23مهر؛ شهادت پنجمین شهید محراب حضرت آیت‌الله اشرفى اصفهانى (1361)
آیت‌الله اشرفى اصفهانى؛ طى آخرین درجات سعادت در محراب عبادت‌
تصویر خبر
۲۳ مهر ماه سال ۶۰ بود كه خبر شهادت چهارمین شهید محراب انقلاب اسلامى منتشر شد. پیرمردى به دست كوردلان منافق به شهادت رسید كه دیگران از او جز صفاى باطن سراغ نداشتند.به‌دنبال پخش این خبر، بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران كه یكى از یاران بزرگوار و انقلابى خود را از دست داده بود، پیامى خطاب به ملت ایران صادر كرد. در بخشى از این پیام آمده است: «چه سعادتمندند آنان كه عمرى را در خدمت به اسلام و مسلمین بگذرانند، و در آخر عمر فانى به فیض عظیمى كه دلباختگان به لقاء اللَّه آرزو مى‌كنند نایل آیند. چه سعادتمند و بلند اخترند آنان كه در طول زندگانى خود كمر همت به تهذیب نفس و جهاد اكبر بسته، و پایان زندگانى خویش را در راه هدف الهى با سرافرازى به خیل شهداى در راه حق پیوستند. چه سعادتمند و پیروزند آنان كه در نشیب و فرازها و پست و بلندى‌هاى حیات خویش به دام‌هاى شیطانى و وسوسه‌هاى نفسانى نیفتاده، و آخرین حجاب بین محبوب و خود را با محاسن غرق به خون خرق نموده و به قرارگاه مجاهدین فى سبیل اللَّه راه یافتند. چه سعادتمند و خوشبخت‌اند آنان كه به دنیا و زخارف آن پشت پا زده و عمرى را به زهد و تقوا گذرانده و آخرین درجات سعادت را در محراب عبادت و در اقامه جمعه با دست یكى از منافقین و منحرفین شقى، فائز و به والاترین شهید محراب كه به دست خیانتكار اشقى الاشقیا به ملأ اعلا شتافت، ملحق شدند.

 تصاویر آیت الله اشرفی اصفهانی

 کلیپ زندگینامه آیت الله اشرفی اصفهانی

 کلیپ شهید اشرفی اصفهانی

 امام خمینی(ره) از منظر شهید اشرفی اصفهانی

 جان کلام

* شاگرد سخت كوش مكتب امام صادق(ع)

شهید محراب، آیت‌الله عطاءالله اشرفى اصفهانى در سال ۱۲۸۱ هجرى شمسى در «خمینى شهر» اصفهان و در خانواده‌اى روحانى و مذهبى، دیده به جهان گشود. بعد از سپرى نمودن تحصیلات ابتدایى در زادگاه خود، براى ادامه‌ى تحصیل، راهى اصفهان شد و نزدیك به ده سال در محضر استادان مشهور حوزه‌ى علمیه اصفهان تلمذ كرد. بعد از طى نمودن دروس مقدمات و سطح، آن شهید بزرگوار كه داراى روحیه وانگیزه‌اى بسیار بالا براى كسب مقامات علمى و معنوى بود، در بیست سالگى براى ادامه‌ى تحصیل، رهسپار شهر علم و فقاهت، مقدس قم شد تا جان‌بى‌قرار خود را از محضر بزرگان و فضلاى آن دیار سیراب كند.

در طى مدت زمان تحصیل در قم، از محضر آیات و مراجع عالى‌قدرى همچون بروجردى(ره)، عبدالكریم حائرى یزدى، سید محمد حجت كوه كمره‌اى، سید صدرالدین صدر، سید محمد تقى خوانسارى و حضرت امام خمینى(ره) بهره‌مند گردید و با اراده‌اى آهنین و با تلاش و كوشش‌ها وسختى و مرارت‌هاى بسیار، در سن ۴۰ سالگى به درجه رفیع اجتهاد نائل آمد. شهید اجازه اجتهاد خود را از مرحوم آیت‌الله سید محمد تقى خوانسارى در سال ۱۳۶۲ دریافت كرد.

آیت‌الله اشرفى اصفهانى مسیر تحصیل علوم دینى را با سختى و مشقت بسیار طى نمود تا آن اندازه كه به گفته خود ایشان براى دیگران غیرقابل تحمل است. چنان‌كه در اینباره مى‌گفت: «دوشنبه خوراكم تمام مى‌شد، سه شنبه دو ریال پولم را خرج مى‌كردم، چهارشنبه را كه آخرین روز تحصیل بود بدون پول و غذا مى‌گذراندم. من به‌نحوى درس خوانده‌ام كه در این زمان احدى حاضر نیست حتى یك صدم آن‌را هم تحمل كند. از ابتداى شروع به تحصیل تا پایان تحصیلات سطح فقه و اصول، من حتى یك كتاب ملكى از خودم نداشتم. تمام كتاب‌هایى كه در اختیارم بود وقفى بود. زمانى در حجره‌اى با سه نفر دیگر در مدرسه نوریه اصفهان زندگى مى‌كردیم. بسیارى از روزها چیزى در خانه نداشتیم. براى مطالعه در شب از نور چراغ نفتى توالت‌هاى مدرسه استفاده مى‌كردم. در روزهاى جمعه به یكى از مساجد دورافتاده اصفهان مى‌رفتم و از صبح تا عصر در آن مسجد درس‌هاى یك هفته را دوره مى‌كردم. در مدت دوازده ساعتى كه یكسره آن‌جا مطالعه مى‌كردم غذاى من فقط مقدارى دانه ذرت برشته بود. چیز دیگرى نداشتم.»

