال این دو جنگ انجام نمی شود.

مقام معظم رهبری فرمودنداگریک جوان مؤمن منحرف شودگناه آن برگردن آن مسئولی است که باید کاری انجام میداد و نداده .

ما در مسائل فرهنگی  حرکت مناسبی نمی بینم

مسئولین ما که در سایه ی خون شهدا و حمایت مردم از نظام یک بستر آرام را در اختیار دارند باید در میدان باشند و به پاس تقدیر وتشکر از این ملّت نجیب و متعهد در عمل تشکّر کنند اما متأسفانه آنگونه که باید، این تشکّر  صورت نمی گیرد.

 نمونه كوچك مشكلات شهر ومنطقه ما كه مكرّر در خطبه هاي نماز جمعه به آنها اشاره واز مسئولين استمداد شده ولي پاسخي مناسب دريافت نكرديم. خداوند به همه ما توفيق شكر گذاري نعمتهايش را روزي فرمايد.

ارتباط با امام جمعه