* تبلیغ دین همراه با مبارزه سیاسى در كرمانشاه‌

شهید محراب، آیت‌الله اشرفى اصفهانى پس از گذراندن تحصیلات عالیه در حوزه‌ى علمیه‌ى قم و رسیدن به درجه اجتهاد و زمانیكه از هر لحاظ خود را آماده خدمت به دین اسلام نموده بود، در سال ۱۳۳۵بنابر دستور مرجع بزرگ جهان شیعه حضرت آیت‌الله العظمى بروجردى(ره) جهت تبلیغ و نشر معارف و احكام دین و تقویت بنیه دینى و مذهبى اهالى كرمانشاه به آن‌جا اعزام و رحل اقامت افكند و پس از ورود به كرمانشاه طلاب و شاگردان بسیارى را تربیت كرد.

سال‌هاى حضور این عالم شجاع، همزمان با شروع مبارزات انقلابى مردم ایران به رهبرى حضرت امام خمینى(ره) مصادف شد كه آن شهید بزرگوار در سنگر مبارزه علیه رژیم طاغوت قرار گرفت و با بازگویى مسائل سیاسى روز، مردم شریف این خطه را آگاهى بخشید و با شجاعت فراوان، مسایل سیاسى روز را براى آنان بازگو مى‌كرد.

علاوه بر این اقدامات، با اوج‌گیرى انقلاب اسلامى ایران به رهبرى حضرت امام خمینى(ره) شهید اشرفى اصفهانى، حركت‌هاى انقلابى و مبارزاتى وسیعى را در كرمانشاه پایه گذارى كرد و در وقایع مهم سیاسى به همراه مردم مبارز كرمانشاه نقش بسزایى در تداوم فعالیت‌هاى انقلابى بر عهده داشت. از موارد بارز این اقدامات، برگزارى مراسم بزرگداشت شهداى ۱۹ دى و نیز برگزارى مراسم بزرگداشت شهادت آیت‌الله سیدمصطفى خمینى(ره) كه بنا به دعوت و اطلاعیه شهید اشرفى اصفهانى در مسجد آیت‌الله بروجردى منعقد شد. سخنرانى روشن‌گر، پر هیجان و انقلابى آن شهید بزرگوار بود كه موجب شد مردم غیور كرمانشاه بیش از پیش در صف مبارزه قرار گیرند و ساواك با وجود بسیج تمام نیرو و قواى خود براى دستگیرى و كارشكنى در مراسم موفق نشد و سخنرانان به‌طور مخفیانه از شهر خارج شدند.

* خدمت در سنگر نماز جمعه‌

یكى از عوامل مهمى كه در ثبات و تداوم انقلاب اسلامى، نقش ارزنده‌اى داشت، نماز سیاسى عبادى جمعه بود. شهید محراب، آیت‌الله اشرفى اصفهانى ازجمله رادمردانى است كه به فرمان امام خمینى(ره) و به مطالبه مردم شریف كرمانشاه، در ۱۴ مهر ۱۳۵۸، به امامت نماز جمعه‌ى كرمانشاه منصوب شد، تا این‌بار در صحنه‌ى حفظ و پاسدارى از نظام مقدس اسلامى تلاش و جان‌فشانى كند. او در این سنگر انقلاب اسلامى، با ساده زیستى و سلوك عارفانه و بیانات عالمانه خود، مردم را از جریانات سیاسى و انحراف گروه‌هاى معاند و مخالف، آگاه نمى‌نمود.

* شهید محراب و جنگ تحمیلى‌

با شروع جنگ تحمیلى شهید اشرفى اصفهانى كه از سال‌هاى قبل از انقلاب در صف اول مبارزه انقلابى و سیاسى قرار داشت، در این زمان حضور در خط مقدم جبهه جنگ نظامى رژیم بعث به سركردگى و حمایت استكبار جهانى را از اهم واجبات دانست و به خیل سربازان رشید اسلام پیوست. آن شهید با حضور مشتاقانه خود در جمع مجاهدان اسلام و ایراد سخنرانى‌هاى شجاعانه، روح شهادت‌طلبى، ایثار و ازخودگذشتگى را در میان رزمندگان اسلام مى‌دمید و عزم آنان را براى مقابله با دشمن بعثى راسخ‌تر مى‌نمود. علاقه آن شهید براى حضور در جبهه‌ها و در میان رزمندگان اسلام تاحدى بود كه در اینباره مى‌فرمود: «وقتى به جبهه مى‌روم تا مدتى روحیه‌ام قوى مى‌شود.» هم‌چنین على‌رغم كهولت سن مسافت‌هاى طولانى و راه‌هاى صعب‌العبور را به عشق دیدار دلاور مردان جبهه توحید، با وسایل نقلیه نظامى در شرایط دشوار مى‌پیمود. بارها در جبهه‌هاى ایلام، قصر شیرین و پادگان ابوذر، گیلان غرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر، سومار حضور یافت و با سخنرانى‌هاى دلنشین، به سپاهان اسلام روحیه بخشید. پس از آزادى قصر شیرین به آن شهر سفر كرد و با خواندن دو ركعت نماز شكر در مسجد این شهر، سپاسگزارى خود را به درگاه خداوند به جاى آورد. هنگام آغاز عملیات فتح المبین در دوم فروردین ۱۳۶۱، در قرارگاه حضور یافت و پیشنهاد كرد عملیات به نام حضرت زهرا(س) نام‌گذارى شود.در دومین سفر خود به خوزستان پس از آزادى خرمشهر، عازم اهواز شد و مردم این شهر نماز شكر را به امامت ایشان به جاى آوردند. بعدازظهر همان روز على‌رغم مخالفت فرماندهان، وى و امام جمعه اهواز عازم منطقه خرمشهر شدند و پس از ورود به شهر، در مسجد جامع در جمع رزمندگان حضور یافتند. ایشان در آن جمع گفت: «امروز یكى از روزهاى مهم اسلامى و یوم الله است و ازجمله آرزوهاى من فتح خرمشهر بود كه بحمدالله من زنده ماندم و این روز را دیدم.»

در شب جمعه هشتم مهر ۱۳۶۱ در منطقه غرب، عملیات مسلم بن‌عقیل با حضور شهید و تنى چند از مقامات كشورى و لشكرى آغاز شد. ایشان در آن شب حال عجیبى داشت و یك لحظه آرام نداشت و تا صبح به دعا و مناجات مشغول بود و لحظه‌اى هم به استراحت نپرداخت. نزدیكى‌هاى صبح بود كه یك گلوله توپ در نزدیكى چادر ایشان منفجر شد. فرماندهان جهت ترك آن محل اصرار كردند، اما ایشان نپذیرفت و گفت: «من از این محل نمى‌روم و آماده هرگونه مسأله‌اى هستم، زیرا خون من رنگین‌تر و جان من عزیزتر از این عزیزان رزمنده نیست. من باید تا پایان عملیات اینجا باشم.» سرانجام شهید محلاتى، عبا و عمامه ایشان را برداشت و بر سر و دوش ایشان گذاشت و عصا را به دستش داده و او را عازم كرمانشاه كرد.

* اهتمام و توجه خاص به وحدت بین تشیع و تسنن‌

دشمن جهان‌خوار و استكبار جهانى همیشه درتلاش بوده است تا بین امت‌هاى اسلامى تفرقه افكند و از انسجام و وحدت آنان جلوگیرى كند؛ اما بیدارى عالمان دینى ما، همیشه توطئه‌هاى آنان را نقش بر آب كرده است. شهید محراب، آیت‌الله اشرفى اصفهانى از همان بیداردلان و مجاهدانى است كه درباره‌ى وحدت بین شیعه و سنى، رنج‌هاى فراوانى را متحمل شد. او با انجام مسافرت‌هاى متعدد به شهرهاى پاوه، جوانرود و روانسر و تشكیل سمینارهاى بى‌شمار مركب از ائمه‌ى جمعه سنى و شیعه در استان كرمانشاه، در خنثى كردن توطئه‌هاى تفرقه‌افكنان داخلى و خارجى، سهم به‌سزایى داشت.

* شهادت در محراب عبادت‌

توفیقات مبارزاتى و جایگاه این عالم مجاهد براى دشمنان به‌خوبى مورد شناسایى قرار گرفت و دشمنان كه حذف یاران امام را به خیال واهى خود، راهى براى شكست اراده پولادین ملت ایران مى‌دانستند، ترور آیت‌الله اشرفى اصفهانى كه خدمات قابل توجهى به پیشبرد انقلاب اسلامى داشت را در دستور كار خود قرار دادند. این‌گونه بود كه آیت‌الله اشرفى پس از دو بار ترور ناكام، ظهر ۲۳ مهرماه ۱۳۶۱ در سنگر نماز جمعه مسجد جامع و در حال نماز به توفیق شهادت در راه خدا نایل شد و مانند مولایش، امام على(ع) در محراب نماز، تاج زریّن شهادت را بر سر نهاد.

آن شهید بزرگوار از منظر حضرت امام(ره) كه در پیام شهادت ایشان بیان فرمودند، «به صفاى نفس و آرامش روح و اطمینان قلب و خالى بودن از هواهاى نفسانى و ترك هوا و اطاعت امر مولا و جامعیت علم مفید و عمل صالح» شناخته و توصیف شدند كه نشان دهنده جایگاه این یار دیرین حضرت امام(ره) نزد ایشان است. یادش گرامى و روحش با مجاهدان كربلا محشور باد.


جمعه 1399/8/2 - 32 : 0

پرتال استان ها

 

آخرین اخبار